Kriza hypertensive


Kriza hypertensive - një kusht që ndodh kur një rritje të mprehtë në presionin e gjakut në një numër të madh, i shoqëruar me një përkeqësim të rëndësishme të gjendjes së përgjithshme dhe pa presion reduktimin mund të shkaktojnë pasoja serioze pakthyeshme.

Krizat hypertensive - është një nga komplikimet më të rrezikshme të hipertensionit. Themeluar se vetëm 20% e popullsisë diagnostikuar me hipertension marrin trajtim. Prandaj, manifestimet e jashtme të krizave hypertensive, dhe parimet themelore të trajtimit duhet të dini se si pacientët që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut dhe të afërmit dhe miqtë e tyre.


Shkaqet e krizës hipertensive

Faktorët që mund të shkaktojnë zhvillimin e krizës hypertensive mund të ndahen në të jashtëm dhe të brendshëm.
Faktorët e jashtëm janë:

1. ushtrim i madh, sidomos në personat e pastërvitur.
2. situata të vështira.
3. Ndryshimi parashikuar njerëz meteosensitive.
4. marrja e tepruar e ushqimeve të kripura.
5. Alkooli abuzim
6. përgatitjet Përdorimi Hormonsoderzhaschie për kontracepcion.
7. Braktisja e papritur e merrni ilaçe që ulin presionin e gjakut.

Faktorët e brendshëm janë:

1. Ndryshimet në nivelet e hormoneve në gratë gjatë menopauzës.
2. zhvillim i komplikimet e sëmundjes koronare të zemrës (sindromës akute koronare, sulmit kardiak astma).
3. Përçarje e gjëndrës tanishme normale urinë prostatës.
4. Çrregullime të mprehta të qarkullimit të veshkave (duke përfshirë aldosteronism mesme).
5. pengues gjumë apnea-hypopnea gjumë.

Veçanërisht i rëndësishëm janë të ashtuquajtura krizë hypertensive iatrogjenike, se kriza lidhur me veprimin e drogave:

- Kriza hypertensive mund të ndodhë kur ju anuloni medikamente për të ulur presionin e gjakut (Clonidine, beta-blockers).
- Rritja e papritur e tensionit të gjakut mund të jetë rezultat i efekteve anësore të disa barnave (NSAIDs, kortikosteroidet).
- Gjithashtu kriza hypertensive mund të zhvillohet në pacientët që marrin drogë të shumëfishta përmes ndërveprimit të tyre.

Kriza hypertensive lidhur me drogë, e shoqëruar zakonisht me simptoma të rënda klinike dhe e vështirë për të trajtuar.

Simptomat e mundshme të krizës hypertensive

Kriza hypertensive karakterizuar nga fillimi papritur, rrit presionin e gjakut në numër të lartë (për çdo individ) dhe çrregullimeve në organet vitale. Disfata e krizës hypertensive, kur për shkak, si rregull, në shkelje të ushqimit të tyre.

Në krizë hypertensive zhvilluar, shenjat e jashtme e mëposhtme.

Me humbjen e sistemit nervor: Ashpër dhimbje koke, marramendje, nauze, vjellje, vizion të paqartë, ndezje e "pamjet e para" para syve, mpirje në duart, fytyrën, buzët, gjuhën, dështime apo këpucë me majë (deri në 24 orë), humbje të mundshme të vizionit apo të paraqitjes të shkurtër të gjykatës . Në kohën e presionit të lartë të gjakut mund të shkaktojë ethe, ankth, djersitje e tepruar, nervozizëm, etje. Në fund të krizës me një rënie të presionit të gjakut, shumë pacientë parasysh lirimin e sasive të mëdha të mosmbajtjeje lehta.

Çdo dëmtim të zemrës: Dhimbje në zemër, palpitations, ndërprerjeve të zemrës.

Diagnoza e krizës hypertensive

Diagnoza e krizës hypertensive është i bazuar në ankesat e mësipërme dalin në kohën e presionit të lartë të gjakut. Ajo duhet të kihet parasysh se numri i presionit të gjakut - është individuale për çdo indeks pacientit. Shumë shpesh krizë hypertensive me simptomat karakteristike klinike të zhvilluar, kur presioni i gjakut 150/110-160/120 mm Hg, sidomos në personat me presion të përsëritura të ulët apo normale të gjakut.

Për të përcaktuar shkatërrimin e organeve vitale mund të kenë nevojë:

• echocardiography (ultratinguj i zemrës), electrocardiography.
• rreze-X e gjoksit.
• ophthalmoscopy (ekzaminimi i strukturave të brendshme të syrit).
• urinalysis, përcaktimi i normës së glomerular filtrimit dhe kreatininës serum, ure dhe kaliumit në gjak.
• kardiolog konsultimi, neurolog, okulist, nephrologist.

Trajtimi i krizës hypertensive

Kriza hypertensive është një sëmundje e vështirë e cila në rrethana të caktuara mund të sjellë deri në vdekje. Prandaj, trajtimi i tij duhet të jetë intensive dhe me kohë.

Në qoftë se shenjat e komplikimeve (infarkt akut miokardi, dështimit akut ventricular majtë, retinopati akute, pash) sa më shpejt që të jetë e mundur emergjencave mjekësore. Para se ardhja e ekspertëve të rekomanduar për të marrë një pozicion horizontal, të përpiqen për të qetësuar. Përdorimi i barnave për të ulur presionin e gjakut vetëm është kundërindikuar, pasi ajo mund të përkeqësojnë sëmundjen. Në këtë rast, rekomandohet shtrimin në spital në spital me terapi intensive, zakonisht me drogës nëpërmjet venave.

Në raste të tjera, tensioni i gjakut duhet të reduktohet ngadalë. Ndoshta përdorimi i përgatitjeve tabletë veprim të shkurtër. Një pacient që vuajnë nga hipertensioni, duhet të jetë vigjilent për zhvillimin e mundshëm të krizës së tij, diskutoni me mjekun tuaj mundësinë e përdorimit të disa medikamente që duhet të jetë gjithmonë në dorë. Në mënyrë tipike, si një trajtim të ndihmës së parë për krizat hipertensive demonstron përdorimin e drogave të tilla si nifedipin dhe captopril. Për përvetësimin e shpejtë në gjak këshilluar që të mos gëlltitni pilula dhe të vënë nën gjuhën për të shpërndarë. Në disa raste, një efekt të mirë mund të pritet nga marrja e drogës diuretik (furosemide).

Në krizë hypertensive në dy orët e para nuk është e rekomanduar për presionin e ulët të gjakut nga më shumë se 25% të shifrave origjinale. Në vijim 06:00 nevojshme për të ulur presionin e gjakut të 160/100 mm Hg. Ditën tjetër, ne rekomandojmë kontaktuar mjekun tuaj ose kardiolog për të korrigjuar taktikat e trajtimin e hipertensionit. Në qoftë se brenda 1-2 orë të dështojnë për të arritur reduktimin e Tablet presion veprim të shkurtër drogës, ajo është e rekomanduar për të thirrur ambulancë brigade dhe pranimin në spital.

Komplikime të mundshme të krizës hypertensive:

1) nga zemra dhe enët e mëdha: infarkt akut miokardi, dështimit akut ventricular majtë, autopsi akute aortës me ose pa këputje të pëlcitur të aortës;
2) i trurit: encefalopati akute, goditje, atak ishemik i përkohshëm;
3) me anë të veshkës: dështim akut renal
4) pjesë e vizionit: retinopati akut me hemoragji në retinë.

Parashikimi i krizës hypertensive

Hipertensionit KURS me krizat e gjithmonë serioze. Vetëm korrigjimi në kohë e trajtimit efektiv mund të parandaluar pasoja serioze të krizës. Në rastin kur një krizë hypertensive ndodh me një ndërlikim të veçantë, prognoza varet nga lloji dhe ashpërsia e komplikimeve.

Parandalimi i krizës hypertensive

• monitoruar vazhdimisht presionin e gjakut dhe tregoni mjekut tuaj në lidhje me ndonjë shmangie;
• rregullisht marrin ilaçe për të ulur presionin e gjakut rekomanduar nga mjeku juaj.
• Mos e abuzimit të alkoolit dhe ushqime të kripura.
• monitorimin e peshën e tyre.
• lënë duhanin apo zvogëluar numrin e cigareve të pira.
• të shmangur situata të vështira.
• Mos harroni për aktivitet të rregullt fizik.