Lymphadenitis


Lymphadenitis - një inflamacion i sistemit të nyjeve limfatike.

Nyjeve limfatike janë organet periferike te sistemit limfatik, një pjesë e cila ka qelizat që sigurojnë një funksion mbrojtës të lidhur me sistemin e qarkullimit. Këto njësi janë filtra të veçanta mbrojtëse, të cilat parandalojnë penetrimin e substancave të dëmshme dhe përhapjen e tyre në të gjithë trupin. Lymphadenitis përket grupit të infeksioneve akute purulent. Në raste të rralla, një sëmundje e drejtpërdrejtë kryesor i gjëndrave, më shpesh - si komplikime të tjera që u ngrit herët patologjinë - kjo mund të jetë proces jospecifik: vlim, kriminel, smerald, thrombophlebitis apo ndonjë plagë tjetër që gërryen. Në raste shumë të rralla lymphadenitis formimi mund të jetë për shkak të një sëmundje të veçanta të rënda të tilla si murtaja, tuberkulozi, aktinomikozës dhe të tjerët. Vendi më i shpeshtë i proceseve Lokalizimi: sqetull, ijë, qafën dhe nyjet limfatike submandibular.


Shkaqet e mundshme lymphadenitis

Lymphadenitis zhvillon për shkak të infektimit nyjeve limfatike nga mikroorganizmat e ndryshëm, patogjen më e zakonshme është Staphylococcus, Streptococcus, diplococci ndryshme (Pneumococcus), Pseudomonas dhe E. coli. Rritja e menjëhershme në nyjeve limfatike është për shkak të akumulimit të qelizave inflamatore në zonën e reagimit ku zbuloi mikroorganizëm. Në shumicën e rasteve, këto mikroorganizmave të depërtojnë në nyjen limfatike në enët limfatike me një rrymë të limfatike nga një zonë e infektuar të trupit, të ashtuquajturit burim kryesor i infeksionit. Ky mund të jetë një plagë ekzemë, të lokalizuar në sipërfaqe të lëkurës, inflamacion purulent nekrotike e qeskë flokëve apo ulcerë.

Rrugë hematogjene e infeksionit (me gjak) ndodh aq shpesh sa limfahennyy dhe burimi i infeksionit është rezultat i organeve të brendshme (sëmundje inflamatore e mëlçisë, ovarian, zorrës së trashë, grykët dhe të tjerët).

Kontakt më të rralla të drejtpërdrejtë mënyrën e transmetimit të materialit infektiv në një përplasje dhe limfatike nyje indeve. Ndoshta depërtimi i mikrobeve direkt në nyjeve limfatike në plagën e tij. Në raste të tilla, aktet gjëndrave si një sëmundje primare.

Pasi në organizëm nyjeve limfatike fillon për të dërguar produktet në jetën e tyre përreth indeve, duke shkaktuar inflamacion dhe bashkim pas purulent të pëlhurave. Ndryshimet në indet përreth mund të kufizojë inflamacion i lëngshëm ose purulent shkojnë në formimin e adenitis phlegmonous.

Simptomat e mundshme të lymphadenitis

Lymphadenitis akute filloi me shkëlqim të mjaftueshme, me dhimbje të mprehta dhe nyjet limfatike fryrë, të cilat shpesh çon në lëvizjen e kufizuar të trupit, e cila u formua së bashku me lymphadenitis. Njeriu fillon të shqetësojnë dhimbje koke të vazhdueshme, të shurdhër apo të dhemb, dobësia ndodh, mund të pafuqi, ethe.

Lymphadenitis fillestar fazë, nyjet limfatike të qafës së mitrës.

Karakteri i lëngshëm lymphadenitis jep një shqetësim të lehtë të gjendjes së përgjithshme të pacientit. Nuk është një dhimbje e shurdhër në nyjet limfatike; kjo e fundit mund të rritet mjaft e dendur në krahasim me të shëndetshëm dhe pak të dhimbshme në prekje, lëkurë mbi nyjet limfatike të prekur nuk është ndryshuar. Me përparimin e mëtejshëm të reagimit inflamator në nyjeve limfatike shkatërrimin e indeve limfatike ndodh me zhvillimin e purulent shkrirjes dhe formimin e indet nekrotike.

purulent lymphadenitis dhimbja është e mprehtë, nganjëherë derhayuscheho karakter. Lëkurës mbi nyjen limfatike përflakur flushed (ka ngjyrë të kuqe të ndritshme, e cila tregon inflamacion), dhimbje në prekje shpallur. Nëse ende në fazat e hershme të lymphadenitis lëngshëm nyjet limfatike nuk janë të bashkuar me njëri-tjetrin, aq më shumë ata të bashkohen me njëri-tjetrin dhe indet përreth janë të fiksuara.

Lymphadenitis kronike nonspecific  është rezultat i infeksionit gjatë patrajtuar kronike. Lymphadenitis kronike mund të ndodhë pa simptoma të rënda apo edhe nuk shfaqet. Ethe zakonisht të vogla të ulët të keq prej rreth 37 gradë C, në të cilën një person përfundimisht merr përdorur dhe nuk vëreni një ënjtje të vogël pranë nyjet limfatike prekura.

adenitis phlegmonous, e cila është e formuar nga nelechenoho lymphadenitis qelbëzues përcaktuar skuqje përhapur të lëkurës, të shtrënguar, pa kufij të qartë edemë me fushat e zbutjes. Temperatura e trupit rritet në numër të lartë, ka një ethe, e shprehur si palpitations zemrës, dhimbje koke, dobësi të rënda. Një gjendje e tillë e sëmundjes nuk duhet të provojë, sepse ajo mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Purulent bashkim nyje limfatike supraclavicular.

Kur simptomat e para të lymphadenitis të tilla si dhimbje nyjeve limfatike, ënjtje, temperaturë duhet të kontaktoni menjëherë një mjek apo terapist kirurg. Këta ekspertë do të ndihmojë të përcaktojë shkakun e lymphadenitis të drejtpërdrejtë dhe të caktojë trajtimin korrekt apo diagnoza të mëtejshme. Nën maskën e lymphadenitis mund të fshehin sëmundje të ndryshme të tilla si murtaja, tuberkulozi, procese të ndryshme të tumorit. Kur tumor, zakonisht në rritje grup nyjet limfatike, ata janë shumë të forta në të prekur, nuk të lëvizshme dhe shpesh pa dhimbje. Kur murtaja, tuberkulozi dhe tularemia, përveç kur në inflamacion lymphadenitis, do të ketë manifestime të tjera të veçanta të këtyre sëmundjeve. Dalluar specifik nga pezmatimi gjëndrave është mjaft e vështirë për shkak se vetë-diagnozën mund të çojë në pasoja tragjike.

Diagnoza lymphadenitis

Nyjet limfatike në një person të shëndetshëm, të butë, nuk zgjeruar, smeschaemy në indet, pa dhimbje fqinje. Shumë shpesh njerëzit me një normal physique limfatike nyjet hetim dështon. E pra ata janë në fëmijët dhe adoleshentët physique pakta. Në diagnozën mjeku i parë do të shqyrtojë nyjet limfatike dhe të instaloni të gjitha këto karakteristika. Më tej, pas informacionit të marrë, do të vendosë për laborator dhe metodat instrumentale e diagnozës. Opsionet janë:

  • Testi i përgjithshëm i gjakut, i cili do të përcaktojë përbërjen cilësore dhe sasiore. Nëse dyshoni se një proceset e tumorit të gjakut mund të kryhet biopsi nyjen (indeve mostrave gjilpërë limfatike nyje) për ekzaminim histologjik.
  • Në patologji kirurgjikale do të mbahet kirurgji diohnosticheski-terapeutike për autopsi dhe kullimit formuar zgavër. Rishikimi ardhjen e pranisë së abscese dhe plagëve të tjera purulent.
  •  Të marrë parasysh kontaktin specifike lymphadenitis me pacientët TB dhe të zhvillojë një sërë testesh diagnostike: testet alergjike lëkurore dhe hetimeve mikroskopike (gjaku, gëlbazë), X-rrezet për tuberkulozë të dyshuar.
  • Në fëmijët, mjeku në provim do të përjashtojë Angioedema si një nga varieteteve të reaksion alergjik që mund të jenë të rrezikshme për jetën; tumoret në qafë, dhe cysts lindura, të cilat janë të ngjashme me nyjet zgjeruar.
  • Nëse një pacient gjen nyjet limfatike akut fryrë në ijë, mjeku duhet të sunduar nga një hernie në ijë për të shmangur përparimin e mëtejshëm dhe për të parandaluar herniation të shtypjes. Hernias ndodhin në 1% të popullsisë, 85% e pacientëve me burrat hernias.
  • Në disa raste, në varësi të simptomave shoqëruese do të duhet të shpenzojë më shumë pamjet metodat diagnostike të tilla si me ultratinguj e nyjeve limfatike dhe organeve të barkut, duke përfshirë shpretkës dhe mëlçisë; Analiza e HIV-it; Ekzaminimi mjekësor Ent dhe tomography llogaritur.

Mos harroni se një diagnozë të saktë mund të vihet vetëm personi me arsim të lartë mjekësor, të cilët i vlerësojnë tërë foto si një e tërë, duke pasur parasysh të dhënat në tërësi.

Trajtimi lymphadenitis

Trajtimi i formave të hershme të lymphadenitis është për të krijuar paqe për zonën e prekur, ku është nyja limfatike është gjerësisht fizioterapi përdorur (galvanizim, elektroforezë medicinale, terapi me ultratinguj), vaj anti-inflamator. Në çdo fazë të sëmundjes është e nevojshme për të përdorur antibiotikët për të provuar të shkaktojë sëmundje infektive. Grupi i vendosur spektrit sensibilitet antibiotik të patogjen. Kur i komunikueshëm nonspecific lymphadenitis përdorur seri antibiotikët penicilinë, Cephalosporins 2 Gjeneruar (cefuroxime). Nëse konfirmohet trajtimi infeksion TBC-ja është kryer në mënyrë rigoroze në terapi specifike stacionare TB.

Kur lymphadenitis ekzemë duhet urgjentisht të kryejë kullimit nahnoyvsheysya zgavër. Kjo procedurë duhet të kryhet në kushte sterile për të shmangur bashkuar me një infeksion sekondar. Pas kullues trajtimin e nevojshëm të vazhdueshëm dhe të lidhurit plagët.

Nëse pas birë biopsi konfirmuar tumorit procesin mirë apo i keq mund të marrë një kimioterapia dhe rrezatimi terapi komplekse.

Metodat tradicionale të trajtimit janë të mundshme vetëm në fazat fillestare lymphadenitis dhe vetëm në kombinim me ilaçe. Për të hequr përgjigje inflamatore dhe të reduktuar përparimin e mëtejshëm mund të përdorni një ekstrakt i gjetheve Aloevera fasha në zonën e prekur.

Komplikimet lymphadenitis

Kjo sëmundje mund të jetë i komplikuar nga shtetet e mëposhtme: lëkurës abscesi, osteomielit, meningjiti, encefalit, artritit septik dhe septikemi. Shteti fundit të listuara Prix jo efektive ose trajtimi i gabuar mund të çojë në paaftësi dhe vdekjes së pacientit.

Parandalimi i lymphadenitis

Për të shmangur mundësinë e formimit lymphadenitis nevojshme: trajtimi në kohë i ndonji plagëve të lëkurës dhe infeksionet kronike, garanci të pajtueshmërisë për të përjashtuar lëndim. Për të ruajtur imunitetin e duhur dhe menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor. Sa për ushqim, ju nuk duhet të përdorni produkte të caktuara që mund të rrisin reagim inflamator. Kjo është mishi dhe yndyra grubovoloknistye (sidomos qengji dhe derri) djegëse, i kripur dhe i tymosur; produktet e qumështit. Promovon shërimin ushqime të pasura në vitaminë C.