Atrial dridhje


Shkaqet e dridhje atrial
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi dhe mënyrën e jetesës
Komplikime të mundshme dhe prognoza

Personi Cerdtse është në gjendje për të krijuar dhe kryer impulse elektrike, kjo aftësi realizohet përmes sistemit kryerjen e zemrës. Në një zemër normalisht funksionon pulses të ndodhë me të njëjtën frekuencë dhe frekuencë prej 60 deri në 90 për minutë, duke siguruar normën e duhur të zemrës. Në praninë e sëmundjeve të caktuara të arrhythmias zemrës ndodhin dhe përçueshmëri, duke çuar në uljen e miokardit asinkron dhe të shkaktojë parehati. Një nga këto arrhythmias është dridhje atrial.


Atrial dridhje - një sëmundje që rezulton kaotike reduktimin individuale fibrave muskulore dridhje, karakterizohet me shfaqjen e ritmit të duhur (të rregullt) ose të pasakta dhe të çon në përkeqësimin e miokardit me zhvillimin e dështimit të zemrës. Në zhvillimin e këtij lloji të arrhythmias veçmas çdo fibër është reduktuar, i cili nuk lejon gjakun plotë gufon në ventricles, dhe, në përputhje me rrethanat, aortës dhe arteries pulmonare me rrjedhjen e gjakut të mëvonshëm dëmtuar në organet e tjera.

Sipas kritereve electrophysiological, dridhje atrial është e ndarë në dridhje (dridhje) dhe vibrim atrial. Këto dy lloje të ndryshojnë në se në atrial frekuencë dridhje emisionit tejkalon 400 rrahje në minutë (zakonisht 600-800 për minutë), ndërsa ritmi i gabuar, se ventricles janë ulur me frekuencë që varion. Në atrial emetimit të frekuencave vibrim më pak se 400 për minutë (240-300), dhe ritmin mund të jetë e saktë që ventricles janë ulur me të njëjtën frekuencë, në përgjigje të çdo të dytë, të tretë apo të katërt dridhje reduktimit. Në të dy llojet e atrial normë dridhje ventricular (respektivisht, HR) më pak se frekuenca e kontraktimet atriale, si nyje atrioventricular për shkak të karakteristikave fiziologjike mund të kryejë impulset nga atria të ventricles me një frekuencë prej 200-220 për minutë.

Shpesh e njëjta rrah pacienti dhe vibrim ndodhin rradhazi, njëra pas tjetrës, në mënyrë që nga perspektiva e dridhje atrial afat terminologji klinike të barazohet me dridhje atrial afat, i cili nuk është plotësisht e saktë.

Ka paroksyzmalnuyu (prystupoobraznuyu) dhe formën e përhershme e dridhje atrial. Dalldi është konsideruar origjinën dhe lehtësimin e një sulmi (ose Vetë ilaçe) gjatë shtatë ditëve të para, atëherë në mungesë të normës së duhur të rimëkëmbjes së dridhje atrial konsiderohet e përhershme. Dallimi i këtyre formave është taktikat e pacientëve - me rrah dalldi apo vibrim (ose ri-shfaqën për herë të parë) për të rivendosur ritmin, ndërsa në normë konstante rimëkëmbjes formë kërcënon zhvillimin e komplikimeve tromboembolike.

Në varësi të normës së zemrës dalluar tahisitolicheskiy (norma e zemrës mbi 90 për minutë), normosistolicheskaya (60-90 minuta) dhe bradysystolycheskuyu (më pak se 60 për minutë) llojet e dridhje atrial.

Shkaqet e dridhje atrial

Në zhvillimin e proceseve të sëmundjeve të luajë një rol të madh, duke shkaktuar ri-hyrjen e stimulimit elektrik në fibra njëjtën muskujve, e cila është manifestuar shfaqjes së atrial (fjalë për fjalë - twitching muskujve). Valët e tilla të përsëritura të qarkullimit të ndodhë në qoftë se fibrave përreth nuk kanë aftësinë për të kryer vrullin që dukej për të ardhur përsëri.

Shkaku më i shpeshtë i këtyre proceseve në miokardit është fituar defekte të zemrës, si dhe dridhje del nga shtrati shkakton gjak të shtrihet muret e tyre, rritje kequshqyerja vnutrishnoperedserdnoyi presion dhe muskujve fibrave, sepse ata nuk mund të kryejë plotësisht impulset.

Prania e cardiosclerosis pacientit (zëvendësimin e muskujve të zemrës mbresë ind) gjithashtu shkakton mekanizëm lart-përshkruar transmetimit parregullt impuls sepse ind mbresë nuk është në gjendje për të kryer sinjale elektrike. Duke formuar cardiosclerosis mund të shkaktojë sëmundjeve të tilla si sëmundjet koronare të zemrës, infarkt miokardi, miokardit (inflamacion i sëmundjes së muskujve të zemrës - viral ose reumatike).

Një pikë tjetër duhet të bëhet sëmundje endokrin, për shkak të faktit se disa hormone kanë efekte në të muskulit të zemrës normë rritje të, për shembull, hormoneve tiroide dhe gjëndra veshkave (epinephrine, norepinephrine). Në nivele të tepërta përmbajtjen e këtyre hormoneve në zhvillim stimulim të përhershëm të muskulit të zemrës që herët a vonë do të dështojnë dhe do të çojë në kaotik dridhje fibra të punës. Sëmundje të tilla përfshijnë hyperthyroidism dhe pheochromocytoma.

Përveç kësaj, parregullsi në kontraktimin sinkron mund të ndodhë në rastet e organizmit helmimi substancave toksike - alkoolit, monoksidit të karbonit dhe gazeve të tjera toksike.

Simptomet e dridhje atrial

Ndonjëherë sëmundja është asimptomatike dhe zbulohen vetëm në shqyrtimin e planifikuar. Por shumica e pacientëve në fjalë nga ana e ankesës:

- ndjesi e normë të shpejtë të zemrës, të ndaluar dhe përçarje e zemrës;
- dobësi, marramendje, djersitje;
- dhimbje në zemër;
- gulçim, ndjenja e gulçim.

Kur një formë e përhershme e dridhje atrial shenjave klinike të një veshur, si pacientët të përshtaten me sëmundje dhe të mësohen në subjektive ndjenjat aritmisë. Me formë të gjatë ekzistues të përhershëm (për vitet) e muskujve të zemrës përfundimisht do të veshin jashtë, duke rezultuar në dështim kronike të zemrës është formuar. Kjo patologji është e karakterizuar nga stanjacioni i gjakut në mushkëri, mëlçi dhe organe të tjera dhe manifeston gulçim (kur ecin, ngjitje shkallët, në pjesën tjetër) episode të "zemër" të astmës ose edemë pulmonare (zakonisht gjatë natës), ënjtje të ulët gjymtyrë, dhimbje në rritje dhe stomak në sektor të sipërme të djathtë (mëlçisë për shkak të rritjes së furnizimit me gjak).

Në foto klinike të komplikimeve plotësohet simptomat karakteristike - bajat me mbytje frymë, humbje ndjenjash, paraliza e trupit, rënie të papritur në presionin e gjakut, kolaps, arrestimit të frymëmarrjes dhe aktivitetit kardiak.

Diagnoza e atriale dridhje

Diagnoza e dridhje atrial tashmë mund të dyshohet në bazë të ankesave. Në provim, neritmichnyy pacienti dallueshėm përshpejtuar normën e zemrës, zakonisht më pak se norma e zemrës (deficiti impuls lind nga fakti se jo çdo tkurrje mund të çojë në një dalje të plotë kardiak). Kur të dëgjuarit (dëgjim) të zemrës dhe të mushkërive përcaktuar rrahje zemre të parregullt, ënjtje të mushkërive mund të jetë wheezing lagësht bulkayuschye. Tonometry mund të tregojnë të dy u rritën pasi presion normal apo edhe të ulët të gjakut.

Metoda kryesore e diagnozës është elektrokardiogramë. Në dridhje atrial në EKG nuk janë valë P (që do të thotë se shkalla e zemrës nuk është e specifikuar me sinus si normale, por shumica e fibrave të muskujve ose nyje atrioventricular) dhe të ndryshme distancën midis komplekset ventricular (ritmin e parregullt e normës së zemrës që mund të arrijnë 200-220 rreh për minutë, për shkak të "xhiros" e kapaciteteve nyje atrioventricular). Në vend të kësaj konturet shënuar valët vogël dridhje (F). Në vibrim atrial vuri në dukje edhe mungesën e P valë, valë e madhe vibrim (F) dhe e njëjta frekuenca e tkurrje.

Nuk mund të jenë shenja të ishemi miokardi, si dhe muskujve të zemrës, ngushtim në një ritëm të shpejtë kërkon më shumë oksigjen, dhe enët koronare nuk mund të përballen me këtë.

Ajo duket si dridhje atrial në EKG

Monitorimi i përditshëm i EKG Holter zbulon goditje e lehtë shkurtër apo vibrim atrial, në gjendje të kalojë veten në qoftë se në një EKG standarde aritmi u regjistruar, dhe pacienti paraqet ankesat tipike. Avancuar lidhja vlerësuar aritmi me ngarkesë, e cila pacienti duhet të mbani një ditar për një ditë, detajon pikat stresi psiko-emocionale dhe fizike.

Chrezpyschevodnaya EKG mund të tregohet për elektrokardiogramë neinformatyvnosti standarde.

Në kryerjen e Ehokardiografi contractility përcaktuar miokardi, pjesë nxjerrje, vëllimi goditje. Gjithashtu mund të gjendet clots në zgavrën e zemrës (shpesh i formuar në sy të atrium e majtë).

Radiografi e gjoksit të caktuar për të identifikuar proceset ndenjur në indet e mushkërive, edemë pulmonare, shenjat e emboli pulmonare, të rikonfiguruar zemrën në zgjerimin e departamenteve të saj.

Në disa raste dëshmia mund të caktohet MRI (magnetike - Imazhe rezonancë) dhe MSCT (multislice llogaritur tomography) zemra për vizualizimi të saj më të mirë.

Trajtimi i dridhje atrial

Taktika e trajtimit të paroksizmal dhe format e përhershme ndryshojnë.

Qëllimi i terapisë Forma konvulsiv është për të rivendosur ritmin sinus. Nëse kanë kaluar më shumë se dy ditë që nga fillimi i dalldi, kjo çështje është zgjidhur rreptësisht individuale tre - kater javë të përdorimit të vazhdueshëm të warfarin ose analoge të saj ("hedh lëng" produkte të gjakut) rrezik për shkak të lartë të komplikimeve tromboembolike. Të gjitha masat terapeutike në këtë formë të veçantë të kërkojnë vëzhgim pacientit. Për të rivendosur ritmin, mënyrat e mëposhtme:

- trajtim të drogës - intravenoz emëruar Cordaron, novokainamid, strophantine, corglycon, përzierje polyaryzuyuschaya (klorid kaliumi, glukozë dhe insulinës, diabeti -. klorur kaliumi dhe Phys zgjidhje). Marrë brenda skemës Cordaron themeluar nga një mjek.
- përveç barnave që të rivendosë ritmin, të caktuar për pritjen e vazhdueshëm do të thotë urezhayuschie shkalla e zemrës (beta-blockers - karvedilol, bisoprolol, NEBILET, antagoniste kanalit të kalciumit - verapamil, diltiazem etj) antiaritmiki (Propanorm, allapynyn), agjentët antitrombocitare (agjentëve që parandalojnë clots gjakut në enët e gjakut dhe zemrën - aspirina kardio, Cardiomagnyl, tromboAss etj).

- cardioversion aplikojnë joefektiviteti e terapi të drogës dhe është mbajtur në Departamentin kardioreanimatsiyi anestezi intravenoze. Metoda konsiston në faktin se kapaciteti elektrik shkarkimin e një "restart" zemër dhe të bëjë atë të tkurret në mënyrë korrekte.

Nëse ju shpesh keni sulme çështja e transferimit ose konvulsiv në formë të përhershme (p.sh. mjekët nuk rivendosur ritmin dhe dridhje atrial trajtohet si një konstante) apo i trajtimit kardiak.

Kur një formë e përhershme e trajtimit ndjek qëllimi i saj humbje normë të pasakta zemrës dhe mbajtjen atë për rehati maksimale për nivelin e pacientit. Për ta bërë këtë, digoxin përdorur gjithmonë, beta-blockers, agjentët antiplatelet dhe anticoagulants (Warfarin nën kontroll të rregullt të parametrave të koagulimit të gjakut, duke përfshirë INR)

Trajtimi i zemrës e dridhje atrial

Ky lloj trajtimi është mungesa e efikasitetit të barnave dhe cardioversion, si dhe manifestimeve të rënda klinike të sëmundjes. Ka dy lloje të operacioneve:

1) Larguarit radiofrekuencave e venave pulmonare është për të kryer kateteri periferike nëpërmjet arteries në atrium e majtë dhe "djegur" lezione patologjike zemërim, duke rezultuar në një pacient përcaktuar ritmin e duhur të zemrës.

Shifra tregon Mircea venat mushkërive

2) kateteri radiofrekuencave ablatsyya lidhje atrioventricular me instalimin e stimuluesit kardiak është shkëputje e plotë mes atria dhe ventricles, atria ndërsa ngushtim në ritëm dhe ventrikular tij ritëm, duke pasur parasysh një nxitës.

Lifestyle në dridhje atrial

Pacientët me dridhje atrial duhet rregullisht të marrë ilaçe të përshkruara nga një mjek jo vetëm për të përmirësuar cilësinë e jetës, por edhe për të parandaluar komplikimet. Është e nevojshme për të rregulluar mënyrën e punës dhe të pushoni, t'i përmbahen parimeve të ushqim të shëndetshëm, alkoolit përjashtuar krejtësisht, sepse shpesh ky faktor provokon "dështimet" ritmin. Ju gjithashtu duhet të përjashtojë aktivitet të rëndësishëm fizik, dhe nëse është e mundur për të kufizuar paraqitjen e situatave stresuese.

Shtatzënia është e kundërindikuar në dridhje atrial, por mundësia e shtatzënisë përcaktohet nga sëmundje themelor që çoi në zhvillimin e arrhythmias.

Komplikimet e dridhje atrial

Ndërlikimet më të shpeshta ndodhin përfshijnë tromboembolike - rritjen e formimin e mpiksjen e gjakut në zemër dhe llokoçis me enët e gjakut në tru e pash ishemike, enët e gjakut të zemrës me zhvillimin e infarkt miokardi, enët e mëlçisë, gjymtyrë, zorrët. Clots ngritur të gjakut për shkak të faktit se gjaku në "dridhje" ose "vibrim" strays Atrium si përbërësit, duke rezultuar në qelizat e gjakut të dëmtuara adhezyruyutsya me njëri-tjetrin, duke formuar një mpiksje. Parandalimi i komplikimeve është pritja agjentët antiplatelet dhe anticoagulants.

Komplikime të tjera janë dështim akut të zemrës, edemë pulmonare, shoku arrhythmogenic.

Prognozë

Nëse të gjitha rekomandimet e mjekut parashikuar dridhje atrial pakomplikuar të favorshme. Por ajo duhet të mbahet mend se parashikimi do të varet nga sëmundje themelor që ka shkaktuar dridhje atrial, dhe zhvillimin e goditje, dështim të zemrës dhe komplikime të tjera dhe peshën e tyre si edhe.