Ngjashëm me mitër pamjaftueshmëri ngjashëm me mitër pamjaftueshmëria valvula - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Shkaqet dhe simptomat
Diagnostics
Mitralnoyinedostatnosti Trajtimi
Lifestyle
Komplikime të mundshme
Parashikim

Pamjaftueshmëri mitrale lidhet me defekte fituara zemrës dhe karakterizohet nga lezione te mitrale (bivalve) valvul.

Valvula mitrale përbëhet nga ind lidhës dhe të ruhet në rrjet fijor, duke mbuluar atryoventrykulyarnoe hapjen në mes të atrium e majtë dhe barkushe. Normalisht, lirimin e gjakut nga barkushe të majtë në valvul aortës është plotësisht bashkojë, parandalimin e kthyer rrjedhën e gjakut në atrium. Lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e valvulave janë dhënë chords pjezë - temat që kanë origjinën nga muri brendshme të papilare barkushes (papilare) muskujt dhe krahët janë të bashkangjitur në mbështetjen e tyre.


Kur organike (nxitëse, traumatike, nekrotik) Lezionet e fletëpalosjeve lidhës valvulave indeve, chordae tendineae apo muskujt papilare një ndryshim në formën dhe strukturën e tyre, duke rezultuar në valvula nuk ngushtë me njëri-tjetrin dhe hapësirën mes tyre është formuar që transmeton gjak prapa në atrium (regurgitation - një gjendje që ka një efekt negativ në mur atrium). Kjo patologji valvul quhet dështim.

Mungesa e sëmundjes mitrale valvulave, që rezulton nga sëmundje organike të zemrës, gjatë së cilës ka shkelje të hemodinamikën (rrjedhjen e gjakut në zemër dhe organe të tjera) dhe të zhvilluar dështim të rënda të zemrës. Sëmundja, e kombinuar me stenozë mitrale valvulave është më e zakonshme e zemrës të fituara. Në të njëjtën kohë izoluar, ashtu-quajtur "të pastër" pamjaftueshmëri mitrale është e rrallë - vetëm 2% e të gjitha rasteve të paaftësisë së fituar.

Arsyet mitralnoyinedostatnosti

Në 75% të rasteve shkaku është reumatizmi dështim, sulm sidomos shpeshtë reumatike, në raste të tjera, defekti shkaktuar endokardit bakterial, arteriosklerozës. Shumë rrallë mitralnyynedostatnist mprehtë mund të shkaktojë infarkt akut të miokardit, traumat e zemrës me lezione muskujt papilare dhe chordae këputje e pjezë.

Simptomat mitralnoyinedostatnosti

Ashpërsinë e simptomave defekt varet nga faza klinike e sëmundjes.

Në procesin e kompensimit, e cila mund të marrë disa vjet, dhe nganjëherë dekada, simptomat janë zakonisht mungon. Pacienti mund të shqetësojë lodhje, dobësi, chilliness dhe gjymtyrë të ftohtë.

Si progresion të ndryshimeve në valvula krahë dhe sulme të përsëritura të zemrës reumatike mekanizma kompensuese nuk janë të mjaftueshme, sepse një subcompensation fazë. Kur aktivitet fizik, të tilla si kohë dhe të shpejtë duke ecur në distanca të gjata, ngjitje shkallët aktiv duket gulçim, dhimbje në pjesën e majtë të gjoksit, palpitations (takikardi), zemra parregullt, aritmi kardiake (dridhje atrial shpesh). Në të njëjtën periudhë pacienti konstaton ënjtje të këmbëve dhe këmbët.

Në fazat e mëvonshme (fazë të dekompensimi, dekompensimi rënda dhe terminal) ankesat lavaman shqetësim të vazhdueshëm për pacientin dhe jo vetëm kur veprimtaria normale e përditshme, por edhe në pjesën tjetër. Gulçim mund të jetë një manifestim i "zemër" të astmës dhe edemë pulmonare - pacientin në pozicion të prirur nuk mund të marr frymë, është një pozitë gjysmë ulur; Sulmet mbytës kollë të ndodhë me hemoptysis të mundshme; ënjtje vërejtur jo vetëm në gjymtyrë, por edhe në të gjithë trupin; Pacienti shqetësuar trishtim në sektor drejtë e sipërme të barkut dhe rritja e vëllimit - për stagnimin e shprehur të gjakut në mëlçi. Zhvillimi i ndryshimeve degjenerative në organet e brendshme, si muskulit të zemrës në mënyrë rraskapitur që nuk është në gjendje të ofrojë indet e gjakut dhe organet e trupit.

Mitralnoyinedostatnosti Diagnoza

Në rastet kur pacienti nuk e vini re praninë e ankesave të sistemit kardiovaskular, diagnoza mund të krijohet rastësisht gjatë ekzaminimit mjekësor rutinë. Nëse pacienti kërkon ndihmë në lidhje me ankesat e mësipërme, diagnostikuar në bazë të ekzaminimit të pacientit.

Për të sugjerojnë praninë e procesit reumatike të kardiak lejojnë në një ekzaminim klinik - vlerësimin e ankesave dhe historinë e pacientit të sëmundjes; gjatë inspektimit shpallur cianozë (falangave gozhdë kaltërosh, veshët, hunda, buzët, në fazat e mëvonshme të gjithë fytyrë, gjymtyrë), ënjtje të ekstremiteteve, u rrit në stomak; Whenauscultation gjoks degjo dobësuar 1 ton murmurisni systolic në kulmin e zemrës - në pikën e projektimit dhe valvula i ngjashëm me mitër ndenjur ose mbytje (edemë pulmonare), wheezing në mushkëri. Në studimet laboratorike (të gjakut të plotë dhe urinës teste, kimi gjakut, test imunologjike e gjakut) janë shënuesit vendosura nxitëse, tregues të aftësisë së kufizuar të mëlçinë dhe veshkat, tregues të veçantë për reumatizma.

Gjithashtu, pacienti emëruar metodat instrumentale: EKG dhe EKG monitorimi dhënat aritmi, rritje (hypertrophy) në fazat fillestare të zemrës të majtë, dhe pastaj të drejtë; radiografi emëruar për të zbuluar hije e zgjatur e zemrës dhe ngecja e gjakut në enët e indeve të mushkërive, sidomos në edemë pulmonare.

Kujtoj strukturën anatomike të zemrës dhe ndihmon të konfirmuar diagnozën e ekokardiografisë (ultratinguj i zemrës). Kjo metodë lejon për të vlerësuar lëvizshmërinë e fletëpalosjeve valvulave, të vlerësuar rrjedhjen e gjakut vnutryserdechnoho shkelje të regurgitation, regurgitant thyese presion matet në arteries pulmonare të përcaktuar pjesë nxjerrje e gjakut në aortë, matur efektive zonën regurgitant grykë. Në varësi të këtyre parametrave pamjaftueshmëria valvula mitrale është ndarë në fazat e mëposhtme:

- Dështimi i vogël: pjesë regurgitation më pak se 30% (përqindja e gjakut që është hedhur në atrium e majtë të vëllimit të gjakut në barkushe të majtë në kohën e reduktimit); vrimë katrore gjakut përmes të cilave është hedhur në atrium më pak se 0,2 metra katrore. cm; kundërt jet e gjakut në atrium ndodhet në valvulave dhe valvula arrin gjysmë atrium.
- Dështimi i rëndë: pjesë regurgitant prej 30 - 50%, zona regurgitant grykë 0,2-0,4 metra katrore. cm, jet e gjakut mbush gjysmën atrium.

- Dështimi i rëndë: regurgitation pjesë më shumë se 50%, zona e vrimës më shumë se 0,4 metra katrore. cm, lumë gjaku mbush gjithë atrium majtë.

Në raste të paqarta, dhe për shkak të pamundësisë të ultrazërit zemrës përmes murit të përparmë gjoks mund të jetë për qëllim chrezpyschevodnaya echocardiography. Për të përcaktuar tolerancën e ushtrimit të kryer stres ehokardiografi - ultratinguj e zemrës para dhe pas testimit ushtrim.

Echocardiography me studim Doppler. Shifra në të djathtë të shigjetës treguar gjak lënë pas dore në atrium e majtë nëpërmjet valvulës mitrale (MC).

Ashtu si me stenozë mitrale, në situata komplekse klinike nga rezultatet diskutueshme e studimit ose para kirurgjisë kardiake mund të caktohet dëmtimit të dhëmbëve të catheterization zemrës me matjen e presionit diferencial në dhomat e tij. Nëse të dhënat pacienti është nënkryetar i pranishëm sëmundje koronare të zemrës, mjeku juaj mund të konsiderojnë të nevojshme për të kryer angiography koronare (kah) me futjen e radiografike medium kontrast në koronare (zemrës), enëve të gjakut dhe vlerësimin e terrenit të tyre.

Mitralnoyinedostatnosti Trajtimi

Trajtimi i sëmundjeve të zemrës përfshin caktimin e drogës dhe mënyrë radikale trajtimi cen - korrigjimin kirurgjikale të valvulave.

Në grupin e mjekimit, droga mëposhtme:

- për të ulur totale rezistencës vaskulare periferike, e cila i përket një barkushe të majtë më të madhe për të nxitur frenuesit e gjakut emëruar ACE dhe beta - blockers, Perindoprilit 2 - 4 mg një herë në ditë, fosinopril 10-40 mg një herë në ditë; Karvedilol 12,5-25 mg një herë në ditë, bisoprolol 5 - 10 mg një herë në ditë.
- për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut në atrium të drejtë shtrirë emëruar nitrateve - droga nitroglycerin dhe analoge të saj: nitrosprey sipas gjuhës 1 - 3 doza gjatë sulmeve të frymarrje apo dhimbje, kardiket 20-40 mg 20 minuta para stërvitje në fazat e para dhe çdo ditë një në kërkesë 'herë nenexhik në ditë në fazat e mëvonshme (në vështirësi të rënda të frymëmarrjes dhe episodet e shpeshta të edemë pulmonare).

- për të zvogëluar vëllimin e përgjithshëm të gjakut dhe për këtë arsye, mbingarkesa vëllimi përjashtimi i zemrës, i emëruar diuretics (diuretikë), indapamidi 2.5 mg në mëngjes, veroshpironom 100-200 mg në mëngjes dhe të tjerët.
- për të reduktuar trombozë dhe rritjen e koagulimit të gjakut caktuar agjentët antitrombocitare dhe anticoagulants, tromboflebit Ass 50-100 mg në pasdite pasi të hahet; 2. Warfarin 5 mg Plavix 75 mg - dozë llogaritur individualisht nën kontroll të rreptë të parametrave të koagulimit të gjakut.
- prania e dridhje atrial përdorur drogë antiarrhythmic që ndihmojnë të rivendosur ritmin e duhur (në formë paroksizmal) - polyaryzuyuschaya përzierje të amiodarone intravenoz, novokainamid / w. Kur një formë e përhershme e dridhje atrial emëruar glycosides kardiake (corglycon, strophantine) dhe beta - blockers.

- për të parandaluar sulmet e përsëritura reumatike dhe gjatë invazive (me futjen e trupit indeve) ndërhyrjeve të përdoren antibiotikët (bitsillina, Amoxicillin me acid clavulanic, etj).

Skema e trajtimit të vendosur individualisht për çdo mjeku pacientit.

Me trajtimet kirurgjikale përdorur valvulave plastike (valvulat paraqitjen valvula chordae pjezë) dhe proteza e tij.

Fotografia tregon një protezë mekanike proteza valvul.

Operacioni është treguar për shkallës së dytë defekt (dështim i theksuar) dhe në rastin e dytë - në fazën e tretë të procedurës (nën - dhe dekompensimi). Sipas përdorimit të rëndë dekompensimi e trajtimit kirurgjik mbetet forca kusht diskutueshme përgjithshme të rënda, dhe me operacion fund-fazë është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

Jeta në mitralnoyinedostatnosti

Pacientët duhet të ndjekë parimet e përgjithshme të një jetese të shëndetshme, si dhe rekomandimet e mjekut, që përdoret në shumë sëmundje të zemrës - përjashtojnë alkoolit, pirja e duhanit, yndyrore, skuqur, ushqim erëza; kufizojnë sasinë e marrjes fluide dhe kripë; mjaft e gjumit dhe shpesh ecin në ajër të pastër.

Kur gruaja shtatzënë duhet të respektohen në lidhje me një kirurg zemre dhe kardiolog obstetër. Në fazat e hershme dhe kur nuk e rëndë shtatzënia defekt mund të ruhen, dhe kur ka shprehur shkeljet hemodinamikën kundërindikuar në mënyrë rigoroze. Rodorazreshenye, ka gjasa që do të mbahet nga prerjeje cezariane.

Komplikimet mitralnoyinedostatnosti

Komplikimet e patrajtuar

Në rastet kur pacienti nuk ka të bëjë me ankesat dhe shkalla e vesit, përcaktohen me ultratinguj i zemrës nuk është e rëndë, nuk ka marrë drogë ose trajtim kirurgjik nuk ndikon në gjendjen hemodinamikën. Nëse pacienti kthehet me ankesat aktive, dhe diagnoza e pamjaftueshmërisë mitrale konfirmuar apo diagnostikuar atë shkallë të rënda, mungesa e trajtimit të çon në përçarje të qarkullimit të gjakut në trup dhe sistemin kardiovaskular. Pa korrigjimin e muskulit të zemrës mund të zhvillojnë komplikime, duke përfshirë zhizneuhrozhayuschie - shok kardiogjenik, edemë pulmonare, emboli sistemike, atrial paroxysms dridhje edhe rrezikun e clots gjakut dhe zgjidhjen e tyre në enët e trurit, mushkëritë, zorrët, zemra, në arterie femurit. Komplikimet ndodhin më shpesh sesa në stenozë mitrale.

Komplikimet e kirurgjisë

Si gjatë ndonjë operacioni, valvula plastike proteza mitrale ose ka disa rrezik operacional. Vdekshmëria pas operacioneve të tilla, sipas autorëve të ndryshëm, deri në 8 - 20%. Gjithashtu, pacienti mund të zhvillojë komplikime postoperative si clots gjakut në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës të shkaktuara nga puna mekanike protezave, zhvillimi i inflamacion bakterial të krahëve të valvulave, duke përfshirë artificiale biologjike, formimin e mbështjelljes mes dyert për zhvillimin e një ngushtimi i hapjes valvulave (stenozë). Parandalimi i komplikimeve janë adekuate droga protyvosvertyvayuchyh destinacion, terapia me antibiotikë në periudhën e hershme postoperative dhe gjatë masave të ndryshme diagnostike dhe terapeutike në fushat e tjera të mjekësisë (fshikëz catheterization, nxjerrjen -. Nxjerrjes së dhëmbit ose procedurat e tjera dentare, kirurgji gjinekologjike dhe kështu me radhë D.) .

Parashikim

Edhe në mungesë të ankesave nga zemra e pacientit për prognozë të jetës është e dobët pasi ka progresion sëmundje me zhvillimin e çrregullimeve hemodinamik që kanë mbetur të çon paperpunuar për përçarje të rënda të trupit dhe në vdekje.

Kur operacioni në kohë dhe caktimin e saktë drogë rritur jetëgjatësinë, si dhe përmirësimin e cilësisë së jetës.