Aneurysms e arteries renale


Aneurysms arterie renale - një mur saccular fryrë arterie në të cilën qarkullon gjaku. Me strukturën e saj aneurysms arterie janë të ndarë në të vërtetë dhe të rreme. Nëse aneurysm vërtetë përbëhet nga të gjitha segmentet e arterie, prolabyrovanyya rreme formuar në mur muskulor dhe fryrë ekskluzivisht mukoza.

Llojet e aneurysm dhe këputje

Shkaqet e aneurysms arterieve të veshkave


Shkaku më i zakonshëm i veshkave formimit arterie aneurysm janë sëmundje sistemike metabolike që ndikojnë në strukturën dhe tonin e enëve të gjakut. Sëmundja më e zakonshme e tillë është atherosclerosis, e cila po ndikon në marrëdhënie seksuale e enëve të gjakut, ul tonin e këtij të fundit dhe formimit meshkovydnoho fryrë në të.

Me rëndësi të madhe në patogjenezën e kësaj sëmundjeje është presioni brenda enëve të gjakut. Për shembull, nëse një person vuan nga hipertensioni, atherosclerosis lidhur, në rrezik e saj të zhvillimit aneurizëm arterie veshkave është shumë më e lartë se në çdo pacient tjetër.

Përveç kësaj, nuk janë kushte të tjera patologjike mund të çojë në formimin e aneurysms të arteries renale. Një lloj i aneurysms rreme mund të formojnë në thekshëm plagët e muret e arterieve të veshkave. Në këtë situatë, gjak i derdhur nga shtrati enë gjaku, por nuk zbatohet për indet, por i vonuar fundit. Në qoftë se në këtë kohë nuk ka asnjë vrimë në arterie thrombosed, gjaku vazhdon të qarkullojë lirshëm jo vetëm brenda, por edhe në zgavrën konvencionale formuar indet ngjitur.

Simptomet e aneurysm arterie renale

Në mënyrë tipike, Madhësia e vogël arterie renale aneurysm, ata nuk kanë manifestime klinike dhe ndodhin plotësisht asimptomatike. Simptomat e para shfaqen Pas arrijtjes arsimit madhësi mbresëlënëse apo do të thyejnë murin e tij.

Simptomat që dalin nga Madhësia masiv aneurysm, ndodh për shkak të presionit të formimit të saj fqinje anatomike. Pranë trupi arterie renal është uretres - tub në të cilën është rrjedhjen e urinës nga veshka deri fshikëzës. Kur peredavlyuvanni urinë e kaluar, e vazhdueshme në zgavrën e veshkave, duke çuar në zgjerimin e pelvisit veshkave dhe trupi prandaj mosfunksionim. Ajo menjëherë ndikon në gjendjen e përgjithshme, siç ndodh në pacientët me shtetin uremia - infeksion i përgjithshëm në gjak toksina urinar. Është vërejtur dobësi të rënda, rraskapitje, dhimbje koke dhe aceton fryma e keqe. Në mungesë të trajtimit adekuat mund të rezultojë në një të ngjashme shok kusht uremycheskym dhe vdekjes.

Përveç kësaj, shpesh në pacientët me aneurysms arterieve të veshkave formuar mpiksjen e anijeve të dhënave. Kjo çon në një ndërprerje të plotë të fluksit të gjakut në veshkat, zemra sulm veshkave fund të njëjtin shoku uremycheskym.

Simptomat më të rënda vërejtura në këputje e aneurysm arteries renale. Ajo manifestohet në dy sindrome klinike: dhimbje dhe anemik. Pacientët vuri në dukje një dhimbje të mprehtë në rajonin e mesit që shfaqet zakonisht pas tendosje fizike ose lëndim, madje edhe i parëndësishëm. Me kalimin e kohës ajo subsides, por ka ankesa gulçim, dobësi e përgjithshme, rraskapitje dhe dhimbje koke të rënda të vazhdueshme. Pacientët e tilla janë apatike, lëkura e tyre dhe mukozës zbehtë.

Nëse pacientët simptomat e listuara më sipër, ose ajo është një atherosclerosis sistemike, ajo duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një urolog për të përjashtuar diagnozën e aneurysm arteries renale.

Diagnoza e aneurysms arterieve të veshkave

Në përgjithësi këtë analizë patologjisë së gjakut dhe të urinës janë absolutisht të "qetë". Rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut mund të shihet vetëm në rastin e shpërthimit të aneurysm dhe veshkave inflamacion arterie retroperitoneale yndyrë.

Kujtoj arsimin duke përdorur ultratinguj. Madhësia e saj është zakonisht jo më shumë se një centimetër në diametër, domethënë arsimi pulsates për të rrahur e kontraktimet zemrës. Mënyra ultratinguj Doppler mund të jetë formimi dallohen aneurysm i çdo origjine tjetër. Nëse aneurysm arterie renale plot me gjak duke reduktuar zemrën, tumoret malinje dhe beninje krovosnabzhayutsya anije individuale.

"Standardi i artë" në diagnozën e aneurysm arteries renale është konsideruar angiografi. Metoda konsiston në faktin se me një tretshem ne uje veçantë kontrasti kateterit futet në kavitetin e aortës. Atëherë gjak ajo përhapet nëpër enët dhe në arterie renale, plotësisht të plotësojë të fundit. Nëse në këtë pikë për të kryer X-ray shqyrtimit të faqes anatomike, ne mund të shohim veten si arterieve veshkave dhe aneurysm u formua.

Angiografia, aneurysm arterie renale

Trajtimi i aneurysms arterieve të veshkave

Në mungesë të simptomave klinike dhe foto hemodinamik e relativisht të qëndrueshme aneurizëm arteries renale mund të përdoren menaxhimin shtatzënë. Këtë muaj gjatë gjithë vitit kryer një ultratinguj e veshkave për përcaktimin e madhësisë së aneurysm.

Nëse gjatë këtij studimi konstaton se aneurysm tenton të rrisë apo të shqetësuar gjendjen e përgjithshme e pacientit, atëherë ka nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Më parë, këto operacione janë kryer vetëm rrugë të hapur, kur një aneurysm në bazë dhe të lidhur deri vysikayutsya. Sot, këto ndërhyrje kirurgjikale nuk janë bërë në lidhje me zhvillimin aktiv të teknikave minimalisht invazive. Tani përdorur gjerësisht operacionet intravaskular, të tilla si aneurysm zhdukje e arteries renale. Për këtë zgavrën aneurysm futur një kateter të posaçëm, të ngjashme me atë të cilën u zhvillua një angiografi. Pas kësaj, ajo fillon të hyjë në një substancë të veçantë, e cila menjëherë ngrin "zamurovuyuchy" aneurizëm.

Përparësia e kësaj metode është se ajo është kryer nën anestezi lokale dhe pacientit të nesërmen pas operacionit mund të sigurtë të lëvizë nëpër zyrë, dhe pas tri ditësh dhe nuk shkarkohet nga spitali. Operacionet vetmja pengesë mund të konsiderohet koston e saj, pasi ajo kushton pacienti është shumë më shtrenjtë se operacioni konvencionale të hapur.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Rehabilitimi pas sëmundjes varet mbi të cilat është kryer operacioni. Në qoftë se kjo është një teknikë minimalisht invazive, pacienti duhet vetëm profilaksia antibiotike infeksion sekondar. Kjo mund të përdoret gjithashtu mjete të tilla si cefalosporinet apo ampicillin, të cilat janë antibiotikët gjerë spektrit.

Shumë më të rënda rrjedh periudhë postoperativ në pacientët që i nënshtrohen kirurgji të hapur. Ata nuk janë të mjaftueshme që të mbulojë vetëm një terapi me antibiotikë. Në të njëjtën kohë që përdoret aktive në formën e trajtimit fizioterapi përdorur magnetik apo UHF.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Që, në shumicën e rasteve, aneurysms arterie veshkave janë pasojat e atherosclerosis sistematike, mënyrën e jetesës, para së gjithash, ajo duhet të drejtohen për trajtimin e kësaj sëmundjeje. Për këtë qëllim mund të përdoren ilaçe që ulin nivelet e lipideve në gjak. Ndër më të famshme mund të identifikohet rosuvastatin.

Shumë jetese të kujdesshëm duhet të çojë në pacientët të cilët refuzojnë kirurgji. Ata kanë aktivitet të fortë fizik mund të shkaktojë thyerje e një aneurizëm të arteries renale, për shkak se ajo është e kundërindikuar absolutisht në pacientë të tillë.

Mjete popullore Trajtimi

Siç është përmendur tashmë, vetëm trajtim efektiv për aneurysms arterieve renale është operacioni. Që sjellja operacioni në kushte të fituar të komunitetit-është e pamundur, efektiviteti i trajtimit të mjeteve juridike popullore, megjithatë. Të gjitha përpjekjet e tjera për të kuruar sëmundje pa kirurgji është i pasuksesshëm.

Komplikimet e aneurysms arterieve të veshkave

Komplikimi më i rrezikshëm i aneurizëm arteries renale duhet të konsiderohet shok hypovolemic, e cila ndodh për shkak të shpërthimit të këtij të fundit. Kjo foto klinike varet nga sasia e gjakut të humbur. Nëse sasia e lëngjeve të humbura gjatë pushimit, nuk është më shumë se 500 ml, atëherë pacienti mund të mos ketë ndonjë shenja klinike. Nëse sasia e gjakut të humbur më shumë se 2 litra, atëherë kjo situatë zakonisht përfundon në vdekjen e pacientit.

Një tjetër komplikim serioz i aneurizëm arteries renale duhet të konsiderohet hydronefroz - zgjerimi i legen veshkave dhe i hedh lëng i parenchyma. Kjo rezulton në ngjeshje e aneurysm uretër kur urina nuk mund lirisht vidtikaty nga zgavrën e veshkave. Kështu, pacientët ankohen dhimbje arching në rajonin e mesit dhe shkelje të urinimit. Shpesh hydronefroz mund të jetë i komplikuar pyelonephritis. Pastaj për ankesat e mësipërme bashkohet një tjetër dhe ethe.

Për aneurysms vogla thyej kur ka një defekt thrombosed arterie lind hematoma barkut. Në rastin ku është zhytur, pacienti përmirësuar. Nëse një hematoma lidhur mesme të infeksionit, atëherë një ekzemë yndyrë retroperitoneale. Në pacientët ankesat e ethe, rraskapitje, dobësi të përgjithshme dhe dhimbje në rajonin e mesit. Në mungesë të gjendjes adekuate të trajtimit mund të shkojnë në infeksion i përgjithshëm në gjak, të quajtur sepsë. Si me shok hypovolemycheskom, sepsa shënuar edhe vdekshmërinë e lartë.

Parandalimi i aneurysms arterieve të veshkave

Që nga formimi i aneurysms e arterieve renale ndikuar shumë në masë të madhe nga atherosclerosis sistematike, parandalimi primar duhet të synojnë pikërisht në trajtimin e kësaj sëmundjeje. Të gjithë pacientët duhet t'i përmbahet lipidet-uljen dietë e ulët në yndyrna në ushqim. Përveç kësaj, konsumi ditor i agjentëve arterosklerotik jetës rekomandohet si rosuvastatin.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov