Venat me variçe e gjymtyrë të ulët


Venat me variçe ose venat me variçe - një zgjerim i venave sipërfaqësore lidhur me pamjaftueshmërisë deje dhe valvulave paaftë rrjedhjen e gjakut. Sëmundja është një patologji e zakonshme vaskulare në mesin e njerëzve në moshë pune.

Shkaqet e venat me variçe


Tradicionalisht ka faktorët e rrezikut dhe progresin e sëmundjes. Trashëgim dhe kontributi i saj për ndodhjen e venat me variçe nuk janë provuar në mënyrë të qartë. Është vënë re se në disa familje në disa breza gjetur gjithmonë varices, por besohet tani se roli mbizotërues në paraqitjen e faktorëve të sëmundjes të luajnë një ushqyerit, karakteristikat e jetesës dhe kushtet që lidhen me ndryshimet në ciklin hormonal.

Trashje - një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundje. Për më tepër, incidenca e variçe venat rritet me peshën e trashje. Trashje është shoqëruar shpesh me stilin e jetës fikse ose ulur dhe dietë të varfër. Dietë e popullsisë së vendeve të industrializuara tani dominohet nga ushqime të përpunuara shumë, por mbetet futje joadekuat i fije dietetike të përfshira në fruta dhe perime të papërpunuara. Fibrave vegjetale janë të nevojshme për të forcuar murin anije, përveç kësaj, ata të parandaluar kapsllëk kronik, e cila nga ana çon në rritjen e presionit të barkut dhe formimin e venat me variçe.

Mos harroni për organizimin pahijshme të procesit të punës. Shpesh, shumicën e kohës që ne kaloni duke punuar në ulur ose në këmbë, e cila është shumë e keqe për venat valvulare. Gjithashtu pafavorshme është punë e vështirë lidhur me mprehtë (ryvkovoy) ngarkesës në gjymtyrët më të ulët, të tilla si heqjen e peshave. Në kohën tonë dinamike nuk janë fluturime të rralla të gjata ose transferimet, të shoqëruar nga dalja e stagnimit të gjakut në venat e këmbëve dhe gjithashtu një faktor rreziku për sëmundje deje.

Pas tendencat e modës, shumë prej tyre nuk mendoj se të brendshme të shtrënguar shkakton compression të venave në folds inguinale, corsets dhe për të rritur presionin brenda barkut, kështu që nuk është e rekomanduar që të veshin ato vazhdimisht. Gjithashtu mos harroni në lidhje me rreziqet e veshur këpucë takë të lartë, me të vështirë supinator.

Shtatzënia përsëritur është gjithashtu një faktor rreziku për sëmundje të provuar deje. Rritja e mitrës përmirëson presionit të barkut, të tilla si një hormon si progesterone ka një efekt negativ në mur venë, duke shkatërruar ai përmban kolagjenit dhe fibrave elastike. Disa sëmundje, të tilla si osteoporoza, artrit reumatoid, ndodh me një ndryshim në statusin hormonal. Kështu rreziku i variçe venat rritet në mënyrë dramatike.

Duke folur për arsyet që çojnë në venat me variçe, ne duhet të shqyrtojmë strukturën e venat e gjymtyrë të ulët. Nuk janë venat sipërfaqësore sistemit (venat e mëdha dhe të vogla nënlëkurës), sistem të thellë venoz (venave të thella e këmbë të ulët dhe kofshë) dhe kommunikantnye ose perforating venat që lidhin venat sipërfaqësore dhe të thella. Në kushte normale, rrjedhjen e gjakut në këmbë është e thellë në sistemin e (90%) dhe venat sipërfaqësore (10%). Në mënyrë për të lëvizur gjakut në zemër, jo në drejtim të kundërt, në muret e venave kanë valvulave të cilat, në mbyllje, nuk lejojnë të gjakut për të lëvizur nga lart poshtë nën forcën e gravitetit. Përveç kësaj, rëndësia e madhe e tkurrje të muskujve, e cila gjithashtu kontribuon në rrjedhën normale të gjakut. Kushtet më të këqija janë dhënë për promovimin e këmbë të gjakut në rastet e mungesës ose të pamjaftueshëm tkurrje aktive e muskujve. Ky gjak ndenjur, rritur presionin në venat dhe ata janë duke u zgjeruar. Formohet pamjaftueshmërinë valvulare, dhe valvula fletë nuk është mbyllur plotësisht, dhe formoi rrjedhjen e gabuar e gjakut nga zemra.

Valvulare pamjaftueshmëri me venat me variçe.

Sistemi prekur valvola veçanërisht shpejta venë thellë, si ata ndjehen ngarkesën maksimale. Për shkak të rrjedhjes abnormale të gjakut zhvillon thellë volum te trupezuar me mbeshtjelljen venë shtesë të gjakut. Për të reduktuar presionin e tepërt nëpër venat e gjakut të shkarkuara në venat sipërfaqësore, të cilat, nga ana tjetër, nuk janë të destinuara për të nxitur një vëllim të madh të gjakut. Rezultati është një hyperextension i formimit të varices karakteristike mur. Por rritja e vëllimit të gjakut vazhdon të rrjedhë në venat e thella, dhe pamjaftueshmëria valvula venë formuar me ka rrjedhje të qetë horizontal të gjakut ndaj dy anijeve të thella dhe sipërfaqësore. Në formuar pamjaftueshmërisë kronike deje finale me edemë, dhimbje dhe ulcerat trofik.

Simptomet e venat me variçe e gjymtyrë të ulëta

Siç mund mend nga titulli, shenjat kryesore të dukshme të variçe venat konsiderohet meshkovydnoe ose cilindrike venat sipërfaqe extension.

Venat me variçe në këmbë.

Ata janë të përdredhur, i dalë mbi sipërfaqen e lëkurës në këmbë dhe këmbëve. Varices maksimale janë shprehur pas aktivitetit të gjatë apo të rënda fizike. Shpesh venat shfaqen në moshë të re, gratë - gjatë ose pas shtatzënisë.

Herët stadiivarikoza pak dhe jo specifike simptome. Të gjitha shenjat në këtë fazë janë të kombinuara "Sindromi këmbët e rënda". Kjo lodhje shqetësim, ndjenjë e trishtim në këmbë, djegie, plotësia, ashpërsia maksimale e të cilit pas ushtrimit. Gjithashtu, mund të ketë ënjtje kalimtare, dhemb dhimbje përgjatë venave. Kjo këmbëve karakteristike fryrë dhe një këmbë e vogël e pasme që ndodh në mbrëmje, sidomos pas një ngarkesë të gjatë statike. Ënjtje tipar karakteristik është që në mëngjes ata të shkojnë pa lënë gjurmë. Për këtë fazë, jo domosdoshmërisht prani të venave të dukshme. Në mënyrë tipike, shumica e pacientëve me venat me variçe vuri në dukje në fillim të disponueshmërisë sëmundjes me karakteristika të caktuara. Pra, apel në kohë tek një specialist edhe në një fazë të hershme të sëmundjes do të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Variçe boleznrazvivaetsya ngadalë, ndonjëherë për dekada të tëra. Në rast të trajtimit joadekuat në progresion të sëmundjes zhvillim pamjaftueshmëri kronike venoz.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet çështjes së "venat merimangë" si një shenjë e rëndësishme e pamjaftueshmërisë deje. "spider veins" - një fije merimange zgjatur më shumë se 0,1 mm kapilarët, të dukshme përmes lëkurës.

"spider veins".

Në mënyrë tipike, gratë rastsenivayuteti"yjet"një defekt kozmetike, njerëzit thjesht nuk e vërejnë. Në të vërtetë, në disa raste manifestimet shkeljet dishormonal, abuzime sauna, dhomë me diell, duke shmangur temperaturat e larta dhe eliminuar çekuilibër hormonal (p.sh., përdorimi i kontraceptivëve oral) do të kuruar plotësisht sëmundjen. Megjithatë, në shumicën e rasteve, paraqitja e "venat merimangë" është i pari dhe ndoshta vetëm shenjë e del nga shtrati i venave sipërfaqësore dhe venat me variçe. Prandaj, edhe në qoftë se një pjesë e vogël e rrjetë zgjeruar kapilar duhet të konsultoheni me një specialist.

Komplikimet e venat me variçe

Venat me variçe - jo vetëm një problem kozmetike, por sëmundje të rrezikshme, kryesisht nëpërmjet komplikimet e saj. Në trajtimin e gabuar ose jo në kohë të zhvilluar gjendje të tillë të tmerrshme si trombozë dhe thrombophlebitis, dhe gjakderdhje nga venat. Tromboza (mbyllja e plotë ose të pjesshëm të lumenin e trombo venë) ose thrombophlebitis (një sëmundje inflamatore e stenkipri venoz trombozë) ndodh papritur nuk është e lidhur me aktivitetin e fizik. Edemë është përhapur me shpejtësi në gjymtyrë të ulët, i shoqëruar nga arching dhimbje të padurueshme. Nuk mund të jetë e kuqe ose blu butësi, lokale e lëkurës. Në rastin e ndarjes trombo, me enët e gjakut ajo merr në mushkëri, dhe në rastin e mbylljes të plotë apo të pjesshëm të enëve të gjakut mund të çojë në sëmundje të rëndë - emboli pulmonare. Ky problem është shpesh vdekjeprurëse. Nëse dyshoni komplikime tuaj variçe duhet menjëherë të miratojë një pozicion horizontal, të ngrejë këmbën deri në telefon për të kontaktuar me ambulancë. Ju nuk mund të ngjesh muskujt e këmbëve, përdorni vaj, hap në këmbë.

I rrezikshëm është rajoni lëndimi dhe enët e gjakut, kështu që nuk mund të jetë gjakderdhje. Në këtë rast, një nevojë urgjente për të vënë këmbën mbi të kapëse për ndaljen e gjakut gjakderdhje (mjekësor ose aty për aty) vështirë të mjaftueshme për gjakderdhje ndalur. Gjithashtu, duhet të telefononi menjëherë ekuipazhit ambulancës.

Nëse ju të gjeni edhe një prej këtyre shenjave të nevojshme shqyrtim fleboloha - një specialist në sëmundjet e venave dhe, nëse është e nevojshme, të konsultohet profesionistë të tjerë, të tilla si një kirurg vaskular, mjek, gjinekolog.

Diagnoza e venat me variçe

Kur iu referuar te mjeku, ju ndoshta do të kërkohet testet e mëposhtme:

  • Gjaku i plotë. Numri i qelizave të kuqe të gjakut dhe nivelin e hemoglobinës tregon shkallën e trashje të gjakut, niveli i trombocitet mund të gjykojë sëmundjen e koagulimit të gjakut (predispozitë për trombozë), rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut karakterizohet nga inflamacion (thrombophlebitis konfirmuar).
  • "I artë" ultratinguj standarde diagnostike konsiderohet venat me variçe e gjymtyrë të ulët, të cilat janë të përcaktuara në zonat e prekura venat. Ky parim është i bazuar anatomike venat me variçe Klasifikimi treguar anijeve ndryshuar. Për shembull, humbja e venë madhe saphenous mbi ose nën gju, venë vogël saphenous. Ultratingull i gjymtyrëve të poshtme rekomanduar zbulimin e shenjave të mësipërme e venat me variçe, madje edhe pamjen e "venat merimangë".
  • Rheovasography - Metoda për përcaktimin e dështimin e furnizimit me gjak (furnizimit) të indeve duke llogaritur reohrafycheskoho indeksi. Bazuar në këtë tregues rezulton sëmundjeve fazë: kompensim ose dekompensimi subkompensatsyya.
  • Me të dhëna të diskutueshme metodat noninvasive drejtuar në hulumtimet kirurgjikale, për shembull phlebography (materiale intravenoz kontrast për të vlerësuar gjendjen e sistemit venoz).

Trajtimi i variçe venat

Trajtimi i venat me variçe - një proces kompleks, kohëzgjatja e të cilit varet nga faza e sëmundjes. Aktivitetet terapeutike janë të ndarë në kirurgjikale dhe konservatore (jo kirurgjikale).

Trajtim jo-kirurgjikale e venat me variçe të gjymtyrëve të ulëta jep rezultate të mira vetëm në fillimin e sëmundjes, kur manifestimet e lëkurës nuk janë të theksuara dhe vetëm efikasitetit mesatarisht më e ulët. Gjithashtu terapi konservative është treguar për contraindications për kirurgji. Veç kësaj, këto metoda detyrimisht duhet të përdoret në periudhën postoperative për të parandaluar rikthim.

Trajtimi Konservatore duke përfshirë reduktimin e peshën e faktorëve të rrezikut, stërvitje adekuate, compression elastike, medikamente dhe terapi fizike. Zbatimi i këtyre masave bashku të garantojë një rezultat të mirë. Megjithatë, njerëzit kanë nevojë të identifikojnë faktorët e rrezikut për venat me variçe, të tilla si obeziteti, kontraceptivëve oral, stërvitje të pasakta, dhe të përpiqen të ndikojnë ato.

Njerëzit të cilët kanë faktorët e rrezikut për venat me variçe, duke përfshirë predispozicion gjenetik, edhe pa simptoma duhet të paktën dy herë në vit për t'u konsultuar me flebolohom detyrueshme venat ultratinguj performanca e gjymtyrë të ulët.

Në mungesë të komplikimeve (trombozë apo thrombophlebitis), ju duhet të trajnojë rregullisht venat e gjymtyrë të ulët. Recommended: mbani këmbët tuaja sa më shumë të jetë e mundur në një pozitë të ngritur, përdorni këpucë të rehatshme. Mundësisht ecje, not, çiklizëm, vraponte për sport. Ushtrimi (përveç notit) duhet të kryhet në kushtet e compression elastik. Klasa Contra për traumatike sportet më të ulët shkalla më, dhe nëse ngarkesa mbizotëruese në gjymtyrët më të ulët: futboll, basketboll, volejboll, tenis, ski, artet e ndryshme marciale, stërvitje, heqjen e peshave që lidhen me të. Ndërtesat pas konsultimeve me një specialist mund të kryejë disa thjeshtë Ushtrime.

Para pushtimit duhet të qëndrojnë disa minuta, duke mbajtur këmbët në një pozitë të ngritur për të përgatitur trupin për stërvitje. Shkalla dhe shpejtësia e ushtrimeve individuale, sipas karakteristikave fizike. Në kryerjen e edukimit fizik e rëndësishmja - rregullsinë.

Në pozicion të prirur.
1 "Biciklete". Mbrapa dhe bel fort presion për pedale kat.
2. "gërshërë të mëdha vertikale." Një dorë përgjatë trungu, këmbët e kryqëzuara si gërshërë.
3.Rabotaem me këmbë. Në bëj prirur pozitës dhe shtendos, të kryejë një lëvizje rrethore në nyjeve kyçin e këmbës.

Qëndrimi dhe ulur në tavolinën tuaj, ju mund të kryejnë ushtrimet e mëposhtme. Çdo ushtrim të përsëritur 20 herë
1. Ngritja (çorape - së bashku). Çorape paralel, presion tek njeri-tjetri. Ne të rritet në çorape, ngrin në atë pozitë për disa sekonda rënie e horizontit në dysheme.
2. relievit (çorape - veç e veç). Heels bashku, gishtërinjtë larg. Ne të rritet në gishtërinjtë tuaj, pastaj dip në dysheme.
3. Rritja (pesë - veç e veç). Çorape me pesë larg. Lëvizjet kryhen si në ushtrimet e mëparshme.

Disa herë në ditë është e rekomanduar për të përdorur një dush kontrast. Masazh këmbët alternuar të ftohtë dhe të ngrohtë ujë të rrjedhshëm për rreth 5 minuta secila.

Compression elastik - Trajtimi i variçe venat përdorimit lidhurit elastike ose përdorimin mjekësor të triko. Kjo krijon compression dosed e muskujve. Ajo nxit rrjedhjen më të mirë të gjakut nëpër vena, parandalon stanjacion. Për shkak të mbështetjes artificiale "ton" venat zgjeruar nuk është më, duke krijuar parandalimin e trombozës.

Në të gjitha fazat e variçe venave është e rekomanduar për të përdorur drogë-flebotonykov. Veprimi i tyre ka për qëllim për të forcuar muret e venave. Sot përdorur droga të tilla si Detraleks, Cyclo 3 Fort, Fort Hinkor, Troxevasin, Anavenol, AESCUSAN, Asklezan, Antistaks, Phlebodia 600. Kursi i trajtimit të qëndrueshme 6 muaj ose më shumë. Gjithashtu tregon drogë që reduktojnë viskozitetit të gjakut - agjentëve antitrombocitare (aspirina, Courant), drogë anti-inflamator (Diclofenac).

Nuk ka mjete popullore, i referohet bimeve pa barabartë në efektivitetin e këtyre barnave, kështu që nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Terapia e barnave duhet të përdoret vetëm me recetë. Trajtim lokal, të tilla si ointments ndryshme, xhel nuk janë të rekomanduara në mungesë të trombozë, thrombophlebitis.

Fizioterapi është i pa vlerë. Aplikueshme vetëm me recetë në varësi të problemit themelor. Përdorimi i metodave fizike në shtëpi vetëm mund të çojë në komplikacione (inflamacion i aderimit, ndarja trombo). Nëse destinacioni i saktë kemi më të mirë efekt rrymave diadynamic, fushë magnetike, elektroforezë, lazer.

Venat me variçe e gjymtyrë të ulët - sëmundje kirurgjikale, një kurë të plotë është e mundur vetëm pas kirurgji. Në varësi të vendndodhjes dhe ashpërsia e lezioneve sëmundjes përdoren metodat e mëposhtme të trajtimit kirurgjik.

1. Flebektomiya - heqja kirurgjikale e variçe-venave. Qëllimi i operacionit është për të hequr shkarkimin parregullt e gjakut duke hequr kryesor rrjedh e saphenous venë dhe venë ligation mëdha apo të vogla. Ky operacion është i kundërindikuar në:

sëmundje të rënda shoqëruese, në të cilën ndërhyrja kirurgjikale mund të përkeqësohet në mënyrë dramatike;
Faza e vonë e venat me variçe;
shtatzënisë;
prania e ndonjë organi të procesit purulent;
mosha e vjetër.

Përdorimi i terapive endoskopike e bën këtë operacion më të sigurt cosmetically dobishme. Sërë masash për shërim më të mirë pas operacionit (rehabilitim) varet nga kompleksiteti i operacionit, por ka parime të përgjithshme. Formimi përfundimtar i qepje është 6 muaj, në mënyrë për të parandaluar dëmtimin dhe për të shmangur defekt kozmetike është e rekomanduar për të përjashtuar efektin bruto mekanike në to (duke përdorur sponges rrepta që fasha veshje). Mos i lani me ujë të nxehtë. Pas operacionit është e nevojshme për të përdorur compression elastike, zakonisht brenda 6 muajve. Çorape compression më tej është e nevojshme në rast të mundshëm ngarkesës "të dëmshme" (ups gravitetit, të udhëtimit të gjatë, fluturime).

2. sclerotherapy - futja e një substance të veçantë zgjeruar venë (sclerosant) atë shkak "fërkimit" muret e venave të ndërprerjes së rrjedhjes së gjakut nëpërmjet saj. Si rezultat, ka leje anormale e gjakut, eliminon defekt kozmetike, si spadaetsya venë dhe bëhet i padukshëm. Por sclerotherapy është efektive vetëm në zgjerimin e degëve të vogla të trungut kryesor, i cili kufizon përdorimin e saj në procesin e lartë ashpërsi. Avantazhi i sclerotherapy është mungesa e dhëmbëza, nevoja për hospitalizim. Pas sklerozë venoz rehabilitimi i veçantë është e nevojshme.

3. Laser koagulimit - Metoda e bazuar në shkatërrimin e mureve të venave duke përdorur efekte lazer termike, duke rezultuar në "nënshkrimin" lumen venoz. Treguar vetëm në zgjerimin e venë prej 10 mm. Metoda e lidhur me anestezi. Cosmetically më të mirë në krahasim me flebektomii, por pas heqjes venë e aktivizimit në fillim kërkon durim dhe compression gjatë elastike.

Parandalimi variçe venat

Në ditët e sotme rëndësi të madhe është dhënë për parandalimin e venat me variçe. Hapat e rregullta të thjeshtë do ta zvogëlojë rrezikun dhe përparimin e sëmundjes:

Jeta i ulur - baza e parandalimit është edhe detyrë e rëndësishme e ngarkesës zgjatur statike të ecje, vrapim, çiklizëm, not, të kryejnë ushtrime të thjeshta në vendin e punës.
Sa kohë për të mbajtur këmbët e tij në një pozitë të ngritur.
Shmangni shtim në peshë.
Veshin këpucë të rehatshme me një madhësi maksimale prej 4 cm thembra, nëse është e nevojshme, përdorni insoles ortopedike.
Në rastin e estrogjenit, të tilla si kontraceptivëve oral, dhe shtatzënia duhet t'i nënshtrohen Ultrasonografi venoz e gjymtyrë të ulët.