Miokardi infarkt


Infarkt miokardi - kushte urgjente, shpesh shkaktohet nga trombozë arterie koronare. Rreziku i vdekjes është shumë i madh veçanërisht në e parë 2 orë nga fillimi dhe shumë bychstro reduktuar durueshëm kaohda hyn ICU, dhe ai kishte kryer shpërndarjen mpiksjen e gjakut, të quajtura thrombolysis ose angioplasty koronare. Ka infarkt miokardi me valët patologjike Q pa të. Zonë normalisht dhe thellësia e disfatës më shumë se në rastin e parë dhe rrezikun e sulmit në zemër përsëri në sekondë. Deri tani koha është pothuajse i njëjtë.


Shkaqet e infarkt miokardi

Shumica sulm në zemër godet njerëzit që vuajnë nga mungesa e aktivitetit fizik kundër sfondit të mbingarkesës psiko-emocional. Por "problemi i shekullit të njëzetë" dhe mund të goditur njerëzit me një përgatitje të mirë fizike, madje edhe të rinjtë. Faktorët kryesorë që kontribuojnë në shfaqjen e infarkt miokardi janë: overeating, dietë të varfër, yndyrë të tepërt kafshëve në dietë, aktivitet fizik i pamjaftueshëm, hipertension, zakone të këqija. Probabiliteti nga sulmi në zemër në njerëz kryesor një mënyrë jetese i ulur, është disa herë më e lartë se në fizikisht aktiv.

Zemra është një qese muskulor që tejkalon një pompë përmes një gjaku. Por muskujve të zemrës është i pajisur me oksigjen përmes enëve të gjakut që vijnë në të nga jashtë. Dhe, si rezultat i arsyeve të ndryshme, disa nga këto anije të prekur nga atherosclerosis dhe mund të kalojë më mjaft gjak. Ka sëmundje koronare të zemrës. Miokardi furnizimit me gjak infarkt në pjesë të muskulit të zemrës ndalon papritur dhe plotësisht nga bllokimi të plotë të një arterie koronare. Zakonisht kjo çon në zhvillimin e trombo pllakës aterosklerotike, rrallë - një vrull të një arterie koronare. Zona e muskulit të zemrës, i privuar nga ushqimi, vdes. Në latinisht, një ind të vdekur - një atak në zemër.

Simptomet e infarkt miokardi

Manifestimi më i zakonshëm i infarkt miokardi është dhimbje gjoksi. Pain "jep" në sipërfaqen e brendshme të dorës së majtë, duke prodhuar një ndjesi shpimi gjilpërash në dorën e majtë të tij, dore, gishtat. Fusha të tjera të mundshme të rrezatim është gërshetim rrip, qafë, nofull, hapësirë ​​interscapular, dhe më së shumti në të majtë. Kështu, lokalizimin dhe rrezatim i dhimbjes është i ndryshëm nga një sulm i pectoris.

Dhimbje miokardi infarkt është shumë i fortë, shihet si thikë, marramendës, djegur, "gozhdë në gjoks." Ndonjëherë ndjenja është aq e padurueshme që e bën të bërtas. Si me anginë mund të lindin dhimbje dhe parehati në gjoks, ndjenja compression fortë, ngjeshja, ndjenjë e trishtim "Hoop tërhequr, i ngjeshur në një morsë, mbështetën pjatë të rëndë." Disa njerëz kanë vetëm dhimbje shurdhër, mpirje, dore, e kombinuar me dhimbje të rënda dhe të zgjatur zahrudynnoy apo siklet në gjoks.

Getting dhimbje anginale në infarkt miokardi papritur, shpesh gjatë natës ose në orët peredrankovi. Onde dhimbje të zhvilluar, reduktuar në mënyrë periodike, por nuk u ndal krejtësisht. Me çdo valë të re dhimbje ose parehati në gjoks intensifikohet shpejt të arrijë një maksimum dhe pastaj zvogëlohet.

Sulmi dhimbje ose siklet gjoks që zgjasin më shumë se 30 minuta, ndonjëherë orë. Është e rëndësishme të kujtojmë se formimi i kohëzgjatjes miokardit infarkt e dhimbjes anginale sesa 15 minuta. Një tjetër shenjë dalluese e rëndësishme e infarkt miokardi ka asnjë reduktim ose ndërprerja e dhimbje në pjesën tjetër, ose duke marrë nitroglycerin (përsëritet edhe).

Angina pectoris ose infarkt miokardi

Vendi i dhimbjes në pectoris dhe infarkt miokardi njëjtën. Dallimet kryesore në dhimbje në infarkt miokardi janë:

 • intensitet të rënda dhimbje;
 • Kohëzgjatja 15 minuta;
 • Dhimbja nuk ndalet pas marrjes nitroglycerin.

Forma atipike të sulmit në zemër

Në një tipike infartkta karakteristikë të mprehtë dhimbje marramendës pas gjoksit, të izoluara disa forma të sulmit në zemër, e cila mund të marr pjesë në maskaradë si sëmundje të tjera të organeve të brendshme, ose nuk e tregojnë veten. Këto forma janë quajtur atipike. Le ta Raber.

Opsioni Hastriticheskiy infarkt miokardi. Manifestohet si dhimbje të theksuar në rajon epigastrike dhe kujton përkeqësimin e gastrit. Shpesh prekje, është ndjenja bark, otechaetsya dhimbje të muskujve dhe tensioni murit të barkut mëparshëm. Në mënyrë tipike, kjo formë ndikon në pjesët më të ulta të miokrada majtë barkushes ngjitur në diafragmë.

Opsioni astmatik infarkt miokardi. Kjo formë e pazakontë nga sulmi në zemër dhe është shumë i ngjashëm me sulmin e astmës. Duket kollë nadsadnym thatë, ndjenjë e plotësi në gjoks.

Opsion heshtur miokardiak. Gjumë manifestuar hudsheniem apo humor, ndjenja siklet pasigurt në gjoks ("depresioni kardiak"), e kombinuar me djersitje të rënda. Në mënyrë tipike, ky opsion është tipike në moshë të vjetër dhe të vjetër, veçanërisht diabet. Ky opsion hershme infarkt miokardi është e pafavorshme, sepse sëmundja është më e vështirë.

Faktorët e infarkt miokardi

Faktorët e rrezikut për sulm në zemër janë:

 1. mosha, më të vjetër një person bëhet, rrezikun e sulmit në zemër rrit atë.
 2. para infarkt miokardi, sidomos imët, dmth formë jo-Q.
 3. Diabeti është një faktor rreziku për infarkt miokardi, sepse nivele të larta ka efekt shtesë dëmshëm mbi të zemrës dhe enët e gjakut hemoglobinë, dëmtuar kislorodotransportnoy saj funksion.
 4. pirja e duhanit, rreziku i sulmit në zemër, ndërsa pirja e duhanit, si aktive dhe pasive, thjesht inhaling tymi nga një person që pi duhan rritjet e 3 dhe 1.5 herë respektivisht. Dhe kështu që ky faktor "v'yidlyvyy"Ruhet për 3 vitet e ardhshme, pasi pacienti keak lënë duhanin.
 5. hipertensioni, tensioni i lartë i gjakut sipër 139 dhe 89.
 6. kolesterolit të lartë, lehtëson zhvillimin e pllakave aterosklerotike në muret e arterieve, duke përfshirë koronare.
 7. trashje apo mbipeshë kontribuon për holestrina gjak dhe rrjedhimisht të zvogëlojë furnizimin me gjak të zemrës.

Parandalimi i infarkt miokardi

Metodat e parandalimin e infarktit miokardiak parandalimin ngjashme e sëmundjes koronare të zemrës.

Probabiliteti i komplikimeve të infarkt miokardi

Infarkt miokardi është e rrezikshme në shumë mënyra, paparashikueshmëria e saj dhe komplikime. Zhvillimi i komplikimeve të infarkt miokardi varet nga disa faktorë të rëndësishëm:

 1. vlera e dëmtimit të muskulit të zemrës sesa një zonë të madhe goditi nga miokardit, komplikimet e shprehura;
 2. lokalizimin e zonës miokardit dëmit (para, prapa, të majtë ventricular mur anësor, etj.), shumica e rasteve ndodhin në miokardit zonën perehorodochnoy infarkt peredeney lënë ventricular kulmin me entuziazëm. Më shpesh në shpinë të ulët dhe në mur
 3. rivendosja e fluksit të gjakut në muskujt e prekur zemrës luan një shumë e rëndësishme, kujdesi shpejt do të ofrohet mjekësore, zona më pak dëme.

Komplikimet e infarkt miokardi

Komplikimet e infarkt miokardi kryesisht lindin në të mëdha dhe të thellë (transmural) dëmtuara muskujve të zemrës. Ne e dimë se një sulm në zemër është një nekrozë (nekroza) e një zone të caktuar të miokardit. Kjo indet e muskujve, me të gjitha pronat e saj (contractility, excitability, përçueshmëri, etj)., Shndërrohet në ind lidhës, i cili mund të kryhet vetëm si një "kornizë". Si rezultat, trashësi muri e zemrës është reduktuar, dhe madhësia e zgavrën e barkushe të majtë rriten, shoqëruar me një ulje të kapacitetit të saj kontraktil.

Komplikimet kryesore të infarkt miokardi jane:

 • dridhje është ndërlikim më i zakonshëm i infarkt miokardi. Rreziku më i madh janë shlunochkovatahikardiya (një lloj i aritmia në të cilat roli i stimuluesit kardiak marrë ventricles Cerda) dhe dridhje ventricular (Kontraktimet kaotike e mureve të ventricles). Megjithatë neobhodimo mend aritmia ndonjë hemodynamically rëndësishëm kërkon trajtim.
 • dështim të zemrës (reduktuar contractility e zemrës), infarkt miokardi ndodh mjaft shpesh. Reduktimi funksion shtrëngohet është proporcionale me madhësinë e sulmit në zemër.
 • hipertensioni për shkak të rritjes së kërkesës oksigjenit dhe tensioni në murin e zemrës së barkushe të majtë çon në rritjen e zonës infarktike dhe zgjerimin e saj.
 • Komplikime mekanike (aneurysm zemrës, këputje e mur ndarës interventricular) zakonisht zhvillohet në javën e parë të infarkt miokardi dhe manifestohet klinikisht nga përkeqësimi i papritur hemodinamik. Vdekshmëria në këta pacientë është e lartë, dhe shpesh vetëm kirurgji emergjente mund të shpëtojë jetën e tyre.
 • përsëritura (të përsëritura) dhimbje ndodh në rreth 1/3 e pacientëve me infarkt miokardi, trombo nuk rasstvoreniya prekur përhapjen e saj.
 • Sindromi postinfarction, e cila manifestohet me inflamacion të qese të zemrës, mushkërive dhe ndryshimi inflamatore në shumicën dritën - sindromi Dressler-së. Shfaqjen e këtij sindromi është i lidhur me formimin e antitrupave.

Diagnoza e infarkt akut të miokardit

Infarkt akut të miokardit është diagnostikuar në bazë të 3 kritereve kryesore:

 1. tipike foto klinike - infarkt miokardi, një të fortë, shpesh marramendës dhimbje në zemër ose në gjoks që i jep shpatullën e majtë, krahun, nofulla. Dhimbje zgjat më shumë se 30 minuta, ndërsa duke marrë nitroglycerin është plotësisht dhe vetëm ulur shkurtimisht. Ekziston një ndjenjë e mungesës së ajrit mund të jetë djersitje të ftohtë, dobësi të rënda, presion gjaku i ulët, të përzier, të vjella, ndjenja frikë. Dhimbje të zgjatur në zemër, e cila zgjat më shumë se 20-30 minuta dhe nuk e kalojnë pas marrjes nitroglycerin mund të jetë një shenjë e infarktit të miokardit. Referojuni "03".
 2. ndryshime karakteristike në elektrokardiogramë (shenja të dëmtimit të zonave të caktuara të muskujve të zemrës). Zakonisht ajo obpazovanie valët Q dhe rr segmentin lartësi në të çon të interesuar.
 3. ndryshime karakteristike në parametrat laboratorike (rritje në nivelet e gjakut të shënuesve kardyospetsyfycheskyh dëmtojë qelizat e muskulit të zemrës - cardiomyocytes).

Urgjencës infarkt miokardi

Nevojë për të thirrur një ambulancë në qoftë se është i pari në jetën e angina, si dhe në qoftë se:

 • dhimbje gjoksi ose ekuivalent ose të zgjeruara zgjat më shumë se 5 minuta, veçanërisht nëse ajo është e shoqëruar me një përkeqësim të frymëmarrje, dobësi, të vjella;
 • dhimbje gjoksi nuk u ndal ose u rrit brenda 5 minuta pas shpërndarjes së 1 tabletë nitroglycerin.

Të ndihmojë për ardhjen e "ER" infarkt miokardi

Çfarë ju duhet të bëni nëse ju dyshoni një sulmi në zemër? Ka disa rregulla të thjeshta që do t'ju ndihmojë të kurseni zhezn një person tjetër:

 • Pacienti përfundimin ngrene ballë krevati në mënyrë të përsëritur të japë tabletë nitroglycerin nën gjuhën dhe në formë grimcuar (përtyp) 1 tabletë prej aspirina;
 • gjithashtu të marrë 1 aspirina pilula ose baralgin, 60 pika Corvalol valokardyna ose 2 tableta pananhyna ose kalium orotat, vënë mustardë suva në zonën e zemrës;
 • telefononi menjëherë brigadën ambulancë ("03").

Çdo njeri duhet të jetë në gjendje për të ringjallur

Shanset e mbijetesës pacientit është më i lartë, ringjalljen iniciuar më parë (ata duhet të fillojë jo më vonë se një minutë nga fillimi i katastrofës kardiak). Rregullat për reanimim themelore:

Nëse pacienti nuk ka reagim ndaj stimujve të jashtëm, menjëherë të shkojnë në paragrafin 1 të këtij neni.

 1. Pyesni dikë, për shembull, fqinjët e quajnë "ambulancë".
 2. Duhet Lay ringjallur, duke siguruar udhë ajrore. Për ta bërë këtë:
 • pacienti duhet të vë në një sipërfaqe të sheshtë e vështirë dhe maksimale hedhin kokën e tij.
 • për përmirësimin e udhë ajrore nga goja duhet të tërheqë protezat apo organet tjera të huaja. Nëse vjella, kthejnë kokën e pacientit në një anë, dhe përmbajtja e me gojë zgavër dhe faring hequr duke përdorur një tampon (ose improvizuar).
 1. Kontrollo për frymëmarrje spontane.
 2. Nëse nuk ka frymë spontan, fillojnë frymëmarrje artificiale. Pacienti duhet të qëndrojnë siç përshkruhet pozicionin më parë në anën e pasme të kokës ashpër upturned mbrapa. Përbën mund të sigurojë një premisë nën rul sup. Ju mund të mbani kokën tuaj me duart tuaja. Nofulla e ulët duhet të jetë nisur përpara. Ofron asistencë bën një frymëmarrje të thellë, hap gojën e saj, shpejt e sjell atë në gojën e pacientit dhe presion fort buzët me gojën e tij, duke e bërë një frymëmarrje të thellë, si në qoftë se ajri vdmuhuye në mushkëritë e tij dhe i shpërndanin ato. Për të nuk ajrit nëpërmjet përtëritja hundë, mbajnë gishtat e tij hundë. Pastaj ndihmon leans prapa dhe pastaj e bën një frymëmarrje të thellë. Gjatë kësaj kohe spadaetsya gjoks e pacientit - është tym pasiv. Pastaj përsëri ndihmon ajrit vdmuhuye në gojën e pacientit. Për arsye higjienike, fytyra e pacientit para defekt ajrit mund të mbulojë një shami.
 3. Nëse impuls karotide mungon, ventilim artificial e nevojshme për të kryer kombinohet me masazh të tërthortë të zemrës. Për indirekte vend masazh duart mbi njëri-tjetrin në mënyrë që baza e pëllëmbë, shtrirë në kafaz i kraharorit, ishin rreptësisht në midline dhe 2 gishta lart procesin xiphoid. Pa bending duart tuaja dhe duke përdorur peshën e trupit tuaj, 4-5 cm gjirit gradualisht kalon në shpinë. Ky paragjykim është compression (compression) të gjoksit. Massages kështu që kohëzgjatja e compressions ishte interval barabartë mes tyre. Frekuenca e compressions duhet të jetë rreth 80 për minutë. Në pushimeve duart lënë kafaz i kraharorit të pacientit. Nëse keni shpenzuar reanimim vetëm, ka bërë 15 compressions gjoks, bëni dy injeksion të njëpasnjëshme të ajrit. Pastaj të përsëritur masazh të tërthortë kombinuar me frymëmarrje artificiale.
 4. Mos harroni për të monitoruar vazhdimisht performancën e përtëritja tuaj. Ringjalljen efektive nëse e lëkurës dhe mucous membranes trëndafili pacientit, dhe u ngushtua reagimi nxënës në dritë, restauruar apo përmirësuar frymëmarrje spontane ishte pulsi i arteries karotide.
 5. Vazhdo reanimim deri në ardhjen e ambulancës.

Trajtimi i infarkt miokardi

Qëllimi kryesor në trajtimin e pacientëve me infarkt akut të miokardit është restaurimi Soonest dhe mirëmbajtjen e fluksit të gjakut në zonën e prekur të muskulit të zemrës. Për ta bërë këtë, mjekësia moderne ofron mjetet e mëposhtme:

Aspirina (acid acetilsalicilik) - pengon trombocitet dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut.

Plavyks (klopidogrel), dhe tiklopidina dhe Prasuhrel - gjithashtu pengojnë trombociteve formimin trombo, por janë të përkryer dhe më të fuqishëm se sa aspirina.

Heparin, të ulët heparins peshë molekulare (Lovenoks, Fraksyparyn), bivalirudin - anticoagulants që janë të koagulimit dhe faktorët që çojnë në formimin dhe përhapjen e clots gjakut.

Thrombolytics (streptokinase, Alteplaza, reteplazy dhe TNK-ase) - droga të fuqishme janë në gjendje për të shpërndarë mpiksje formuar uzhu.

Të gjithë nga grupet e mësipërme të barnave të përdoren në kombinim dhe janë të nevojshme në një trajtim modern pacientët me infarkt miokardi.

Metoda më e mirë e restaurimit qenët i qartë e arterieve koronare dhe për të rivendosur rrjedhën e gjakut në zonën e prekur të miokardit është procedurë e menjëhershëm angioplasty e instalimit arterie koronare stent koronare. Studimet tregojnë se në orën e parë të një sulmi në zemër, si dhe në qoftë se ahioplastika nuk mund të bëhet menjëherë - përdorimi i drogës trombolitik të prodhohen dhe është më i miri.

Nëse të gjitha masat e mësipërme nuk ndihmojnë ose e pamundur - kirurgji emergjente operacioni bajpas koronare mund të jetë e vetmja mënyrë për të shpëtuar miokada - rivendosur qarkullimin.

Në problemin themelor (restaurimit të qarkullimit të gjakut në arterie koronare të prekur) Trajtimi i pacientëve me infarkt miokardi synon të:

Kufizuar madhësinë e miokardi arritur një ulje të kërkesës miokardit oksigjenit, përdorimi i beta-blockers (metoprolol, atenolol, bisoprolol, labetalol, etj); reduktuar ngarkesën në miokardit (enalapril, ramipril, lisinopril, etj).

Kontrolli i dhimbjes (dhimbje zakonisht zhduket me restaurimin e rrjedhjes së gjakut) - nitroglycerin, analgesics narkotike.

Luftimi aritmi, lidocaine, amiodarone - për aritmia me një ritëm të përshpejtuar; Atropine ose kardyostymulyatsyya përkohshme - në normën ngadalësimin.

Të mbështesë parametrat normale të funksioneve vitale: tensioni i gjakut, frymëmarrje, norma e zemrës, funksionin e veshkave.

Kritike është 24 orë e para të sëmundjes. Parashikimi i mëtejshëm varet nga suksesi i masave dhe për këtë arsye si "viktima" muskujve të zemrës, si dhe praninë dhe shkallën e "faktorët e rrezikut" për sëmundje kardiovaskulare.

Rëndësishmja, një kurs i favorshëm i trajtimit të shpejtë dhe efektiv të pacientëve me infarkt miokardi, nuk ka nevojë për pushim rreptë shtrat për më shumë se 24 orë. Për më tepër, pjesa tjetër tepër e gjatë shtrat mund të japë efekt shtesë negativ në rimëkëmbjen postinfarction.