Akord shtesë në zemrën time


Ky artikull përqendrohet në këtë anomalitë strukturore kohët e fundit në mënyrë të zakonshme, si akord shtesë në zgavrën e zemrës. Kohët e fundit, për shkak të përmirësimit të sapolindur inspektimit të cilësisë, duke përfshirë metodën e echographic (ultratinguj i zemrës), dhe rritjen e incidencës së regjistrimit anomalii.Mnohimi të mjekëve, veçanërisht mjekë ultrazërit diagnostik trabeculae koncept dhe akord trajtohen si ekuivalent, jo absolutisht të drejtë nga pikëpamja e anatomisë dhe fiziologjisë, por fakti mbetet i burgosur mjeku dhe ju mund të shihni diagnozë "Trabeculae shtesë" vend "Akord shtesë".


Por, para se të mbulojë të gjitha aspektet e sëmundjes, unë do të doja të ndalem shkurtimisht në karakteristikat anatomike të zemrës.

Zemra ka katër dhoma të - të majtë dhe të atria drejtë dhe të majtë dhe të djathtë ventricles. Në një normalisht funksionojnë lëviz gjakut të zemrës nga atria të ventricles. Rrjedhjen unidirectional gjakut sigurohet përmes valvulave të zemrës në mes atyre që janë të mbyllura janë hapur dhe ciklin e normës së zemrës respektivisht. Për të valvulave të mbajtur lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e ventricles të mbështetur nga "burimet" e tyre - fillesat e pjezë ose akord. Këto fije alternuar pakësuar, duke tërhequr valvula vetë dhe kalimin e gjakut në barkushe, dhe relaksohuni, atëherë valvulave fletë janë të mbyllura, dhe nuk ka gjak është hedhur përsëri në atrium.

Ndonjëherë ndodh që kur zemra ende në zhvillim fëmijën gjatë shtatzënisë, paraqet një ose disa (rreth 35% të rasteve) temat shtesë në barkushe. Akord shtesë në zemër - është asgjë si arsim shtesë soedynytelnotkannoe që shpesh ndodh në zgavrën e barkushe të majtë, dhe në shumicën e rasteve nuk është e ngarkimit të rëndësishme hemodynamic (dmth nuk shkel funksionin kardiak). Ajo i përket anomalive të vogla të zemrës.

Varësisht nga lokacioni në barkushe të dalluar gjatësisë, tërthor dhe akord diagonale (këto të fundit janë më pak të zakonshme). Gjatësisë dhe diagonale nuk pengojnë promovimin e gjakut nëpër dhomat e zemrës (një hemodynamically akord i parëndësishëm), e njëjta mund të jetë ndër hemodynamically rëndësishëm - të ndërhyjnë me rrjedhën e gjakut, që ndikon muskujve të zemrës si një e tërë. Gjithashtu akord kryq në raste shumë të rralla mund t'i atribuohet faktorëve arrhythmogenic nxitje që mund të shkaktojë një shumë të rritur aritmi kardiake (sindromi ERW, PQ shkurtuar).

Shkaqet

Shkaku kryesor i akord shtesë në zemër të trashëgimisë supozuar. Nëse nënë ndonjë sëmundjet e sistemit kardiovaskular, një përqindje e madhe nga ajo që një fëmijë diagnostikuar me një ose më shumë e anomalive të zemrës (dritare hapur ovale, akord shtese, rënie mitrale valvul). Në të njëjtën kohë nuk mund të përjashtohet si shkak i efekteve negative të mjedisit, ndikimi i faktorëve mutagjene (pirja e duhanit, alkoolit dhe drogës shtatzëna), kryesisht gjatë Bookmarks të indit lidhor (5-6 javë zhvillimit të fetusit) dhe gjatë gjithë shtatzënisë.

Simptomat chords shtesë

Bazuar në atë që ne mund të dyshojnë sëmundje? Nëse akord shtesë në zemër të njësisë është e përfaqësuar nga një fije, siç është më së shpeshti rasti, kjo nuk do të shfaqet, sëmundje gjatë gjithë jetës asimptomatike. I dyshuari për këtë anomali mund të jetë menjëherë pas lindjes, në bazë të zhurmës systolic zemër kur duke dëgjuar fëmijës (në shumicën e rasteve të diagnostikuar në periudhën neonatale dhe fëmijëria e hershme, deri në 3 vjet). Rrisin frekuencën e regjistrimit, siç u përmend më lart, për shkak të faktit se në bazë të miratuar së fundmi standardet mjekësore-diagnostikuese për çdo fëmijë të moshës 1 muaj emëruar Echo-kg (ultratinguj zemrës) për të përjashtuar patologji kongjenitale të sistemit kardiovaskular.

Në disa raste, rritja intensive e fëmijës me akord shtesë, sidomos kur musculoskeletal rritja outstripping rritjen e organeve të brendshme, duke përfshirë zemrën, dhe për këtë arsye ngarkesën në rrit, mund të vërehet kardyalhyy (dhimbje në zemër) ndjenja palpitations, lodhje të përgjithshme, dobësi e pajustifikuar, ndryshueshmëri psiko-emocional dhe marramendje si manifestime neurocirculatory (vegjetative-vaskulare) dystonia. Ata mund të takohen dhe arrhythmias kardiake. Kjo shpesh manifeston simptoma në adoleshencë dhe mund të shoqërojnë pacientin në jetën e të rriturve.

Nëse disa chords shtesë në zemër, mjeku duhet të mbani mend se ind lidhës është jo vetëm zemra, por në të gjitha organet e brendshme dhe të sistemit musculoskeletal, respektivisht, dhe manifestimet klinike mund të jetë i shumë organeve dhe sistemet. Në raste të tilla, duke folur për dysplasia indeve, karakterizuar nga ndryshimet në skelet (scoliosis shpinë të ulët kraharorit, gjë e shëmtuar e gjymtyrëve, mosfunksionim të muskujve skeletore), ndryshimet kornizë traheobronhialnohodereva, sistemin e tretjes (bëj ose e shëmtuar e tëmthit, hernia Hiatal, gastroesophageal zbaticë - turpin përmbajtja e stomakut prapa në ezofag) të sistemit urinar (Nephroptosis - lënia jashtë e veshkave, mehaureter - zgjerimi i uretër, pieloektaziya - zgjerimi i legen i veshkave), etj Kjo është në zemër të chords shumta të zbuluara nga ultrazërit dhe devijimet e sipërpërmendura në strukturën e organeve të tjera nuk duhet të mendojnë se ind lidhës pak të zhvilluara jo vetëm në zemër, por edhe në të gjithë trupin.

Kështu, vetëm kardiolog dhe pediatri me ndihmën e specialistëve të tjerë mund të vendosë nëse ai është në çdo rast chords shtesë të pavarur si një sëmundje të veçantë; ose anomali ka ndodhur si rezultat i humbjes së indeve lidhës. Në rastin e parë, zakonisht simptomat nuk janë vërejtur në të dytën dhe simptomat shfaqen nga organizma të tjerë kërkon një ekzaminim të plotë dhe vëzhgimin e pacientit.

Ekzaminimi i akord dyshuar shtesë

Diagnoza e kësaj anomalie është si në vijim:

  • Ekzaminimi klinik me dëgjim detyrueshëm (dëgjim) pacientë, në të cilën mjeku dëgjon shushurimë systolic në zemrën e tij;
  • Vidlunnya- kg (ultratinguj zemrës) - "standard ari" në diagnozën e chords shtesë të zemrës.

Të drejtat e zemrës në të provimit echocardiographic (ultratinguj zemrës). Akord shtesë është e përfaqësuar nga një arsim linear ehoplotnosti, e cila mund të shihet në dy aeroplanët kalimit, të vendosura në zgavrën e barkushe të majtë (LV), në afërsi të valvulës mitrale.

Në ultrazërit të zemrës. pacienti mund të jepet e EKG (me dhe pa ngarkesë) për përjashtimin arrhythmias kardiake; Monitorimi EKG; Testet e ngarkimit (ergometry biçikletë). Çfarë pikërisht këto metoda të hetimeve ndaj pacientit, mjeku vendos për rishikimin e brendshëm.

Trajtim

Nëse një pacient Nuk ka manifestime të tjera klinike akord, një ilaç që ai nuk ka nevojë. Është Vëzhgimet mjaftueshme kardiolog dhe ekzaminimin e rregullt me ​​ultratinguj në përveç EKG të paktën një herë në vit.

Në situata ku një pacient shqetësuar në lidhje me simptomat e sistemit kardiovaskular, justifikuar emërimin e drogës.

  • Për të përmirësuar trofike (ushqim) në të miokardit (muskulit të zemrës) janë vitamina emëruar: vitaminë B1 (thiamine) me lipoic acid; Vitamina B2 (riboflavin); vitaminë PP (acid nikotinik). Të gjitha vitaminat janë marrë kurse të qëndrueshme më pak se një muaj dhe të paktën dy herë në vit.
  • Normalizuar procesin repolarization (e puls elektrik në fibrave infarkt), shkelje të cilat themelore përgatitjet kardiak ndihmojnë aritmia e magnez dhe kalium: B6 magnez (sildenafil magnez me vitaminë B6) -Kursy një muaj (jo të përshtatshme për fëmijët nën gjashtë vjeç); Mahnerot (orotate Magnezi) Shkalla në tri deri në katër javë (kundërindikuar në personat nën 18 vjeç); Shkalla orotate kalium 04:57 javë (miratuar për përdorim në fëmijët nën doza mosha); pananhyn (kalium dhe magnez asparahynat) kursi i këmbimit çdo muaj (siguria e fëmijëve nuk është provuar).
  • Për të përmirësuar metabolizmin (metabolizmit) në qelizat e antioksidantë miokardit emëruar: ubiquinone, droga carnitine L, citokrom C
  • Në qoftë se shenjat e Dystonia neurocirculatory emërohen agjentë nootropic (piracetam, nootropil).

Dhe në çdo rast me akord shtesë generall masat e nevojshme:

- forcim i trupit;
- të ushqyerit, të pasuruar me vitamina;
- ekspozimi i zgjatur me jashtë;
- respekti për punën dhe pjesa tjetër;
- Gjendja adekuate fizike e sportive trupit - gjimnastikë, vallëzimi (në çdo rast, vendimi i mundësisë për t'u angazhuar në një formë të sportit duhet të marrë një mjek).

Nëse një pacient me akord tërthor ose në qoftë se Akord Multiple, çrregullimeve të ritmit të zemrës (dridhje atrial, paroksizmal takikardi, extrasystoles, Sindromi Wolff-Parkinson-White sindromi Morgagni-Edemsa-Stokes), derisa shtetet zhvillimin zhyzneuhrozhayuschyh nevojë për pranimin e menjëhershëm në profilin e spitalit kardiologji me ekzaminim të mëtejshëm më të hollësishëm dhe trajtim.

Ndonjëherë për shkak të faktit se në akord rreme trarëve janë kryen sistemin e miokardit, të përdorë trajtime kirurgjikale - cryodestruction (shkatërrimit nga ekspozimi i ftohtë) ose prerje akord.

Mund të zhvillojnë komplikime në qoftë se nuk trajtohet?

Sigurojë paraprakisht, si do të ndodhë ose sëmundjes në një pacient, i pamundur herë. Për akord mëtejshëm të barkushe të majtë në të vogla dhe anomali të zemrës në përgjithësi të veçantë, ne mund të themi se mjekët janë të inkurajuar të dhënave - zakonisht këto ndryshime strukturore nuk kërkojnë trajtim të veçantë në rastin nuk e ka shkelur funksionin e sistemit kardiovaskular. Komplikimet ndodhin rrallë, dhe subjekt për marrjen e drogës mund të minimizohet.

Parashikim

Moti favorshme për jetën në mungesë të hemodinamik të rëndësishme dhe shkelje aritmohennyh.