Cardiomyopathy


Cardiomyopathy - një grup i sëmundjeve inflamatore të muskulit të zemrës me emër tjetër prichinoy.Ustarevshee thisof sëmundje - sëmundje miokardiodistrofiya.Eto prek njerëzit e grupmoshave të ndryshme dhe ka përparësi në gjini. Për një kohë të gjatë mjekët nuk mund të përcaktojnë shkakun e vërtetë të cardiomyopathy, dhe në vitin 2006, American Heart Association ka vendosur kuptuar nga arsyet grupit të shkaktojë që në kushtet dhe rrethanat e caktuara shkaktojnë dëme miokardi.


Dal: cardiomyopathy hypertrophic, cardiomyopathy Dilated, cardiomyopathy restrikivnaya varieteteve kardiomiopatiya.Eti kanë karakteristikat e tyre të ndikojnë në muskujt e zemrës, por parimet janë të njëjta trajtimit dhe kanë për qëllim kryesisht në eliminimin e shkaqeve të cardiomyopathy dhe trajtimin e dështimit kronike të zemrës.

Cardiomyopathy hypertrophic (HCM) - një sëmundje e karakterizuar hypertrophy (trashje) muri i majtë dhe / ose barkushe të drejtë herë pas here.

Në zemër risunkezdorovoe dhe zemrës pacientit cardiomyopathy hypertrophic

Kardiomiopati Dilated (DCM) - një sëmundje e miokardit, e cila është e karakterizuar nga zhvillimi i përhapje të zemrës (rritjes së volumit të dhomat zemrës) me shfaqjen e disfunksionit sistolik, por pa u rritur trashësinë e mureve.

Cardiomyopathy kufizuese vstrechaetsyadostatochno të rralla dhe karakterizohen nga ngurtësi e mureve të zemrës, aftësia e dobët për të lëvizur në një fazë të relaksimit. Si rezultat, komplikuar shpërndarjen e oksigjenit dhe të gjakut në barkushe të majtë të zemrës, qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin. Në disa raste, ka një cardiomyopathy kufizuese në fëmijët është shkaktuar nga faktorë të trashëguar.

Shkaqet e cardiomyopathy

Myocardium Humbjen në cardiomyopathies mund të jetë proces fillore dhe të mesme për shkak të sëmundjeve sistemike, dhe shoqërohet me zhvillimin e dështimit të zemrës dhe në raste të rralla, vdekja e papritur.

Ekzistojnë tri grupe kryesore të shkaqeve kryesore të cardiomyopathy, e lindur, të përziera dhe të fituar. Të përfshijnë cardiomyopathy mesme për shkak të ndonjë sëmundje. Siç u përmend më lart, kjo sëmundje shkakton shumë, por simptomat e cardiomyopathy janë të ngjashme, pavarësisht nga arsyet që shkaktuan këtë gjendje.

Kongjenitale anomalitë e zemrës zhvillon për shkak të abuzimit indet bookmarks miokardit gjatë embryogenesis. Një shumë e arsye, nga zakone të këqija nënë e ardhshme dhe duke i dhënë fund stresi dhe kequshqyerja. Siç e njohur cardiomyopathy shtatzënë dhe inflamator cardiomyopathy, e cila në thelb mund të quhet miokardit.

Për forma të mesme të përfshijë në vijim.

Akumulim cardiomyopathy ose infiltrative. Ajo është e karakterizuar nga akumulimit midis qelizave ose në qelizat e inclusions abnormale.

Cardiomyopathy toksike. Ashpërsia e muskulit të zemrës në bashkëveprim me drogat, sidomos anticancer, ndryshon nga ndryshimet asimptomatik EKG për rrufe në dështim të zemrës dhe vdekjen. Përdorimi i zgjatur i alkoolit në sasi të mëdha mund të çojë në inflamacion të muskulit të zemrës (kardiomiopati alkoolike), ky shkaku vjen për herë të parë në vendin tonë, si zbuluar më shpesh.

Cardiomyopathy endokrine (cardiomyopathy metabolike, cardiomyopathy dismetabolic) që rrjedhin nga çrregullime metabolike të muskujve të zemrës, shpesh çon në degjenerim e mureve dhe shkeljet e contractility e muskujve të zemrës. Shkaqet - sëmundje endokrine, menopauza, obeziteti, të ushqyerit nesballansirovannoe, sëmundjet e stomakut dhe zorrët. Nëse cardiomyopathy zhvillohet si pasojë e sëmundjes tiroide dhe diabetit, ka cardiomyopathy hypertrophic.

Alymentarnaya cardiomyopathy formuar si rezultat i kequshqyerjes, veçanërisht në dietë gjatë me kufizimin e produkteve të mishit apo uria ndikon mangësi në zemër të vitaminës B1 marrjes së selen, carnitine.

Simptomat e kardiomiopatisë që mund të shfaqet në një pacient.

Simptomat mund të shfaqen në çdo moshë, ata zakonisht nuk janë shumë të dukshme për pacientin dhe nuk shkaktojnë eksitim në të në një pikë të caktuar. Pacientët me cardiomyopathy arrijnë jetëgjatësinë normale e jetës dhe të jetojnë në një moshë të pjekur e vjetër. Megjithatë, sëmundja mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i komplikimeve të rënda.

Simptomat janë shumë të zakonshme dhe ata ngatërrojnë me sëmundje të tjera mjaft lehtë. Këto përfshijnë gulçim, i cili në fazën fillestare ndodh vetëm në tendosje të rënda; dhimbje gjoksi, marramendje, dobësi. Këto simptoma lindin nga aftësia mosfunksionim kontraktil të zemrës.

Pyetja është, kur do të kthehet për ndihmë te mjeku? Shumë nga këto simptoma mund të jenë karakteristikë fiziologjike nga secili prej nesh të ketë apo jo serioze në natyrë, si një manifestim i sëmundjeve kronike. Ajo duhet të pyes veten në qoftë se dhimbje gjoksi është e gjatë "dhemb" karakter dhe e kombinuar me një odyshkoy.Esli fortë është ënjtje e këmbëve, ndjenja e mungesës së ajrit gjatë ushtrimit dhe çrregullim gjumi. Zalisur pashpjegueshme që mund të ndodhë për shkak të mungesës së furnizimit me gjak të trurit. Mos prisni për zhvillimin e komplikimeve të mëtejshme, të konsultoheni me një mjek.

Masat diagnostike.

 • Është thelbësore që mjeku juaj ju pikëpyetje tërësisht nëse keni pasur sëmundje të zemrës në familje, nëse të afërmit e vdekur papritmas, sidomos në moshë të re.
 • Është e nevojshme për të kryer një shqyrtim të hollësishëm të dëgjim të tingujve të zemrës, që frekuenca dhe sasia e zhurmës mund të themi me besim në lidhje me këtë apo sëmundje të tjera të zemrës.
 • Në mënyrë që të parandalohet një tjetër patologji kardiak, është e nevojshme të gjakut biokimike (shënuesit e nekrozë të miokardit, përbërjen electrolyte e glukozës në gjak dhe serum profilin lipidet).
 • Duhet të përqendrohet në punën e funksionale, duke reflektuar veshkave dhe mëlçisë. Gjaku i përgjithshëm klinik dhe urinës.
 • Radiografi e gjoksit ndihmon për të identifikuar shumicën e pacientëve në rritje shenjat e majtë zemrës, duke treguar mbingarkesë. Megjithatë, në disa raste, X-ray mund të mos jetë ndonjë patologji.
 • Ju duhet të kryejë electrocardiography në të gjithë pacientët me kardyomyopatyyu dyshuar. Ju mund të kërkohet për të shtuar elektrokardiogramë Holter, që shërbejnë për vlerësimin e aritmive kardiake dhe ndikojnë në sistemin nervor.
 • Ultratinguj është standardi i "artë" në diagnozën e cardiomyopathies.
 • Imazhe rezonancë magnetike është treguar në të gjithë pacientët para operacionit. Metoda ka më mirë se ehokardiografi, rezolutë, për të vlerësuar tiparet strukturore të infarkt dhe të shohim ndryshime patologjike.

Kuptoni vetes atë sëmundje me një diversitet të ngjashme me ju, nuk është e mundur. Diagnoza e saktë mund të mbajë një kardiolog mjek. Duhet të dallojnë sëmundje të shoqëruara nga rritja e miokardit lënë seksione: stenozë aortës, hypertrophy miokardi në sfondin e hipertensionit, amiloidosis, sportive zemër, një çrregullim gjenetik. Për të përjashtuar sëmundje gjenetike dhe sindromeve duhet të konsultoheni me një specialist në çrregullime gjenetike. Kirurgët konsultimit nëse është e nevojshme, është shprehur rritur trashësinë e murit të zemrës majtë, rrit presionin në prodhimin e barkushe të majtë, drogës trajtimit paefektshëm. Ju gjithashtu duhet të nënshtrohen arrhythmologists këshillimit.

Trajtimi i cardiomyopathy.

Trajtimi cardiomyopathy mjaft komplekse dhe të gjata. Kjo është për shkak polietilohichnostyu këtë patologji. Ndërsa si trajtimi i cardiomyopathy varet nga shkaku specifik, qëllimi i trajtimit është për të maksimizuar të prodhimit kardiak dhe parandalimin e mosfunksionim të mëtejshëm të muskulit të zemrës. Në trajtimit është e rëndësishme që të përmbushin të gjitha masat që parashikon ju mjeku.

Është e rëndësishme për të tërhequr vëmendjen në pikat të cilat pacienti duhet të eliminojnë veten. Në pesha të rënda trupore është shumë e rëndësishme për të ndjekur dietën dhe mënyrën e jetesës për progresiv dhe efektive humbje peshe. Zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit dhe alkoolit, në më pak të ndikojnë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës se faktorët e rrezikut të drejtpërdrejtë. Aktiviteti intensiv fizik dhe alkoolit duhet të përjashtohet tërësisht nga jetesës për të reduktuar ngarkesën në zemër. Në disa raste, fazat e hershme të sëmundjes, këto masa mund të lehtësojnë trajtimin dhe parandalimin e zhvillimit të saj.

Ilaçe të përshkruara për njerëz të sëmurë, të cilët janë shqiptuar shenja klinike të cardiomyopathy. Preparatet nga grupi i β-adrenoblakatorov, përfaqësues të cilat janë Atenolol dhe Bisoprolol.

Në prani të emërimit aritmi anticoagulation e nevojshme për shkak të rritjes së rrezikut të komplikimeve tromboembolike.

Kur planifikoni kirurgji dhe për parandalimin e infektive endokardit kërkohet antibiotikëve.

Medikament është verapamil mund të jepet në mungesën e efektit te grupit kryesor drogë. Përgatitja favorshme ndikon simptomykardiomiopatii duke ulur peshën e mosfunksionim të zemrës.

Operacioni është kryer në bazë të indikacioneve të rrepta dhe paefektshmërinë e ilaçeve. Nëse cardiomyopathy lidhur me arrhythmias, në këtë rast është e nevojshme për të implant një stimulues kardiak, i cili do të mbajë ritmin e zemrës në frekuencën e duhur. Nëse ekziston rreziku i vdekjes së papritur (nuk ka pasur episode të dhunës) kërkohet implantimin e një defibrillator. Pajisja mund të njohin dridhje ventricular, ritëm të parregullt që e bën punën e zemrës në mënyrë të drejtë dhe për të dërguar shtysë për mënyrën se si për të rivendosur zemra për të punuar koordinuar siç duhet.

Opsionet rënda cardiomyopathy që nuk janë të përshtatshme për metodat e korrigjimit kirurgjike mund të konsiderohet si një opsion i mundshëm për transplantim të zemrës. Por operacione të tilla kryhen vetëm në klinika shumë të specializuara.

Disa suksese të marrë qelizat embrionale tren cardiomyopathy.

Pas kalimit nëpër një nga trajtimet mbikëqyrjes nevojshme nga një mjek ose terapist GP, e detyrueshme e qendrës kardiologjisë kardiolog konsultim apo punishte barnash në spital. Vëzhgimi shumëllojshmëri 1 - 2 herë në vit, në qoftë se tregohet - më shpesh. Studimet e përsëritura duhet të kryhet në përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme, ose ndryshimet në trajtimin e planifikimit. Zhizneuhrozhayuschimi Pacientët me një histori të arrhythmias duhet çdo vit të kryejnë Holter EKG. Për trajtim të suksesshëm dhe përmirësimin e cilësisë së jetës duhet të jetë: të zvogëlojë peshën e tepërt trupore, të heqë dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit, për të kontrolluar presionin e gjakut, të kufizojë stërvitje intensive.

Komplikimet cardiomyopathy dhe prognoza.

 • Dështim të zemrës. Cardiomyopathy mund të çojë në rrjedhjen e reduktuar të gjakut nga barkushe të majtë, e cila çon në dështim të zemrës.
 • Mosfunksionim i valvulës. Zgjerimi i barkushe të majtë mund të pengojë kalimin e gjakut përmes valvulave, duke rezultuar në një rrjedhë të kundërt të gjakut. Kjo shkakton zemra të kontratës më pak efikase.
 • Oteki.Kardiomiopatiya mund të shkaktojnë akumulimin e lëngjeve në mushkëri, indet e barkut, këmbët dhe këmbët, sepse zemra jote nuk mund të pompojë gjakun në mënyrë efikase si një zemër të shëndetshme.
 • Narusheniyaserdechnoho ritëm (aritmia). Ndryshimet në strukturën e zemrës dhe ndryshime në dhomat e presionit të zemrës mund të shkaktojë probleme me ritmin e zemrës.
 • Arrestimi i papritur kardiak. Cardiomyopathy mund të shkaktojë arrestimin e papritur kardiak.
 • Emboli. Kombinimi i gjakut (pezëm) në barkushe të majtë mund të çojë në mpiksjen e gjakut që mund të hyjnë në gjak, preu furnizimin me gjak të organeve vitale dhe të shkaktojë një goditje, sulm në zemër ose dëmtimin e organeve të tjera.

Prognoza varet nga shumë faktorë, si ju do të trajtohet në mënyrë efektive dhe të respektojë të gjitha udhëzimet e mjekut që ashpërsia e simptomave të në fazën e zbulimit fillestare. Mënyra efektive për të parandaluar këtë sëmundje nuk është zhvilluar. Prandaj, jetese aktive, të ushqyerit e duhur është çelësi për shëndetin tuaj!