Pamjaftueshmëri aortës valvula aortic pamjaftueshmëri


Shkaqet dhe simptomat aortalnyynedostatnosti
Diagnoza, shkalla e pamjaftueshmërisë aortës valvula
Trajtim
Jeteses e defektit
Komplikimet dhe moti

Valvul aortës është një përplasje lloj soedynytelnotkannuyu, i përbërë nga tre krahë dhe është e vendosur në gojën e anijes më të madhe të trupit e gjakut - aortës. Funksioni i tij është reduktuar për delimitimin e dëmtimit të dhëmbëve majtë barkushe dhe aortë. Pas derdhje të gjakut nga barkushe në aortës në kohën e relaksimit valvulave fletë janë të mbyllura fort, nxitjen e fluksit të gjakut në drejtim të arterieve të kalibrit më të vogla dhe për të parandaluar rrjedhjen e kundërt e gjakut në zgavrën e barkushe të majtë. Në ndryshimet patologjike në strukturën apo funksion e krahëve të lëvizshmërisë të thyera, duke çuar në formimin e defekteve aortës valvulave.


Këto defekte përfshijnë stenozë dhe pamjaftueshmërisë aortic valvula, me pamjaftueshmëri aortës izoluar është gjetur vetëm 4% të rasteve të sëmundjeve të zemrës.

Kështu, aortës pamjaftueshmëri - një sëmundje fituar zemrës, e karakterizuar nga mbyllja jo të plotë të fletëpalosjeve valvul në kohën e diastole (relaksim) e barkushe të majtë, kthimin e zbaticë e gjakut në të dhe të ulur volumin e gjakut derdhur në të aortës me një rënie korresponduese në rrjedhjen e gjakut në arteriet dhe kapilarët të gjitha indet e trupit.

Arsyet aortalnyynedostatnosti

Shkaku kryesor i sëmundjes, si dhe defekte të tjera të fituara, sëmundjet e zemrës është rezultat i etheve reumatike akute (ethet reumatike). Në të njëjtën kohë më shumë se defekte mitrale, aortalnyynedostatnosti mund të çojë në atherosclerosis, endokardit bakterial, hipertension gjatë ekzistues, aneurysm aortës, duke përfshirë edhe ndarjen e saj të mprehtë, eritematoz sistemik lupus, artrit reumatoid, veçanërisht në qoftë se struktura valvula pjerrėsi e saj Ndryshimet, të tilla si patologji kongjenitale - valvul bicuspid aortës. Një shkak i rrallë i lezioneve valvulave mund të jetë për shkak të sifilisit.

Simptomet e pamjaftueshmërisë aortës valvula

Si me stenozë aortës, me dështimin e saj, ose kombinim i defekteve foto klinike nuk mund të manifestuar veten për dekada në qoftë se defekti ka lindur në moshë të re dhe është e karakterizuar nga regurgitation jo shumë të rënda (rrjedhjes së kundërt në barkushe të majtë).

Sipas kompensim (jo e dështimit të zemrës) Simptomat e shqetësojë pacientin me zhvillimin e mekanizmave kompensuese të zemrës, të tilla si rritja e fuqisë dhe frekuencës së kontraktimet e barkushe të majtë, duke i aftë për rrjedhjen e mbështetur gjatë gjakut adekuate në kapilarët e organeve vitale (truri , mëlçisë, veshkat, etj).

Sipas subcompensation (dështim i fshehur zemra) pacientëve të shqetësuar në lidhje me ankesat e palpitations, gulçim në tendosje, ndjenja heartbeats forta, pozicioni zgjeruara në anën e majtë, marramendje, tendencë u lodhur kur ndryshon pozicionin e trupit, dobësi të përgjithshme dhe lodhje.

Në decompensated (dështimit të hapur të zemrës) ankesat e mësipërme paraqiten në një gjendje të veprimtaritë e zakonshme shtëpiake, dhe shpesh vetëm. Gjithashtu bashkuar ankesës dhimbje retrosternal nën presion, e cila është dhënë në krahun e majtë dhe shpatullat. Kjo gjendje quhet angina, e cila është shkaktuar nga fakti se hypertrophied (zgjeruar dhe shtrirë vëllimi i lartë i gjakut që vjen mbrapa) barkushe të majtë nuk është duke marrë oksigjen të mjaftueshëm nga gjaku rrjedh përmes koronare (zemër të vet) arterieve. Gulçim në këtë fazë mund të jetë një shenjë e zemrës fenomenal ("zemër") astma, e cila është një manifestim i edemë pulmonare.

Pacienti ndihet ënjtje të vështirë, marrë frymë bubbled, paaftësia për të marrë frymë, ndërsa shtrirë; ka një kollë mbytës me i lehtë, pështymë të përgjakshme. Të gjitha këto shenja tregojnë një dështim zhvillim majtë të zemrës ventricular.

Sipas dekompensimi rënda (dështimit të rënda të zemrës) të ventrikulit të majtë dhe të dështimit të drejtë ventricular bashkohet si barkushe të drejtë përjetuar disa vështirësi për dëbimin e gjakut në arterie pulmonar mbyllur. Rezultati është një mbingarkesë e zemrës e duhur, e cila klinikisht edemë manifestuar nga gjymtyrë të ulët, fytyra, duart, trupi plot, grumbullimi i lëngjeve në bark dhe një rritje në bark, dhe ashpërsia e dhimbjes në kuadratin e djathtë të sipërm për shkak të rritjes së furnizimit me gjak dhe rritjen e mëlçisë.

Në fazën e terminalit e pacientit si pasojë e proceseve patologjike në të gjitha organeve dhe komplikimeve të shoqëruara formuar metabolike pakthyeshëm të vazhdueshme dhe ndryshimet degjenerative në organe dhe indeve, që të çon në vdekje. Zemra e njeriut është aq i varfëruar që thjesht nuk mund të sigurojë në mënyrë adekuate qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Aortalnyynedostatnosti Diagnoza

Aortalnyynedostatnosti mjeku dyshohet diagnoza mund të në fazën e ekzaminimit klinik.

Theksi është vendosur në karakteristikat e mëposhtme:

- zbehje e përgjithshme e pacientit (në krahasim me defekte mitrale, cianozë apo ngjyra e lëkurës blu, nuk është përcaktuar deri në fazën terminale);
- miqësore me pulsin ndryshon mbushje ngjyra e bajamet dhe fytin (simptomë Muller) dhe shtrat gozhdë - pulsin kapilar (simptomë Angioedema). Këto simptoma janë të lidhura me ndryshimet në gjak mbushur kapilarët më të vogël të lëkurës dhe mukozës në fazën sistollë dhe diastole e tkurrjes së zemrës, kur një pjesë e gjakut përjashton nga zemra në sistollë dhe ofron ngjyra të pasur të lëkurës dhe mukozës, kthehet në diastole, duke rezultuar kuq pak fytin mucous ose krevat zbehtë gozhdë, dhe rrahje zemre tjetër rimerr ngjyrë të kuqe;

- "Dance karotide" - Lëvizjet pulsating arteriet karotide të përbashkët në qafë;
- pulsation dukshme harkut aortes në vrimën në majë të nivel i qafës të gjoksit;
- simptomë Musso - miqësore me kokë dridhmë plot gjallëri;
- kur matur pulsin e kthen atë ritëm të lartë dhe të shpejtë;
- kur matjen systolic presionin e gjakut ("e sipërme") Presioni mund të rritet dhe diastolic ("fund") të reduktuar në mënyrë dramatike;
- Whenauscultation (të dëgjuarit) gjoks përcaktuar butë (jo i përafërt, ndryshe nga stenozë) zhurmë gjatë diastole - barkushe relaksim dhe dobësimi i tonit të dytë të zemrës (zë mungon ose mbytur e përplasur valvul aortic). Ata mund të dëgjoni të lagur ose wheezing thatë në mushkëri;

- prekje (probing) e barkut mund të përcaktohet me buzë të ngurta mëlçisë zgjeruar.

Në qoftë se mjeku është në procesin e ekzaminimit dhe të shqyrtojë ankesat dhe historinë e diagnozës pacient sëmundja e dyshuar të defektit aortës valvula, ajo cakton metodat shtesë të laboratorit - mjet diagnostik për të konfirmuar diagnozën. Këto metoda përfshijnë:

- Analiza e përgjithshme e gjakut dhe urinës, teste biokimike dhe imunologjike gjakut të përcaktuar praninë e procesit reumatike në trup, mosfunksionim të mëlçisë dhe veshkave, sëmundjet autoimune - artriti reumatoid, lupus eritematos sistemik.

- EKG zbuloi rënda hypertrophy majtë ventricular, dhe më vonë në zemër të drejtë, ishemi miokardi, zemrës aks elektrike devijim në të majtë, regjistruar atriale dhe ventricular rreh.
- X-ray e zgavrën e kraharorit mund të shihet lënë zgjerimin e zemrës.
- Echocardiography (ECHO - KG) - një metodë e visualizing strukturat e brendshme të zemrës dhe enëve të mëdha duke përdorur valët tejzanor. Ju lejon të specifikoni anomalitë Struktura e strukturës valvulave dhe lëvizjen e krahëve të saj, për të përcaktuar praninë e regurgitation (backflow e gjakut në barkushe të majtë), matur volumin e pash dhe pjesë nxjerrje dhe tregues të tjerë të rëndësishëm. Varësisht nga shkalla e regurgitation e pamjaftueshmërisë aortës mund të ndahet në faza:

1 Faza - pamjaftueshmëria fillestare aortës - prapa nga aortës mbrapa jo më shumë se 30% e gjakut nga të gjithë gjaku dëbuar në aortë nga barkushe të majtë në një reduktim të përzemërt; jet regurgitation arrin jo më shumë se 5 mm nga valvula aortes në kavitetin e barkushe të majtë;
2 shkallë - moderuar pamjaftueshmëri - volum regurgitant 30 - 50% e gjatësisë së reaktiv të gjakut - 5 10 mm;
Klasa 3 - dështim të rëndë - vëllimi regurgitant më shumë se 50% lumë gjaku reciprok është një gjatësi prej 10 mm apo më shumë.

Shigjeta treguar braktisjen kundërt e gjakut në barkushe të majtë (regurgitation)

- në rastet diagnostikuese paqarta treguar mban chrezpyschevodnoy ECHO - KG, stresi ECHO - KG (ultratinguj i zemrës me aktivitet fizik), Angiografia koronare (KAH) - studimi renthenkontrastnoe enëve koronare të përcaktuar pėrshkueshmėrisė e tyre për të adresuar ndërhyrjen kirurgjikale në të njëjtën kohë në valvulës të aortës dhe arteriet koronare.

Trajtimi i pamjaftueshmërisë aortës valvula

Si për të trajtuar sëmundje të tjera të zemrës, në trajtimin e kësaj sëmundjeje zbatohen mjekim dhe trajtim kirurgjik.

Nga metoda përfshijnë ilaçe përshkruajnë këto grupe farmakologjike: Vasodilators periferike (nitroglycerin dhe analogs e saj, apressyn, Adelfan etj), antihipertensivëve (frenues ACE - perindopril, kaptopril, etj), Kalciumi channel blockers (verapamil, diltiazem, nifedipin, etj) , në diuretics dëshmive (diuretike - Lasix, indapamidi etj).

Për të parandaluar zhvillimin e hipotension (një rënie të mprehtë në presionin e gjakut) në pamjaftueshmëri akute të aortës (klinikë edemë pulmonare në aneurizëm të aortës rasslayvayuschey, për shembull), këto barna janë të përshkruara në kombinim me dopamine.

Droga urezhayuschie norma e zemrës (beta - blockers) janë kundërindikuar, pasi u rrit norma e zemrës është një mekanizëm kompensues në zemër rrjedhjen e gjakut për të mbajtur sistemin e duhur.

Nga trajtimi kirurgjik të protezave aortës valvula është përdorur me zëvendësimin e implanteve të saj mekanike apo biologjike. Në rastin e një pacienti të pamjaftueshmërisë akute aortes dhe kirurgji aneurysm rrënjës aortic kryhet transplanteve valvula dhe rrënjë, dhe si implantit mund të jetë një pjesë e të arteries pulmonare e pacientit.

Jeta në aortalnyynedostatnosti

Përveç drogës dhe trajtime kirurgjikale, rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e nivelit të përgjithshëm të shëndetësisë në këtë patologji luan një jetë. Nga rekomandimet kryesore janë si më poshtë:

1. Mode. Pacientët me defekt aortës duhet t'i përmbahen regjimit racional të punës dhe pjesa tjetër, shumë pushim, gjumë të mjaftueshëm, shpesh duke ecur në ajër, të eleminuar aktivitetin fizik dhe të kufizojë stresin.
2. Ushqimi. Është e nevojshme për të organizuar mënyrën e duhur dhe efikas të të ngrënit, të hani shumë fruta, perime, mish pa dhjamë dhe peshku, produktet e qumështit; kufizojnë konsumin e kripës dhe lëngjeve që është i dehur; eliminuar të mprehtë, i kripur, yndyra dhe ushqime të skuqura, erëza, çokollatë, kafe, alkool.

Në kardiologjisë spital përdorur tabelë mjekësore №10.
3. Efikasiteti mund të ruhet për një kohë të gjatë pa simptoma të zemrës, por një pacient i cili instaluar këtë diagnozë, është e nevojshme për të vënë në vëmendje të mjeku të natyrës së punës, në mënyrë të veçantë praninë e stresit të konsiderueshme fizike dhe psiko-emocionale.
4. Pacienti duhet rregullisht vizitojnë klinikën me punën e të gjitha recetat e mjekut, sidomos në lidhje me sjelljen e laboratorit - hetimeve instrumentale.

5. Kur ndërprerja e shtatzënisë në rastin treguar manifestime të rëndësishme klinike të dështimit të zemrës. Pa simptoma apo ndryshime minimale hemodinamik në zemër shtatzëni ultrazërit mund të zgjatet. Për çdo pacient çështja e ruajtjes së shtatzënisë është i vendosur në mënyrë individuale.

Komplikimet aortalnyynedostatnosti

Në mungesë të trajtimit mjekësor apo kirurgjik pacienti mund të zhvillojë komplikime të tilla si infarkt akut të miokardit, endokardit bakterial (pezmatimi i zemrës valvulare të shkaktuar nga rrëshqitje mikroorganizmave tashmë të modifikuara, të tilla si reumatizma ose atherosclerosis, valvola), edemë pulmonare, ritëm jonormal të zemrës (atriale aritmia, atriale dhe ventricular rreh, dridhje ventricular), komplikimet thromboembolic (mbante mpiksjen e gjakut nga zemra në enët e mushkërive, trurit, zorrët me zhvillimin e sulmeve të zemrës dhe goditje në këto organe)

Nëse pacienti është dërguar për kirurgji, mjeku duhet të paralajmëruar atë për një shkallë të caktuar të rrezikut operacional dhe lethality operacional. Në rastin e operacioneve në valvul aortës, këto rreziqe janë relativisht të vogla, e cila lejon për të arritur një nivel shumë të lartë të mbijetesës pas trajtimit kardiak. Megjithatë, ka pak gjasa të komplikimeve postoperative, të tilla si trombozë në valvul artificiale me një ndarje të mpiksjen e gjakut, endokardit bakterial, shkrirja implant biologjike. Parandalimi i komplikimeve të jetës janë të mirëpritur Courant Warfarin, klopidogrel dhe anticoagulants tjera, antibiotikët e duhur dhe parandalimin e sulmeve të përsëritura reumatike.

Parashikim

Pa trajtim, ndërsa në procesin e kompensimit prognozës për jetën dhe punën e favorshme. Por pas manifestimet e para klinike të sëmundjes shpejt përparon pa trajtim, dhe shumica e pacientëve vdesin në dy e para - katër vjet manifestime e para të dështimit të zemrës dhe angina. Trajtimi kirurgjik i kombinuar me marrë drogë lejuar për të zgjatur jetën dhe përmirësuar cilësinë e jetës së pacientit pas trajtimit prognoza është e favorshme.