Arteriosklerozës


Atherosclerosis - Kjo sëmundje progresive e përhapur që prek arteriet e mëdha dhe të mesme, si rezultat i akumulimit të kolesterolit, duke çuar në qarkullim të dobët.
Në vendet e zhvilluara ekonomikisht, atherosclerosis është shkaku më i zakonshëm i sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë së përgjithshme.

Shkaqet e arteriosklerozës


Në rast të formimit dhe arteriosklerozës luajnë një rol:
- lipidet (yndyrë) metabolizmin;
- faktor i trashëguar gjenetik;
- gjendja e murit të enëve të gjakut.

Kolesteroli i takon lipideve (yndyrave) dhe kryen shumë funksione të rëndësishme në trup. Ajo është material ndërtimi për muret e qelizave, është pjesë e hormoneve, vitamina, pa të cilat ekzistencë normale njerëzore. Deri në 70% të kolesterolit në trup sintetizohet në mëlçi, pjesa tjetër vjen nga ushqimi. Në trup, kolesterol nuk është në një gjendje të lirë, si pjese e lipoprotein (përbërjeve komplekse të proteinave dhe yndyrna) që bartin atë në rrjedhën e gjakut nga mëlçisë tek indet dhe një tepricë të kolesterolit - nga indet e pasme të mëlçisë, ku kolesterol tejkalim shfrytëzohen. Në rast të shkeljes së këtij procesi dhe arteriosklerozës zhvilluar.

Akumulimin e kolesterolit

Roli kryesor në zhvillimin e atherosclerosis në pronësi densitet të ulët lipoprotein (LDL), të cilat kryejnë transportin e kolesterolit nga të mëlçisë tek qelizat, ajo duhet të jetë sasia e domosdoshme, në tejkalim të rrezikut të saj përcaktues të arteriosklerozës.

Transporti kundërt e kolesterolit nga indet për të mëlçisë të siguruar High Density lipoproteina (HDL) - është klasa antiatherogenic lipoprotein. Ajo pastron qelizat sipërfaqësore të kolesterolit të tepërt. Rritja e nivelit të LDL kolesterolit dhe uljen e kolesterolit HDL dhe rrit rrezikun e arteriosklerozës.

Ndryshimet fillestare në murin e arterieve të mëdha dhe të kalibrit të mesëm të ndodhë në një moshë të re dhe të evoluojnë për të fibroadenomatoznyh pllaka, të cilat shpesh zhvillohet pas 40 viteve. Anijet Aterosklerotychneurazhennya tashmë ndodh në njerëzit nën 20 vjeç në 17% të rasteve, për 39 vjet në 60% të rasteve, dhe në 50 vjet dhe më të vjetër në 85% të rasteve.

Në mes të depërtojnë në kolesterolit murit arterial, fibrinë dhe substancave të tjera, të cilat pastaj formojnë pllakë aterosklerotike. Nën ndikimin e kolesterolit të tepërt pllakë rritet, dhe ka pengesa në rrjedhën normale të gjakut nëpër enët në vendin e shtrëngim. Reduktuar rrjedhjen e gjakut, inflamacion zhvillon, dhe formuar clots mund të shkëputet nga rreziku i bllokimit të enëve të gjakut vitale dërgimin e gjakut të ndërprerjes së.

Në zhvillimin dhe përparimin e faktorëve atherosclerosis luajnë një rol:
- modifikuar (që mund të hiqen ose rregulluar)
- Nuk ndryshohet (nuk mund të ndryshoni ato).

Të faktorëve të ndryshohet përfshijnë:

1.Obraz jeta:
    - mungesa e ushtrimit,
    - Abuzimi i yndyrore, kolesterolit të pasur ushqim,
    - tiparet e personalitetit dhe sjellje - stresi tipit karakter,
    - abuzimi me alkoolin,
    - pirja e duhanit.
2. hipertension arterial, tensioni i gjakut 140 / 90mm.rt.st. dhe më lart.
3. diabetit mellitus, glukozës në gjak agjërimit shumë 6mmol / l.

4. hiperkolesterolemise (rritje e kolesterolit në gjak).
5. trashje barkut (madhësia bel në burra bolee102sm dhe mbi 88cm për gratë).

K nuk është faktorë ndryshohet përfshijnë:

 1. Mosha: meshkujt mbi 45 vjeç dhe gratë mbi rastësishëm '55 apo menopauzës të hershme.
 2. gjinore Mashkull (burra gra para 10 viteve atherosclerosis sëmurë).
 3. Një histori familjare të rasteve të hershme atherosclerosis. Hiperkolesterolemise familje që kanë një bazë gjenetike. Infarkt miokardi, pash, vdekja e papritur në familjen e menjëhershme në moshën 55 vjeç për burrat dhe 65 vjet femra.

Faktorët negative e rrezikut të çojë në shkelje të integritetit të endothelium (shtresën e brendshme të enëve të gjakut), i cili humbet funksionin e saj pengesë, mes metabolizmit lipidet çon në atherosclerosis.

Simptomet e arteriosklerozës.

Depozitimi i kolesterolit në murit arterial shoqëruar nga kompensuese saj fryrë jashtë për shkak të kësaj një kohë të gjatë nuk ka simptoma të dukshme të arteriosklerozës. Por me kalimin e kohës, transformimi i pllakës aterosklerotike të qëndrueshme të paqëndrueshme nën ndikimin e faktorëve sistemike: stresi fizik, stresi emocional, hipertension, aritmisë kardiake. Ato çojnë në çarje ose pllakë këputje. Në sipërfaqe pllaka aterosklerotike paqëndrueshme të formuar clots gjakut - atherothrombosis formuar, e cila çon në ngushtimin progresiv të enëve të gjakut. Nuk ka qarkullim të dobët në organet dhe indet, ka simptoma klinike të dukshme për pacientin.

Varësisht nga lokacioni në sistemin e enëve të gjakut, atherosclerosis është baza e sëmundjeve të mëposhtme:

1. sëmundje të zemrës koronare (angina, infarkt miokardi, vdekja e papritur kardiak, aritmia, dështimi i zemrës).
2. sëmundjes cerebrovaskulare (atak ishemik i përkohshëm, goditje ishemike).
3. Atherosclerosis të arterieve të gjymtyrëve të ulët (claudication përhershme, gangrenë të këmbëve dhe këmbët).
4. Atherosclerosis të aortës.
5. Atherosclerosis i arteries renale.
6. Atherosclerosis arteriet mezenteriale (zorrë miokardi).

Lezioni i arteriosklerozës

Procesi aterosklerotike që çon në humbjen e disa pishina vaskulare. Në pash gjasat e sulmit në zemër në këta pacientë është 3 herë më e lartë, dhe lezione të arterieve periferike rrit rrezikun e miokardit infarkt 4 herë, pash - 3 herë.

Atherosclerosis koronare ka shumë simptoma, në varësi nga shkalla e atherosclerosis, pectoris ose manifestuar pamjaftueshmërisë akute koronare, e karakterizuar zhvillimin e infarkt miokardi, dështim të zemrës. Të gjitha format e sëmundjeve koronare të zemrës ndodhin kundër sfondit të arteriosklerozës. Në manifestime të zemrës e llogarisë atherosclerosis për rreth gjysmën e të gjitha lezioneve aterosklerotike.

Atherosclerosis e aortës shpesh është e qartë pas 60 vitesh. Atherosclerosis e aortës torakale shfaqen dhimbje të forta djegur pas gjoksit që është dhënë në qafë, prapa, bark e sipërme. Kur aktivitet fizik dhe stresi dhimbje intensifikuar. Ndryshe nga dhimbje pectoris vazhdon rreth orën, në mënyrë periodike bëhet e fortë dhe të dobësuar. Nuk mund të jetë një shkelje e gëlltitjes, ngjirurit e zërit, marramendje, zalisur. Për atherosclerosis barkut aortës karakterizohet nga dhimbje barku, bloating, dhe kapsllëk. Kur degëzim aterosklerotychnomuurazhenni aortës (vendi ndarja në degët e aortës) zhvillon sindromi Leriche me simptoma të tilla si çalim, gjymtyrët e ftohta të ulëta, impotencë, ulcerat këpucë me majë. Komplikim i tmerrshëm është atherosclerosis e aneurysm aortës (shtresimit) dhe pëlcitur të aortës.

Atherosclerosis anije mezenteriale duket mprehtë, djegia, prerja dhimbje në stomak gjatë një vakt, duke vazhduar për 2-3 orë, bloating, shkeljes stol.

Për atherosclerosis veshkave arterie karakterizuar nga një rritje e vazhdueshme e presionit të gjakut, ndryshimet në urinë.

Atherosclerosis e arterieve periferike shfaqur dobësi dhe lodhje e muskujve këmbë, ndjenja zyabkosty në gjymtyrë, claudication përhershme (dhimbje në këmbë duke ecur atje, duke e detyruar pacientin për të ndaluar).

Ekzaminimi i arteriosklerozës.

Diagnoza fillestare e arteriosklerozës mban terapist, mjeku i familjes gjatë inspektimit vjetor të kontrollit mjekësor. Masat tensioni i gjakut, në masë të trupit përcakton indeksi, identifikon faktorët e rrezikut (hipertension, diabet, trashje).

1. Përcaktimi i niveleve të lipideve pas 30 vjetësh:
      - kolesterolit total (norma prej me pak se 5.0 mmol / l);
      -  Kolesterolit LDL (shkalla më poshtë 3.0 mmol / l);
      -  Kolesterolit HDL (shkalla e sipër 1.0 mg / dL (meshkujt) dhe mbi 1.2 mmol / L (femra);

      -  triglycerides plazma (norma nën 1.2 mmol / l);
      - raporti i përgjithshëm kolesterolit kolesterolit / HDL (atherogenic indeks - faktor i komplikacioneve kardiovaskulare). Rrezik të ulët e 2,0-2,9, rreziku mesatar - nga 4.9 3,0do, rrezik të lartë - më shumë se 5.

2. Përcaktimi i rrezikut në pacientët pa manifestimet klinike të atherosclerosis. Për të identifikuar rrezikun individuale për pacientët lejon SCORE shkallë (koronare sistemi rezultati rrezik), me të cilën për të vlerësuar probabilitetin e fatale kardio - vaskulare ngjarjeve (infarkt miokardi, pash) për 10 vjet. Rrezik i ulët - 4% rrezik të moderuar - 4.5%, një rrezik të lartë - 5.8% dhe rrezik shumë të lartë - 8%.

Dyshimi i ndryshimeve aterosklerotike treguar Konsulencë:
- kardiolog (sëmundja ishemike e zemrës);
- okulist (sy fundus atherosclerosis);
- neurolog (ateroskleroza cerebral);
- nephrologist (veshkave arterie ateroskleroza);
- kirurg vaskulare (e aterosklerozës extremiteteve te ulta, aorta).

Për të qartësuar shkallën e lezioneve aterosklerotike mund të caktohet metoda të tjera instrumentale:

1. Electrocardiography, me testet e stresit, ultratinguj e zemrës, të aortës.

2. Angiografia, angiografi koronare, me ultratinguj intravaskular. Kjo metoda invazive. Identifikimi pllakë aterosklerotike, për të vlerësuar aterosklerotychneurazhennya totale. Përdor në pacientët me manifestimet klinike të atherosclerosis (sëmundjeve koronare të zemrës).
3. Duplex dhe trypleksnoe scan. Studimi i rrjedhës së gjakut me vizualizimi ultratinguj e anijeve: arterieve karotide, aortës abdominale dhe degët e saj, arteriet e gjymtyrëve ulët dhe të lartë. Zbulon pllakë aterosklerotike në arteriet, vlerëson statusin e rrjedhës së gjakut në enët.

4. rezonancë magnetike. Vizualizimi i arterieve dhe pllaka aterosklerotike.

Trajtimi i arteriosklerozës.

1. Pa manifestimet klinike të pacientëve atherosclerosis me rrezik të moderuar (5% në një rezultat shkallë) dhe nivelet e kolesterolit total mësipërme 5 mmol / l rekomanduar ndryshimin e jetesës. Ai përfshin: asnjë pirjen e duhanit, konsumit të alkoolit, antyaterosklerotycheskaya dietë, rritjen e aktivitetit fizik. Kur objektivi kolesterolit (kolesterolit total prej 5 mmol / L LDL kolesterol më pak se 3 mmol / l), ri-ekzaminim duhet të kryhet të paktën 1 herë B5 vjet.

Getting trajtimit për pacientët me rrezik të lartë (më shumë se 5% në një rezultat shkallë) dhe nivelin e
nivelet e kolesterolit total mbi 5 mmol / l dhe duhet të fillojë me rekomandime për ndryshimet e jetesës për 3 muaj dhe të kryejë rishqyrtimin në fund të periudhës. Kur nivelet pacienti synuar të kolesterolit total prej 5 mmol / L dhe LDL kolesterolit pak se 3 mmol / L do të vazhdojë të kryejë nivelet vjetore të monitorimit lipidet. Në qoftë se rreziku është i lartë (mbi 5% në një rezultat në shkallë), përshkruajnë ilaçe.

2. Pacientët me shenjat e aterosklerotike ndonjë vend rekomanduar ndryshim jetese dhe terapi të drogës.

Antyaterosklerotycheskaya dietë.

Rekomandime për dietë të dhëna për të gjithë pacientët me nivelin e kolesterolit dhe të faktorëve të tjerë të rrezikut: obeziteti, hipertension, diabet. Dietë duhet të jetë e ndryshme në përputhje me traditat kulturore të pacientit. Kalori dietë ditore duhet të jenë të mjaftueshme për të arritur dhe për të ruajtur peshën normale.

Konsumi total yndyrë nuk duhet të tejkalojë 30% dietë kalori.
Është e rekomanduar për të kufizuar konsumin e yndyrave shtazore (gjalpë, krem, mish, yndyrë), duke zëvendësuar ato me yndyrna vegjetale. Konsumi i përditshëm i frutave të freskëta dhe perimeve duhet të jetë të paktën 400g në ditë.

Është e rekomanduar për të përdorur mish ligët dhe shpezë skinless, produkte qumështi, djathë të ulët yndyrë, bukë gruri tërë, krunde, produktet pasuruar me acide ω3-unsaturated yndyrore (detare dhe peshku oqean -. Salmon, skumbri, ton, dhe të tjerët). Limit futje kripë për 6g në ditë, e cila është e barabartë me 1 lugë çaji. Respektimin dietë mund të ulur nivelet e kolesterolit deri në 10%.

Normalizimi i peshës trupore.

Mbipeshes dhe obezitetit, sidomos barkut (madhësia bel në meshkuj dhe më shumë 88cm bolee102sm tek gratë), të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Për humbje peshe dietë të zgjedhur në mënyrë individuale në bazë të moshës dhe comorbidities.

Aktiviteti fizik në atherosclerosis.

Aktiviteti i rritur fizik ka një efekt pozitiv mbi pacientëve me aterosklerozë.
Pacientët pa manifestimet klinike të atherosclerosis treguar aktivitet fizik për 40 minuta çdo ditë. Intensiteti i ngarkesës duhet të jetë 60% e normës maksimale të zemrës (llogaritur = 220 - të moshës).

Pacientët kardio - vaskulare sëmundjet kërkon mënyra të vazhdueshëm të aktiviteteve dinamike fizike bazuar në rezultatet e testeve të stresit. Ecje e dobishme, not, vallëzim - intensitet të moderuar 60-90minut një javë. Isometric e papranueshme (fuqia) e ngarkesës.

Përdorimi i rekomanduar ndonjë mundësi për aktivitet fizik: ecje, rrallë të përdorni makinën.

Ndalimin e duhanit.

Pirja e duhanit (aktive dhe pasive), duke rezultuar në një rënie të mprehtë HDL (klasa lipoprotein antiatherogenic), efektet patologjike në sistemin e enëve të gjakut, shkelja e pronave rheologjike e gjakut - rritet me 20% rrezikun e sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë nga komplikacione kardiovaskulare. Duhanpirësit rrezikun e pash ishemike është 2 herë më e lartë se sa jo-duhanpirësve.

Alkooli.

Shëndeti dhe siguria alkoolit konsumi - jo më shumë se 20-30 ml etanol pastër në ditë për burrat dhe jo më shumë se 20 ml në ditë - për gratë vetëm për individë të shëndetshëm, ul vdekshmërinë nga komplikacione kardiovaskulare. Alkooli (12-24h një ditë e etanolit të pastër) zvogëlon rrezikun e komplikacioneve kardiovaskulare (sulm në zemër dhe infarkti) nga 20% dhe 5 servings e konsumit të alkoolit (60g në ditë) rrit rrezikun e komplikimeve kardiovaskulare me 65%.

Droga.

Përdorimi i drogave të tilla si kokaina, amfetaminës, heroina, duke shkaktuar ndryshime të papritura në presionin e gjakut, ndryshimet inflamatore në sistemin e enëve të gjakut, duke çuar në ndërprerjen e rheology gjakut. Të rrisë rrezikun e pash 6,5 herë në njerëz 35 vjet dhe më të vjetër se 35 vjet - 11,2 herë.

Trajtim të drogës e arteriosklerozës.

Terapi medikament për aterosklerozës përfshin përdorimin e kater grupet e lipideve-uljen (lipid-uljen) droga: sequestrants acidit bile, acid nikotine, fibrate, statin. Këto mjete të japë një efekt stabilizues në pllaka aterosklerotike, përmirësimin funksionin endoteliale (rreshtim e brendshme e enëve të gjakut), pengojnë zhvillimin e arteriosklerozës, të ndryshme me peshën e ndikimit mbi parametrat e ndryshme të metabolizmit lipid.

Vetëm mjeku do të rekomandojë ilaçe të nevojshme dhe dozen e saj. Të statin më të përdorur zakonisht. Trajtimi me statin kontribuon dukshëm ka zvogëluar vdekshmërinë dhe parandalimin e kardio - vaskulare komplikime. Statin kërkohet doza perzgjedhur individualisht për çdo pacient. Drogës është marrë një herë në ditë - në mbrëmje para gjumit.

Rëndësia Accessory janë përgatitjet bazuar në vaj peshku, fosfolipide esenciale. Ata janë përdorur vetëm në kombinim me statins.

Trajtimi kirurgjik i arteriosklerozës.

Me kërcënimin e komplikacioneve të atherosclerosis tregoi trajtim operativ i cili rikthen qenët i qartë i arterieve (revascularization). Në sëmundje arterie koronare për të parandaluar zhvillimin e stenting miokardi shpenzuar ose koronare arterie operacioni bajpas. Në arteriosklerozës cerebrale, për të parandaluar sjelljen goditje stenting e arterieve karotide. Për të parandaluar gangrenë e gjymtyrë të ulët proteza kryera arteriet kryesore. Nevoja për dhe shtrirja e kirurgjisë përcakton kirurg (kardiak, kirurg vaskular).

Trajtimi kirurgjik i arteriosklerozës

Trajtimi kirurgjik i arteriosklerozës nuk ka shërim. Eliminon komplikime, jo shkaku, kauzën e tij (atherosclerosis). Prandaj, pasi ndryshimet e jetesës kirurgji, ushqim dhe trajtim konservativ nevojshme.

Parandalimi i arteriosklerozës.

Parandalimi parësor i arteriosklerozës përfshin:

1. Kontrolli dhe për të arritur nivelet e kolesterolit të synuar (kolesterolit total prej 5 mmol / L LDL kolesterolit pak se 3 mmol / l).
2. ndalohet pirja e duhanit, pirja e alkoolit, duke marrë drogë.

3. një nivel adekuat të aktivitetit fizik.
4. Normalizimi i peshës trupore.
5. Kufizimi i mbingarkesës emocionale.
6. Nivelet normale të glukozës në gjak.
7. Presioni i gjakut nën 140/90 mm Hg.
8. Angazhimi për antyaterosklerotycheskoy dietë.

Nga masat e parandalimit të mesme që synojnë parandalimin e komplikimeve të sëmundjes ka zhvilluar, përveç masave të parandalimit primar është edhe marrja e kolesterolit-uljen e drogës statin (), agjentët antitrombocitare (aspirina).

Konsultimi mbi temën e arteriosklerozës:

Pyetje: Është e këshillueshme për të marrë statin për të vjetra dhe të moshuar (70-80 vjet)?

Përgjigje: terapi atherosclerosis statin në njerëz të moshuar jo vetëm që zvogëlon rrezikun e pash dhe sulm në zemër, por edhe redukton vdekshmërinë e përgjithshme.

Pyetje: Sa kohë duhet të marrë statin?
Përgjigje: përmirësim të dukshëm në prognozë dhe të zvogëlojë rrezikun e komplikacioneve kardiovaskulare të statins duhet të zbatohen çdo ditë për të paktën 3-5 vjet pa reduktime të pajustifikuar dozë dhe ndërprerjes spontan parakohshme të trajtimit.

Doktor terapist Vostrenkova IM