Aortës Aneurysm - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Aortës Aneurysm - zona aortic zgjerim të shkaktuara nga ndryshimet patologjike në strukturat e indit lidhor e mureve të saj për shkak të procesit të aterosklerotike, lezionet inflamatore, inferioritetit të lindura apo dëmtimit mekanik.

Figura 1. Paraqitja skematike e aneurysm normale kraharorit aortic dhe saj.

Në varësi të vendndodhjen e aneurysm izoluar aneurysm të aortës torakale, thoraco-abdominale (gjoks, barku) aortës dhe aortës abdominale. Nga ana tjetër aneurizëm të aortës torakale mund të ndahet në aneurizëm të aortës sinuseve, aneurizëm të aortës në ngjitje, aneurizëm të aortës hark dhe aneurizëm të aortës zbritës.


Përveç kësaj, thekson aortic aneurizëm - zgavër parregullt ose kanal formuar në trashësi të murit të aortës për shkak të ndarjes së gjakut derdhur nga lumen të aortës për shkak të një Intima defekt (rreshtim e brendshme e enëve të gjakut), që ndodh për shkak të lëndimit ose procesin patologjike. Autopsi e murit aortës është në mes të shell.

Shkaqet e aneurizëm të aortës

Më shpesh zhvillon për shkak të aneurizëm të aortës ose procesi aterosklerotike ka syfylytycheskoe origjinën. Kohët e fundit, i pari në mesin e shkaqeve të aneurizëm të aortës jashtë arteriosklerozës, për shkak të përparimet në trajtimin e sifilisit dhe për të rritur jetëgjatësinë. Përveç kësaj, sifilizi shpesh shkaku i aneurysms të aortës torakale, ndërsa atherosclerosis shpesh çon në formimin e aneurysm barkut.

Shkaqe të tjera të aneurizëm të aortës është medionekroz dhe aortoarteriyit nonspecific. Ajo është gjithashtu e mundur aneurysm traumatik (p.sh., trauma të barkut pas mbyllur) dhe aneurysms rreme pas anastomoses kirurgji për të aortës. Në literaturën shkencore mjekësore e përshkruan si aneurysms mikotikë (fungale) origjines.

Shkaku më i zakonshëm i aneurizëm të aortës është një hipertension gjatë ekzistuese në sfondin e arteriosklerozës. Në këtë rast, skeleti i brendshem (intima) muret e aortës zakonisht tashmë kanë predsuschestvuyuschye difekte të ndryshme të vogla. Rrallë si arsye hipertension aortës aneurysm mund të veprojë në sfondin e coarctation të aortës (defekt kongjenitale që shfaqet ngushtim segmental i aortës); hipertension shkaktuar nga faktorë të tjerë; Sindromi Marfan (Patologjia e trashëguar e indit lidhor), e cila është e shoqëruar me dobësi të rëndë të murit të aortës. Formimi i mundshëm i aneurizëm akute e rritëse aortës për shkak të thyerjes së saj të shkaktuar nga trauma të mbyllur (p.sh., automotive). Ndonjëherë aneurysm aortic mund të rezultojë yatrohenyy: si një komplikacion kanyulyrovanyya arteriet dhe perfusion aortic për qëllim të qarkullimit artificiale.

Simptomet e aneurizëm të aortës

Manifestimet klinike të aneurysms aortës përcaktuar compression (compression) përreth trupat e tyre, respektivisht, në varësi të vendndodhjes dhe shpejtësinë e tyre të rritur madhësinë e tyre. Në fazat e fundit të sëmundjes shpesh dilnin aneurysm aortic ndodhet pranë një trup, pleural, zgavër uritur peritoneal ose qese të zemrës. Ndonjëherë ka një zbulim i madh në bagazhin pulmonare me formimin e aorto-pulmonar devijim.

Sinuses aneurysm aortic mund të shoqërohet me dështim apo ngushtim të aortës valvula e arterieve koronare të zemrës. Arritja e madhe, kjo aneurysm mund të compress trungu pulmonare, barkushe të drejtë dhe atrium të drejtë që të çon në një dështim Subacute drejtë ventricular zemrës, karakterizohet nga zgjerimi i mëlçisë, ënjtje e venave qafës dhe pamjen e edemë. Compression shpejtë i aneurysm pulmonare trungu mund të shkaktojnë pacientit papritur vdekje.

Aneurysm e rritëse aortës duket dhimbje zakonisht shurdhër retrosternal se disa pacientë shoqëruar nga periudhave të shkurtra refleks e frymarrje. Nëse aneurysm është e madhe, ajo mund të shkaktojë atrofi të zonave fqinje e kafaz i kraharorit dhe brinjë, ndërsa ka pulsation anormale vaskulare në hapësirën e dytë dhe të tretë ndër brinjëve të drejtën e kafaz i kraharorit. Compression e superiore aneurysm vena cava ose aneurizëm në përparim e saj të çon në sindromi superiore vena cava, e cila nga ana shkakton ënjtje qafën aderimit, fytyrën, duart, ënjtje e venave qafës.

Aneurysm aortës hark shpesh manifestohet me gulçim (kjo është zakonisht më e vështirë për të bërë frymën) e shkaktuar nga ngjeshja e trake dhe bronke. Compression e majtë aneurysm kryesore bronke mund të rezultojë në atelectasis (ulje) të mushkërive majtë. Ndonjëherë ka hemoptysis, e cila mund të paraprihet nga një aneurysm pikut. Compression e aneurysm majtë nervore nizhnehortannoho duket kollë e thatë, astmë, ndryshimet në zë (osyplostyu tij). Ndoshta zhvillimi i sindromës superiore vena Cava. Kur trungu compression aneurysm brachiocephalic, subclavian majtë dhe të lënë simptomat arteriet karotide zakonshme gradualisht rritet çrregullime të qarkullimit të gjakut të gjymtyrëve të sipërme dhe të kokës. Mundur aneurysm aortic rrugëdalje në ezofag apo trake, e cila zakonisht zhvillohet gradualisht, manifestohet pamjen e parë të vjella të vogël të përgjakshme ose peshtyn gjak, por pastaj zhvilluar gjakderdhje masive.

Zbritëse aneurysm aortic çon në ngjeshje e rrënjët nervore, organeve kurrizor, ezofagut dhe u largua mushkërive. Ngjeshja e rrënjët nervore shkakton dhimbje të forta rezistent për futjen e ilaçeve dhimbje të fortë. Presioni mbi organet kurrizor dhe skajet e prapme të çon tek deformimi i tyre, në atë masë që anevrizmaticheskiy qese mund fryrje në mes buzë e brendshme të shpatull të majtë dhe shpinë. Këta pacientë mund të zhvillojnë paraplegji të ulët (humbje të plotë të mundësisë së lëvizjeve vullnetare të të dy gjymtyrët e poshtme). Compression aneurysm e atelectasis majtë të mushkërive shkakton atë dhe krijon kushte të favorshme për ndodhjen e pneumonia. Compression i ezofagut në disa raste mund të çojë në vështirësi në kalimin në ushqimin e vet (disfagia). Me shkatërrimin e murit të ezofagut për shkak të presionit të zgjatur në aneurysms e saj të vogla ndodhin gjakderdhje nga ezofag, atëherë zakonisht nuk është një zbulim i madh në lumen e saj të aneurysm me zhvillimin e gjakderdhjes masive. Në pushim të zgavrën pleural zbritëse aneurysm aortic zhvillon rritur me shpejtësi anemi (anemi) dhe një hemothorax madhe (grumbullimi i gjakut në zgavrën pleural).

Aneurysm Thoracoabdominal (hrudobryushnoy autopsi) e aortës është e rrallë, zakonisht të shkaktuara nga sifilizi. Aneurysm fasha ezofag dhe pjesën e sipërme të stomakut, duke çuar në dërrmuese dhimbje në rajon epigastrike që mund të lidhen me hahet, ndonjëherë - regurgitation, të vjella, abuzimi kalimin e ushqimit nëpër ezofag. Aneurysm Thoracoabdominal aortic mund të shkaktojë ngushtimin e lumen apo mbivendosjes plotë të arteries superiore mezenteriale dhe celiac bagazhin që ushqejnë organet e barkut, manifestohet sulmet e dhimbje barku të dhimbshme (të ashtuquajturat zhabë bark). Për shkak të arsyeve të mësipërme aneurizëm që lokalizimi çon në humbje peshe pacientit.

Aneurysm barkut aortic me kalimin e kohës manifestuar dhimbjen e shkaktuar nga presioni në rrjet aneurysm nervore dhe nervore rrënjët e, të vendosura direkt tjetër për të. Dhimbje mund të jetë rajoni epigastrike apo mesit. Madhësia e madhe aneurysm, të vendosura nën shkarkimin e arteries renale mund të compress uretër, duke shkaktuar hydronephrosis dhe anuria zhvillimit. Nëse ka compression të arterieve të veshkave duket hipertensionit simptomatike. Kur ngjeshja e aneurysm duodenum ndërprerë kalimin e masave ushqimore mbi të, manifestuar nga të vjella dhe humbje peshe. Aneurysm më abdominal aortic shfaqet nga prania e një formacion pulsating tumorit në barkut në nervat ose pak më poshtë dhe pak të majtë të saj. Trombirovannaya aneurysm nuk është pulsing, dhe për këtë arsye mund të përdoret si një tumor. Ndonjëherë ka të rritet në temperaturën e trupit. Aneurysm Përparime në zgavrën e barkut është i shpejtë dhe zakonisht pa dhimbje, por fibër zabryushynnuyu - me dhimbje të forta në bark dhe mbrapa, me zhvillimin e fenomeneve te shoku. Pas disa kohe, pacienti mund të vdesë për shkak të rritjes së humbjes së gjakut.

Aneurysm aortës papritmas duket një dhimbje të mprehtë në gjoks, jo painkillers hequr dhe kolapsit. Ndonjëherë zhvillimin e një humbje të plotë të mundësisë së lëvizjeve vullnetare të të dy gjymtyrë të ulët, të cilat mund të jenë të përkohshme ose të pranojnë të përhershme. Për shkak të vendndodhjes dhe natyrës së rezultojnë dhimbje manifestimet klinike të aneurysms aortës mund të merret për infarkt akut të miokardit.

Komplikimet e aneurizëm të aortës

1. Keqformime të valvulave të zemrës dhe të dështimit të aortës. Kur aneurysm e origjinës ngjitje aortës sifilitik mund të zhvillojë dekompensimi kardiak për shkak të defektit të mbivendosjes aortës valvula apo goja e arterieve koronare.

2. Këputje e një gjakderdhje aneurysm. Gjakderdhje mund të ndodhë në sistemin e frymëmarrjes (bronke, trake), zgavrën pleural, qese të zemrës, në ezofag, enët e mëdha të gjakut të vendosura në zgavrën e kraharorit, dhe ndonjëherë edhe jashtë lëkurës në shkatërrimin e kafaz i kraharorit. Nëse gjakderdhja ndodh në tamponade zgavrën rreth zemrës kardiak. Gjakderdhje çuar në rritje të shpejtë humbjen e gjakut.

3. Akute dhe subakut thrombosed aneurizëm të aortës. Më shpesh zhvillon në aortës abdominale dhe mbyllet degët e saj janë të vendosura.

Këto komplikime Veduha shpejt në vdekjen e pacientit, në qoftë se koha nuk të ndërmarrin veprime.

Inspektim

X-ray studim. Me aneurysms e radiografi kraharorit aortës kryhet në tre projeksionet e lumen thelbësore kontrast të ezofagut. Zgjerimi karakteristike hijet pako vaskulare. Aneurysms e aortës zbritës shpërtheu në fushën e majtë të mushkërive. Shumica e pacientëve kanë zhvendosje kontrast ezofag. Kalcifikim vendosur ndonjëherë (kalcifikim) anevrizmaticheskoho qese. Kur barku barkut aortic aneurysm radiografi thjeshtë në dy projeksionet zbulon kalcifikim e murit të aortës dhe organet uzuratsiya mesit vertebral.

Figura 2. Radiografitë fushën e gjoksit të aneurysm harkut të pacientit dhe duke zbritur pjesën e aortës torakale.

Ultrasonografia (ultratinguj) të aortës dhe zemrës. Ultratinguj zbulon praninë dhe madhësinë në diametër dhe gjatësi të aneurizëm të ngjitur, zbritëse aortës, aortës, aortës abdominale, shtetin larg nga anijet e aortës, dhe prania e keqformimeve te valvulave aortës, ndryshimet e aortës karakter mur.

Tomography llogaritur (CT). Kur lumen aortic Madhësia më shumë se 4 cm zgjerimi i tij konsiderohet si anevrizmaticheskoho. Gjatë kryerjes tomography llogaritur është e mundur për të përcaktuar përfshirjen e arterieve të mëdha dhe të identifikojnë shenjat pako (dyssektsyy) mure (në aneurizëm të aortës rasslayvayuschey).

Studimi angiografike (aortography). Ajo është përdorur zakonisht para operacionit kur planifikon natyrën e saj dhe shtrirjen.

Figura 3. Angiogram aneurizëm të ngjitur dhe duke zbritur pjesën e aortës torakale dhe harkut.

Trajtimi i pacientëve me aneurizëm të aortës

Aneurysm e aortës torakale kane nje diameter më të madh se 5 cm, në varësi të trajtimit kirurgjik për shkak të rrezikut të lartë të thyerjes dhe zhvillimin e komplikimeve tromboembolike. Operacioni është kryer në bazë të qarkullimit artificial dhe hipotermi (temperaturë të ulët) dhe të reduktuar në operim (heqjen) e aneurysm zëvendësimit të çastit zonat e largëta protezë.

Në asimptomatike barkut aneurysms aortic indikacion për kirurgji zgjedhore është diametri i saj më i madh se 4 cm. Në rastet e dhimbjes dhe të rrisë rrezikun e këputje treguar kirurgji emergjente. Operacioni reduktohet në aneurysm operim me protezë drejtpërdrejtë barkut të aortës ose performancës byfurkatsyonnoho aortobedrennoho protezë.

Prognoza për aneurizëm të aortës

Në mungesë të trajtimit në kohë dhe paraqitjen e komplikimeve të rënda të aneurysm aortës motit të kundërt. Rezultati vdekjeprurëse mund të ndodhë si rezultat i dekompensimi zemrës, defekte të zhvillimit të shkaktuara nga aneurizëm të aortës në ngjitje aortës, tamponade kardiak për shkak të përparim aneurysm në zgavrën rreth zemrës, humbje masive të gjakut për shkak të përparim aneurysm në organet uritur dhe zgavrën pleural apo barkut.

Megjithatë, progresi është arritur në trajtimin kirurgjik të aneurysms aortës, mund, nëse intervenimi kirurgjik me kohë dhe adekuat për të shpëtuar jetën e shumicës së pacientëve. Në vdekshmërinë kirurgji zgjedhore është 0-5% dhe në rast të shpërthimit të aneurysm, edhe kur operacioni urgjent është 50-80%. Shkalla e pesë-vjeçar mbijetesën e pacientëve të operuar është 80%, dhe në mesin e neoperovanyh - 5.10%.