Vertebrale-basilar pamjaftueshmëria VBN


Dështimi VERTEBROBASILAR (Aliases Pamjaftueshmëri vertebrale-basilar dhe VBN) - Mosfunksionim kthyeshëm i trurit, shkaktuar nga një rënie në furnizimin me gjak në zonën, kurrizoret ushqyer dhe arteriet kryesore.

Sinonim"Sindromi i sistemit vertebrobasilar arterial" - Ky është emri zyrtar i vertebral-basilar pamjaftueshmërisë.

Për shkak të manifestimeve ndryshueshmërisë së pamjaftueshmërisë vertebrale-basilar, një numër të madh të simptomeve subjektive, vështirësi me diagnozë instrumentale dhe laboratorike të vertebral-basilar pamjaftueshmërisë dhe se fotografia klinike ngjan një numër të kushteve të tjera patologjike - në praktikën klinike shpesh ndodh overdiagnosis VBN kur diagnostikuar pa arsye bindëse.


Arsyet VBN

Si shkaqet e pamjaftueshmërisë vertebral basilar, ose VBN është duke u konsideruar si:

1. stenosing lezioni i anijeve të mëdha, në radhë të parë:

• Dashuria extracranial vertebrale
• arterie subclavian
• Arteriet paemër

Në shumicën e rasteve, të qenët i qartë paaftë të arterieve të shkaktuara nga lezione aterosklerotike, më të rrezikuara janë:

• Segmenti i parë - nga fillimi i arteries për hyrjen e saj në tërthor kanalit eshtrave proceset C5 dhe C6 rruaza
• Segmenti i katërt - një pjesë e Mater vend arterieve Dura përparim të bashkohet me një tjetër arteries vertebrale në kufirin midis urës dhe oblongata palcë, industria formimin arterie kryesore

Humbja shpeshta këto zona për shkak të veçantitë e gjeometrisë lokale të enëve të gjakut që çojnë në shfaqjen e zonave të rrjedhës së trazuar të gjakut, dëmtimit endotelial.

2. Karakteristika kongjenitale strukturore të krevatit vaskulare:

• shkarkimit parregullt arterieve vertebral
• hipoplazise / aplazionit i njërit prej arterieve vertebrale
• dredhje apo vertebral arteriet patologjike themelore
• anastomosis pamjaftueshëm të zhvillimit përmes arterieve të trurit varg kryesisht villizieva që kufizon kolateralit furnizimin me gjak në drejtim të lezioneve kryesore arterieve

3. mikroangiopati në sfondin e hipertensionit, diabetit mund të jetë shkaku i BCH (prek arteriet e vogla cerebrale).

4. Compression e arterieve kurrizor rruaza të qafës së mitrës jonormale: në spondylosis, spodylolistezi, osteophytes rëndësishme madhësia (vitin e kaluar shqyrtuar rolin e efektit compression në arterie vertebrale si një arsye e rëndësishme VBN, edhe pse në disa raste compression mjaft e rëndë e arteries kur kthyer kokën e cila përveç në reduktimin e fluksit të gjakut nëpër enët mund të shoqërohet dhe emboli arterio-arteriale)

5. ekstravazalna ngjeshja e subclavian shkallë arterie muskujve hypertrophied proceset hyperplastic tërthor e rruaza të qafës së mitrës.

6. lëndimet akute e shpinë qafës së mitrës:

• Transporti (lëndim hlystoobraznoho)
• iatrogjenike me manipulimin e pamjaftueshme chiropractic
• ushtrime papërshtatshme fizike

7. lezione inflamatore e murit vaskulare: semundja Takayasu arterit të tjerë. Më të rrezikuara janë gratë me lindje fëmije potencial. Kundruall sfondit të një anije mur defekt ekzistuese me media të hollë dhe të trashë, vula miqësia mund pako atë edhe në një traumë të vogël.

8. sindromi antiphospholipid mund të shkaktojë kombinim dëmtuar qenët i qartë i arterieve shtesë dhe intrakraniale dhe rritjen e clots gjakut në të rinjtë.

Faktorë të tjerë që kontribuojnë në ishmii cerebrale me pamjaftueshmëri vertebral basilar, (VBN):

• ndryshimet në rheology dhe microcirculation çrregullime të gjakut me rritjen trombobrazovaniem
• emboli kardiogjenik (frekuenca arrin 25% sipas T.Glass et al., (2002)
• arterio-arteriale emboli vogla që burojnë nga trombo lirshme parietal

• mbyllje të plotë të lumen anijes si rezultat i ngushtimit të aterosklerotike të arteries vertebrale me formimin parietal trombo

Rritja vertebral trombozë dhe / ose arterie basilar në një fazë të caktuar të zhvillimit mund të manifestuar pamje klinike të rastit sulmeve ishemike sistemit VERTEBROBASILAR. Gjasat e trombozës është rritur në fushat e arterie traumatike, të tilla si kalimi në tërthor kanalit kockave proceset SVI-ISSH. Ndoshta provokuar moment i trombozë vertebral arterie në disa raste të jetë në gjendje për të qëndruar gjatë në një pozitë të pakëndshme me pozicionin e detyruar kokë.

Të dhënat sektorial dhe metodat e hulumtimit neuroimaging (kryesisht MRI) e gjetur në pacientët me VBN ndryshime të tilla indet e trurit (brainstem, ura, tru i vogël, lëvore lobes zverku):

• infarkti lacunar të ndryshme të vjetra
• nënshkruan vdekjen e neuroneve dhe elementeve glial përhapjes
• atrofi e lëvore cerebrale

Këto të dhëna, duke konfirmuar ekzistencën e sëmundjeve organike substrate në pacientët me VBN, tregojnë nevojën për një kërkim të plotë për shkaqet e sëmundjes në çdo rast.

Simptomet e vertebral-basilar nedostatochnostiVBN

Diagnoza e dështimit të zemrës në Forcën Ajrore në bazë të simptomeve karakteristike, i cili kombinon disa grupe të simptomeve klinike:

• trazirat Visual
• Çrregullime okoruhovi (simptomat dhe mosfunksionim i nervave të tjera kraniale)
• Shkelja e statikës dhe koordinimit
• vestibular (kohleovestibulyarnye) shkelja
• faringut dhe fytit simptomat
• dhimbje koke
• Sindromi asthenic
• distonia vegjetative-vaskulare
• simptomat dirigjent (piramidale të ndjeshme)

Është kjo simptomë ndodh Shumica e pacientëve me infarkt në zemër në pishinë vertebral-basilar. Është e mundur për diagnozën përcaktohet me pranine e te pakten dy prej këtyre simptomave. Ata janë zakonisht të shkurtër dhe shpesh të tyre, por është një shenjë e telashe në sistemin dhe kërkojnë ekzaminim klinik dhe instrumental. Sidomos historia kujdesshëm për të sqaruar rrethanat e shfaqjes së simptomave të caktuara.

Baza e manifestimeve klinike VBN është një kombinim i:

Ankesat • specifike pacientëve
• manifestuar objektivisht simptoma neurologjike që tregojnë përfshirjen e strukturave të sistemit krovosnabzhayuschyhsya VERTEBROBASILAR.

Foto klinike VERTEBROBASILAR dështimi kryesor është zhvillimi i simptomave neurologjike, duke reflektuar kalimtare ishemi akute cerebrale në zonat periferike të vaskularizim dhe degët kryesore të arterieve kurrizor. Megjithatë, disa ndryshime parregullt mund të zbulohet në pacientët dhe pas sulmeve ishemike. Në të njëjtën pacient me disa simptome dhe sindrome klinike VBN zakonisht të kombinuara, ndër të cilat nuk janë gjithmonë e lehtë prezantues shquar.

Vsesimptomy konvencionale VBN mund të ndahet në:

• konvulsiv (simptomat dhe sindromet që ndodhin gjatë sulmit ishemike)
• përhershme (gjatë shënuar dhe mund të zbulohet në interictal pacientit).

Arteriet pishinë sistem VERTEBROBASILAR mund të zhvillohet:

• ataket ishemike
• goditje ishemike të ndryshme ashpërsi, duke përfshirë lacunar.

Lezionet pabarabartë e arterieve shkakton që ishemi brainstem karakterizohet nga mozaik, "vend".

Kombinimi i shenjave dhe shkallën e ashpërsisë janë përcaktuar:

• lokalizimin e plagë
• Madhësia e lezioni
• Mundësitë kolateralnohokrovoobihu

Përshkruara në literaturën klasike sindroma neurologjike janë relativisht të rralla në formë të pastër gjetur në praktikë për shkak të ndryshueshmërisë së rrjedhin trurit furnizimit me gjak dhe tru i vogël. Është vërejtur se gjatë sulmeve mund të ndryshojnë preferuar çrregullime të lëvizjes parti (parezë, ataksi), dhe çrregullime ndijor.

1. Çrregullime të lëvizjes në pacientët VBN karakterizuar nga një kombinim të:

• parezë Qendrore
• Çrregullime Koordinuese për shkak të lezioneve të tru i vogël dhe lidhjet e saj

Në mënyrë tipike, një kombinim i ataxia dinamike të gjymtyrëve dhe dridhje yntentsyonnoho, çrregullime ecje, ulje të njëanshme në tonin e muskujve.
Duhet të theksohet se klinikisht nuk është gjithmonë e mundur për të identifikuar përfshirjen në procesin patologjike e furnizimit me gjak në zona të karotide ose arteriet vertebrale, duke e bërë përdorimin e dëshirueshme teknikat neuroimaging.

2. trazirat ndijor ndodhin:

• Humbja me shfaqjen e simptomave të hypo- apo anestezi në një gjymtyrë, gjysma e trupit.
• mund të shkaktojë paresthesias, zakonisht përfshijnë lëkurën e gjymtyrë dhe fytyrë.
• Çrregullime sipërfaqësore dhe ndjeshmëri të thellë (gjetur në një të katërtën e pacientëve me VBN dhe shkaktohet zakonisht nga një plagë në thalamus ventrolateralnoho fushat e furnizimit me gjak të një. Thalamogeniculata apo e pasme arterie vorsynchatoy jashtëm)

3. trazira turma mund të shprehet si:

• Humbja e fushës së vizionit (scotoma, hemianopsia homonymnaya, verbëri cortical, rrallë - agnosia vizuale)
• fotopsyy pamjen
• pamje zatumanyvanyem, vizion të paqartë e objekteve
• paraqitja e imazheve vizuale - "fluturon", "dritat", "yjet" etj

4. mosfunksionim i nervave kraniale

• Çrregullime okoruhovi (Diplopia, konvergjent ose strabismus divergjente, shikimet raznostoyanie vertikalisht)
• parezë periferike nervore fytyrës
• sindromi bulbar (më pak paralizë pseudobulbar)

Këto simptoma shfaqen në kombinime të ndryshme, janë shumë dukuri më pak të zakonshme për shkak të ishemi tyre izoluar kthyeshëm në sistemin VERTEBROBASILAR. Ajo duhet të konsiderojnë mundësinë e lezioneve të kombinuara të strukturave të trurit, sistemet krovosnabzhayuschyhsya e karotide dhe arterieve kurrizor.

5. faringut dhe fytit simptomat:

• ndjenjë dhimbje fyti spirale, fyt ashpër, vështirësi gëlltitjes ushqim, spazma e fyt dhe ezofag
• ngjirurit e zërit zëri, humbje e zërit, ndjesi të trupit të huaj në fyt, kollitjes

6. Sulmet e marramendje (që zgjasin nga minuta në orë), të cilat mund të jenë veçoritë për shkak morphofunctional e furnizimit me gjak në aparatin vestibular, ndjeshmëri e saj të lartë për ishemi.

Vertigo:

• Zakonisht është sistemik (në disa raste, marramendje nuk është sistematik dhe pacienti ndjen një ndjenjë bie përmes, sëmundje lëvizje, brishtësia e hapësirës)
• ndjenjë e dukshme e rrotullimit apo lëvizje drejtvizor e objekteve përreth ose trupin e vet.

• Çrregullime shoqëruese autonome karakterizuar nga nauze, vjellje, hyperhidrosis shumta, një ndryshim në normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Me kalimin e kohës, intensiteti i ndjenjës së marramendje mund të dobësohet, dhe simptomat zbuluar fokale (nistagmus, ataksi) bëhen më të theksuara dhe të bëhet i qëndrueshëm.
Megjithatë, ne duhet të marrë parasysh se ndjenjë marramendje është një nga simptomat më të zakonshme, frekuenca e së cilës rritet me moshën.

Vertigo në pacientët me VBN, si dhe në pacientët me forma të tjera të dëmtimit të enëve të gjakut të trurit mund të shkaktohet duke vuajtur aparatin vestibular në nivele të ndryshme, dhe natyra e të saj të përcaktuara jo vetëm që përmban proceset themelore patologjike (atherosclerosis, mikroangiopati, hipertension) si lokalizimin e vatrave të ishemi:

• Lezionet e sistemit periferik vestibular
• Departamenti i sistemit qendror vestibular
• çrregullime psikiatrike

Papritmas ka një marramendje sistematike, sidomos kur kombinohet me shurdhim zhvilluar ashpër njëanshme dhe një ndjenjë të zhurmës në vesh, ju mund të jetë manifestim karakteristikë e labirintit të miokardit (edhe pse marramendje izoluar shpesh është vetëm manifestim VBN).

Diagnoza diferenciale e vertebral-basilar pamjaftueshmëri

Një foto klinike vertebrale-basilar të ngjashme, përveç dështimit mund të ketë:

• beninje marramendje konvulsiv pozicional (për shkak të humbjes së sistemit vestibular dhe nuk është i lidhur me çrregullime të furnizimit me gjak, një provë të besueshme për diagnozën e tij është mostër Hollpayka)

• neuronet vestibular
• labyrinthitis akute
• sëmundje Meniere, Hidro labirint (për shkak të mediave kronike otitis)
• perylimfatychna gyp (që dalin nga trauma, kirurgji)
• nevromë akustike
• sëmundje demyelinating
• hydrocephalus normotenzivnoy (një kombinim i marramendje vazhdueshme, çekuilibër, paqëndrueshmëria kur ecin, çrregullime konjitive)
• crregullime emocionale dhe psikiatrike (ankth, çrregullime depresive)
• degjenerative patologji dhe natyrën traumatike tserviklnoho shpinë (Vertigo cervikale) dhe tranzicionit sindromi kraniotserfikalnoho

Dëmtim dëgjim (zvogëluar ndjenjën e tij akute të tringëllimë) është gjithashtu një manifestime të shpeshta VBN. Ai duhet, megjithatë, të marrë parasysh se rreth një e treta e popullsisë më të vjetër në mënyrë sistematike të vini re një ndjenjë të zhurmës, me më shumë se gjysma e tyre e konsiderojnë ndjenjat e tyre si intensive, duke dhënë atyre shqetësim të konsiderueshëm. Në këtë drejtim, ne nuk duhet të konsiderojë të gjitha çrregullime audiological si manifestimet e sëmundjes cerebrovaskulare, duke pasur parasysh incidenca e lartë e proceseve degjeneruese që zhvillojnë në veshit të mesëm.

Në të njëjtën kohë ka prova se episode të përhershme (deri në disa minuta) në anën humbjen e dëgjimit kthyeshëm, e kombinuar me zhurmë në vesh dhe marramendje sistemit është front prodroma trombozë arterie ulët cerebellar, kërkon vëmendje të këtyre pacientëve. Në mënyrë tipike, burimi i dëgjimit humbjen në këtë situatë është drejtpërdrejt kërmilli jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj ishemi, relativisht segment më pak e prekur retrokohlearnyh e auditory nervore, e cila ka një vaskularizim të pasur kolateral.

Diagnoza e vertebral-basilar pamjaftueshmëri

Në diagnozën VBN është ultratinguj më arritshme dhe bë sigurtë i sistemit vaskular e trurit;
• tejzanor Doppler jep të dhëna mbi arteriet pėrshkueshmėrisė kurrizor, shpejtësia lineare dhe drejtimin e rrjedhës së gjakut në to. Testet compression-funksion të bëjë të mundur për të vlerësuar statusin dhe burimet kolateralnohokrovoobihu, rrjedhjen e gjakut në karotide, të përkohshme, nadblokovoy dhe arteriet tjera.

• Duplex scan tregon gjendjen e arterieve, natyrën dhe strukturën formacioneve stenozyruyuschyh.
• Transcranial Doppler (TKDH) me teste të rëndësishme farmakologjike për përcaktimin rezervë cerebrale hemodinamik.
• Doppler me ultratinguj (UZDG) - Sinjalet e zbulimit në arteriet jep një ide të intensitetit mikroembolicheskoho rrjedhin në to, apo potencial kardiogjenik embolohennyy vaskulare.
• Jashtëzakonisht të letrave me vlerë të lëshuara informacion mbi arteriet kryesore të kokës, të marra nga mënyra angiografi MRI.

• Kur çështja e mbajtjes terapi trombolitik ose kirurgji në arteriet vertebrale, vendimtar rëndësinë ray kontrast pananhohrafiya.
• Të dhënat e tërthorta mbi efektet në arterie vertebrale vertebrale mund të merret gjatë radiographs normale, e bëri i testeve funksionale.

Metoda më e mirë e imazhit strukturat rrjedhin mbetet MRT, e cila ju lejon të shihni xhepat edhe të vogla.

Një vend të veçantë është hulumtim otonevrolohicheskoe, veçanërisht nëse ajo mbështetet nga elektronistahmohraficheskimi kompjuterik dhe të dhënat electrophysiological për auditory shkaktuar potencialet e karakterizojnë strukturat shtetërore të rrjedhin trurit.

Disa studime kanë përmendur pronat coagulating të gjakut dhe përbërjen e saj biokimike (glukozë, lipidet).

Konsistenca përdorin këto metoda instrumentale përcaktuara funksion përcaktimin e diagnozës klinike.

Trajtimi i vertebral-basilar pamjaftueshmëri

Përgjithshme VBN shumica e pacientëve që marrin trajtim konservativ në mjedise ambulatore. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se pacientët me deficit fokale akute neurologjike që ka për t'u shtruar në spital në një spital neurologjike, si dhe të marrin në konsideratë mundësinë e rritjes së trombozës arteriale trungu të madhe me zhvillimin e pash me deficite të vazhdueshme neurologjike.

1. kuptuarit aktual i mekanizmave të VBN, duke përfshirë njohjen e rolit udhëheqës të departamenteve të arterieve të mëdha lezioneve extracranial stenozyruyuscheho, dhe futjen në praktikën klinike të teknologjive të reja mjekësore mund të konsiderohet si një alternativë për trajtim mjekësor këtyre pacientëve, angioplasty dhe stenting anijeve përkatës, endarterektomi, anastomosis imponuar ekstraintrakranialnyh, në disa raste, mund të konsiderohet mundësia e thrombolysis.

Informacioni akumuluar në përdorimin e arterieve transluminal angioplasty kryesore, duke përfshirë edhe segmentin proksimal në pacientët me VBN.

2. taktikat terapeutike në pacientët me primar VBN të përcaktuara nga natyra e procesit patologjik, kështu korrigjimin e këshillueshme të faktorëve kryesorë të ndryshohet rrezikut për sëmundje vaskulare të trurit.

Prania e hipertensionit kërkon ekzaminim të përjashtojë karakterin e saj të mesëm (hipertensionit renovaskular, hyperthyroidism, gjendra hiper veshkave etj). Kontrolli sistematik i presionit të gjakut dhe për të siguruar dietën racional:

• kripë limit në dietë
• Përjashtimi i konsumit të alkoolit dhe duhanit
• Ushtrimi dosed

Në mungesë të një efekt pozitiv të terapisë drogës duhet të iniciuar në përputhje me parimet e përgjithshme të pranuara. Arritja objektiv presioni niveli duhet kryesisht në pacientët me lezione ekzistuese të organeve të synuara (të veshkave, retinë, etj). Vuajnë nga diabeti. Trajtimi mund të jetë nisur nga marrja e frenuesit ACE dhe blockers angiotensin receptor. Është e rëndësishme që këto barna antihipertensive jo vetëm të sigurojë kontroll të besueshëm të presionit të gjakut, por edhe kanë pronat nefro- dhe kardioprotektivnym. Një rezultat i vlefshëm i përdorimit të tyre është remodeling krevat vaskulare, e cila ofron mundësinë për sistemin kardiovaskular dhe trurit. Me efekt të vogël përdorimin e mundshëm të drogës antihipertensive nga grupet e tjera (Kalciumi channel blockers, B-blockers, diuretics).

Në të moshuarit prania e plagë konstruktive prej arterieve kryesore të kokës duhet të jetë ulur me kujdes e presionit të gjakut, pasi nuk ka prova pohressirovaniii dëmtimin e enëve të gjakut të trurit nga presioni tepër të ulët të gjakut.

3. Nëse ka plagë Constrictive nga arteriet kryesore të kokës, një probabilitet të lartë e trombozë ose arterial emboli mënyrë arterio-efektive për të parandaluar episode të ishemi akute cerebrale është rinovimin pronat rheological e gjakut dhe për të parandaluar formimin e agregateve celularë. Për këtë qëllim, e përdorur gjerësisht agjentët antitrombocitare. Droga më e arritshme që kombinon performancë të mjaftueshme dhe karakteristika të kënaqshme pharmacoeconomic është acid acetilsalicilik. Doza optimale terapeutike është konsideruar të jetë 0,5-1,0 mg për 1 kg të peshës trupore në ditë (pacientët duhet të marrin aspirinë ditore 50-100 mg). Në emërimin e saj për të marrë në konsideratë rrezikun e komplikimeve gastrointestinale, reaksioneve alergjike. Rreziku i dëmtimit të mukozën e stomakut dhe duodenum është reduktuar kur duke përdorur forma enterike-shpjegueshëm e aspirina, dhe ndërsa mjetet hastroprotektivnoy emërimi (p.sh., omeprazolit). Përveç kësaj, 15-20% e popullsisë ka një ndjeshmëri të ulët ndaj drogës. Pamundësia e monoterapi vazhdueshëm me acidit acetilsalicilik, si dhe efekti i përdorimit të ulët të agjentëve të tjerë antiplatelet kërkojnë lidhje apo zëvendësimin e plotë për një tjetër të drogës. Për këtë qëllim mund të përdoren frenues dipiridamol komplekse GPI-1b / klopidogrel 111b, tiklopidina.

4. Përveç agjente antihipertensive dhe antiplatelet për trajtimin e pacientëve me VBN përdoret droga nga grupi i Vasodilators. Efekti kryesor i këtij grupi të barnave konsiderohen të rritur perfusion cerebrale duke ulur rezistencën vaskulare. Në të njëjtën kohë, studimet e fundit japin arsye për të besuar se disa efektet e këtyre barnave mund të jetë për shkak efekt jo vetëm vasodilating, por edhe ndikimi i drejtpërdrejtë në metabolizmin e trurit që duhet të konsiderohen në destinacionin e tyre. Mundësinë e barnave vasoactive përdorura dozë dhe kohëzgjatjen e trajtimit, si përcaktohet nga pacienti, aderimin e tij në trajtimin, natyrën e paaftësisë, niveli i tensionit të gjakut, shkalla e arritjes së një rezultat pozitiv. Kjo është natyrisht e këshillueshme të trajtimit për të përkuar me meteorologjike të pafavorshme për periudhën (vjeshtë apo pranverë sezonit), periudha e rritjes së stresit emocional dhe fizik. Trajtimi duhet të fillojë me doza minimale, gradualisht duke sjellë të dozës terapeutike. Në mungesë të efektit të barnave vasoactive vetëm është e preferueshme për të përdorur një tjetër të drogës veprim farmakologjik lindore. Duke përdorur një kombinim të dy barnave veprime të tilla vetëm kuptim në disa pacientë.

5. Për trajtimin e pacientëve me forma të ndryshme të patologjisë cerebrovascular droga përdoren zakonisht kanë një efekt pozitiv në metabolizmin e trurit që ofrojnë neurotropik dhe neyroprotektyvnoe veprim. Piracetam përdorura, Cerebrolysin, Actovegin, semaks, glycine, një numër i madh i drogave të tjera. Ka dëshmi e funksioneve njohëse normalizuar kundër përdorimit të tyre në pacientët me çrregullime kronike të qarkullimit cerebral.

6. Në trajtimin e pacientëve me BVN duhet të përdoret drogë simptomatike:

• drogë që zvogëlojnë peshën e marramendje
• droga që ndihmojnë për të normalizuar gjendjen shpirtërore (ilaqet kundër depresionit, anxiolytics, hipnotike)
• painkillers (nëse indikacione të përshtatshme)

7. lidhje racional drogës pa e trajtimeve - terapi fizike, reflexology, ushtrime terapeutike.

Ajo duhet të theksojë nevojën për taktikat individualizimi VBN pacientit. Ajo dhënat mekanizmat bazë të sëmundjes varg të zgjedhur në mënyrë adekuate të trajtimeve mjekësore dhe jo mjekësore në gjendje për të përmirësuar cilësinë e jetës së pacientëve dhe për të parandaluar zhvillimin e pash.