Veshit inflamacion otitis


Otitis - një përkufizim i përgjithshëm i sëmundjeve inflamatore të veshit.

Veshi - një trup mjaft të brishtë, puna e të cilit varet nga saktësia e lëvizjeve më të vogla të të gjitha elementeve të cilat e përbëjnë atë, kështu që natyra kujdeset për mbrojtjen e tij. Pjesa kryesore e veshit është i thellë në kockë përkohshme. Me trupin bota raportuar dëgjimi nëpërmjet dy kanaleve. Ky kanal për zë - kanali i jashtëm auditory dhe kanal për ajër - Evstahyeva tub.
Kanalin e veshit të jashtëm përfundon verbërisht. Nga zgavrën e mesme veshit ndan daulle e veshit të tij. Evstahyeva (auditory) tub është një element që tregon zgavrën e veshit të mesëm dhe hundë. Në funksionet e ventilimit ajo është përgjegjëse për ruajtjen e presionit të barabartë në të dyja anët e daulle e veshit që është e nevojshme për kryerjen normale të shëndosha.


Struktura e veshit

Shkaqet e otitis

Që nga inflamacion i hundës për ne është pothuajse të përditshme, është e qartë se tub auditory është mënyra më e zakonshme e depërtimit të baktereve patogjene dhe viruseve në seancë. Kjo kontribuon në çdo reduktimin e imunitetit si rezultat i hipotermi dhe sëmundje të tjera.

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë prej bashkatdhetarëve tanë u vendosën në klasa të modës lloje të tilla ekstreme e mosmarrëveshjes, si zhytja dhe ngjitje. Dhe rënia në rrezik për inflamacion në vesh. Kjo është për shkak të pikave të mprehta në presion në mjedisin që e ndihmës dëgjimi traumatik (barotraumën).

Ka edhe dëme mekanike për veshët e objekteve të ndryshme mbi ndikimin ose në kombinim me lëndime në kokë.

Organ i dëgjimit të ndarë në disa departamente që kryejnë funksione të ndryshme. Çfarë është quajtur veshit në jetën e përditshme - krah dhe kanalin e veshit të jashtëm shërben për të kapur tingujt dhe kryerjen e tyre për të daulle e veshit. Të konvertuarit e fundit tingëllon në vibracioneve, i cili kalon në sistemin e ossicles veshit të mesëm. Në veshin e brendshëm është kërmilli, e cila mbajti vibracionet janë konvertuar në impulse nervore. Next të lëvizni në zgavrën e labirint veshit të brendshëm është trupi rivnovahy- që i jep trurit në lidhje me pozicionin e trupit në hapësirë.

Simptomet e otitis

Sipas karakteristikave anatomike, otitis media, si sëmundja është klasifikuar në jashtme, të mesëm dhe të brendshme. Klinikisht është mosfunksionim manifestuar nga një departament.

Otitis externa - është ndryshimet inflamatore në lëkurë dhe indin nënlëkuror i kanalit të veshit. Kjo mund të ndodhë si inflamacion lokal (çiban), ose kanë një karakter përhapur.

Vlim kanalin e veshit ndodh kur infeksion në follicles dhjamor flokët apo kanalin e veshit. Manifestimet kryesore të kjo është dhimbje në kanalin e veshit, e cila rrit me lëvizjet më të ulët nofulla (përtypet, duke folur), si të përbashkët e nofullën e poshtme ka presion mbi të. Gjendja e përgjithshme vuan pak, ndoshta një temperaturë të vogël. Zakonisht avulloj menutë pavarur pas ripening, dhe kjo çon në përmirësimin e shëndetit. Dëgjimi një pacient me këtë sëmundje nuk vuajnë.

Shperndare otitis jashtme në shumicën e rasteve zhvillohet si një komplikacion i mediave kronike qelbëzuese otitis. Arsyeja për këtë është shkarkimi i vazhdueshëm purulent përmes indeve të dëmtuara daulle e veshit dhe infektimit të kanalit të veshit. Ajo manifestohet me dhimbje, skuqje në kanalin e veshit. Ndonjëherë përhapur (qetësuar) otitis media mund të shkaktohen nga acarim të lëkurës kimikateve kanalin e veshit ose dëmtimi mekanik gjatë infeksionit të anëtarësimit.

Më e zakonshme akute dëgjimi departamenti otitis.

Tubotit (eustachitis) është një inflamacion i tub auditory. Ajo përgjigjet e parë e infeksionit nga ënjtje hundës, skuqje. Ky pastrim është e mbyllur shpesh për shkak të ënjtje dhe presioni në veshit të mesëm është zvogëluar. Pacienti do të ndjeni atë në formën e humbjes, një ndjenjë e plotësi dhe një ndjenjë të zërit të tij në vesh të madh dëgjimit. Zakonisht disi reduktuar hundës gëlltitjes pështymë ose përtypet, pasi ky afat të shkurtër lumen auditory tub hapur.

Nëse në këtë fazë sëmundja nuk është ndalur nga sistemi imun ose nëpërmjet një mjeku, inflamacion mbulon tërë zgavrën e veshit të mesëm. Nuk janë dhimbje në vesh, qitje, mu në nofulla, tempull dhe qafën, temperatura në numër të madh, të dëgjimit reduktuar. Kjo është për shkak të paraqitjes në zgavrën e veshit të mesëm lëngu (eksudate), i cili së shpejti bëhet purulent.

E tretë - dita e katërt e sëmundjes zhvillim fazën tjetër të procesit të inflamacionit, kur nën ndikimin e qelb formuar vrimë në daulle e veshit (vrimë), dhe për shkak se ajo është rrjedhje e lëngjeve në kanalin e jashtëm të veshit. Që pacienti sheh që qëndron jashtë nga lëngu kanalin e veshit. Pas prishjes zakonisht ndodh një përmirësimin e pacientit, në rënie temperatura zvogëlohet dhimbje.

Në qoftë se nuk kryen trajtimin e duhur të otitis media, zgavrën lëngu është i dendur, duket fije e formimit fibrinë dhe mbështjelljes dhe dhëmbëza. Pengojnë fundit e duhura ossicles auditory operacion, kërcënuese qëndrueshme dëmtim të dëgjimit.

Ankesa kryesore e pacientëve me otitis brendshëm (labyrinthitis) janë marramendje, e kombinuar me humbjen e vazhdueshme e dëgjimit dhe zhurmë në veshët. Kjo është për shkak të një zgavër në labirintin e brendshme e veshit (organ i ekuilibrit). Marramendje mund të jetë në sëmundje të ndryshme, por në qoftë se ajo erdhi papritmas, pas kryerjes së ftohtë, i shoqëruar nga nauze dhe vjellje, ju duhet të merrni këshilla për sëmundjet e veshit. Infeksioni mund të merrni në inflamacion të veshit të brendshëm në mes të departamentit të tij, me anë të gjakut të vatrave të tjera inflamatore ose fushat e inflamacion në tru, prylezhascheho për të.

Diagnoza e otitis

Si të njohin otitis? Për këtë patjetër duhet të konsultoheni me mjekun Ent. Merret Ent me sëmundjet e veshit, hundës dhe fytit, si dhe sëmundjet e këtyre organeve janë të ndërlidhura shpesh. Nëse konsultimi mjeku Ent nuk është e mundur, ju duhet të kontaktoni një mjek i përgjithshëm apo terapisti.

Mjeku ka për të shqyrtuar vesh, hundë dhe fyt duke përdorur mjete të posaçme, dhe vlerësimin e të dhënave të sondazhit pacientit, të emërojë ekzaminim shtesë (nëse është e nevojshme), dhe trajtim.

Si një metodë e konfirmon dhe sqarimin e diagnozës mund të jetë për qëllim numërimin e gjakut, e cila tregon shenja të inflamacionit (rritje të normës sedimentimi eritrociteve, rritjen e numrit të leukociteve dhe të tjerët).

Për të testuar shkallën dhe nivelin e dëgjimit sjelljes dëme audiometry. Depërtimi i valëve të shëndoshë zhvillohet në organin e dëgjimit nga ajri dhe kockave mënyrë. Punojnë në drejtim kontroll eshtrave duke përdorur forks akordim. Përçueshmëri e ajrit të shqyrtuar përdorimin audiohrafii. Pacienti vesh kufje, dhe ai është duke kërkuar për të klikoni në sinjal herë ajo dëgjon një zë. Mjeku gradualisht rrit forcën dhe frekuenca e sinjalit shëndoshë është ushqyer për audiohrafii, duke vënë në dukje nivelin e perceptimit të pacientit.

Në qoftë se një vizitë mjeku përkon me fazën e qelbëzim daulle e veshit Breakout, për identifikimin më të saktë të agjent shkaktar dhe bacterioscopic prodhuar ekzaminimet mikroskopike. Kjo është, duke u përpjekur për të parë me një patogjen mikroskop ose të rritet më shumë "individë" në medium kulturës dhe të përcaktojë llojin e mikrob. Ajo mund të marrë 3-4 ditë. Por rezultatet e anketës lejojë përshkruajnë trajtim, është specifike për mikrob identifikuar.

Otitis një fëmijë

Pothuajse çdo fëmijë nën moshën tre vjeçare të paktën një herë transferon otitis. Për ta bërë këtë, ka një numër faktorësh.

  •  Veshit anatomike në fëmijët një tub më të gjerë dhe të shkurtër auditory, e cila është e vendosur edhe horizontalisht. Kjo lehtëson depërtimin e infeksionit. 
  •  Mukoza e veshit të mesëm te fëmijët më të trasha dhe të lirshme. Kjo dëmton ushqimin e saj, dhe ajo nxit inflamacion.
  •  Sistemi i papërsosur imunitar i fëmijës, mungesa e imunitetit të fituara që çon në shfaqjen e shpeshta të ftohjes në të fëmijës, i cili nga ana e tij, e komplikuar otitis.
  •  Në periudhën nga një deri në tre vjet aktive zhvillimin e indeve limfoid. Ajo thymus dhe bajamet (adenoids). Ata nuk janë vetëm një vatër e infeksionit kronik, por, kur të keni arritur një madhësi të konsiderueshme, mund të bllokojë lumen auditory tub, prishjes së ajrit në mes të veshit të mesëm dhe hundë.
  •  Gjatë dërgimit përmes karakteristika anatomike mund të ndodhë goditur lëngun amniotik në zgavrën e veshit të mesëm. Ata nuk janë vetëm terren ushqyes për bakteret, por gjithashtu mund të jenë të infektuar nga ata direkt.
  •  Foshnjat janë gjithmonë horizontale. Kur nje vakti në një pozicion nxit rrjedhjen qumështin ose një përzierje e tubit auditory. Prandaj, fëmijët duhet të ushqehen në pozicionin ngritur në 45 °. 
  •  Daulle e veshit në fëmijë të trashë, të thyer është shumë e vështirë. Që nga dalja normalizimin e lëngjeve nga zgavrën e veshit të mesëm përmirëson ndjeshëm gjendjen e pacientit dhe shërim përshpejton, vonesa është një tregues për vrimë e birë daulle e veshit.

Komunikoni me fëmijë të vegjël është e vështirë, ata nuk mund të shprehin ankesat e tyre, mjeku është e vështirë për të vlerësuar rezultatet subjektive. Pacientët e vegjël shqetësohen zgjoheni në ulëritës natës, rubbed veshin fytit kundër jastëk, prek trajtuar saj. Përkeqësuar dhe oreksi, si earaches rritur nga thithje nëpërmjet rritjes së presionit në vesh. Në mënyrë të konsiderueshme më e keqe dhe gjendja e përgjithshme e fëmijës: ethe (deri në 38-40 gradë), nuk është një dobësi, përgjumje, dhe nganjëherë të përzier dhe të vjella për shkak të dehjes rënda.

Sëmundjet e ashtuquajtura të fëmijërisë - ethe flakë të kuqe, fruthit, li e dhenve - janë gjithashtu të komplikuar shpesh nga otitis. Në këtë rast kjo ndodh veçanërisht e vështirë, ndonjëherë edhe goditur veshin e brendshëm, dhe të çon në humbje të konsiderueshme të dëgjimit.

Të gjithë fëmijët me otitis akute duhet të hospitalizuar menjëherë në Ent - spital. Ajo përkeqësimi nganjëherë kërkon aktivitete të menjëhershme profesionale.

Trajtimi i otitis

Trajtimi i otitis ndryshon në varësi të zonës dhe masën e dëmit, por në çdo rast duhet të integrohet.

Parakusht është emërimi i terapisë antibiotike. Vetëm kur manifestimet lokale të externa otitis është për qëllime të mjaftueshme agjentët antibacterial në nivel lokal. Në të gjitha rastet e tjera, trajtimi lokal shtoi marrë drogë brenda, dhe nganjëherë injeksione. Për të mbrojtur microflora zorrëve përgatitjet paralele të përshtatshme (Hilak Forte, baktisuptil).

Për të hequr ënjtje mund të caktojë antihistamines (alergji) përgatitjet.

Nëse shkaku i otitis media ishin sëmundjet inflamatore të nasopharynx, pastaj kalojnë trajtim që synon eliminimin e tyre. Duhet i caktuar hundë vasoconstrictor pika, e preferueshme në formën e spray. Ata janë përdorur pas riorganizimit të hundës pasazhe të drogës mori në tub auditory (kjo ju lejon të hiqni atë nga ënjtje dhe për të përmirësuar qenët i qartë lumen).

Këto fonde janë përdorur më shumë se 4-5 ditë, si ata zhvillojnë Addictive. Përveç kësaj, ata janë të kundërindikuar tek fëmijët nën një vit, kështu që një fëmijë mund të pikoj hundëz vetëm protargol ose natriumi sulfatsil (albutsida) për të njëjtin qëllim.

Për të ulur temperaturën dhe të reduktuar dhimbje në vesh përshkruajnë NSAIDs në bazë të paracetamolit (Panadol), ibuprofen (Nurofen), NISE.

Trajtimi lokal varet nga faza e sëmundjes. Në doperforativnoy fazë otitis veprime që synojnë rivendosjen e funksionin e kullimit të tub auditory. Ndoshta përdorimi i painkillers dhe pika anti-inflamator në kanalin e jashtëm auditory (otypaks, otirelaks). Ndonjëherë nevoja për të lehtësuar gjendjen e daulle e veshit mikrorozrizu (paracentesis).

Ndihmon gjithashtu fizioterapi, UHF, mikrovalë, SOLLUX llambë, napivspyrtovi fasha në vesh lënduar.

Nëse të gjitha hapat e mësipërme nuk çojnë në procesin e regresionit apo trajtimi ka filluar në fazën e vrimë të daulle e veshit, është parë e nevojshme për të siguruar një rrjedhë të mirë të qelb nga zgavrën e veshit të mesëm. Për këtë qëllim pastrimin e rregullt të kanalit të veshit të shkarkimit. Ndonjëherë nëpërmjet një vrimë në futjen daulle e veshit të mundshëm të drogës në zonën e inflamacionit duke përfshirë emërimin e pikave antibacterial (tsipromed, Otofa etj). 

Pas qetësimin poshtë procesin mundësisht disa seanca të masazh të daulle e veshit dhe defekt auditory tub. Kjo në masë të madhe ndihmon për të hequr lëngun e mbetur nga zgavrën e veshit të mesëm dhe të thyejnë adhesions freskëta hollë se formuar për shkak të inflamacionit.

Me përmirësimin e pacientit për të shërohem polivitaminoterapiya rekomanduar kurs.

Komplikimet e otitis

A nuk mendoni se otitis - një të ftohtë të padëmshme. Përveç kësaj, ajo rreh njeri të gjatë "të ulluk", duke reduktuar kapacitetin e saj jo më pak se 10 ditë mund të zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme me përkeqësim të qëndrueshme ose humbje të plotë të dëgjimit.

Një nga komplikimet e rënda të otitis media është meningjiti otogenic (inflamacion i meninges shkaktuara nga një infeksion i veshit). Sepse veshi ka një strukturë shumë komplekse me shumë dëmtimit të dhëmbëve të vogla, shpesh është në mënyrë të paarsyeshme ndërprerjen e hershme të terapisë me antibiotikë ose nuk ka trajtim është proces kronik i mastoid qelbëzim (mastoidit), kalimin në mandibulat e përbashkët inflamacion dhe gjëndrat e pështymës. Shpesh trajtimi i këtyre proceseve kërkon kirurgji. Në këtë rast, shpesh dhe pacientit aftësisë së kufizuar.

Otitis kërkon qëndrim serioz dhe i kujdesshëm.

Parandalimi i otitis

Për të parandaluar otitis për të shmangur hipotermi, kohë për të trajtuar infeksionet e hundës gjatë të ftohtë si duhet pastruar pasazhe të hundës (jo në mënyrë dramatike, në një kohë me vetëm një dorë, të përfshijë një mukusit) dhe për të parandaluar situata të tjera për të reduktuar imunitetin.