Miokardi infarkt distrofia


Miokardi (distrofia myocardium) - një sëmundje që ndodh në kundërshtim me metabolizmin në muskulit të zemrës. Miokardi të jetë plotësisht ose pjesërisht yzlechennoy në adresimin e shkaqeve.

Myocardiodystrophy - është gjithmonë komplikime të një sëmundje që zakonisht është i shoqëruar me ushqimin e duhur të muskujve të zemrës. Miokardi çon në një rënie në sistem tonin e muskujve të zemrës dhe në finale e sëmundjes është formimi i dështimit të zemrës.


Shkaqet e myocardiodystrophy

Më shumë për njëqind vjet më parë, shkencëtar rus GF Lang ishte ofruar klasifikimin myokardyodystrofyy në bazë të sëmundjes primare, e cila shkaktoi sëmundje të zemrës. Ky klasifikim është e rëndësishme sot. Deri në myokardyodystrofyy shfaqja mund të shkaktojë:

• sëmundjet e zemrës - miokardit, cardiomyopathy.
• «exocardial" Sëmundja: anemi (rënie në hemoglobinë dhe qelizat e kuqe të gjakut); grykët kronike; helmim, duke përfshirë rrezik në punë, dhe akumulimin e drogës (drogës hormonal, citostatikëve, antibiotikët) administrimin kronike; sëmundje tiroide, i shoqëruar nga hypothyroidism, tirotoksikozë; sëmundje të rënda kronike. Një myocardiodystrophy veçantë grup shkakton të mbingarkesës izoluar në sport. Në këtë rast, degjenerimi miokardi formuar në sosje e rezervave zemrës.

Nën ndikimin e këtyre shkaqeve zemra fillon të përjetojnë mungesën e energjisë. Përveç kësaj, qelizat e sistemeve të muskulit të zemrës grumbulluar produkte të dëmshme metabolike, ka efekte të rëndësishme të dëmshme. Kjo çon në vdekjen e indeve funksionalisht aktive të zemrës dhe duke e zëvendësuar atë me ind mbresë trashë që nuk kanë aftësinë për të kontraktuar. Në zgavrat e kontraktimet e muskujve zgjerohet zemra janë të dobët, i pamjaftueshëm për nevojat e oksigjenit dhe ushqyesve. Formuar dështim të zemrës.

Vozmozhnyesimptomy myokardyodystrofyy

Dukje myocardiodystrophy jashtëzakonisht të ndryshme - nga asnjë ankesave në dështim të rëndë në zemër, të shoqëruar nga gulçim, edemë, ul presionin.

Sëmundja fillon pa u vënë re. Shumë pacientë ankohen për dhimbje në zemër, që rrjedhin nga tendosje psiko-emocional ose gjatë aktivitetit intensiv fizik, të cilat janë krejtësisht të vetëm. Shumica e pacientëve nuk i kushtoj vëmendje për këto simptoma, kujdes mjekësor nuk është trajtuar. Disa vjet më vonë u bashkua me gulçim, ënjtje të gjymtyrëve të poshtme, më e theksuar në mbrëmje, sulmet rrahje zemre, çrregullimet në zemër, e shprehur dobësi të përgjithshme. Për fat të keq, paraqitja e ankesave të tilla tregon se pacienti është duke përparuar dështim të zemrës, dhe kohë up.

Diagnoza myokardyodystrofyy

Përqind miokardit në shumicën e rasteve eshte nje komplikim e një sëmundje. Prandaj, kur ne së pari u takua me pacientin mund të zbulojë simptomat e një sëmundje - shkaqet e myocardiodystrophy. Për shembull, reduktimin e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës përqendrimit në gjak tregon anemi. Ultrasonografia tiroide dhe identifikimi i hormoneve kryesore ndihmon në diagnostikimin e sëmundjeve të trupit. Sport në të kaluarën ose tani flet për "zemër sportive patologjike", si një kauzë myokardyodystrofyy mundshme.

Vlerë e madhe për diagnozën e sëmundjeve janë të dhënat EKG. Kur myocardiodystrophy aritmia EKG përcaktuar e cila nuk ndikon në cilësinë e jetës dhe nuk mund të ndihet në të gjitha atyre. Përveç kësaj, është tërhequr vëmendja për karakteristika të veçanta të reduktuar tkurrshmërisë e zemrës.

Ultratinguj zemra ka vetëm rëndësinë e mesëm për myocardiodystrophy diagnozën, sepse ndryshimet janë gjetur vetëm në progresion të dështimit të zemrës. Në të rënda ultrazërit dështimit të zemrës përcaktuar dhomat zgjerimin e zemrës dhe të ulë aftësinë shtrëngohet.

Myokardyodystrofyya më të saktë diagnoza vendoset vetëm nga biopsi (zona e mostrave të indeve muskulore) zemra noslozhnost kryer këtë procedurë, si dhe rrezik të lartë për pacientin nuk mund ta përdorin këtë metodë në të gjitha rastet e dyshimta.

Një zbulim i madh në diagnozën e zemrës miokardi lëndimit mund të bëhen bërthamore Imazhe rezonancë magnetike. Në pacientit do të administrohet një fosfor radioaktive, atëherë pritet të vlerësojë përmbajtjen e elementit në qelizat e muskulit të zemrës. Reduktuar fosfor sugjeron reduktimin sigurimin e energjisë të zemrës. Aktualisht, kjo metodë e diagnostikimit është në ndërtim e sipër.

Trajtimi myocardiodystrophy

Pacientët pa ngjarje të rënda dështim të zemrës mund të trajtohen në klinikë nën mbikëqyrjen e një terapist ose kardiolog. Trajtimi kryesor është sëmundja myocardiodystrophy trajtim, shkaku i saj. Në mënyrë tipike, kur sëmundja themelor uspeshnomlechenii shërohet myokardyodystrofyya plotësisht ose në masë të madhe reduktuar peshën e saj.

Kur pacienti sëmundje tiroide është drejtuar nën mbikëqyrjen e një endokrinolog, i cili rekomandon terapi specifike të hormoneve.

Pas heqjes së shkakut të anemisë trajtuar me hekur, eritropoietines, dhe vitamina.

Për trajtimin e grykët kronike mund të rekomandohet droga antibakteriale dhe anti-inflamatore. Nëse nuk ka efekt është që të kryhet heqje e bajameve - heqjen kirurgjikale të bajamet.

Pas shenjave të miokardit e ushqimit të muskujve të zemrës mund të ruhen për një vit ose më shumë. Kjo periudhë duhet të rekomandohet cardiotropic (për të furnizuar zemrën) medikamente. A taktikë ngjashme është përdorur në trajtimin e helmimin. Droga Cardiotropic janë të përshkruara për normalizimin e metabolizmit në muskulit të zemrës. Droga më të zakonshme të këtij grupi janë: vitamina B6 dhe C, acid folik, dhe magnez dhe kalium përgatitjet (Panangin, Mahnerot). Thithjen më të plotë e ushqyesve pritet në mildronatu aplikimit, riboksin, retabolil.

Kur dhimbje në zemër, në lidhje me stres psiko-emocional, përdorimi i mundshëm i barnave si qetësuesve Validol, Corvalol, novopassita, tretësirë ​​e sanëz, Leonurus.

Kur aritmi rekomanduara Kalciumi channel blockers (verapamil), beta-blockers (metropolol) ose Cordaron.

Vëzhgimi i pacientit është kryer për zhdukjen e manifestimeve të jashtme dhe normalizimin e EKG. Gjatë kësaj kohe, pacientët të caktuar në një kurs të veçantë të fizioterapisë, fëmijët transferohet në grupin përgatitor të edukimit fizik në shkollë. Kjo është e detyrueshme që të shqyrtohet në mënyrë që të identifikohen lezioneve infeksion kronik (pacientëve dhëmbë, bajamet përflakur) dhe rehabilitimin e mëvonshme e këtyre lezioneve. Pas trajtimeve rimëkëmbjes cardiotropic përgatitjet minimale prej rreth një muaji duhet të kryhet për vite 2-3 herë në vit.

Komplikime të mundshme myokardyodystrofyy

Me e progresit te semundjes rrit rrezikun e dështimit të zemrës.

Moti në myocardiodystrophy

Në trajtimin e sëmundjes, e cila çoi në myokardyodystrofyy rimëkëmbjen e mundshme të plotë. Me zhvillimin e dështimit të zemrës motit të ashpër varet nga ashpërsia e procesit. Në raste të avancuara mund të kërkojnë transplantim të zemrës.

Myokardyodystrofyy Parandalimi

Parandalimi duhet të drejtohen në eliminimin e faktorëve të shkaktuar për ato sëmundje që mund të shkaktojnë myokardyodystrofyy. Në përgjithësi masa janë: e duhur, dietë të rregullt me ​​vitamina të mjaftueshme dhe minerale; dosed stërvitje parasysh seksin dhe moshën; përshtatje në kohë të vatrave të infeksionit kronik, parandalimin e efekteve mbi trupin e substancave toksike, duke përfshirë refuzimin e përdorimit të pajustifikuar të sasive të mëdha të drogës.