IRR vegjetative-vaskulare distonia, distonia neurocirculatory


Vegjetative-vaskulare distonia (vvd neurocirculatory ose distonia) - a dështim patologjik kusht kompensues i sistemit nervor autonom. Ndoshta kjo është diagnoza më e shpeshtë, të cilat vënë mjekët dhe të shkaktojë pakënaqësi të pacientit, keqkuptim dhe ankthi - ndoshta mjekët ende nuk mund të gjeni ndonjë gjë serioze, ka rënë?

Situata rezulton është e tillë që distonia vaskulare - nuk është një sëmundje, por një simptomë e ndërlikuar, ajo mund të jetë në shumë të shumë sëmundjeve organike, fizike dhe neurologjike, endokrinologjik, gjinekologjike, kancerit dhe kështu me radhë, çrregullime endokrine-hormonal. Shumica IRR është funksional, që nuk është i lidhur me një sëmundje të rëndë. Shkelje të tilla psikogjenike mes lëvore cerebrale dhe strukturat nen-kortikale të tipit "unë dua të - ju nuk mund të." Dhe simptomat e dystonia. Simptomat mund të jetë e ndryshme. Kjo është për shkak të shumëllojshmëri të funksioneve të kryera nga sistemi autonom nervor.


Distonia Prichinyveheto-vaskulare

Sistemi nervor autonom gjendet në tru dhe të shtyllës kurrizore, nervat dhe ganglia ka, neurotransmitters (acetilkolinės, norepinephrine) ...
Sistemi nervor autonom parashikon rregullimin e të gjitha organeve të brendshme, gjëndrra sekretuese jashtëm dhe të brendshëm, limfatike dhe enët e gjakut jep një (homeostaza) mjedis të vazhdueshme të brendshme dhe përshtatjen e organeve të brendshme për ndryshimin e kushteve mjedisore.

Sistemi autonome simpatik dhe parasympathetic nervor të ketë ndikim të kundërt mbi autoritetet. Dhe një herë shqetësuar ekuilibrin në mes të ndikimit, ekziston një çekuilibër në vendin e punës - distonia vaskulare. Por ka thënë shumë thjesht, dhe mekanizmi dhe rregullimin e marrëdhënieve mes organeve dhe sistemeve janë shumë komplekse.

Në shfaqjes së dystonia vegjetative-vaskulare ndikon predispozitë kushtetuese, banesën e mjedisit njerëzor - familjen, fenë, klimë, arsim, kulturë dhe stresi të shpeshta ose të zgjatur në këtë mjedis. Sëmurë vegjetative-vaskulare dystonia njerëzit në çdo moshë.

Distonia Simptomyveheto-vaskulare

Lokalizimi i madh simptomovveheto-vaskulare distonia dalluar IRR më të frymëmarrjes, cerebrale, kardiologjisë, Gastroenterologji, llojet e organeve të brendshme-vegjetative, në shkelje të thermoregulation.

Vegjetative-vaskulare distonia mund të manifestojë Simptoma të vazhdueshme - Kardiovaskulare, neuromuskular, neuroendocrine, njohëse (shkelje e funksioneve intelektuale), mendor (neurozë, depresion, sulme paniku) dhe konvulsiv (konvulsiv) - Për hypotonic, llojin hypertonic, lloje të përziera.

IRR për llojin hypotonic karakterizohet nga presioni reduktuar të gjakut.
Lloj IRR hypertensive karakterizohet nga rritja e presionit të gjakut.
IRR për tipuharakterizuetsya përzier luhatjet periodike në presionin e gjakut.

Për të gjitha llojet e dystonia vegjetative-vaskulare karakterizohet krizë. Në dystonia vaskulare e tipit hypertensive vërejtur ankthi, palpitations zemrës, eksitim e papritur, simptomat e sulme paniku, tensioni i lartë i gjakut, gjymtyrë të ftohta, të dridhura. Në dystonia vaskulare në llojin hypotonic - dobësi, gulçim, vjellje, fundosje e zemrës, djersitje, presionit të ulët të gjakut. Kur distonia vegjetative-vaskulare e tipit të përzier të gjitha simptomat e mësipërme janë manifestuar në shkallë të ndryshme.

Kriza vegjetativ (sympathoadrenal) të shkaktuara nga ndikimi mbizotërues të sistemit nervor simpatik - rrit presionin e gjakut, takikardia, hyperkynez oznobopodobnoe (dridhje), hipertermia, dhimbje në zemër, frika, ankthi, panik, djersitje të ftohtë, mpirje të ekstremiteteve.

Kriza IRR Vagoinsulyarnye shkaktuar nga ndikimi mbizotërues të sistemit parasympathetic nervor - dobësi, presionit të ulët të gjakut, dështim të frymëmarrjes, bradycardia (norma e ngadaltë të zemrës dhe impuls, respektivisht), një ndjenjë e "zhytet" e zemrës, marramendje, mosfunksionim ndihmon tretjen e ushqimit sistemit, hyperhidrosis (djersitje), Polyuria.


Krizat e përziera të kombinuar një shumëllojshmëri të simptomeve dhe kombinimi i tyre.

Kursi i dystonia vegjetative-vaskulare të gjatë, ndoshta për vite, me periudhat e remissions dhe acarimin.

Distonia Neurocirculatory

Me përhapjen e çrregullimeve kardiovaskulare në një narusheniyinohda kompleks ekzistues vegjetative ispolzuyuttermin "dystonia neurocirculatory." Megjithatë, ju lutem vini re se distonia neurocirculatory është pjesë e një koncepti më të gjerë të dystonia vegjetative-vaskulare. Ekzistojnë tri lloje të Dystonia neurocirculatory: kardiak, vaskulare dhe të përziera.

Distonia Neurocirculatory e tipit kardiak (cardiomyopathy funksionale) duket aritmi dhe përçueshmëri (sinus bradycardia, extrasystoles, paroksizmal dhe neparoksizmalnaya takikardia, bllok atrioventricular shkallë I-II), ventricular shkelje proces repolarization (ndryshimet jospecifik të segmentit ST), disa forma të prolapsi mitrale valvul.

Neurocirculatory vaskular lloj distonia shoqërohet me hipertension arterial (Dystonia neurocirculatory nga lloji hypertonic) ose hipotension (Dystonia neurocirculatory nga lloji hypotonic).

Distonia përziera neurocirculatory ka elemente të të dy llojet e zemrës dhe enëve të gjakut me kombinime të ndryshme të simptomave.

Me dhimbje koke te vazhdueshme, ndryshimet në presionin e gjakut, marramendje, dobësi, lodhje, vështirësi me kujtesën, ankthi, ndryshueshmëri emocionale (disponimin), çrregullime të gjumit, frika për shëndetin e tyre (hypochondria), dhimbje në zemër, çrregullime norma e zemrës, gulçim, ndjenjë "presje" në fyt, dhimbje në stomak, mpirje ... praktikisht çdo shkelje në shëndetësi duhet të shihni një mjek.

Inspektimi në dystonia vegjetative-vaskulare

Për diagnozë VSD konsultimeve të nevojshme të specialistëve të ndryshme dhe ekzaminimit (individualisht, në varësi të simptomave të identifikuara). Terapisti, neurolog, okulist, endokrinolog, gjinekologe (për gratë) - lista e shkurtër e konsultimit të jetë e mundur.

Për të konfirmuar VSD diagnoza, për të përjashtuar sëmundje të mundshme organik somatike që mund të japin sindromi shprehje e dystonia vegjetative-vaskulare në çdo pacient individualisht. Dhe në përputhje me rrethanat tha në ankesat detaje dhe të zbuluar gjatë mjeku inspektimit simptomat e emëruar duhet hetim.


Detyra pacienti: detaje shprehin ndjenjat e tyre. Për shembull, të bëjë jo vetëm - Unë kam një dhimbje koke, dhe detelno - aty ku dhemb (ballin, qafën, tempull, në një anë ose përhapur), si një dhimbje (të ngrirë, të djegur, të shtënat, duke shpërthyer ...) se ju mendoni se i shoqëruar nga ndjenjat (mund të bëjë presion mbi sytë dhe veshët mund të vjella, marramendje, shqetësime vizuale ...), që i paraprin dhimbje koke - ndryshimin e kushteve të motit, stresi, lodhje ...

Nga inspektimet e mundshme të Neuroscientists dyshuar VSD shpesh të përdorur - elektrokardiogramë, enët e gjakut Doppler, kompjuter dhe rezonancë magnetike, recensione okulist, endokrinolog, mjek. Për të përjashtuar sëmundje tiroide (hypothyroidism dhe hyperthyroidism dhe mund të tregojnë simptomat e dystonia vegjetative-vaskular) duke përdorur analizat laboratorike - eksploruar aktivitetin hormonal e tiroide dhe ultrazërit.

Kur diagnostikuar VSD dhe përjashtuar të gjitha sëmundjeve të mundshme fizike, i emëruar trajtim individual.

Trajtimi i dystonia vegjetative-vaskulare

Ajo është shumë e rekomanduar për trajtimin e suksesshëm të dystonia vegjetative-vaskulare modifikuar jetesës: regjimin e punës dhe pushimit, të mirëpritur sportive një lojë, por jo në mënyrë profesionale, not, vrapim, gjimnastikë, palestër, lavazheve vagjinore, të qëndrojnë në ajër të pastër, ushqim të shëndetshëm, gjumë 8 orë në ditë, duke vizituar një terapist, trajtim spa në sanatoriume profilin neurologjike përdorur të gjitha llojet e Balneotherapy (hidroterapi), reflexology, Aromatherapy, fizioterapi, rekomandime të rëndësishme massazha.Etu, pacientët shpesh nuk e marrin seriozisht faktin samymusuhublyayut gjendjen e tyre.

Për trajtimin e dystonia vegjetative-vaskulare

Përdorimi i antidepresantëve dhe qetësuesit.

Drug Qëllimi individ - simptomatike. Si multifunksionale sistemit autonom nervor, si prezantimi ndryshme klinike të dystonia, variabël i tillë ka për qëllim kombinim terapeutik. Cakton të gjitha medikamente dhe mjek tregojnë dozen.

Kur tensioni i gjakut - droga antihipertensive, me takikardi - bllokuesit β, hipotension - caffeine, vitamina xhensen e grupit B.

Në pamjaftueshmërisë deje - Vazoket, Venoplant, detraleks. Këto barna janë marrë me shurdhim në kokë, të ngrirë, arching dhimbje koke, të rënduara pas gjumit në sezonin e nxehtë (në studim këtë doplerohraficheskom - konfirmuar pamjaftueshmërinë venave), të miratojë zgjati 1 deri në 2 muaj, shpesh në mbrëmje 1 tabletë.

Kur marramendje dhe rritja e tensionit të gjakut mund të merret cavinton, cavinton vonoj, oksibral, Vinpocetine, sermyon, Nitserium. Nën presion të reduktuar dhe marramendje - biloba xhinko droga - Memoplant, hinkofar.

Kur zhurma në kokën time shtuar BETASERC - të rriturit 16 mg 3 herë në ditë ose 24mh 2 herë në ditë zgjati - ot1 për 2 muaj. Nuk ishte në marramendje akut mund të vënë tabletë nën gjuhën për veprim të shpejtë.

Veprim Protivotrevozhnym me qetësuesit - afobazole, për shembull. Ju mund të marrë një muaj për 1 tabletë 3 herë në ditë.

Ilaqet kundër depresionit të emërojë një mjek - nevojë të dinë se futje minimale e drogave të tilla gjashtë muaj dhe efekti është një mesatare prej 10-14 ditë. Efekti antidepressant ka ngjyrë portokalli - e përdorin atë. Portokalli, lëng portokalli, ombrellë të ndritshme ...


Buzëqeshje, në shënjestër shtrihen buzët në një buzëqeshje ndihmon aktivizon zona të trurit që lidhen me formimin e emocioneve pozitive. Buzëqeshje më shpesh - ajo rrit vitalitetin.

Në sindromin asthenic, tserebrosteniyi emërojë neuroprotective, anti-oxidants, droga që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe microcirculation - nootropil, piracetam, Fenotropil, mildronat, cavinton, SERMION, glicine, trental. Nootropics (piracetam, lutsetam) të marrë 1200 dy herë në ditë - në mëngjes dhe në pasdite, të paktën për një muaj. Fenotropil 1 tabletë në ditë. Glycine duhet të shpërndajë 2 tableta tri herë në ditë 1-2 muaj.

Në trajtimin e dystonia vegjetative enëve të gjakut mund të përdoret për barëra qetësues (uspokayuscheho) efektet antidepressant në sistemin nervor (normalizimin e humor, heqjen ankthi, tendosje mendore):

  • Melissa - me qetësues antispasmodic dhe anksiolitike, efekt antidepressant. "Pas Heart" të quajtur Avicena balsam që e bën zemrën të lumtur, forcon shpirtin dhe banishes mendime të errëta. Përdoret në formën e teas medicinale, decoctions, infuzione.
    Wort Shën Gjonit - efekt antidepressant - redukton ankth, shqetësim, normalizes gjumë. Përdoret në kombinim tableta - Novo Passit, në dispozicion në tableta - Despres.
  • HOPS - qetësues, efekt analgjezik.
  • Murriz - normalizes normën e zemrës, ul presionin e gjakut, ka një efekt qetësues.
  • Mint - antispasmodic, qetësues, qetësues, agjent choleretic, redukton përzier.
    Valerian - qetësim, normalizes gjumin, heq stresin emocional.
    Përdorin një kombinim të drogës - Dormiplant, neo-pasiv, Sedasen, sedavit.

IRR për hypertensive shkruani barëra qetësues mund të përdoret dhe murriz, lule të thata kënetë, raunatin, u rrit. Ju mund të merrni në murriz ekstrakt ¼ filxhan 4 herë në ditë para ushqimit (1 lugë gjelle lule murriz në 1 gotë me ujë të nxehtë, të lënë për 2 orë). Ne duhet të reduktojë numrin e kripës të dorës së dytë, kafeinë, alkool, yndyrna. Nevoja për të diversifikuar dietë me vitamina - fruta dhe perime, shegë, mollë, grejpfrut, hudhër, çokollatë. Ushtrim i dobishëm dritë dhe ajër të pastër, trajtimet detare, reflexology.

IRR të llojit hypotonic Ju mund të përdorni xhensen, xhensen siberian, magnolia kineze hardhi, e cila rritjen e efikasitetit dhe të gjakut presion - kanë tonik dhe pronat adaptogenic. Me rritjen excitability, pagjumësia nuk mund t'i përdorë ato. Infuzion të xhensen merret në mëngjes në një stomak bosh 1 lugë çaji në muaj. Oksigjen rekomanduar, perla, banjo aromatike, rrethore, fan-formë dush gjallërues, fizioterapi, klasa sportive, reflexology.

Të gjitha medikamente dhe masat terapeutike emëron dhe mbikëqyr mjekun.

Konsultimi në dystonia vegjetative-vaskulare

Pyetje: Si të shpëtoj e dystonia vegjetative-vaskulare (vvd)? Si për të kuruar Dystonia vegjetativ enëve të gjakut?

Përgjigje: Për trajtimin e mjekëve vaskulare dystonia emëruar medikamente të veçanta, duke përfshirë qetësuesve dhe antidepresantëve. Megjithatë, mbani në mend se duke marrë ilaçe gjatë dystonia vegjetative-vaskulare kërkohet vetëm me pëlqimin e mjekut, sepse ato mund të jenë të Addictive!

Quite trajtim efektiv mund të jetë mjete vegjetative vaskulare popullore distonia, duke përfshirë infuzione për pastrimin e enëve, potions zemrës, por vetëm në mungesë të contraindications për ta. Trajtimi i vegjetative të bimëve vaskulare dystonia (murriz, Motherwort, etj). Gjithashtu i referohen trajtimit kombëtar, këto sredstvanosyat vetëm ndihmëse. Trajtimi i mjeteve juridike popullore Dystonia vaskulare në praktikë nuk ka kurë, por të dobishme për trupin, heq disa simptome.

Maksimumi i dobishëm në vegjetative fizioterapi vaskulare dystonia, jep efekt tonik në trup. Terapeutik kur VSD - një mënyrë e madhe për të trajnuar trupin tuaj dhe për të rritur efikasitetin e saj. Kur vegjetativ ushtrim vaskulare distonia, mendohet mosha, gjendja shëndetësore e pacientit, është një domosdoshmëri. Megjithatë, ushtrimi në IRR duhet të jetë e butë dhe plotësisht përjashton hedhje. Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se jeta i ulur në përgjithësi është parandalimi i dystonia vaskulare vegjetative.

Relax - më të mirë Dystonia ilaç vaskulare. Natyrisht, njerëzit nuk mund ta lë punën. Megjithatë të përballojë për të udhëtuar jashtë qytetit është e mundur dhe e nevojshme. Trajtimi i simptomave vegjetative Dystonia vaskulare në sanatoriume kushtuar shumë vëmendje - ka shumë procedura të veçanta që i ndihmojnë njerëzit të ndjehen më mirë. Bazuar në rezultatet, ne mund të themi se trajtimi i procedurave sanatorium Dystonia vaskulare janë thelbësore.

Pyetje: Unë kam një diagnozë të dystonia vegjetative-vaskulare. Unë kam qenë një mjek për trajtim mjekësor, por përmirësimin e gjendjes, pasi u vu re trajtimi. Në këtë rast, unë kurë IRR?

Përgjigje: Shkaqet e sëmundjeve të tilla si IRR, shumica mund të bytpsiholohicheskie çrregullime (stresi, depresioni, neurozë, lodhje, lodhje kronike). Është e pamundur për të ndarë shëndetit mendor nga, shëndeti i vërtetë fizik kombinon dy aspekte. Frika, Phobias - Kjo që kanë sulme paniku, distonia vaskulare apo sindromi i lodhjes kronike. Kjo terapistët trajtohen pa drogë, duke përdorur metoda të përpunuara. Metoda e trajtimit përdor terapi të sjelljes dhe Hypnotherapy.

Pyetje: Cila është më e mirë - vjet dhe ilaqet kundër depresionit ose medikamente të pijshëm për të hequr qafe simptomat e sulmeve të panikut dhe IRR kur viziton terapist?

Nëse shkaku i sëmundjes janë faktorë fizikë, IRR përshkruajnë medikamente për trajtimin e mundur dhe e nevojshme. Megjithatë, droga me dystonia vegjetative vaskulare, të shkaktuar nga çrregullim psikologjik thjesht parëndësishme. Nuk ndihmojnë në këtë rast trajtimin vvd dhe mjete popullore. Në këtë rast, për trajtimin e enëve të gjakut distonia nevojë për ndihmë psikolog profesional vegjetative. Vetëm në këtë rast, trajtimi IRR do të jetë me të vërtetë efektiv.

Pyetje: Si vegjetativ distonia lidhur me sulme paniku?

Përshkrim sulmet e panikut shumë të ngjashme me përshkrimet e simptomave vegjetative Dystonia enëve të gjakut gjatë krizës (sulmeve IRR). Sulmet e panikut Natyra dhe acarimin IRR njëjti: trupi në këto momente ka një përqendrim të lartë të adrenalin, noradrenaline dhe acetilkolinės. Këto substanca biologjikisht aktive janë shkaku i mbingarkesës emocionale dhe dhimbje. Kjo është arsyeja pse pacientët të cilët kërkojnë trajtim të sulmeve paniku shpesh diagnostikuar distonia vegjetativ dhe ilaçe të përshkruara nga vvd, ndërsa, pasi njerëzit kanë nevojë për ndihmë psikologjike. Vegjetative vaskulare dystonia dhe sulme paniku hutuar lehtë, sidomos në Rusi në lidhje me sulme paniku nuk e di edhe të gjithë mjekët. Dhimbje në IRR (dhe veçanërisht karakteristike vvd dhimbje koke) shpesh nuk kanë nevojë për drogë trajtimit, por ata vazhdojnë të përshkruajnë. Megjithatë, edhe në mënyrë për të ulur presionin e gjakut (ajo rritet me VSD lloj hypertensive), nuk duhet tableta, dhe të shpejtë, ndihmë profesionale psikologjike.

Trajtimi i sulme paniku dhe simptomat e IRR si trajtimin e phobias, shpesh kërkon ndërhyrje mjekësore.