Hemorroide - Trajtimi Hemorroide


Përmbajtje
Hemorroide
Simptomat dhe diagnoza e hemorroide hemorroide
Hemorroide Mjekimi
Parandalimi hemorroide
Pyetje dhe përgjigje
Faqja 3 nga 5

Hemorroide Mjekimi


Masat e përgjithshme trajtim majasëll

Ne rekomandojmë rritjen e fibra në dietë, trajtimin e kapsllëk. Fibër është në fruta të freskëta dhe të thata, perime, drithëra dhe drithërat. Një ditë është i rekomanduar 20-30 gram fibra.

Shpesh marrin laxatives nuk është e rekomanduar për shkak diarre (diarre) rrit simptomat e hemorroide.

Home mjeteve juridike për trajtim majasëll

Hemorroide Trajtimi ndryshon në varësi nga shkalla e problemit. Shumica e trajtimit kohë është konservatore dhe është mbajtur në shtëpi.

Ulur në Vaskë nxehtë hemorroide

Banjo Sitz rekomandohet tre herë në ditë dhe pas secilës lëvizjen e zorrëve të paktën 15 minuta.
Si mund të ulem-dush: të ulen, të zhytur në ujë të cekët të ngrohtë në banjo. 

 Kjo është mënyra më e mirë për të reduktuar ënjtje dhe dhimbje.

Të jetë i sigurt për të tërësisht të thatë lëkurën përreth anusit pas çdo dush për të parandaluar fërkim dhe të çara.

Të ushqyerit, hemorroide dietë

Pini shumë lëngje dhe hani shumë perime të gjelbra për lehtësimin e kapsllëk.
Që vuajnë nga kapsllëk ose vështirë stools mund të mund të ndihmojë në rritjen e numrit të krunde dhe fibra në dietë.

Laxatives hemorroide

Laxatives mund të lehtësojë gjendjen e hemorroide.
Ju duhet të jenë të kujdesshëm në zgjedhjen e një pastrues.
Nëse karrige pas laksativ bëhet lëngshme ose i holluar me ujë, ajo mund të shkaktojë një infeksion në anus, një pastrues nuk duhet të përdoren.

Hemorroide pak ulem

Disa mjekë rekomandojnë që njerëzit me hemorroide nuk ulen për periudha të gjata kohore.
Disa njerëz ndjehen më të rehatshme ulur në një automjet.

Kurë hemorroide pa recetë

Ka shumë krem, ointments, suppositories, të cilat janë shitur si painkillers dhe droga nga hemorroide.

Kurë Hemorroide shiten pa recetë vetëm të zvogëlojë simptomat e hemorroide, të lehtësuar parehati, lehtësimin e kruarje. Medikamente janë në dispozicion për të trajtuar hemorroide janë në dispozicion si ointments, krem, qirinj xhel dhe shkume. Vaj, krem ​​ose xhel aplikuar një shtresë e hollë rreth anusit, kanalit anal të prinanesenii pak mjekësi veshur në gishtin e tij. Suppositories ketë përfitime në trajtimin e hemorroide, por janë më të lehta për t'u përdorur për hemorroide brendshme.

Vetë pak ndihmon, dhe ndonjëherë edhe mund të çojë në komplikacione të hemorroide dhe shkurtësinë e trajtimit të mëtejshëm, në mënyrë që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të përdorni ndonjë ilaç.

Mjetet juridike popullore për hemorroide

Në trajtimin e hemorroide janë përdorur gjerësisht mjetet juridike popullore, por ato duhet të përdoren vetëm në këshillën e një doktori.

Trajtimi konservativ i hemorroide

Trajtimi i hemorroide akute

Në hemorroide akute treguar trajtim konservativ të parë. Përdorur në trajtimin e hemorroide të përgjithshme dhe anestetikë lokalë, ilaçe anti-inflamator, aplikimi vaj, spastrimit enemas (vetëm në fazat e hershme të hemorroide) gjithashtu zbatohen drogë flebotonicheskie.

 1. Kur Sindromi dhimbje përdoret analgesics narkotike (DIKLOFENAK Movalis, NISE, Voltaren, ketonal) dhe trajtimit lokal të kombinuara (Ultraprokt, Proktohlivenol, Gepatrombin G et al.).
 2. Me përhapjen e inflamacionit të indeve përreth dhe nyjë përdorimit nënlëkurës aplikimit me ointments të ketë efekt të fortë anti-inflamator (Levomekol, levasin, vaj Vishnevsky).
 3. Në trajtimin e hemorroide akute dhe kronike duke u përdorur domosdoshmërisht flebotonicheskie (rrisin tonin e venave të drogës). Të Detraleks më efektive.
 4. Kur gjakderdhje duke përdorur qirinj përmbajnë epinephrine, si dhe materiale të Hemostatic lokale (beriplast, adrokson, sponhostan).

Konservator trajtim majasëll i jep një efekt të përkohshëm për shkak të inflamacionit akut qetësua pas zbatimit rekomanduar trajtim minimalisht invazive apo kirurgji, varësisht nga faza e sëmundjes

Nëse ju keni zgjatur gjakderdhje, majasëll prolapsed që nuk mund të le në vend, dhimbje të pakontrollueshme ose kruarje të rënda zorrës së trashë, ka nevojë për kirurgji.

Trajtimi i hemorroide kronike

Për pacientët Faza 1 dhe 2 të hemorroide të jetë e mundur për të kryer metodat minimalisht invazive trajtim: Unaza sclerotherapy, ligation latex, photocoagulation, cryotherapy.

Kundërindikimet për përdorimin e këtyre trajtimeve për hemorroide janë:

 • hemorroide trombozë.
 • ndarje anal.
 • paraproctitis akute dhe kronike dhe sëmundjeve të tjera inflamatore të kanalit anal dhe perineum.
 1. Sclerotherapy për hemorroide: kjo metodë është futja e agjentëve sclerosing (1,5-2 ml) në nyjen hemorrhoidal, duke shkaktuar lidhjes dhe rrafshim anijeve. Hyrja rekomanduar jo më shumë se 2 hemorroide, si zhvillimin e mundshëm të dhimbjes. Ndoshta reposting e sclerotherapy në 12-14 ditë pas seancës së parë.
 2. Unaza latex ligation hemorroide: një metodë që përdoret për të trajtuar hemorroide brendshme, për të cilat është vendosur unazë latex është një shkelje e të pushtetit të tyre. Njësitë me unaza refuzuar për 7-10 ditë. Nganjëherë keni nevojë për të kryer disa seanca me një interval prej 14-16 ditë.
 3. Hemorroide photocoagulation: Hemorroide të çojë në Svetovod ta kontaktoni atë. Nxehtësia ndikon nyjen hemorrhoidal, duke shkaktuar zapustevanye dhe ngjitje anijeve. Tip është aplikuar në nyjen bazë 2-6 herë në procedurë.
 4. Hemorroide Cryotherapy, njësia majasëll është i ekspozuar ndaj ngrirjes për 2-3 minuta, pas shpërbërjen po vdes jashtë vend dhe në vend ndikimi formuar plagë. Ky efekt është shpesh kryhet nën anestezi lokale.

Procedurat minimalisht invazive zakonisht nuk kanë nevojë për anestezi të përgjithshme ose shtrimin në spital, por në qoftë se cryotherapy ose lazer terapi ju do të duhet anestezi të përgjithshme ose epidural (kurrizore) anestezi.

Një pengesë e madhe e trajtimeve minimalisht invazive për hemorroide është forma e tyre moderuar. Ata nuk eliminojnë shkaqet kryesore të hemorroide - rrjedhjen e tepërt e gjakut në hemorroide.

Trajtimi i hemorroide thrombosed
 
o Nëse keni thrombosed hemorroide, ju do të përjetojnë dhimbje.
o Nëse dhimbja nuk është e fortë dhe nyjë zgjeruar hemorrhoidal nuk është shumë, mjeku mund të rekomandojë ulur vaskë të nxehtë dhe laxatives.
o Nëse dhimbja është e rëndë ose hemorrhoidal nyjë është rritur shumë, është e nevojshme për të hequr një mpiksje gjaku.

Kjo procedurë mund të bëhet në zyrën e një mjeku ose në dhomën e urgjencës, por në çdo rast jo në shtëpi.
o Heqja mpiksje gjaku nën kalon lokale anestezi.
o Kur ngjarje anestezi dhe pacienti ndjen asgjë, mjeku do të bëjë një hemorroide vogla prerë për të hequr një mpiksje gjaku.
o Një pjesë e vogël e fashë do të vihet në majasëll për të ndaluar gjakderdhje dhe për të parandaluar ri-trombozë.
o Një shirit do të vihen në sipërfaqen e jashtme të hemorroide. Mjeku do të përshkruajnë ulem-banjo në shtëpi, një fashë mund të hiqet pas 6-12 orë pas operacionit.

o Pothuajse të gjithë është lehtësim dhimbje pas largimit të ngjizur dhe mund të përdoren vetëm Acetaminophen (Tylenol) ose ibuprofen (Motrin) për dhimbje të mëtejshme.

Rënie (rënie) e hemorroide brendshme
 
o Nëse ju keni një humbje e hemorroide të brendshme që ju nuk mund të vpravyty përmes anusit, mjeku mund të kenë nevojë për ndihmë.
o Në shumë raste, mjeku mund butësisht shtyjnë për hemorroide dhe vpravyty atë në vend.
o Nëse hemorroide shumë të mëdha dhe nevpravlyaemyh ose pas vypadyvaet përpara përsëri, atëherë ju mund të duhet një procedurë kirurgjike për të lehtësuar gjendjen.

o Nëse majasëll shtypet anusit dhe asgjë nuk është bërë, hemorroide nuk do të marrë gjak të mjaftueshëm dhe të fillojnë të vdesin.
o Nëse kjo ndodh, hemorroide të jenë të infektuar, dhe infeksioni mund të përhapet në të gjithë gjakun që të ndikimit të fuqishëm negativ në shëndetin tuaj.

Trajtimi kirurgjik i hemorroide

Gjer tani Trajtimi kirurgjik i hemorroide është një referencë, ajo është shpesh ajo është përdorur në 3 dhe fazat e 4 të sëmundjes. Një prerje e hemorroide me tre këmbët njësi qepur (anijeve të ushqyerit).

Pas kirurgjisë për hemorroide pacient është në spital edhe për 7-9 ditë. Periudha totale paaftësisë zgjat rreth 14 ditë.

Në periudhën postoperative komplikimeve të hershme të mundshme të tilla si dhimbje, siklet në zonën anal, ekzemë mbresë postoperativ. Në periudhën e vonë është e karakterizuar nga komplikime të tilla si përsëritje të sëmundjes, dobësuar aftësinë për të compress anusit dhe të mundshme anus zgjerim shkelje. Por, përgatitja dhe përvoja e mirë mjeku vepron në përputhje të plotë me komplikime higjienike pas operacionit janë të minimizohet.

Pas kirurgjisë, hemorroide

 • Banja të ngrohta ulur 3 herë në ditë dhe pas çdo lëvizje zorrë së bashku me numrin e perime të lëngshme dhe me gjethe në dietë.
 • Çdo dhimbje duhet të hiqen drogë hemorroide përshkruara nga mjeku.
 • Laxatives merret vetëm drejtuar si nga mjeku.
 • Nëse ju të zhvilloni dhimbje të zgjeruara, gjakderdhje, ethe, dhimbje barku, të vjella pas trajtimit procedurës majasëll, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj ose dhomë të urgjencës.

Hemorroide Trajtimi për njerëzit me diabet

Disa droga përdoren për trajtimin e hemorroide mund të ndikojë negativisht në nivelet e glukozës në gjak dhe, për këtë arsye, mund të shkaktojë probleme fizike për njerëzit me diabet të cilët janë duke marrë ilaçe për diabetin. Ka mundësi për pacientët me diabet të cilët gjithashtu vuajnë nga hemorroidet e dhimbshme.

Disa trajtime të thjeshta për hemorroide në pacientët me diabet:

Hani shumë ushqime të lartë në fibra, duke përfshirë krunde, fruta të freskëta dhe perime. Ato përmbajnë produkte krunde mund të përdoret gjithashtu për të shtuar fibra në dietë.

Mos tendosje gjatë lëvizjeve të zorrëve apo të ulur në tualet për periudha të gjata kohore. Në përgjithësi, nuk ulem për periudha të gjata kohore. Ice mund të lehtësojë ënjtje.

Sitz dush me ujë të ngrohtë për rreth 15 minuta në një kohë mund të lehtësojë simptomat. Shtimi kripërat Epsom në ujë ndihmon në lehtësimin inflamacion. Merrni një dush sitz disa herë në ditë, ajo gjithashtu do të sigurojë një efekt qetësues.

Shmangni ndonjë ushqim apo pije që, me përvojën tuaj, mund të shkaktojnë parehati të hemorroide.

Nëse keni diabet, ju nuk mund të përdorni vasoconstrictor agjentë (të tilla si ephedrine, epinephrine, fenilefrine HCI). Kjo përfshin përgatitjen H. Edhe pse përmban fenilefrine, Përgatitja H përmban hydrocortisone 1% hydrocortisone - steroid që mund të shkaktojë ndryshime në nivelet e sheqerit në gjak.

Mundësi të tjera për trajtim majasëll për pacientët me diabet, kjo astringents dhe anesthetics lokale:

Mjet anastezik lehtësojë dhimbje dhe djegie, ndjesi bllokuar për një periudhë të shkurtër. Mjet anastezik të përdoret topically të zonës perianal pasi kjo është ku mbaresa nervore janë më të përqendruar. Përbërësit aktiv janë anesthetics shpesh lokale: benzocaine (Forca Lanacane maksimale, retre-Gel, etj), dibucaine (Dibucaine, Nupercainal), lidocaine (Lidoderm, Xylocaine Jelly etj), pramoxine (Fleet Pain Relief Pad , Gold Bond, anti-kruarje, etj) dhe tetracaine (Pontocaine, Viractin).

Astringents tharë hemorroide, duke lehtësuar djegien dhe kruarje, por dhimbja nuk është i zbatueshëm. Magjistare te kalter (Hamamelis Gronov) rekomandohet për përdorim të jashtëm, siguron lehtësim të përkohshëm nga kruarje, siklet, iritim dhe ndjesi djegie. Zink bardhë dhe calamine (calamine Plain), të veprojë si astringents për hemorroide.

Pajisjet mbrojtëse nga hemorroidet në lëkurë dhe mukozës për ta redukuar inflamimin dhe për të parandaluar humbjen e ujit. Ne rekomandojmë përdorimin e hidroksidit xhel alumini, gjalpë kakao, glicerinë në tretësirë ​​ujore (Colace, Flotës Babylax, qirinj Flotës glicerinë për të rriturit), lanolinë, vaj mineral, oksid zinku, calamine dhe niseshte për përdorim të jashtëm lokale.