Infarkt


Arsyet cardiosclerosis
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi dhe mënyrën e jetesës
Komplikimet dhe moti

Aftësia për të kryer funksionin e tij pompë zemra sigurohet duke reduktuar çdo qelizë muskujve individualisht. Kur muskujt e zemrës zhvillon çdo proces patologjik (inflamacion, kequshqyerja apo vdekjen e cardiomyocytes) e këtyre qelizave të pushojë të funksionojë, dhe në vend të duket në zemër të indit lidhor. Ky proces quhet sklerozirovaniem dhe formimin mbresë vend infarkt - cardiosclerosis.


Varësisht nga sasia e lezioneve të izoluara qendrore dhe cardiosclerosis përhapur. Qendrore, nga ana tjetër, mund të jenë të vogla dhe të krupnovohnyschevym, dhe karakterizohet nga pamja e ngjyrës rubchykov vogël apo të madhe bardha në mes cardiomyocytes paprekur. Për të përhapur sklerozë të karakterizuar nga përhapja e indit lidhor në formën e hekurat, në të cilën qelizat jane myocytes normale.

Në fazat fillestare të sëmundjes mbetur myocytes paprekur kryejë ngarkesën e zakonshme, por herët a vonë ka shkelje të ushqimit të tyre dhe ata nuk mund të përballen me funksionet e tyre. Përsëri, pas vdekjes së qelizave të tjera janë formimin gradual të plagët. Veç kësaj, qelizat e mbetura hypertrophy (trashje) dhe pastaj shtrirë që të çon në formimin e pare miokardial hypertrophy, zgjerim dhe pastaj (zgjerimit) nga dhomat e zemrës. Kjo nënkupton një shkelje të funksionit kontraktil dhe ndryshimet hemodinamik - rrjedhjen e gjakut në zemër dhe enët me dështim kronike të zemrës.

CARDIOSCLEROSIS jo një sëmundje primare, pasi ajo gjithmonë zhvillohet si pasojë e disa sëmundjeve të zemrës, kështu që shqyrtimi dhe trajtimi i pacientit duhet të identifikojë shkakun dhe për të ndikuar në atë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të indeve mbresë.

Arsyet cardiosclerosis

Nga sëmundjet që mund të çojnë në zhvillimit cardiosclerosis, bëhen këto ndryshime:

1. Sëmundje koronare të zemrës dhe infarkt miokardi. Brenda dy muajve ose më shumë pas zhvillimit të postinfarction akut të miokardit cardiosclerosis vogla ose krupnoochagovy. Rrezik krupnoochahovoho sklerozë që mbresë të thellë në miokardit mund të çojë në formimin e një aneurizëm të barkushe të majtë, që e murit ventrikular është fryrë, të cilat nuk mund të reduktohet, për shkak të prodhimit të zvogëluar të zemrës, zhvillimin dështimi congestive zemrës dhe mund të zhvillojë dështim akute me edemë pulmonare . Gjithashtu në zgavrën ventrikular mund të formohet trombo parietal, e cila kërcënon zhvillimin e komplikimeve tromboembolike.

Shifra tregon një infarkt miokardi: zonë e purpurit theksuar e nekrozë, më vonë zëvendësohet me ind mbresë.

2. Miokard - Proceset inflamatore thellë në miokardit e natyrës virale apo bakteriale. Shumica e miokardit çojë virusit fruthit, gripit, mononukleoza infektive, adenoviruseve, streptokokut, infeksionit meningjokoku. Një vend të veçantë është natyra reumatike miokardit - pezmatimi i muskulit të zemrës si pasojë e etheve reumatike akute (ethet reumatike). Si rezultat i miokardit zhvillon cardiosclerosis zakonisht përhapur

3. Cardiomyopathy - Struktura parregullt anatomike infarkt. Ndonjëherë kufizuese (shkelje e dhomave të relaksimit të zemrës), hypertrophic (mur thickened ventricular) dhe Dilated (dhomat e zgjeruar të zemrës, dhe të mbyllur gjakun). Cardiomyopathy mund të çojë në sëmundje endokrine - diabet, trashje, sëmundje tiroide, gjëndra veshkave; Efektet toksike të alkoolit, droga, çrregullime të hahet - uljen e të ardhurave proteina dhe vitamina nga ushqimi. Si rezultat i cardiomyopathy hypertrophic - ose duke zëvendësuar elementët e qelizave të muskujve shtrirë i indeve lidhës zhvillon fibrozë përhapur.

Fotografia tregon hypertrophy miokardit dhe zgjerimin e dhomave të zemrës me cardiomyopathy.

4. Myocardiodystrophy - infarkt kequshqyerja. Ky është një grup i çrregullimeve metabolike në muskujve kardiak, të ngjashme për nga rëndësia me cardiomyopathy, por një ndryshim i rëndësishëm - infarkt kequshqyerja mund të jetë i kthyeshëm në mbyllje shkakton sepse ndryshimi arkitektonikë të zemrës u vu re për të formuar cardiosclerosis përhapur. Sillni në myocardiodystrophy zhvillimit të listuara mund në sëmundjet e mëparshme paragrafi, si dhe extracardiac tjetër faktorë (exocardial) - infeksion, anemi, stresi, sëmundjet autoimune, dështimi i veshkave dhe hepatike, stërvitje, sportet profesionale.

5. Atherosclerosis - Depozitimi i pllakatë në muret e enëve. Çon të kequshqyerjes infarkt për shkak të pengesave koronare arterie, e cila shkakton sëmundje koronare të zemrës dhe infarkt miokardi.

6. Hipertensionit mund të çojë në zhvillimin e cardiosclerosis angiogjenik (të origjinës enëve të gjakut), për aq kohë sa vasospasm ekzistuese shoqëruese hipertensionit, krijon një barrë shtesë mbi zemrën e zhvillimit të hypertrophy majtë ventricular.

Simptomat cardiosclerosis

Shkalla e simptomave varet nga manifestimet e sëmundjes themelore që ka shkaktuar infarkt, dhe ndryshon nga mungesë të plotë të foto të tyre të zgjeruar klinike, ndonjëherë me papritur shtetet zhvillimi zhyzneuhrozhayuschyh (edemë pulmonare, dridhje ventricular, të majtë ventricular aneurysm këputje, etj). Simptomat cardiosclerosis përcaktohet nga lëndimi natyrës miokardi (qendrore apo shpërndara), dhe plagët e vendndodhjes, pasi edhe lezione të vogla vend në afërsi të sistemit kryerjen e zemrës mund të shkaktojë arrhythmias vazhdueshme.

Shpesh imët dhe të moderuar përhapur cardiosclerosis asimptomatike dhe zbulohen vetëm nga metodat tjera diagnostike. Megjithatë, arsyeja për vizitën tek mjeku mund të shërbejë shfaqjen e simptomave të tilla si:

- gulçim që ndodh kur të konsiderueshme, por ende toleron ushtrim;
- lodhje,
- ndjenja rrahje zemre nën ngarkesë dhe në pushim,
- marramendje,
- ndjenja e mungesës së ajrit në një pozicion horizontal,
- ënjtje të vogla e këmbëve ndodhin në mbrëmje.

Këto simptome mund të jetë një manifestim i fazave fillestare të dështimit kronik të zemrës, kështu që kur ato ndodhin në një pacient me sëmundje të zemrës ose që ai duhet të vizitoni një mjek.

Si përhapjen progresion i indeve lidhës që zgjat për vite me rradhë, formuan një përhapur theksuar cardiosclerosis. Ajo karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

- shortness rënda fryma, fillimisht me pak stres, pastaj vetëm;
- episode "zemra" e astmës - sulmet e astmës në pozicionin e shtrirë në shpinë, shpesh gjatë natës;

- shkelja e vazhdueshme e ritmit dhe kryerjen e zemrës, i shoqëruar nga palpitations, ndërprerjet në zemër, dhimbje në gjoks. Shpesh zhvillimin atrial dridhje atrial, dhe ventricular rreh, bllokada pako bllok degë, bllok atrioventricular
- ënjtje e gjymtyrë të ulët, lëkura e barkut, të ulët mbrapa, në fazën terminale të gjithë trupin;
- dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme të barkut dhe një rritje për shkak të rritjes furnizimit me gjak të mëlçisë.

Në raste transmural (të gjerë) infarkt miokardi dhe sulmet periodike të zemrës në të pacientit mund të formohet infarkti krupnoochagovy. Klinikisht, ky lloj mund të ketë shumë aritmi, rritjen e pectoris, shenjat e zhvillimit të dështimit të zemrës.

Ndonjëherë madh vnutryserdechnoho dhëmbëza celular nën presion si ajo shpërthen nga sipërfaqja e zemrës, dhe pastaj të tregojnë praninë e pacientit zemrës aneurizëm (zakonisht barkushe të majtë). Kjo gjendje penalizohet në mënyrë të konsiderueshme hemodynamic, si anevryzmatycheskoe zgjatje nuk është në gjendje të kontraktojë për të nxitur gjak në aortë, gjaku aneurysm zgavër të ndenjur, e cila gjithashtu çon në një ulje të prodhimit kardiak. Aneurysm mund të ndodhë si simptomat dhe manifestime të tachycardias ventricular dhe dështim kronike të zemrës.

Diagnoza cardiosclerosis

Sëmundja mund të dyshohet në fazën e familjarizimit me ankesat dhe histori (Historia e jetës) të pacientit, si transferohen më parë të dhëna për sëmundje të zemrës dhe exocardial luajnë një rol të rëndësishëm në diagnozën. Prandaj, pacientët duhet të jetë e mundur për të përshkruar në detaje sëmundjen kronike dhe ndoshta të sigurojë dokumentacionin e nevojshëm mjekësor (të dhënat e spitalit, deklaratat e historive të rasteve, rezultatet e hulumtimit, etj).

Mjeku gjatë ekzaminimit mund të zbulojë në vijim cardiosclerosis objektive e provave:

- impuls mund të jetë normale, të shpejtë apo të ngadalshëm, neritmichnyy, vëllimi i varfër dhe tensioni,
- të ulët të gjakut presion, normale apo të lartë,
- kur dëgjonin gjoks zemrës dobësuar, zhurma e parregullt mund të përgjuar dhe ton, bllokimet e trafikut në mushkëri wheezing në më të ulët ose në të gjitha fushat ose wheezing lagur mbytje (edemë pulmonare)
- prekje (probing) është definuar bark mëlçisë zgjeruar, (gishti prostukivaniem) trokitje - grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut,

- përcaktohet nga ënjtje të ekstremiteteve të ulëta, duart në pacientët e shtrirë në shtratë - mesit, kryqe, tërë trupin.

Për të konfirmuar diagnozën mjeku caktimin laborator - Metoda instrumentale:

- numërimin e plotë të gjakut - i jep një tregues të pranisë së anemisë së inflamacionit në trup,
- urinalysis - ndihmon të diagnostikuar dëmtim i veshkave (proteina, rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut)
- kimi gjakut - përcakton mëlçinë e njeriut (transaminazave mëlçisë, bilirubin) dhe veshkat (ure, kreatinina), diabet (glukozës në gjak)

- testeve imunologjike gjakut - të ndihmojnë në diagnozën e virale, sëmundjeve autoimune, reumatizma,
- analizat e gjakut hormonale - zbulojnë gjëndër tiroide, gjëndër veshkave, diabet, hormonet metabolike gjatë menopauzës dhe të tjerët.
- Ultratingull i gjëndrës tiroide, organet e brendshme janë të caktuar për të identifikuar shkaqet e cardiomyopathy ose myokardyodystrofyy,
- X-ray e gjoksit - mund të tregojnë zemrën në zgjerimin e kufijve të cardiomyopathy, ngecje në indet e mushkërive,

- EKG standarde dhe varietet e saj - për monitorimin Holter, chrezpyschevodnaya EKG, EKG Ushtrimi (tredmil) ose teste farmakologjike. Ato janë përdorur për diagnozën e arritmise, ishemi miokardit dhe lezione te sklerozes se shumefishte ose të përhapur ndryshime miokardit. Shenjat sklerozë EKG është valë negative T çon përkatëse në zonën e prekur (për melkoochahovoho skleroza), të thellë dhe të gjerë valë Q pa hequr segmentin e depresionit ose ST (për krupnoochahovoho)
- echocardiography (ultratinguj i zemrës) - një metodë të kujtoj zemrën duke përdorur ekran me ultratinguj dhe vlerësojnë hemodinamik, prania e aneurysms, trombo parietal, zonat dhe hipo-akinesia infarkt (reduktim ose mungesa e reduktimit), të llogaritur ndërprerje të energjisë elektrike, pjesë nxjerrje, goditje në lidhje me " vëllimit, dmth parametrat që karakterizojnë aftësinë shtrëngohet e zemrës dhe sasinë e gjakut ejected në aortë,

- Angiografia koronare (KAH) - emëruar për të vlerësuar qenët i qartë e arterieve koronare në sëmundje koronare të zemrës, si dhe çështja e kryerjes së operacionit bajpas apo stenting,
- radioizotopi e zemrës (perfuzionit scintigraphy miokardi) për të vlerësuar shkallën e përthithjes të "shëndetshme" grimca radioaktive miokardit me vizualizimi i imazhit në monitor.

Në diskrecionin e mjekut listuara metodat diagnostike mund të revokohet ose ndryshohet nga të tjerët, të tilla si MRI ose MSCT zemër, gjëndra veshkave, pankreasit dhe organeve të tjera.

Trajtimi i cardiosclerosis

Terapi Cardiosclerosis është për të trajtuar sëmundje themelor dhe për të parandaluar përparimin. Direkt sklerozë proces është i pakthyeshëm, pra nëse ka plagët, nuk do të shpëtojnë prej tyre, por të parandaluar plagët e reja të jetë e mundur dhe e nevojshme.

trajtimin e sëmundjes koronare të zemrës dhe parandalimin e infarktit përsëritur miokardial droga të përdorura të tilla si beta - blockers (betalok, karvedilol, bisoprolol, etj), nitroglycerin (nitromint, nitrosprey) nën gjuhë, nitrateve të gjatë-vepruar (nitrosorbid, monochinkve), frenuesit ACE (enalapril, prestarium, Noliprel), diuretics (gipotiazid, indapamidi), agjentët antiplatelet (droga aspirina që parandalojnë mpiksjen e gjakut - Aspirina kardio, Cardiomagnyl).

Mjekim myokardytov fjalë për emërimin e barnave antivirale dhe antibacterial (ribavirine, antibiotikët seri penicilinë, etj), agjentët antiplatelet dhe anticoagulants nëse është e nevojshme (aspirina, heparin), NSAIDs (nimesulid, DIKLOFENAK), imunostimulues, agjentët e përgjithshme dhe vitamina (interferon, vitamina, carnitine, etj).

Cardiomyopathy terapi dhe myokardyodystrofyy synon trajtimin e semundjes primar - hyperthyroidism, diabeti, alkoolizmi, anemi. Gjithashtu emëruar bettablokatory, ACE frenuesit dhe blockers receptor për anhiotenzinohenu (Lorista). Këto barna kanë pronat cardioprotective që parandalojnë remodeling mëtejshëm të miokardit. Antioksidantë të lëshuara (ubiquinone, carnitine, citokrom C), vitamina (folik dhe lipoic acid, vitamina B), droga që përmirësojnë ushqimin e muskulit të zemrës (riboksin, meksydol) dhe përgatitjet e magnez dhe kalium (Mahnerot, pananhyn).

Hipertensionit trajtuar të njëjtat droga antihipertensive, qetësuesve (qetësuesit).

Trajtimi i arteriosklerozës është kryesisht në përputhje lypydsnyzhayuschyh dietë dhe duke marrë medikamente (atorvastatina, Lovastatin, simvastatinë).
Në rast të arrhythmias dhe përçueshmëri të emëruar drogës antiarrhythmic (allapynyn, Propanorm, Cordaron) bettablokatory, agjentët antiplatelet dhe anticoagulants (Warfarin).

Terapi dështim kronike të zemrës për qëllim eliminimin e stagnimit në qarqet e vogla dhe të mëdha të qarkullimit të gjakut dhe normalizimin e aftësisë kontraktil të miokardit. Emëruar nga kombinimi i të gjitha barnave mësipërme janë shtuar në glycosides zemrës trajtim regjim (strophantine, digoxin).

Kirurgji emëruar në mungesë të efektit të terapisë drogës dhe instalimin e stimuluesit kardiak është në kundërshtim me ritëm, gdhendje muret e një aneurizëm të barkushe të majtë, aortës - bajpas koronare dhe stenting e arterieve koronare në sëmundje arterie koronare.

Trajtimi regjim individ themeluar nga një mjek në pritje të brendshëm. Të angazhohen në vetë-diagnostifikimi dhe vetë papranueshme.

Jeta në cardiosclerosis

Me zhvillimin e sëmundjes pacienti ka gjashtë muaj apo një herë në vit për të vizituar një kardiolog, nëse është e nevojshme, profesionistëve të tjerë - endokrinolog, mjek, kirurgët kryerjen e masave të rregullta diagnostike.

Pacientët duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme me një refuzim të plotë të alkoolit dhe duhanit, me aktivitet adekuate fizike jashtë shtëpisë (pa tendosje të konsiderueshme fizike). Në dy javët e para pas infarktit te miokardit është shumë e rëndësishme për të ndjekur pjesën tjetër të plotë krevat, dhe më shumë pushim të mëtejshëm, më të gjatë të qëndrojnë në ajër të pastër, hani e drejtë dhe nuk përjetojnë stres të konsiderueshëm psiko-emocionale për një rrjedhë të mirë të periudhës së hershme të rimëkëmbjes, si në këtë kohë procesi i dhëmbëza muskujve të zemrës.

Në të gjitha sëmundjet e zemrës që çuan në cardiosclerosis, caktohet një dietë me kufizimin e kripë, yndyrna shtazore, përveç yndyrore, skuqur, erëza, ushqim kripur. Është e rekomanduar për të ngrënë më shumë perime, fruta, produkte qumështi. Janë të lejuara mish ligët dhe peshk. Kur sëmundjet exocardial shkaktoi cardiosclerosis, mjeku dietë diskutuar individuale (p.sh., anemi, diabet).

Komplikimet cardiosclerosis

Ndërlikimet kryesore është dështimi akute të zemrës, dridhje ventricular, komplikime thromboembolic hendeku lënë aneurizëm ventricular.

Parandalimi është diagnoza në kohë e komplikimeve (p.sh. sipërfaqe muri e clots gjakut në zemër), trajtimin e mirë të arrhythmias hasur me përdorimin e trajtimit kirurgjik, nëse lind nevoja, dhe përdorimin e anticoagulants kontrolluar parametrat laboratorike koagulimit (p.sh. pritja Warfarin nën kontroll të rregullt të INR ).

Parashikim

Në përgjithësi cardiosclerosis favorshme të motit, kur merren agjentët emëruar rregullisht. Me zhvillimin e komplikimeve dhe utyazhelyaetsya prognoza të përcaktuara nga karakteri i tyre.