Miokardit


Miokardit - fokale ose inflamacion i përhapur i muskulit të zemrës si rezultat i infeksioneve të ndryshme, efektet e drogës, toksina apo procese të imunitetit që çojnë në qelizë dëmtimin e indeve të zemrës dhe të dështimit të zemrës. Incidenca e vërtetë e miokardit është e vështirë të vlerësohet, sepse në shumicën e rasteve kjo ndodh pa yarkihsimptomov dhe zakonisht përfundon në shërim të plotë. Sipas studimeve postmortem e vdekjeve, prevalenca e sëmundjes ndryshon në mes të 1 - 4%. Sipas statistikave, më shumë njerëz vuajnë nga mosha riprodhuese myokarditisi për 40 vjet. Femrat janë të prirur për këtë sëmundje më shumë se meshkujt, por gjysma meshkuj e popullsisë tenton format më të rënda të miokardit që ndodh me komplikime të rënda.


Shkaqet e miokardit dhe formën e saj.

Të gjitha arsyet që në një formë ose në një tjetër mund të çojë në formimin e inflamacionit në muskulit të zemrës mund të ndahen në tre grupe kryesore. Kjo infektive dhe infektive-toksike shkaqet. Këto përfshijnë viruset, fruthi, mononucleosis infektive, Adenoviruset, viruset e influencës, hepatiti infektive dhe HIV. Efekti direkt dëmshëm në qeliza që ato ofrojnë përmes futjes në shkeljen e proceseve normale fiziologjike. Që nga bakteret të luajë një rol në zhvillimin e miokardit, si më poshtë: difteria bacilare, Mycobacterium tuberculosis, streptokokut, meningokoku dhe gonokoku. Format më të rralla: lezione fungale (aspergillosis, aktinomikozës, candidiasis) infektimi parazitare (toxoplasmosis, skistosomiasis, echinococcosis).

Grupi alergjik: ndikimi i drogës (sulfonamides, cefalosporinave, ilaqet kundër depresionit), sëmundje sistemike lidhës indeve. Kjo aktivizon sistemin imunitar në mekanizmin e gabuar, duke u përpjekur për të shtypur inflamacion miratojë organet e veta dhe indet nga objekti patogjen dhe sulmuar ata.

Efektet toksike (droga, alkooli, sëmundje tiroide dhe diabeti) të ketë një efekt të drejtpërdrejtë në muskujt e zemrës, duke çuar në qelizë vdekjen.

Simptomat që ndodhin kur miokardit.

Në mëshirë të fatit të dallojë disa forma të miokardit, në varësi të shfaqjes së simptomave dhe kohëzgjatjen e ekzistencës së tyre. Miokardit akut karakterizohet nga fillimi akute dhe ashpërsia e manifestimeve klinike. Subacute miokardit karakterizohet pamje më pak të ndritshme klinike, ndryshimet e moderuar në testet laboratorike. Miokardit kronike karakterizohet nga periudha të gjata rëndim dhe techeniems zhdukjen e plotë të të gjitha simptomat. Në mënyrë të ngjashme, ekzistojnë tre shkallë të ashpërsia e miokardit: drita, forma të mesme-të rënda dhe të rëndë.

Simptomet e miokardit nuk kanë karakteristika të veçanta, të cilat mund të jenë 100% të sigurt të them se kjo është patologji. Por në shumicën e rasteve gjurmohen marrëdhëniet e sëmundjeve të zemrës në infeksion apo shkaqe të tjera të listuara më sipër. Sëmundja më shpesh zhvillohet pas disa ditë (ndonjëherë - javë) pas pësimit të një infeksion viral dhe në shumicën e rasteve janë asimptomatike. Shumica (60% e rasteve), pacientët të fillojnë të ndjejnë dhimbje në zemër, të cilat zakonisht shkojnë nga gati soskovoy fushë dhe mund të përhapet në të gjithë rajonin e gjirit. Dhimbja zakonisht shtyn ose karakter gjemba, kohë të gjatë dhe nuk varen nga përpjekje fizike apo stresi, v. E. Nuk mund të jetë vetëm.

Gulçim - e dyta frekuenca simptomë aktual i miokardit. Pamja e saj është e lidhur me aftësinë e zvogëluar kontraktil e zemrës majtë. Nuk është shprehur zakonisht në aktivitet fizik, me miokardit butë apo edhe në pjesën tjetër - me forma të moderuara dhe të rënda. Gulçim mund të rritet kur pacienti merr një pozicion horizontal.

Palpitations zemrës vërejtur 47,3% të pacientëve me miokardit. Përçarje e zemrës, marramendje dhe zalisur të ndodhë si rezultat i aritmia dhe është rrënja e cila nga ana e pacientëve. Kur kohëzgjatja e zgjatur mund të duket miokardit ënjtje në këmbë që rezultojnë nga mungesa e zemrës.

Nëse ju filloni të vëreni ndonjë nga këto simptoma në veten tuaj dhe ju keni qenë kohët e fundit sëmurë me një infeksion viral apo abuzuesve, kontaktoni mjekun tuaj.

Masat diagnostike.

Ju do të duhet të tregoni mjekut tuaj nëse keni qenë të ftohtë, vuri në dukje ethe do, dhimbje të përbashkët ose të muskujve, skuqje të lëkurës. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të informuar ju shqetësojë dhimbje në zemër ose në gjoks dhe atë që kjo dhimbje është i lidhur (aktivitet fizik, të hahet ose duke pasur dhimbje në pjesën tjetër). Ju duhet të pyesni nëse kanë lodhje kohët e fundit, ose janë astmë nate apo palpitations. Atëherë mjeku do të duhet që ju të shikoni dhe të dëgjoni.

Nga laborator metodat diagnostike në gjak do të përjetojnë një rritje të numrit të leukociteve dhe ESR përshpejtimin. Megjithatë, këto shifra nuk mund të jetë i përhershëm dhe varet nga shumë rrethana. Në disa pacientë analiza biokimike të gjakut mund të rrisë nivelin e enzimeve miokardit (CPK, Cpk-MB, LDH), shkalla e rritjes që reflekton peshën e inflamacionit në infarkt indeve.

Disa situata të diskutueshme për të identifikuar shkaqet e miokardit dhe prania e simptomave të caktuara duhet të analizohen për të zbuluar antitrupa për cardiotropic virus, i cili ka rritur vlerën katërfish diagnostike.

Metodat instrumentale të diagnozës përfshijnë: monitorimin elektrokardiogramë EKG dhe Holter. Miokardit mund të shkaktojë çrregullime në EKG. Nuk mund të jetë një shumëllojshmëri e aritmive të tilla si takikardi sinus ose bradycardia, dhe specie të tjera. Gjatë kryerjes ehokardiografi në pacientët me miokardit oligosymptomatic ose asimptomatike, ndryshimet nuk mund të jetë në dispozicion ose mund të shfaqin ndryshime të vogla sasiore të vëllimit të gjakut. Në shkallë të theksuar të miokardit me dështim të zemrës ul aftësinë shtrëngohet të vëllimit të zemrës dhe të gjakut që ajo lëshon.

X-ray studim për të përcaktuar se ashpërsia e zemrës rritet në vëllim dhe shenjat e stagnimit të gjakut në mushkëri. Në raste shumë të rralla dhe nën indikacione specifike biopsi miokardi kryer. Diagnoza përfundimtare mund të vendosen vetëm pas këtë metodë invazive.

Kur diagnoza "miokardit" për të përjashtuar sëmundje ndodhin me kardiak mesme, dmth ato sëmundje që për shkak të komplikimeve të saj të çojnë në zhvillimin e inflamacionit në zemër.

Për diagnozë diferenciale duhet të përjashtojë endokrin miokardit jo-reumatike, metabolike dhe sëmundjet e përgjithshme sistematike si shkaku kryesor i humbjes së muskujve të zemrës. Shumë shpesh dhimbje në zemër duke marrë stenokardychni, unë do të listës dallimet kryesore. Pacientët me miokardit zakonisht tregojnë infeksion të kohëve të fundit, pacientët janë duke përgatitur faktorë në zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës (pirja e duhanit, tensioni i lartë i gjakut, çrregullime metabolike), tipike për efekt pozitiv angina e nitroglycerin. Për të miokardit, i cili zhvillohet në fëmijë të vegjël, duhet të marrë parasysh mundësinë e çrregullimeve të lindura (p.sh., sëmundjet neuromuskular, endokrine patologji, anomalitë kongjenitale të enëve të gjakut).

Për një analizë më të hollësishme të shkaqeve të endokardit duhet të konsultoheni me mjekun rheumatologist, Ent, sëmundje infektive, kirurg zemre.

Trajtimi i miokardit.

Kur trajtimi është i nevojshëm për të zgjidhur disa pika themelore: për të parandaluar zgjerimin pakthyeshëm të dhomave të zemrës, për të reduktuar në minimum rrezikun e dështimit kronike të zemrës. Dyshimi i miokardit, të gjithë pacientët duhet të jenë të shtruar në spital. Vëzhgoni pjesa tjetër shtrat, kohëzgjatja e së cilës varet nga shkalla e miokardit. Në rrezik e komplikimeve të rënda trajtimi duhet të kryhet në kujdesin intensiv. Ju duhet të ndiqni një dietë të gjatë trajtimit dhe për një kohë të gjatë pas kufizimit të lëngjeve dhe kripës.

Medikamentoznoelechenie në pacientët me miokardit duhet të synojnë në heqjen e faktorëve shkakor dhe simptomat e trajtimit myokarditisi menjëherë. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të rregulluar sistemin imunitar dhe për të eleminuar ndërlikimet e mundshme të mëtejshme. Që në shumicën e rasteve shkaku i miokardit është infeksion viral gjatë nevojën akute për lartësi simptome sëmundje shpenzojnë terapi antivirale (antitrupat poliklonal, interferon alfa riboverin).

Me zhvillimin e miokardit kundër sfondit të një infeksion bakterial pacienti tregon përdorimin e agjentëve antibacterial. Antibiotik është përcaktuar në bazë të sëmundjes në fjalë. Nga përdoren më së shpeshti antibiotikëve erythromycin, doxycycline, monotsyklinom, penicilinë, oxacillin. Nevoja për rehabilitimin e foci kronike të infeksionit që do të ndikojë në mënyrë të favorshme rezultatin e miokardit.

Në format e rënda të miokardit me aktivitet të lartë, si parandalimin e komplikimeve tromboembolike administruara heparin. Agjentë Antiarrhythmic përdorur në pacientët me takikardi dhe aritmisë tjera.

Trajtimi kirurgjik është treguar për pacientët me arrhythmias vazhdueshme që nuk janë të përshtatshme për terapi konvencionale. Ata futur një stimulues kardiak të jashtëm që është gjeneruar normën e saktë të frekuencave, duke e detyruar zemrën të kontratës dhe për të siguruar qarkullimin normal të gjakut.

Pas shërimit, frekuenca e vizitave te mjeku varet formën e miokardit. Në miokardit fokale ose konstatimit të lehta tregon një kardiolog 1 çdo 6 -12 muaj. Në moderuar - çdo 3 muaj, dhe në shkallë të nevojshme të rënda ri-shtrimi. Mbani në mend se në qoftë se ju të shërohen ndonjëherë nga miokardit, ju keni nevojë për të shmangur hipotermi, stërvitje intensive, reduktuar futje kripë në 3 gram në ditë, me shfaqjen e gulçim dhe ënjtje e këmbëve menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor.

Parandalimi dhe prognozë.

Miokardit mund të zhvillohet si një manifestim apo komplikacion të ndonjë sëmundje infektive virale (sidomos), kështu që parandalimi i miokardit është reduktuar kryesisht për të parandaluar këto sëmundje. Ajo po kryen vaksinimit parandalues ​​dhe vaksinimin kundër agjentëve infektivë që prekin zemrën (fruthi, rubeola, gripit, poliomielitit, difterisë). Të gjithë pacientët të cilët kanë një histori familjare të vdekjes së papritur apo dështimit të zemrës në një moshë të re, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor dhe EKG - studim të paktën një herë në vit. Në studim, për të shmangur punës në lidhje me mbingarkesat ose sportet profesionale.

Lidhur me prognozë të miokardit, sundimi i "tre": një e treta e pacientëve të shërohet në të tretë - dështimit të zhvillimit të zemrës dhe madje edhe një kusht i tretë është përkeqësuar me shpejtësi dhe mund të jetë fatale. Pra, të shikojnë shëndetin tuaj dhe mos sëmuren!