Hemorroide - Parandalimi hemorroide


Përmbajtje
Hemorroide
Simptomat dhe diagnoza e hemorroide hemorroide
Hemorroide Mjekimi
Parandalimi hemorroide
Pyetje dhe përgjigje
Faqja 4 nga 5

Parandalimi hemorroide


Metodat e besueshme e hemorroide parandalimin nuk ekziston. Ushqimi ushqime të lartë fibër, dietë të veçantë dhe për të shmangur stresin gjatë lëvizjeve të zorrëve, besohet mund të ndihmojë në parandalimin e hemorroide, por nuk është e mundur për të eliminuar plotësisht rrezikun. Këtu janë disa rekomandime, zbatimi i të cilave do të zvogëlojë rrezikun e hemorroide:

 • Nëse ju punoni të lidhur me vendin e gjatë, çdo orë ju duhet të ecin 10-15 minuta për të kryer lëvizjet aktive.
 • Shoferët nuk do të makinës për më shumë se tri orë, kanë nevojë të jetë e mundur për të lënë makinën, duke bërë stërvitje.
 • Zëvendësojë karrige në shtëpi dhe në zyrë në të shtrënguar.
 • Hani nuk shkakton kapsllëk (supave, qull) dhe për të shmangur tensionin e gjatë, pasi kjo shpesh çon në humbjen e hemorroide dhe gjakderdhje.
 • Hani nuk shkakton diarre si diarre të shpeshta të çon në acarim të zonës anal
 • Reduktimi i konsumit të alkoolit, me erëza, ushqime pikante. Alkooli rrit rrjedhjen e gjakut në zonën e legenit, e cila kontribuon në gjakderdhje shfaqja hemorroydalnoho. Një ushqime të mprehta dhe pikante është një dhimbje në zonën anal.
 • Ujë të ftohtë Podmyvaniya pas jashtëqitje.
 • Shtatzënë rekomanduar për të kryer ushtrime, ecën çdo ditë në këmbë.

Hemorroide Mjekimi

Në fazat e hershme hemorroide ndihmon ushtrime, poslablyayuschaya dietë (Përdorimi i panxhar, kumbulla të thara, ushqime të pasura me fibra bimore) laxatives lehta, kujdes higjienike, dush me ujë të ftohtë, qirinj efekt analgjezik. Kur komplikime infektive trajton hemorroide antibiotikët. Në fazat e mëvonshme të hemorroide, veçanërisht në humbje dhe gjakderdhje njësive të kanë nevojë për trajtim kirurgjik.

Mos hemorroide vetë-mjekoj. Diagnozë hemorroide duhet të konfirmohet nga një specialist - një Coloproctology mjeku: nën maskën e hemorroide mund të fshihen sëmundje më serioze të zorrës së trashë.

Si për të trajtuar hemorroide?

Mjekësi që nga koha e Hipokratit akumuluar shumë trajtimet për hemorroide. Disa shkuan në harresë dhe të shkaktojnë tmerr në përmendjen e njërit prej tyre (për shembull, përcëlluese hemorroide nxehtë hekuri). Të tjerë ende zbatohen.

Trajtimit majasëll mund të ndahet në konservatore (terapeutike) dhe operative (hemorroide kirurg hequr nën anestezi). Metodat më të zakonshme konservatore. Trajtimi kirurgjik i hemorroide përdoren në praninë e nyjeve të mëdha rënie, mungesa e suksesit Trajtimi konservativ, me gjakderdhje të bollshme. Hemorroide Trajtimi duhet të bëhet në mënyrë sistematike, gjithëpërfshirëse. Edhe pse tani nga mëngjesi në tregun e natës nga ana e ndryshme fuqishëm Hemorroide kurë - qirinj, ointments dhe droga të tjera, Mbani mend: nuk ka një pilulë të tillë që do të kuruar atë një herë dhe për të gjithë.

Falenderim të veçantë për të Metodat tradicionale të trajtimit majasëll. Disa prej tyre kanë provuar shumë e mirë, por ju nuk duhet të mbështetet në to, dhe më shumë të vënë jashtë duke shkuar te mjeku. Përdorimi në trajtimin e hemorroide mjetet juridike të caktuara popullore mundshme vetëm në këshillën dhe nën mbikëqyrjen e një mjeku-proctologist dhe, si rregull, vetëm në përveç trajtimit bazë.

Trajtim të drogës e hemorroide

Nis trajtim majasëll është e mundur për absolutisht çdo fazë e sëmundjes, por është më mirë të mos vonojë një apel te mjeku sepse herët vuajnë apel për ndihmë ndaj proctologist, më i suksesshëm trajtimi do të jetë dhe e lehtë.

Për të arritur rezultate efektive, trajtim majasëll duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​duke kombinuar përdorimin e disa barnave që synojnë eliminimin e dhimbje, të ndaluar gjakderdhje, venat shërim.

Trajtimi konservativ i hemorroide (droga nga hemorroide)

Trajtimi konservativ i hemorroide është bërë përdorimin e drogës dhe më efektive për 1-2 fazat e sëmundjes kur pacienti vuan nga një ndjesi të keqe djegur në anus dhe gjakderdhje të vogël.

Qëllimi i trajtimit konservativ i hemorroide:

 •  Lehtësim të dhimbjes në hemorroide akute.
 • Komplikime Parandalimi (kryesisht - gjakderdhje).
 • Parandalimi acarimin në rrjedhën kronike e hemorroide.
 • Përgatitje para operacionit.
 • Rehabilitimi postoperative.

Trajtimet drogës për hemorroide vetëm simptomatike - që rrënjësisht të kuruar hemorroide dhe të lejojë përkohësisht përballen me shenja të pakëndshme e hemorroide. Provoi se në qoftë se një pacient pas trajtimit mjekësor do të ndjekë rekomandimet mjekësore parandalimin e përsëritjes së hemorroide, operacioni mund të shmanget.

Vynnychuk trajtimin e hemorroide

rëndim të hemorroide jashtme Trajtimi konservativ zakonisht fillon me banja ulur me zgjidhje të ngrohtë e Permanganat kalium (Permanganat kalium) Pale pink tri herë në ditë. Vynnychuk kanë një veprim qetësues dhe baktericid. Në një zgjidhje e kalium permanganat banjot përdoren për TEAS dhe bimëve, acaroj, piper knotweed, tërfili ose tarifë gati protyhemoroyidalnyy. Përgatitur infuzion si vijon: në një pellg të mbushur me valë ostudzhuyetsya bar uji ne + 36p - dhe të gjitha banjë terapeutik gati. Infuzion mund të derdh në banjo. Dush sitz është e rekomanduar për të marrë jo më shumë se 15-20 minuta. Nëse keni shumë e infuzion, ai mund të jetë i ngrirë - merrni fitoled që ju mund të aplikoni për të anusit. Kur një pellgje brendshme majasëll nuk janë të efektshme.

Qirinj dhe ointments për trajtimin e hemorroide

trajtimin e hemorroide duke përdorur agjentët lokale (qirinj zorrës së trashë dhe ointments). Qirinj janë përdorur vetëm për hemorroide brendshme (Që jashtë ata thjesht ndikojnë të nyjeve), dhe Ointments - Kryesisht në hemorroide jashtme.Përbërja e qirinj dhe ointments për hemorroide dhe ndryshon në varësi të komponentit mund të sigurojë anti-inflamator, analgjezik, venotonizuyucha, efekt hemostatic.

Përbërja e ointments dhe supozitorëve mund të përmbajë anestezike lokale (p.sh. novokaina, benzocaine), ata kupiruyut dhimbje në hemorroide akute, fissures anal. Për të reduktuar dhimbje emëruar gels, ointments dhe qirinj të veçanta të trajtimit të tilla si benzocaine, bupivakaine, ultraprokt, lidocaine.

Nëse dhimbja është e padurueshme, mjeku do të kryejë novokaina bllokadën anusit shtëna -Several të novokaina në indet afër anusit. Nëse dhimbja e shkaktuar nga çarjes anal, aplikoni baralgin, spazmalhon ose suva me nitroglycerin. Preparatet e lokale bazuar në metodat hormonale (kryesisht steroide) kanë efekt anti-inflamator, por kanë kufizime zbatohen jo më shumë se 7 ditë.

Me hemorroide gjakderdhje të shpeshta të caktojë qirinj që përmbajnë adrenalin. Gjithashtu e rekomanduar sfungjer kolagjenit. Këto sponges janë bërë nga materiale natyrore - kolagjenit, i cili ka aftësinë për të ndaluar gjakderdhje. Sfungjer Hemostatic gjithashtu kanë pronat e materialeve të tilla si androkson dhe Tahokomb.

Akull - I njohur mjete, heq dhimbjen e hemorroide. Aplikimi i tij për majasëll shyshtsi promovon vasoconstriction, ndihmon të ndaluar gjakderdhje. Akull për trajtimin e hemorroide dhe përdor mjekësinë moderne. Akullore përdoret në pajisjen Krinus. Krinus lehtë hyn në anus e pacientit, dhe akulli është në tank, e cila ngadalëson shkrirja e saj të shpejtë. Krinus bërë nga një plastike të veçantë, kështu që akulli nuk prek direkt në murin e zorrëve. Në Krinus përdorur jo ngrirë ujë çezme, dhe lëng të veçantë që shkrirë shumë më i ngadalshëm. Por mos harroni se trajtimi majasëll akull nuk është zgjidhja, akull heq dhimbjen, por nuk eliminojnë sëmundjen.

Në mënyrë tipike, droga janë komplekse, dmth përmbajnë disa përbërës aktiv. Droga të reduktuar ënjtje të indeve dhe inflamacion, të zvogëlojë dhimbje dhe kruarje. Heparin, e cila është përfshirë në përbërjen e tyre, përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtësimin e mpiksjen e gjakut. Sot tregu farmaceutik për trajtimin e hemorroide gamë të gjerë të barnave: proktozan, ultraprokt, Gepatrombin, proktosedyl dhe të tjerët. Por të gjitha barnat kanë nuanca qëllim në çdo rast, trajtimi në mënyrë të përshtatshme mund të jetë vetëm proctologist. 

Përgatitjet për përdorim të brendshëm për hemorroide

Për të përmirësuar efikasitetin e agjentëve lokalë të nevojshme fondet Gëlltitje që përmirësojnë tonin e anijeve deje dhe parandaluar trombozë (detraleks, Troxevasin). Kur sindromi shprehur dhimbje mund të përdoren qetësues, ju lutem konvencionale si injeksione dhe tableta (Analgin). Ne nuk e rekomandojmë përdorimin e NSAIDs në rrezik për gjakderdhje, pasi ato dëmtojnë koagulimit (aspirinë, Ketorol etj).

Medikamente kryesore për hemorroide është flebotoniki - Droga që përmirësojnë tonin e murit venoz. Ata janë përdorur gjithashtu ne trajtimin e venave variçe e këmbëve. Këto droga, në veçanti, eskuzan, detraleks etj Përmirëson Hemorroide periferike qarkullim droga të tilla si endotelon, hlivenol, Cyclo 3 detraleks fortifikuar hynkor trajtimet forte.Konservativnye gjithashtu zbatohen në disa komplikime majasëll, të tilla si gjakderdhje. Në këtë rast caktohet zakonisht drogë hemostatycheskye se hemostatic. Këto përfshijnë klorur kalciumi, dytsynon, vikasol.

Përveç këtyre barnave që përmirësojnë koagulimit të gjakut, me hemorroide gjakderdhje zbatueshme drogës lokale Hemostatic, e cila kur injektohet në kanalin anal shpërndajë, duke formuar një film fibrinë, i cili në këtë mënyrë bllokon zona rrjedh gjak uzlov.V rastin e hemorroide shoqëruese hemorroide fissures anal mund të përdoret edhe nga përgatitjet lokale, duke përfshirë ointments bazuar në nitroglycerin, e cila heq spazma bukur anal rrezikun sfinktera.Pri e trombozës majasëll gjithashtu ka mbajtur konservatore (drogës) terapi. Ajo është e bazuar në aplikimin e ointments heparin, i cili zvogëlon koagulimit të gjakut dhe, në këtë mënyrë, zvogëlon rrezikun e formave të ndryshme tromba.Uchityvaya dhe fazat e hemorroide dhe karakteristikat e drejtimit të saj, zgjedhjen e strategjisë së trajtimit zakonisht individuale. Për shembull, një grup i pacientëve është e mjaftueshme për të kryer një kurs të shkurtër të trajtimit konservativ, ndërsa tjetri ka për të kryer kurse të rregullta dhe më të gjatë të paktën 1,5-2 muaj.

Pothuajse 75% e pacientëve që vuajnë nga hemorroide kapsllëk, e rëndësishme ne trajtimin e hemorroide është përdorimi i laxatives. Kapsllëk mund vetë të jetë nxitje hemorroide faktor, përkeqësimin e sëmundjeve kronike dhe hemorroide brendshme lëndimi të shkaktojë stol të ngurta. Përveç kësaj, përdorimi i laxatives për të zbrazur zorrët lejon pacientin të njëjtën kohë, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon boleznennost.Sam pacienti duhet të ndjekë një dietë dhe mënyrën e jetesës që të ndihmojnë për të parandaluar hemorroide dhe kapsllëk. Vakt rekomanduar të pasura me fibra, të cilat promovon zorrë të mirë, për të shmangur ushqim erëza dhe alkoolit, të cilat mund të provokojë një përkeqësim të hemorroide. Është e rëndësishme të mbani mend sepse dietë për hemorroide dhe parandalimin e kapsllëk - një nga faktorët e rëndësishëm të trajtimit të suksesshëm.

Hemorroide dhimbje zakonisht shoqërohet me inflamacion ose i faqes ose indet përreth, apo trombozë, apo faqen padrejtësisë. Në këtë rast, anti trajtimi preparaty.Medikamentoznoe synon gjithashtu në parandalimin e jo vetëm komplikime të hemorroide, por edhe për zhvillimin e shumë e hemorroide (për shembull, pas trajtimit të suksesshëm kirurgjik) .Nahadayemo atë trajtim konservativ ende nuk çon në trajtimin e hemorroide edhe pse mund të arrijë faljen, sidomos pas pacienti vërejtur me kujdes dietën që synon përmirësimin e funksionimit të zorrëve. Me rifillimin si kapsllëk, gabime në dietë apo të rrisë aktivitetin fizik mbi tjetër ekziston rreziku i përshkallëzimit, i cili do të kërkojë të ri trajtimit konservativ.

Pas zhdukjes së syndromes, pacienti është rekomanduar që të përmbahen nga pesha heqjen, sportive të zgjeruara dhe të jetë i sigurt për të ndjekur rekomanduar proctologist mjeku dietë. Kuruar hemorroide kurë pa ndryshuar dietën dhe mënyrën e jetesës pamundur. Përdorimi i barnave mund të përmbajë vetëm sëmundjen dhe përkohësisht të zvogëlojë simptomat e pakëndshme ose komplikime. Praktika tregon se shumica e njerëzve nuk janë të gatshëm për të ndryshuar mënyrën e jetesës, punë të ndryshojë, për të eliminuar të gjithë faktorët e rrezikut që provokojnë zhvillimin e hemorroide. Në raste të tilla është e këshillueshme që të mbështetet në trajtimin radikal kirurgjikale të hemorroide. Me dështimin e trajtimit konservativ është minimalisht invazive apo trajtim kirurgjik të hemorroide.

Trajtimi minimalisht invazive e hemorroide. Kursyer trajtimet kirurgjikale 

Sclerotherapy në trajtimin e hemorroide

Në nyje hemorrhoidal paraqet një substancë të veçantë që promovon aglutinimit muret shpella e enëve të gjakut. Rezultati - Njësia pushon së ekzistuari (zëvendësuar nga ind lidhës) .Operatsiya kryer në një klinikë, nuk kërkon anestezi të përgjithshme dhe lokale. Sclerosing drogës (p.sh. etoksisklerola) pas ekspozimit të lumen zorrës së trashë injektuar në këmbën e hemorroide. Bizhuteri Manipulimi kërkon saktësi dhe përvojë proctologist. Një metodë e zakonshme, e përdorur në fazat e hershme të sëmundjes. Manipulimi është absolutisht pa dhimbje dhe merr vetëm disa minuta. Ju nuk mund të shqetësuar në lidhje me recurrences mundshme të hemorroide. Metoda e përdorur në fazën 1 e sëmundjes.

Temperaturat ekstreme në trajtimin e hemorroide

Cryodestruction (temperaturat e ulëta) dhe koagulimi qendrore infra të kuqe (të lartë). Kjo hemorroide ekspozuar nekrozë. Për hemorroide të mëdha mund të kryejnë këto operacione në disa seanca. Kjo është tretman shumë efektive majasëll në fazat fillore dhe të mesme razvitiya.Traditsionnye metodat e përdorura për të trajtuar 1-2 fazat e hemorroide. Këto metoda janë përdorur kur Kundërindikimet për dezarterizatsii ose metodat operative. Ndër të metat duhet theksuar një rrezik të lartë për rikthim (restaurimit të sëmundjes) dhe komplikime, trajtime dhimbje, dhe - nevojën për trajtim në fazat.

Nyjet ligation përdorur unaza latex

Unaza aparat të veçantë në shtetin shtrirë vendoset në terren majasëll: njësie ushqim pushon dhe kjo është nekrotizatsiya. Pas njësisë proces, së bashku me unazën e grisur larg.

Të gjitha këto operacione janë ndikim të ulët, pa dhimbje dhe tolerohet lehtë nga pacientët. Në disa raste, pacientët e shqetësuar në lidhje parehati gjatë procedurës. Herë pas here, pacientët vërejtur dhimbje, por kjo është në natyrën intensive dhe anestezisë ankorua kirurgji të vogël preparatami.Primenenie në trajtimin e hemorroide është e mundur në të gjitha fazat e hemorroide, përveç formën akute të sëmundjes. Megjithatë, në fazat e mëvonshme (III-IV), këto teknika janë përdorur kryesisht si një përgatitje për të kryer një operacion radikal. Kanë këto metoda dhe pengesë të rëndësishme - ata hequr shkakun e hemorroide - shkelje hemorroide furnizimit me gjak. Prandaj, rimëkëmbjen e mundshme të simptomeve (rikthim) - një mesatare prej 3-5 vjet. Shkalla rikthim në këto metoda është në mes 15% në 45% (të ulët të probabilitetit se një operacion më parë fazë është kryer).

Kirurgji radikal - të eliminuar shkakun e hemorroide

Operacioni Longo

Forma më e zakonshme e trajtimit kirurgjik të hemorroide. Kohëzgjatja relativisht të shkurtër e procedurës kohë kur ajo është Kundërindikimet të rëndësishme për hemorroidektomii tradicionale. Ndërhyrja kirurgjikale është faqet prerje mukoza zorrës së trashë sipër majasëll. Megjithatë, në periudhën postoperative pacientët shpesh janë të shqetësuar në lidhje me dhimbje. Dhe vetëm të jetë e mundur në fazat e hershme të hemorroide (I-II), teknikat e përdorimit.

Njësitë prerje

Çdo gjë tjetër është operacion popullore tradicionale - hemorroidotomiya (prerje njësi të njëjta). Operacioni mjaft traumatik, kryhet nën anestezi të përgjithshme. Periudha postoperative është e gjatë dhe kërkon kujdes të kujdesshëm të rektumit, përdorimin e painkillers. Aktualisht kryesor proctology e gjithë bota si metoda më e preferuar e transanal haemorrhoidal mjeku dearterizatsiyu.Kommentariy

Kirurgji klasike për të hequr hemorroide. Justifikohet vetëm në raste të rralla, prania e kuvendeve të mëdha, rreziku i vendeve gjakderdhje, prania e comorbidities rektumit. Operacioni është traumatik, kryhet, zakonisht nën anestezi spinale dhe kërkon një periudhë të gjatë të rehabilitimit. Shpesh, pacientët të zgjedhin në vend prerje dezarterizatsiyu.

Dezarterizatsiya 

Është versioni i fundit Trajtimi kirurgjik i hemorroide. Kuptimi i tij - ndër arterie, e cila u rrit nyje krovosnabzhaet. Për të kryer dearterializatsiya transanal hemorrhoidal kërkon pajisje speciale (pajisje tejzanor me Doppler aftësinë). Kjo ju lejon të punoni proctologist jo "verbërisht", të tilla si në sclerotherapy. Pajisje mundëson të saktë të gjetur arterie që krovosnabzhaet nyje hemorrhoidal dhe Sighting në kontrollin e kryqit të saj. Ky operacion mund të kryhet në një bazë pacient i jashtëm dhe nuk kërkon painkillers qëllim drogë në Periudha postoperative.

Dezarterizatsiya - ri ne trajtimin e hemorroide. Kjo metodë eliminon rrënjët e sëmundjes - proshyvayutsya enët ndryshuar patologjikisht e gjakut që ushqejnë me hemorroide. Procedura është pa dhimbje, kryhet për 30 minuta, kërkon pothuajse asnjë periudhë rehabilitimi. Nëse pas operacioni prerje të nyjeve është në dispozicion normale e dhimbjes për 2 javë, në rastin e dezarterizatsiey disa ditësh një pacient harron në lidhje me problemin dhe të kthehet në normale. Eliminimin e shkaqeve të garancive sëmundje rikthim (ri-zhvillimit) sëmundje.

Përparësitë kryesore të metodologjisë është kohëzgjatja minimale e operacionit (15 min), exsanguinity, efikasitet të lartë, mundësia e aplikimit në të gjitha fazat e hemorroide. Operacioni ndikim të ulët në mënyrë që pacienti nuk ka nevojë për leje të sëmurë dhe të nesërmen mund të fillojë detyrat normale e tyre të përditshme.

Hemorroide në gratë shtatzëna

Hemorroide shpesh ndodhin gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Shtatzënia shkakton ose rrit hemorroide, por arsyeja pse ajo është gjithashtu nuk dihet. Që shumica e grave pas simptomave lindjes hemorroide zhduket, ka të ngjarë që gjatë shtatzënisë të shkaktojë rritje jo vetëm presion në bark dhe legen për shkak të rritjes së mitrës, por ndryshime hormonale.

Nëse vëreni shenjat e para të hemorroide, Trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Në këtë rast, hemorroide mund të shërohet shpejt, në mënyrë të besueshme, në mënyrë të sigurtë.