Mastoidit


Mastoidit - një inflamacion i procesit mastoid e kockave përkohshme. Mastoid proces - një vend i lidhjes së muskujve të lejuar kthyeshëm dhe anim kokën. Anatomikisht, ajo është e vendosur vetëm pas veshit dhe eshte nje rezultat i kockave që ka brenda kavitetin e lidhur me zgavrën veshit mesit. Vetëm një pjatë vogël kockave zgavër kjo është e ndarë nga zgavrën kraniale. Brenda kockave mastoid kërcyesit hollë janë të vendosura të tilla si OBT. Formimi i këtyre jumpers ndodh gradualisht pas lindjes në 5-6 vjet.


Shkaqet mastoiditi

Penetrimi i infeksionit në zgavrën mastoid në shumicën e rasteve ndodh në zgavrën e veshit të mesëm. Se mastoiditi nuk është një ndërlikim i mediave akute otitis. Penetrimi i infeksionit në trauma jashtë mund proces drejtpërdrejt mastoid, sepsa (infeksion i gjakut) ose ekzemë nyjet limfatike që janë në afërsi të procesit mastoid.

Simptomet e mastoidit

Simptomet e mastoidit varen nga shkalla e procesit, patogjen që e ka shkaktuar dështimin, dhe trajtim.

Faza e parë është kur procesi është i shënuar vetëm inflamacion në rreshtim të procesit mastoid, për të dalluar nga mediat akute otitis dhe zhvillohet paralelisht me të. Në simptomat mbizotërojnë earaches, ethe, dhimbje koke dhe pamjen e shkarkimit nga kanalin e veshit ose në probodenyy vetë daulle e veshit artificial.

Në mungesë të trajtimit të duhur të otitis media në këtë fazë (zakonisht para ndërprerjen antibiotikët dhe mungesën e kullimit e duhur të zgavrën e veshit të mesëm), e ndjekur duke përmirësuar gjendjen e përgjithshme rishfaqet rritje, dhe qelb bëhet e trashë. Ka hidhërim dhe skuqje prapa veshit në procesin mastoid. Në këtë fazë, akumulimi i sekrecioneve purulent në qelizat brenda kockave. Pjellë shkatërron urat hollë kockëmadh dhe mbush gjithë zgavrën (empyema e procesit mastoid).

Mastoiditi dytë Faza

Simptomet e fazën e ardhshme - kjo është simptomat e komplikime. Ata varen nga vendi i murit përparim procesit mastoid plehut organik dhe e shtriu atë në organet fqinje dhe indet.

Kursi më i favorshëm në këtë fazë mund të quhet infiltrimi i qelb në kockë e jashtme shell (periosteum) dhe, pas pushimit, nën lëkurë. Të favorshme ky opsion, sigurisht, me kusht, duke pasur parasysh ndikimin minimal në krahasim me të tjerët. Në këtë rast, skuqje, një rritje në vëllimin e rritur dhimbje në kockë dhe nën, nganjëherë pamja e vrimë (fistula) dhe lirimin e plehut organik nëpërmjet saj.

Plehu Përparime në veshit të mesëm dhe të brendshëm do të labirintity. Pacienti duket marramendje të rënda, humbje të dëgjimit të vazhdueshme, tringëllimë në veshët, jerking ritmike e shikimet për asnjë arsye të dukshme (nistagmus).

Në afërsi të zgavrën e veshit të mesëm dhe mastoid kalon fytyrës nervore. Nëse pezmatimi merr në këtë fushë, funksionet e saj janë të prekur. Pacienti ose përreth festuar tij fytyra asimetri heqje cep të gojës dhe sytë e anën e pacientit, paaftësia për të mbyllur qepallat, fytyra bëhet maskopodibnym.

Komplikimi më të rrezikshme është mastoiditi përparim i qelb në zgavrën e kafkës. Kjo mund të çojë në kushte të tilla si zhvillimi i abscesit të trurit, pezmatimi i meninges dhe substancë të trurit (meningjit dhe Meningoencefaliti), si dhe sigmoid sinus trombozë.

Sinus sigmoid është një gjaku të veçantë prizë anije nga truri. Ndryshe venë muri më i dendur, ka valvola dhe kurrë nuk spadayutsya. Penetrimi i infeksionit të çon në inflamacion të mureve të saj dhe formimin e mpiksjen e gjakut në to, duke çuar në pasoja fatale në formën e sepsë, bllokojnë enët e gjakut dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit.

Diagnoza mastoiditi

Për të konfirmuar diagnozën dhe mastoidit dyshuar, duhet të konsultoheni me një mjek ose terapisti Ent (ENT - mjek). Pas shqyrtimit dhe marrjes në pyetje të pacientit pacientit merr drejtimin e përgjithshëm të gjakut dhe X-rrezet.

Pasqyra e plotë e gjakut të ketë reagim inflamator, të tilla si rritja e eritrociteve normë sedimentation dhe qelizat e bardha të gjakut.

Studimet e X-ray (tomography llogaritur apo radiografi e procesit mastoid) do të zbulojë shenja të ndryshimeve inflamatore brenda procesit mastoid, zonat e shkrirjes së kockave dhe lokalizimin rrugëdalje plehut organik, nëse është e mundur. Në rast të dyshuar mastoidit vendimi komplikimeve në shqyrtim të mëtejshëm shtesë merret individualisht.

Trajtimi i mastoidit

Pas konfirmimit të diagnozës, në varësi të fazën e trajtimit është përshkruar. Duhet të theksohet se në këtë situatë e preferuar shtet të qëndrueshëm. Detyrueshëm emëruar antibiotik masiv, shpesh intravenoz, duke krijuar rrjedhjen adekuat të përmbajtjes nga zona e inflamacionit përmes kanalit të jashtëm auditory. Nëse procesi është kapur në fillim, është e mundur trajtimi konservativ nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Me dështimin e trajtimit konservativ për 1-2 ditë dhe një herë për komplikime gjatë operacionit kryhet. Ajo është e hapur mur mastoid kockave jashtë (prapa veshit) dhe mekanike (duke përdorur mjete) dhe kimike (përdorimin e drogës) heqjen e indeve të prekura dhe instalimin e sistemeve kullimit. Kjo e fundit nuk mund të hiqni menjëherë sapo formuar exudate nxitëse, por edhe të kryejë trajtim aktuale. Një tub kullimi në procesin zgavër administruar drogë anti-inflamator.

Trajtimi Vetë dështimi dhe mungesa e rekomandimit mjek për të monitoruar kalimin e trajtimit mund të shkaktojë konsumuarit e procesit të pikturës, konvertimi mastoidit fazë kronike, e cila komplikon diagnoza dhe trajtimi.

Mastoiditi Parandalimi

Duhet të theksohet se mastoiditi nuk është diagnostikuar shpesh në fëmijët, të moshuarit, pacientët me diabet, infektimit me HIV. Fëmijët proces mastoid ende nuk ka përfunduar dhe ura është një zgavër e vetme (antrum), e cila mbulohet lehtë inflamacion gjatë otitis. Për më tepër imunitet papërsosur ftohjet e shpeshta dhe të rrisë shkallën e probabilitetit të infeksionit në të veshit të mesëm.

Në të moshuarit dhe pacientët me diabet shpesh sëmundje subklinike, ndjeshmëri ulur, mungesa e simptomave ose nënvlerësim të moshës mbi sfondin e imunitetit të reduktuar mund të çojë në komplikacione. Shpesh me moshën, pacientët e moshuar rregullisht duke marrë medikamente dhimbje, vuajnë nga humbje, e cila komplikon diagnozë fillestare dëgjimit.

Kështu, parandalimi i mastoidit përfshijnë masat e mëposhtme:
- Trajtimi në kohë dhe i plotë i otitis media, me zbatimin e saktë të rekomandimeve të mjekut.

- vëzhgimi në një specialist për të vlerësuar trajtimin vazhdimisht me kalimin e kohës dhe njoftimin me kohë paraprakisht të komplikimeve
- Përdorimi i terapisë antibiotike rekomanduar nga mjeku juaj dhe rekomanduar norma mjeku.

Mastoidit - sëmundje shumë të rrezikshme. Por, në një kohë kur ndihma mjekësore dhe antibiotikët janë në dispozicion kështu që nuk ndodh shumë shpesh. Dhe kjo është shumë e lehtë për të shmangur në qoftë se vetëm ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj. Ruani veten.