Goditje, goditje mini, ishemi trurit


Goditje (Sinonim - aksident akut cerebrovascular) - është vdekja e rajoneve të trurit që lidhen me ndërprerjen e krovoosnabzheniya tij.

Nëse shkaku i pezullimit është arteria krosnabzheniya bllokim pllakë atherosclerotic dhe / ose trombo flasim për goditje ishemike.

Nëse shkaku është këputje e hemorragji arterie dhe të flasim për goditje hemorragjike. Shkaqet më të shpeshta të pash hemorragjike janë thyer zgjeruar pjesë arteriet (enët e gjakut quhet aneurysm lindura patologji) ose këputje arterie në sfondin e presionit të lartë të gjakut. Kur qelizat e trurit vdesin fusha holvnoho të caktuara të trurit janë shkatërruar plotësisht ose funksione për të cilat kjo pjesë e trurit përgjegjëse. Si goditje zakonisht ndodh në gjysmën e trurit, ka një humbje e funksionit në gjysmën e kundërt të trupit (pas kalimit rrugët nervore nga truri të trupit). Për shembull, në humbjen e gjysmës së djathtë të trurit, një rënie të fuqisë dhe chustvytelnosty në gjysmën e majtë të trupit. Gjithashtu mos harroni se në funksionet mendore e njeriut, ajo plotëson gjysmën e majtë të trurit. Nëse pash ndodhur në gjysmën e majtë, kjo çon në një shkelje të rëndë të fjalës së pacientit (të folurit slurred ose mungesa e tij) dhe të kuptuarit e gjuhës së të tjerëve.


Truri përbëhet nga disa pjesë: lëvore të lartë, i cili është përgjegjës për të menduarit, chustva, fjalës, personi lëvizje të muskujve. Pjesa basal e trurit përgjegjëse për funksionet: frymëmarrje, funksionin e zemrës, ruajtjen e presionit të gjakut, etj Gjithashtu në pjesën e prapme të trurit është tru i vogël, i cili është përgjegjës për koordinimin. Në varësi të zonës së prekur shkelur disa funksione. Më të prekur lëvore.

Simptomet e pash:

Shkelja e trafikut, sidomos në gjymtyrë. Reduktimi i forcës ose ndërprerjen e plotë të lëvizjes në duart apo këmbët

Shkeljet Chustvytelnost: reduktim ose humbje të perceptimit dhimbje, temperatura, etj zakonisht më e dukshme në gjymtyrë
Shkeljet e mendimit. Për shembull, mund të bien nga gjysma (majtas ose djathtas) në një sy
Gjuha Shkelja: dim, gjuha fuzzy, paaftësia e plotë për të flet ose nuk kupton gjuhën
Këmbë shkelje: në këmbë tundet pacientit dhe mund të bien
Çrregullime të ndërgjegjes nga të qenët i përgjumur për të përfunduar humbje pranoi.
Simptoma më pak të rëndësishme shpesh ndodhin në sëmundjet e tjera janë: dhimbje koke (ndoshta migrenë), marramendje (shpesh për sëmundjet e veshit), dhimbje të muskujve (epilepsi).

Nëse një person papritmas u shfaq simptomat e mësipërme, ju duhet të dyshoni zhvillimin e pash dhe konsultohuni menjëherë me mjekun.

Nëse ju gjeni veten pranë një njeriu në të cilin zhvilluar një goditje, ju duhet të vënë atë të përshtatshme dhe menjëherë të thërrasë një ambulancë. Dërgo pacientin disa mjekësi nuk bëjnë. Nëse pacienti është pa vetëdije, ai nuk mund të lihen për të shtrihen në shpinë! Njeriu pa ndjenja ulur fuqinë e muskujve dhe ne mund të mbyllim dahatelnoe fyt dhe njeriu vdiq nga ngufatja.

Njeriu pa ndjenja është gjithmonë e nevojshme për të mbajtur në anën e, në mënyrë që fryma mund të dalë pështymë dhe kjo mund të komplikojë frymë.

Rreth tre nga katër simptomat e pash janë të theksuara dhe gjatë natës. Ky aksident i rastit cerebrovascular (e njohur edhe si atak ishemik i përkohshëm). Emri i gabuar "goditje mini"Është më mirë të mos përdorin.

Këto goditje të shkurtra ose mikroinsuly rastit janë paralajmëruar. Rreziku i pash të mëdha me pasoja të rënda, kur ata janë shumë të larta, kështu që ju duhet emërimin trajtim planifikuar për parandalimin e pash korrente.

Trajtimi Stroke

Nezavimo natyra e pash tregon shtrimin urgjent në një spital, në serioze vëzhgimit kusht usloviyaz në njësinë e kujdesit intensiv. Shtrimin në spital Disclaimer me goditje për shkak të moshës së vjetër (zakonisht mbi privozraste 70-80 vjet) është një gabim. Në këtë situatë është e të afërmit e nevojshme të durim.

Trajtim varet nga natyra e dëmtimit të trurit goditje (si goditje), hemoragjia ose ishemi (mbyllja e anijes).

Për të konfirmuar diagnozën, të përcaktojë natyrën e pash kryer tomography llogaritur të trurit (CT e trurit) ose rezonancë magnetike e trurit (MRI të trurit). Kjo është metoda më e informative të lejojë diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar prognozë.

Goditje hemorragjike (gjakderdhje) ndodh zakonisht më e vështirë se sa goditje ishemike. Nëse keni nevojë për këshilla hemorragjike neurokirurgu dhe një zgjidhje të mundshme për kirurgji neurosurgical fshijnë një zonë e gjakut (hematoma) ose goditjen gjakderdhje anije. Operacionet Neyrohiruhicheskie janë shpesh të nevojshme, por e lidhur me një rrezik të lartë për pacientin.

Goditje ishemike nuk kërkon trajtim neurosurgical. Pranimi i hershëm, pavarësisht nga mosha e pacientit (!) Vrojtim në një spital, kujdes vëmendshëm pacientit dhe të përcaktojnë rezultatin e sëmundjes simptomatike. Tashmë në ditët e para të sëmundjes, me rrymë të qëndrueshme, tregon aktivizimin e pacientit me mbajtjen terapi fizike.

Kujtoj se droga efektive per trajtimin e infarkti nuk ekziston. Droga për qëllim për të parandaluar goditje dhe potornyh për të luftuar sëmundjen oslozhneiyami. Monitorimi i kujdesshëm i pacientëve dhe terapi simptomatike për të mbajtur BP optimale, duke luftuar komplikime dhe receta për të parandaluar përsëritjen e pash - bazën e trajtimit!

Trajtimi pas goditje përfshin

  • një kurs të terapisë enëve të gjakut,

  • përdorimi i barnave që përmirësojnë metabolizmin cerebrale,

  • kyslorodoterapyya,

  • trajtimit rehabilitues apo rehabilitimit (fizioterapi, fizioterapi, masazh).

Në rastin e pash telefononi menjëherë ambulancë! Nëse ju nuk ofrojnë ndihmë të menjëhershme, kjo do të çojë në vdekjen e pacientit! Në trajtiminpas pashdhe rehabilitimi i disaEfektet e pashmund të lehtësohet, ndërsa të tjerët eliminohen plotësisht. Shumë njerëz, megjithatë, disa mangësi fizike ose neurologjike të mbetet deri në vdekjen e tij.

Pas pash

Manifestimetgoditjevarësisht nga cila zonë e trurit të prekur ato. Sipas funksionet shkelura janë të kontrolluara këtë zonë. Në dispozicionpas pashhumbja e kontrollit të muskujve mbi çdo pjesë të trupit apo dobësi e madhe dhe paraliza e njërën anë të trupit. Nuk mund të preken nga aftësia për të folur dhe kuptuar gjuhën. Njerëzit e prekurgoditje, shpesh tregojnë konfuzion, pafuqisë, jostabilitet emocional.

Çfarë duhet të bëni menjëherë pas një goditje ndihmës së parë

Kur simptomat e aksident akut cerebrovascular duhet të telefononi menjëherë kujdesit emergjent për të filluar trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.

Në orët e para të sëmundjes nuk mund të parashikojnë kursin e saj të ardhshëm, regres apo simptoma për 24 orë, ose një muaj apo një vit. TIA dhe goditje është e vogël, sigurisht që është më i favorshëm, por ende nuk i japin një arsye për gëzim dhe lehtësim. Këto lloje të pash janë "zile parë", E cila mund të pasohet nga një rezultat të tmerrshme. Kjo është arsyeja pse ajo është e nevojshme jo vetëm për të filluar trajtimin në fillim, por pas restaurimit të funksioneve të humbura, të fillojë parandalimin e mesme e pash.

Çfarë herë kërkohet shtrimin në spital pas pash

Nëse mjeku ka diagnostikuar një goditje, atëherë nuk do të heqë dorë nga spitali propozuar si pacientët shpesh. Shpesh refuzimi të motivuar duhet të qëndrojnë në shtëpi për shkak të problemeve familjare që kërkojnë pjesëmarrjen aktive të pacientit. Ndonjëherë njerëzit tregojnë mosbesimin e trajtimit spitalor, pyetjet mjeku i kërkuar: "Dhe çfarë bëjnë ata? "Call arsye të tjera. Kjo sjellje është e rreme.

Në ditën e parë pacienti me goditje duhet të pranohen në spital për ekzaminim dhe trajtim. Gjatë 3 ditëve të para të ultrazërit është e rekomandueshme që tregojnë gjendjen e enëve përgjegjës për qarkullim cerebrale. Ato përfshijnë arteriet kryesore kreu i dyfishtë skanimi (DS) transkranyalnuyu Doppler (TKDH). Duhet ekzaminimi i zemrës: EKG, ehokardiografi dhe hemorheological hulumtim pronat e gjakut (hematokriti, viskozitetit, nivelit fibrinogjene, trombociteve grumbullimi, qelizat e kuqe të gjakut, etj).

Diagnozë të saktë që reflekton vendndodhjen dhe natyrën e pash (ishemike apo hemorragjike), i themeluar në Tomografi e kompjuterizuar e trurit ose rezonancë magnetike. Nëse është e nevojshme, plani i inspektimit mund të përfshihen angiografi cerebrale, EKG holerovskoe, ambulator monitorimin e presionit të gjakut dhe metodat tjera që marrin parasysh karakteristikat individuale të pacientit.

Në fund, të integruar klinike, instrumentale dhe laboratorike provimit të paaftë për të zbuluar shkakun rrënjë dhe mekanizmat e pash pacientit. Është e nevojshme të dinë se në mënyrë për të kryer një trajtim të duhur që merr parasysh nëntipin e pash. Hulumtuesit Neuroshkencë Instituti i Akademisë ruse të Shkencave Mjekësore Hulumtimet kanë identifikuar pesë subtypes e pash ishemike dhe kriteret e tyre diagnostike që përcakton opsion trajtim në çdo rast. Ne nuk mbështetet në këtë kompleksitet profesionale, detyrën e literaturës veçantë mjekësore. Detyra jonë është për të mësuar njerëzit të respektojnë në lidhje me shëndetin e tyre si duhet të vlerësojë një situatë akute dhe të saktë të disponojë shans për të mbijetuar.

Ushqimi pas pash

Pash - një sëmundje serioze që kërkon një shpenzim të madh të energjisë nga pacienti. Por shpesh pacientët janë dobësuar dhe nuk mund të hani normalisht apo gëlltitje ato të thyera. Në këto raste, ju duhet të veçantë përzierje e proteinave ushqimit të shëndetshëm: Nutrizon, Berlamin-modulyar dhe të tjerët. Këto përzierjet mund të futet përmes një tub të veçantë të instaluar nëpër hundë në bark (tub nasogastric) në qoftë se pacienti nuk gëlltitje, ose jepet si ushqim bazë ose shtuar në ushqime të tjera. Paketimin e drogës duhet të jepet: në pushtet me anë të gojës ose tub nasogastric. Farmacitë janë nitridrink komerciale në dispozicion drogës 200 ml, 5 shije të ndryshme. Kjo është e mjaftueshme për të përmbushur plotësisht pije ushqyese e pacientit ngadalë (më mirë thith nëpërmjet një tub bashkangjitur, ajo promovon asimilimin më të mirë të ushqimit) nutridrinka paketë në 3-4 ditë.

Shërim nga goditja

Perod Rimëkëmbjes pas pash fillon në ditën e parë (zakonisht disa ditë) e sëmundjes.

Komponenti më i rëndësishëm i periudhës së hershme të rimëkëmbjes është ushtrim terapeutik. Veçanërisht e rëndësishme për t'u angazhuar me gjymtyrët e prekura. Nëse dora ose këmba nuk duhet të lëvizin përkulje pasive në nyjet e gjymtyrëve, fillimin e hershëm të masazh të butë (stroking).

Në periudhën më të gjatë të rimëkëmbjes (1-2 javë të sëmundjes) duhet të jenë të mësuar vetë pacientit. Kërkohet muzikë vizuale dhe auditory ngarkesës, bisedat me familjen, shikuar televizor, duke ecur në rrugë në një karrige ulur. Loading fizioterapi më aktiv, masazh terapeutik, sidomos gjymtyrë e prekur. Është e rëndësishme për të parandaluar imobilizimi konechnositey përbashkët prekur (i quajtur contracture): sagging këmbë, lakimi dore, etj

Në pacientët me goditje mohzhet jetë mospërmbajtje, stol apo anasjelltas vështirësi me urinim, vonuar stol. Ne duhet të monitorojnë me kujdes këtë. Ju gjithashtu duhet të shpjegojë pacientit që yzmeneyya janë të përkohshme dhe të mësojnë sjelljen e duhur (i veshur me pelena, enemas, etj).

Rehabilitimi Për të qenë efektive, pacienti duhet të dëshirojnë të marrin pjesë në rehabilitimin. Pacienti duhet të ketë kapacitet të mjaftueshëm mendor për të ndjekur të paktën thjeshtë komandat, dhe të jetë në gjendje për të kujtuar ushtrime rehabilitimit. Pacienti vuajtur edhe nga sëmundje koronare të zemrës (angina, postinfarction cardiosclerosis, dridhje) Programi neurologjike rehabilitimi duhet të kryhet në bashkëpunim me kardiologjisë.

Frekuenca në spital dy herë në ditë për çdo ditë. Ndërtesat e përditshme. Mundësia e përmirësimit të funksionit motorik në gjymtyrë paralizuar maksimale në 6 muajt e parë. Përmirësimi i gjuhës mund të zgjasë deri në 2 vjet. Lëvizje nga ana është reduktuar zakonisht pak se një këmbë. Mungesa e çdo lëvizje në krah për 4 javë pas CVA është një shenjë e dobët paralajmërues për rimëkëmbjen e funksionit motorik. Sipas statistikave, 50% e pacientëve të vuajtur CVA ishemike mund të arrijë efekte të mira nga mbajtja rebilitatsiyi. Për pacientët me goditje hemorragjike perensshty figurën më poshtë. Rreth një e treta e pacientëve pëson CVA dhe mbijetoi për një postoronnney vit të mbetet e varur nga ndihma. Ky proporcion mbetet e qëndrueshme dhe brenda 5 vjetëve pas goditje në tru.

Nëse pash ndodhur hospitalizimin e hershme dhe trajtim të hershëm, dhe rehabilitimin pas ponotsennoe e pacientit - kyç për rezultatin më të favorshëm të sëmundjes.

Rehabilitimi pas pash

Rehabilitimi pas goditje është një nga problemet më të rëndësishme të mjekësisë moderne. Parimet themelore të rehabilitimit pas pash është fillimi në kohë e hershme, kohëzgjatja dhe trajtimi i kryer rehabilitimi sistematik.

Çrregullim cerebrovaskulare çon formimin e vatrave anormale në tru. Thelbi përqëndrohet deri qelizat e vdekura nervore dhe qelizat pranë tij në një gjendje të aktivitetit të reduktuar ose ndalimin e plotë. Masat e marra në kohë terapeutike mund të kthehen ato aktive.

Rehabilitimi duhet të fillojë në muajin e parë pas goditje, përkatësisht gjatë qëndrimit të pacientit në spital. Shumë varet nga qëndrimi mendor të pacientit. Optimizmi, dëshira për të arritur këtë qëllim, një qëndrim aktiv të jetës për të ndihmuar të mposhtur sëmundjen. Pas shkarkimit nga procesi i rehabilitimit të spitalit duhet të zgjatet. Koordinon punën e specialistëve në rimëkëmbjen e pacientit pas një neurolog goditje apo një mjek rehabilitimi.

Shërim nga goditje përfshin mbështetje ilaçe, trajtim jo-farmakologjike aktive (nëse tregohet në varësi të llojit të shkeljeve: terapi fizike, terapi stërvitje, masazh, psikoterapi) dhe edukimin e pacientit të dëmtuar ose humbur si rezultat i aftësive të pash.

Motor dhe çrregullim gjuhësor që rezulton nga infarkti, trajtimin më të mirë është zvogëluar ekspozuar në muajt e parë.

Në pacientët pëson goditje mini brenda një muaji të gjitha funksionet restauruar normalisht. Por pash mini - është vetëm një paralajmërim se sistemi i furnizimit me gjak në këtë njeriu nuk është në gjendje më të mirë. Kjo goditje në çdo kohë mund të ndodhë përsëri dhe do të shkaktojë pasoja shumë shkatërruese. Çfarë duhet të bëni?

Në "Kirurgjisë gravitacionale Klinika Gjakut" në MC "Capital" luftuar rrënjët e goditje - ndryshime në gjak në nivel qelizor dhe molekulare. Kjo qasje është unike: mjekët nëpërmjet manipulimeve të ndryshme fizike, kimike dhe biologjike të ndryshojnë gjakun e tij. Rrotullohen trupit, ai bëhet një droge, pa efekte anësore dhe jashtëzakonisht efektive. Metodat efektet në gjak dhe aprobovuvalysya lëmuar për 25 vjet, dhe tani mjekët besim të flasim për rezultatet mbresëlënëse. Mrekullia e vërtetë e teknikave të reja janë bërë për ata që vuajnë nga atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, arteriosklerozës e enëve të trurit, veshkat, gjymtyrët më të ulët apo hipertensionit.

Vetë plazma e gjakut, kirurgët përgatitur siç duhet, shkrin kolesterolit pllakë. Pastaj përsëri hequr substancave të dëmshme nga gjaku - dhe në mënyrë për të arritur rezultate të qëndrueshme. Pas trajtimit të restauruar lumen e enëve të gjakut dhe elasticitetit të tyre, zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër ose goditje, presion normal të gjakut. "Përtëritje" anije natyrisht të çon në shërimin e të gjitha funksionet e trupit. Normalizimin e metabolizmit lipidet dhe hormonet, duke përmirësuar pamjen e lëkurës, çehre, flokët dhe thonjtë. Procedura e pa dhimbje (2 deri në 10, në varësi nga shkalla e sëmundjes mjekët dhe metodat e zgjedhura) ambulatore kryer një herë në dy ditë, dhe të marrin jo më shumë se tri orë.

Kështu, koha ka filluar të organizuar siç duhet dhe rehabilitimin e pacientëve pas goditje ndihmon për të rivendosur shëndetin e tyre, kthehen në jetën normale dhe ul rrezikun e rikthim.

Kujdesi për pacientët goditje në shtëpi.

Para së gjithash, ai duhet të organizojë vende në shtëpi se do të bëhet për një kohë xhepat kryesore të pacientit.

Shtrati duan të shtyjë në mur - në mënyrë që ju mund të qasje atë nga çdo anë. Kjo do të lehtësojë shumë kujdes pacientit. Ashensor headboards më mirë të pacientit më të lehtë për t'u ulur, mbështetur mbi jastëkët. Dyshek duhet të jetë e vështirë dhe të qetë. Batanije - ose më mirë ashpërsia e saj, ne, njerëzit e shëndetshëm nuk e vërejnë - mund të nxisin formimin e ulçerës në një njeri pacientit, të detyruar të qëndrojnë ende. Ju duhet të bëni një kornizë të veçantë bërë nga kartoni dhe atë të bashkëngjitni shtrat në mënyrë që batanije bien në kuadër.

Dhoma duhet të jetë e ngrohtë - në fakt ende është super njeri shumë shpejt. Megjithatë, disa herë në ditë është e nevojshme për të hedh në dhomë.

Pacienti duhet të jetë në gjendje në çdo moment për të ju ftoj nga një dhomë tjetër, ose nga kuzhina. Ju mund të vënë zile krevat ose të bjerë dakord me ndonjë sinjal tjetër, që do të thotë se pacienti duhet menjëherë vëmendjen tuaj.

Nëse pacienti tashmë mund të merrni deri në veten tuaj, kujdes duhet të merren për krevat qëndronte një karrige të rehatshme. Ajo duhet të jetë i ulët (më të mirë për të marrë), me një vend të fortë dhe armrests të gjerë të mjaftueshme. Ju mund të bashkëngjitni në vend tryezë shtëpi - kjo do të ofrojë mbështetje për anën paralizuar. Përveç kësaj, kjo tryezë do të jetë i përshtatshëm për ushqim dhe aktivitete të ndryshme të tjera - lexim, reduktimin ushtrime.

Në fillim, kur pacienti fillon të lëvizë në apartament, ai përsëri nuk mund të zotërojnë plotësisht trupi ndoshta do të bjerë. Prandaj është e nevojshme që me kujdes të inspektojë të banesës dhe për të hequr çdo gjë që mund të provokojë një rënie (Mats kat, telat) dhe të bëhet një burim i rrezikut (ngrohje).

Të nevojshme për të bërë të gjithë apartament ishte e mbuluar mirë.

Pas kthimit në shtëpi nga pacienti rehabilitimit spital për herë të parë duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një neurolog. Ndonjëherë çrregullime të shkaktuara nga goditje të shpejt të kalojë disa muaj një person mund të fillojnë të punojnë mëparshme.

Në raste të tjera, restaurimin e funksioneve me sëmundje vonuar. Ju duhet të jenë të përgatitur për të siguruar që ushtrimet terapeutike klasa dhe shërim gjuha do të jetë e gjatë dhe duhet në mënyrë sistematike. Veçanërisht e vështirë për ta kthyer në 2-3 muajt e parë pas goditje në tru. Ju duhet të bëni ushtrimet, mos humbasë një ditë të vetme, rritur gradualisht ngarkesën.

Ushtrimet Terapia fizike duhet të bien dakord me mjekun. Ndihma të konsiderueshme mund të sigurojë qendra të specializuara të rehabilitimit apo zyrat. Një program faza e rehabilitimit të një njeriu i cili kishte një goditje, të cilat mund të përdoren në shtëpi. Pas saj, ju mund të ndihmojë pacientit gradualisht kthehet në një jetë normale, aktive.

Procesi i shërimit pas goditje kujton se si një fëmijë zhvillohet në muajt e parë dhe vitet e jetës: së pari të mësojnë për të koordinuar lëvizjet e gjymtyrëve, pastaj kthehet gjatë, të ulen, të ngrihen, të ecin. Në të njëjtën kohë të zgjeruara kontrollin e funksioneve nxjerrës të trupit. Zhvillim aftësitë sociale, zhvillimin e gjuhës një person mëson në mënyrë të pavarur të ngrënë, veshje, larë, master telefon, flokët dyer, elektrike dhe zgjidh apartament hapësirë.

Pothuajse si të mësuarit për të jetuar përsëri dhe pacienti i cili kishte një goditje. Dhe si një fëmijë i vogël, ai ka nevojë për mbështetje dhe dashuri, miratimin e të dashurve të tyre. Nëse pacienti gjithmonë të mirëpritur të flasim, në qoftë se ai ndjehet i sigurt në lidhje me shërimin e tij, ai shton forcën, vetë optimizëm.

Mbani në mend se megjithë nevojën për veprimtari të pavarur, njeri i pandihmë i cili kishte një goditje nuk mund të shërohen.

Rekomandime të afërmit e pacientit.

Nëse ju jeni afër kufirit - relaksohuni !!!

Kjo rregull të thjeshtë shumë neglizhon, pa i dhënë afat për sebё deri lodhje fjalë për fjalë ajo nuk e ka përmbysur këmbët e tyre. Ndërkohë, pushimet përmirësojë ndjeshëm efikasitetin në çdo lloj veprimtarie, jo vetëm në të tilla punë të vështira si fizikisht dhe psikologjikisht si kujdesin për pacientë vërtetë.

Mos hezitoni të kërkoni ndihmën e të tjerëve.

Ndihmë është e ndryshme - një fqinj ose mik mund të ulen me pacientin, ndërsa ju relaksoheni ose shkoni në dyqan apo farmaci. Gjeni mënyra për ta kthyer larg nga mendimet e rënda dhe për të përmirësuar disponimin tuaj. Kur një situatë e vështirë zgjat për muaj të tërë, është veçanërisht e rëndësishme aftësia për të shijuar pak gjëra në jetë. Jepini vetes dhurata të vogla, për të shkuar larg - kjo do t'ju ndihmojë të mbijetojnë. Përdorin metodat tradicionale të lehtësimin e stresit. Midis tyre - ecje, trajtime të ndryshme të ujit, stërvitje, Aromatherapy. Përdorni teknika të vetë-hipnozë dhe menaxhimin e zemërimit.

Bëni për veten programin e ushqim të shëndetshëm me përmbajtje maksimale e vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera të dobishme. Dhe më e rëndësishmja: Asnjëherë mos humbni optimizmin!

Monument për një njeri që kishte një goditje.

Edhe kur ju jeni paralizuar, humbin shpresën ende nuk stoit.Pomnite: metoda kryesore dhe më efektive e shërimit të funksionit motorik - ushtrime terapeutike, rekomandohet sidomos ushtrime tonik dhe frymëmarrjes.

Motor dhe çrregullim gjuhësor që rezulton nga infarkti, trajtimin më të mirë është zvogëluar ekspozuar në muajt e parë.

Aktiviteti fizik stimulon aftësinë e qelizave nervore "relearn" dhe në një farë mase për detyrat e viktimave, për të kompensuar për mosveprimin e tyre.

Rregulli bazë i aktivitetit fizik - një rritje graduale në ngarkesë.

Ju duhet monitoruar vazhdimisht presionin e gjakut.

Gjatë vitit të parë pas goditje duhet të braktisin alkoolin pranimit, pirja e duhanit, duke pirë kafe dhe pije të tjera tonik.

Mos e humbni optimizmin, për të shmangur stresin, ndiqni të gjitha recetë.

Mundohuni të jetë aq aktive dhe të bëjë më gjithçka që është në fuqinë tuaj.

Efektet e pash

Trajtimi i pacientëve në goditje akute duhet të jetë në një departament të specializuar neurologjike që e lejon, me diagnozë të saktë të natyrës së goditje, kujdes intensiv dhe rehabilitimin e hershme, për të reduktuar vdekshmërinë dhe paaftësi në mesin e pacientëve.

Në trajtimin e pacientëve të nënshtruar goditje, ka dy fusha kryesore:
• Efektet e trajtimit të pash
• parandalimi i infarkti periodik dhe sëmundje të tjera të sistemit kardiovaskular.

Abuzimi me motor - Një nga pasojat më të shpeshta dhe të rënda të pash. Recover humbur lëvizja është maksimumi brenda dy deri tre muaj pas një goditje në tru, ajo zgjat për një vit dhe më e rëndësishmja në gjashtë muajt e parë. Kapaciteti shërim për lëvizjen e pavarur vërehet edhe në pacientët me goditje çon në një mungesë të plotë të lëvizjes në gjymtyrëve nga njëra anë (hemiplegia). Me shumicë adekuat fizioterapi e pacientëve të fillojë qëndrimin e tyre dhe të ecin të paktën 3-6 muaj pas sëmundjes, dhe është një nga qëllimet kryesore të rehabilitimit në shkallë të përafërt të dëmtimit motorike.

Ushtrime terapeutike duhet të zhvillohen në ditët e para pas goditje në mungesë të contraindications për aktivitet fizik (p.sh., infarkt miokardi apo aneurizëm arteries cerebrale). Lëvizja në gjymtyrët e paralizuar duhet të jetë brenda pak (10-20) minuta të paktën tri herë në ditë, nyje vëmendje e veçantë duhet të paguhen (sup, bërryl, hip dhe kyçin e këmbës), kur është e mundur në fillim dhe zhvillim i rëndësishëm i inflamacionit dhe lëvizshmëri të kufizuar. Lëvizjet aktive në gjymtyrët paretic duhet të trajnojë menjëherë pas paraqitjes së tyre, gradualisht duke rritur ngarkesën. Në mungesë të contraindications, pacientët duhet të ulen në shtrat në 2-3 ditë pas zhvillimit goditje ishemike dhe pas një në dy javë pas fillimit të hemorragji intracerebrale. Pastaj, në qoftë se ata me besim të ulen në shtrat, pacientët mund të ulen në një karrige ose në një karrige dhe këmbë studim, përdorimin e një karrige me rrota. Pas kësaj, pacientët duhet të mësojnë në këmbë, duke përdorur pajisje të posaçme të parë, dhe pastaj rrinë. Në kryerjen fizioterapi duhet të rritet gradualisht aktivitetin fizik. Nëse pacienti është një patologji e zemrës (të tilla si angina ose aritmia), programi i rehabilitimit është në përputhje me kardiolog.

Për të ulur dhimbjet gjimnastikë para se ju mund të përdorni krem ​​anesthetics lokale ose fasha me novokaina dhe dimexide, masazh dhe reflexology.

Nëse pacienti pas pash është çrregullime të të folurit, Klasat rekomanduara terapi fjalim. Pacienti duhet të dëgjojë atë për njerëzit e tjerë, radio, televizion dhe të jetë në gjendje për të komunikuar me të tjerët. Është e nevojshme për të inkurajuar pacientët për gjuhën e trashë vetë, madje edhe kur shkallën e shkeljes. Rëndësia e madhe e leximit me zë të lartë, shkrim, vizatim dhe aktivitete të tjera që nxisin funksionet e gjuhës. Efikasiteti i shërimit të funksioneve të gjuhës është përcaktuar kryesisht nga motivimi e pacientit dhe pjesëmarrjen e tij aktive në procesin e rehabilitimit, siç janë mjekun rëndësishëm vërejtje pozitive dhe njerëzit e pacientit rreth në suksesin e tij në klasë.

Humbja e kujtesës dhe inteligjencës vërejtur një pjesë të konsiderueshme të pacientëve pas goditje. Për të përmirësuar kujtesën dhe inteligjencën në pacientët me goditje, ju mund të përdorni mjete që rrisin metabolizmin dhe rrjedhjen e gjakut në tru. Trajtimi shpesh kryer kurse brenda një muaji 2-4 herë në vit. Piracetam është përdorur brenda 1,2-4,8 g / ditë. Hliatilin caktuar brenda 0,8-2,4 g / ditë. Nimodipin caktojë brendësi të 30-60 mg 3-4 herë në ditë. VINPOCETINE përdoren brenda 5 mg 3 herë në ditë. NICERGOLINE përdoren brenda 5 mg 3-4 herë në ditë. Tsynnaryzyn caktuar në 25 mg me gojë 3-4 herë në ditë. Nikardypin përdoret nga goja 20 mg 2 herë në ditë.

Depresion ka më shumë se gjysma e pacientëve pas pësimit goditje. Kjo e komplikon procesin e rehabilitimin e pacientit, e vështirë për t'u kujdesur për të dhe kontaktit të tij me njerëzit e tjerë. Depresioni mund të shfaqet nga dhimbje koke dhe çrregullimeve të tjera neurologjike, shpesh konsiderohet gabimisht si progresin e dëmtimit të enëve të gjakut të trurit në një pacient që ka patur goditje. Për trajtimin e sindromës depresive përdorur psikoterapi. Është e këshillueshme për të të treguar pacientin që shumë njerëz të cilët kanë pasur goditje, mund të rivendosur gradualisht aftësitë e humbura, aftësitë personale dhe madje edhe të kthehen në ish pushtimit.

Një i trajtimit të rëndësishme të pacientëve pëson goditje, është parandalimin e pash korrente. Rreziku i infarkti periodike rritur në prani të hipertensionit, aritmisë, valvulare patologji, mosfunksionimit të kongjestionit të zemrës, diabeti.
Parandalimi i pash korrente duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të zgjasë të paktën 4 vjet. Me rëndësi të madhe është duke mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ndërprerjen e duhanit ose zvogëlimin e numrit të cigareve tymosur, refuzimin e drogës dhe alkoolit, abuzimi aktivitet adekuate fizike dhe për të zvogëluar trashje. Është e këshillueshme për të reduktuar konsumin e produkteve që përmbajnë sasi të mëdha të kolesterolit (gjalpë, vezë, djathë yndyrë, etj ..) dhe për të rritur në dietë e frutave të freskëta dhe perimeve. Gratë që kanë pasur një goditje, mos e përdorni kontraceptivëve oral.

Arterial hipertensionit - korrihiruemyy më të rëndësishme një faktor rreziku për goditje në tru.

Pacientët të cilët iu nënshtruan goditje dhe kanë hipertension, mund të rekomandojë reduktimin e kripë në ushqimin tuaj, pasi ajo mund të reduktojë presionin e gjakut dhe për këtë arsye të reduktuar dozën e barnave antihipertensive, pritja e cila mund të shkaktojë efekte anësore të padëshiruara. Nëse mbipeshë pacienti, ajo është e rekomanduar për të arritur dhe për të ruajtur peshën ideale të trupit, e cila kërkon reduktimin e futje e përgjithshme kalori dhe aktiviteti i rregullt fizik (trajnimi gjimnastikë mjekësore, hiking), intensiteti i të cilave është individuale.

Për të parandaluar goditje periodik pacientët të cilët kanë pasur një goditje ishemike është e rekomanduar për 1-2 vjet ose anhiahrehantov pritjes: acid acetilsalicilik, dipiridamol, tiklopidina ose klopidogrel. Aspirina është përdorur shpesh në doza të vogla (80-300 mg / ditë). Për të reduktuar efektin e irrituese stomak, nuk aplikohet në formën rastvoryayuschuyusya stomakut te acidit acetilsalicilik.
Nëse një pacient i cili pësoi goditje ishemike, Duket hyperlipidemia (rritur nivelet e kolesterolit total më shumë se 6.5 mmol / L, triglycerides më i madh se 2 mg / dl dhe phospholipids se 3 mmol reduktimit / L në HDL më pak se 0.9 mmol / l), rekomandohet një dietë e ulët në kolesterol për të parandaluar përparimin e arteriosklerozës.

* Ilaqet kundër depresionit vazhdojnë jetën pas pash

Trajtimi me ilaqet kundër depresionit në shkurt 2011 për 12 javë pas pash përmirëson pacientit pavarësisht nëse ato janë duke vuajtur nga depresioni.

Duke pasur parasysh marrëdhënien mes depresionit dhe vdekshmërisë pas goditje, pyetja e qartë - do të zvogëlojë vdekjet trajtimin e duhur me ilaqet kundër depresionit - thotë Ricardo Jorge E. dhe kolegët në Universitetin e Iowa Kolegji i Mjekësisë, SHBA.

Gjatë shërimit pas pash 104 pacientë janë përzgjedhur për kursin 12 javor i nortriptyline, fluoxetine ose placebo. Grupet ishin homogjene për ndikimin seriozitet, përkeqësimin e funksioneve njohëse dhe ka marrë terapi. Nga 104 pacientë, 48.1% vdiq brenda 9 viteve. Nga 53 pacientët e trajtuar me ilaqet kundër depresionit, 67,9% kanë jetuar më gjatë në krahasim me 35.7% që ka marrë placebo.

Trajtimi antideperssantami pas pash rritur ndjeshëm mbijetesën si vuajtje dhe nuk vuajnë nga pacientët depresioni. Kjo mund të thotë se proceset pathophysiological që përcaktojnë rritur rrezikun e vdekshmërisë që lidhen me depresionin postynsultnoy, ilaqet kundër depresionit mund të rregullohen.

"Të dhënat tona sugjerojnë se të gjithë pacientët kanë përjetuar goditje akute duhet të trajtohen me ilaqet kundër depresionit, nëse ka një shans që ajo mund të vazhdojnë jetën e tyre", Autorët përfundojnë në revistën Journal Amerikane të psikiatrisë.

* ilaçe të reja për të shpëtuar nga efektet e pash

Fevral 2011. Rregullorja e vdekja e programuar qelizore mund të jetë çelësi për të krijuar mjete të reja të efektshme për trajtimin e pash.

Shkencëtarët amerikanë kanë testuar me sukses në minj një substancë është përdorur në fusha të tjera të mjekësisë. Ajo doli se administrata e tij për kafshët e zvogëlon pasojat neurologjike e pash me 91%.

Siç është shpjeguar nga autorët nga Universiteti i Rochester dhe Institutit të Kërkimeve "Scripps" California, shumë e dëmtimit të trurit pas një goditje nuk ndodh në orët e hershme, kur qelizat kanë mbetur pa oksigjen, dhe qelizat e shumë më vonë, kur e dëmtuara "vendos"Që për të mirën e trupit duhet të vdesë. Ky proces quhet apoptozës.

Ekipi gjeti se proteina aktivizohet C, zbatohen, të tilla si sepsë të rënda, mund të zvogëlojë vdekja e programuar qelizore. Një molekulat celulare receptor, ajo zvogëlon përmbajtjen e p53 - një proteine ​​që është në qendër të proceseve të vdekjes për shkak të hipoksi. Përveç rritjen e përmbajtjes së substancave që pengojnë këtë proces.

Në eksperimentet me minj laboratori, i cili tregon ditar Nature Medicine, Berislav Zlokovich (Berislav Zlokovic) dhe John Griffin (Gjoni H. Griffin) gjeti se aktivizuar proteina C për të ruajtur deri në 65 për qind të qelizave që normalisht vdesin si pasojë e pash. Çrregullime të përgjithshme neurologjike pas goditje rënë me 91 për qind.

Shkencëtarët shpresojnë se zbulimi i tyre do të ndihmojë për të krijuar drogë që do të në mënyrë efektive jo vetëm në orët e hershme të një goditje, por edhe të ndihmojë ata pacientë të cilët vijnë në spital më vonë.

Parandalimi i pash

Goditje referohet një kategorie të sëmundjeve që janë të lehtë për të parandaluar se sa për shërim. Parandaluar atë duke përdorur organizimin racional të punës dhe pushimit, ushqimin e duhur, rregullimin e gjumit, klimë normale psikologjike, kufizuar kripë natriumi në dietën, trajtim në kohë të sëmundjeve kardiovaskulare: sëmundje koronare të zemrës, hipertension.

Mënyra më e mirë për të shmangurgoditje- Kjo parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Ky presion i rëndësishëm i gjakut kontrolli dhe test diabetit.

Ju duhet të marrë drogë që përmirësojnë microcirculation cerebrale dhe barna që parandalojnë mungesën e oksigjenit (hipoksi) të trurit.