Emfizemë


Emfizemë - një sëmundje që ndodh kur lehtësinë e indeve të mushkërive rritur. Emfizemë është e karakterizuar nga një kurs të gjatë dhe shpesh çon në paaftësi. Femrat vuajnë dy herë më pak se meshkujt. Në grupmoshat mbi 60 vjet emfizemë është më se e zakonshme në njerëz të rinj.

Shkaqet e emfizemë


Të gjithë faktorët nën ndikimin e të cilave mund të formohet emfizemë, mund të ndahen në dy grupe. Grupi i parë përfshin faktorët që shkelin forcën dhe elasticitetin e indeve të mushkërive. Para së gjithash, sistemet defekte lindjes enzimë të trupit (të ndryshuar vetitë e mangësi surfactant e A1-antitpipcina). Gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm të lëndëve të gazta toksike (komponimet kadmiumi, azotit, grimcat e pluhurit), të cilat hyjnë në mushkëri gjatë frymëmarrjes. Infeksionet virale përsëritura traktit respirator të zvogëlojë vetitë mbrojtëse të qelizave të mushkërive dhe të shkaktojnë dëme.

Ne nuk mund të themi në lidhje me pirjen e duhanit, e cila është një shkak i madh i emfizemë. Tymi i duhanit nxit akumulimin e qelizave inflamatore në indet e mushkërive, e cila nga ana liron substancat që hollojnë ndarëse në mes qelizave të mushkërive. Duhanpirësit emfizemë ndodh më shpesh dhe më të rënda në krahasim me njerëzit pinë duhan. Fjalët mbresëlënëse Elizabeth Gipsy shkrimtarit të njohur, radio transmetues, i cili vdiq të dështimit të frymëmarrjes kundër pirjes së duhanit gjatë. Ajo tha: "Nëse dikush prej atyre që ende pijnë duhan, nuk mund të jetojnë në trupin tim disa minuta, ai kurrë nuk do të kap një cigare në gojën e tij."

 

Elizabeth Gipsy, shkrimtar, radio, i cili ka studiuar kulturën e lashtë alternative; vdiq e dështimit të frymëmarrjes kundër pirjes së duhanit gjatë

Grupi i dytë përfshin faktorët që janë nën presion në rritje në mushkëror mushkërive. Kjo, mbi të gjitha sëmundjet e mëparshme të mushkërive të tilla si bronkit kronik obstruktive, astma bronkiale.

Emfizemë, e formuar nën ndikimin e faktorëve të grupit të parë, të quajtur primare, grupi i dytë - të mesëm.

Simptomet e emfizemë

Për të kuptuar mekanizmin e emfizemë dhe simptomat e saj duhet të diskutojnë karakteristikat kryesore të strukturës së indeve të mushkërive. Njësia bazë strukturore e indeve të mushkërive është acinus.

 

Struktura skematike acinus

Acinus përbëhet nga mushkëror - qelizave të mushkërive, murin e cila kufizohet nga afër kapilarët e gjakut. Kjo është ajo ku shkëmbimi i oksigjenit dhe dioksidit të karbonit. Midis alveole fqinje është një surfaktant - një film yndyror veçantë që pengon fërkime. Normalisht, alveoli janë elastike, zgjerimin dhe spadayutsya sipas fazave të frymëmarrje. Nën ndikimin e faktorëve patologjike në emfizemë primar ulur elasticitetin e alveole, ndërsa e dyta - është në rritje e presionit në alveole dhe akumulimin e ajrit të tepërt. Muri mes alveole ngjitur është shkatërruar, formuar një zgavër të vetme.

 

Skemë e strukturës së mushkëror në emfizemë. Shifra e lartë tregon alveoli në emfizemë. Më poshtë janë alveoli normale.

Disa autorë përshkruajnë zgavrën, madhësia e të cilit është më shumë se 10 cm. Në formimin e indeve të dëmtimit të dhëmbëve të mushkërive të bëhet më shumë ajër. Duke ulur numrin e alveole vuan shkëmbimit të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit, ka dështim të frymëmarrjes. Formimi i dëmtimit të dhëmbëve është i vazhdueshëm, dhe përfundimisht ndikon në të gjitha pjesët e mushkërive.

Sëmundja zhvillohet pa u vënë re nga pacienti. Të gjitha simptomat shfaqen me lezione të rëndësishme të indeve të mushkërive, diagnoza e hershme në mënyrë të emfizemë vështirë. Në mënyrë tipike, gulçim fillon të shqetësojnë pacientin pas 50 -60 vjet. Në fillim ajo duket gjatë ushtrimit, atëherë fillon të shqetësojnë dhe vetëm. Shfaqja dallues i pacientit në kohën e sulmit të frymarrje. Lëkura e fytyrës bëhet rozë. Pacienti zakonisht ulet, përkulur përpara, shpesh mbështetet në karrige përballë tij. Psherëtimë emfizemë në një kohë të gjatë, me zë të lartë, pacientit korrik tub është duke u përpjekur për të lehtësuar frymëmarrjen. Kur pacientët nuk ndjejnë vështirësi frymëmarrje, dhënë nxjerr shumë e vështirë. Një pamje karakteristike e një sulmi të frymarrje në pacientët me emfizemë është nganjëherë i quajtur "pyhtelschikov rozë."

 

"Pyhtelschikov Pink" - një pamje karakteristike të pacientit gjatë një sulmi të frymarrje.

Kollë zakonisht ndodh menjëherë pas manifestimit të dyspnea, dallimin bronkit pulmonare emfizemë. Kollitjes nuk është e gjatë, pështymë mbahem, mukusit, i qartë.

Një tipar karakteristik i emfizemë është për të reduktuar peshën e trupit. Kjo është për shkak të lodhjes së muskujve të frymëmarrjes që punojnë me kapacitet të plotë për të lehtësuar tym. Humbje peshe të rëndë është një shenjë e pafavorshme të sëmundjes.

Pacientët me emfizemë rëndësishëm formë të zgjatur cilindrike, sikur të ngrirë në një frymë, gjoks. Shpesh ajo është quajtur figurativisht bochkoobraznoy.

 

Fuçi, gjoksi në një pacient me emfizemë

Mushkëritë në krye të shpërthejnë në fusha supraclavicular shënuar zgjerim dhe tërheqjen e hapësirave ndër brinjëve.

Shënim ngjyra cyanotic e lëkurës dhe mukozës dhe gishtat ndryshimit karakteristike të llojit të daulle shkopinj.

 

Trashje e falangave terminalit të drumsticks tipit

Këto shenja të jashtme flasin për një uria gjatë oksigjenit.

Diagnoza e emfizemë

Në diagnozën e emfizemë ka një madhe Hidrotermal iccledovanie funksionin e frymëmarrjes. Për të vlerësuar shkallën e bronkokonstriktimi përdorur rrjedhin kulmin metria. Në tjetër është kryer pas disa breaths nxjerr në një pajisje të veçantë regjistrimi, pikfluometra.

 

Pikfluometra

Dhënat e marra në pikfluometra, për të dalluar nga emfizema pulmonare, astma dhe bronkit. Spirometry ndihmon në përcaktimin e ndryshimit në vëllim të baticës dhe mushkërive të identifikuar shkallën e dështimit të frymëmarrjes. Këto janë të regjistruar në kohën e frymëmarrjes qetë, mjeku pastaj kërkon të kryejë të detyruar disa breaths. Testet përdorur drogë bronhorasshiryayuschy edhe dallimin e sëmundjeve të ndryshme të mushkërive, si dhe të vlerësojë efektivitetin e trajtimit.

Penthenolohicheckie iccledovaniya gjoks është me rëndësi të madhe për diagnozën e emfizemë lehkix. Në rajone të ndryshme të mushkërive janë zgjeruar zgavër. Përveç kësaj, rritja e mushkërive përcaktohet dëshmohet tërthorazi nga të ulët diafragma kube pacpolozhenie dhe rrafshim atë. Tomography llogaritur gjithashtu ju lejon për të diagnostikuar dëmtimit të dhëmbëve në mushkëri, si dhe lehtësimin e tyre në rritje.

Trajtimi i emfizemë pulmonare

Të gjitha masat terapeutike në emfizemë duhet të synojnë në lehtësimin e simptomave dhe reduktimin e përparimin e dështimit të frymëmarrjes dhe trajtimin e sëmundjeve të mushkërive, e cila çoi në zhvillimin e emfizemë. Mjekimi është zakonisht një bazë pacient i jashtëm, nën mbikëqyrjen e një terapist ose pulmonologist. Shtrimin në spital në një spital shfaqet kur ju lidheni infeksionet, dështim të rënda të frymëmarrjes dhe në rast të komplikimeve kirurgjikale (gjakderdhje pulmonare në pushim zgavrën, pneumatoraks).

Ushqimi dhe mënyrën e jetesës me emfizemë

Pacientët me emfizemë rekomanduar dietë të ekuilibruar me shumë vitamina dhe minerale. Në dietë duhet të jetë gjithmonë i pranishëm fruta dhe perime të papërpunuara, si dhe lëngje dhe pure tyre. Në të rënda Ushqimi pamjaftueshmëria respiratore shumë karbohidratet mund të çojë në mungesë më të madhe të oksigjenit. Prandaj, në këtë rast rekomandohet dietë të ulët kalori të 600 kalorive në ditë, dhe pastaj në dinamikën pozitive të rritur futje kalori të 800 kalorive në ditë.

E rëndësisë së madhe është ndalohet pirja e duhanit, aktive dhe pasive. Në të njëjtën kohë ndalohet pirja e duhanit është efekt më të mirë në krahasim me pezullimin gradual. Aktualisht ka një arsenal të madh të barnave (çamçakëz, patches) që mund të ndihmojnë pacientin në këtë çështje të vështirë.

Trajtim të drogës e emfizemë

Në inflamacion emëruar antibiotikëve akute. Në bronkial astma ose bronkit sulmet e vështirësi në frymëmarrje drogave që rrisin bronke (theophylline, Berodual, salbutamol) rekomanduar. Për të lehtësuar sekretim të mukusit treguar mukolitike (Ambrobene).

Kyslorodoterapyya me emfizemë

Për të përmirësuar shkëmbimin gazit në fazën fillestare të sëmundjes është përdorur me sukses terapi oksigjeni. Kjo metodë e trajtimit është inhalimi i ajrit me sasi të reduktuar të oksigjenit për 5 minuta, pastaj të njëjtën kohë pacienti merr frymë ajër me përmbajtje normale të oksigjenit. Sesioni përfshin gjashtë cikle të tilla. Kursi i trajtimit: 1 sesion çdo ditë për 15-20 ditë. Në qoftë se ju nuk mund të përdorni teknikat e mësipërme do të ndihmojë për të lehtësuar thithjen e oksigjenit pacientit lagur me anë të një kateteri nazal.

Masazh me emfizemë

Masazh nxit lirimin e mukusit dhe bronkoektazise. Përdoret klasike, segmental dhe acupressure. Besohet se acupressure ka bronhorasshiryayuschy më të theksuar efekt.

Kur emfizemë terapeutik

Në emfizemë muskujt e frymëmarrjes janë në tonin të vazhdueshëm në mënyrë të shpejtë të lodhur. Për të parandaluar muskujt lodh për efekt të mirë ka fizioterapi.

Aplikoni ushtrimet e mëposhtme:

• Ushtrimet me krijimin artificial të presionit pozitiv në tym. Pacienti u pyet për të kryer një frymëmarrje të thellë tërhequr nëpër tub, një fund i cili është në një kavanoz me ujë. Rreziqet e ujit dhe për të krijuar një presion të madh kur ju nxjerr.

• ushtrime për diafragmës trajnim frymëmarrje. Pozicionin e fillimit: në këmbë, këmbët gjerësi sup përveç. Pacienti duhet të marrë frymë thellë dhe nxjerr tërheqë duart përpara dhe përkulem përpara. Gjatë tym duhet të përfshijë në stomak. Pozicionin e fillimit: shtrirë në shpinë, duart mbi barkun e tij. Në nxjerr, duart klikoni mbi murin e barkut mëparshëm.
• Trajnimi Ushtrimi për ritmin e frymëmarrjes.
1. Pas një frymëmarrje të thellë shkurtimisht të mbajë frymën tuaj, pastaj nxjerr ajrin nëpërmjet jerks të vogla të hartuara cik tub. Ajo nuk duhet të fryj cheeks.

2. Pas një frymë të thellë të mbajë frymën tuaj, pastaj të nxjerr një shtytje të mprehtë nëpërmjet një gojë të hapur. Në fund të buzëve tym duhet të kalojë një tub.
3. Bëni një frymë thellë, të mbajë frymën tuaj. Krahun përpara, pastaj shtrydh gishtat në një grusht. Sillni krahët në supet, ngadalë shpërndarë në dorë, dhe pastaj të kthehet në shpatullat e tij. Përsëriteni këtë cikël 2-3 herë, pastaj nxjerr me forcë.
4. Ne besojmë në mendje. Thith për 12 sekonda, frymëmarrje vonesë-48 sekonda, nxjerr 24 sekonda. Përsëriteni këtë cikël 2-3 herë.

Komplikimet e mundshme të emfizemë

• komplikime infektive. Zhvillimi i mundshëm i pneumonisë, abscesi mushkërive.
• Dështimi frymëmarrjes. Të lidhur me oksigjen metabolike dhe dioksidit të karbonit në mushkëri modifikuar.
• Dështimi Zemra. Në emfizemë rënda rrit presionin në arterie pulmonar. Kompensues rritje barkushe të drejtë, atrium e drejtë. Me kalimin e kohës, ndryshimet që mbulon të gjitha pjesët e zemrës. Pompimit Funksioni i zemrës vuan në mënyrë dramatike.
• komplikimet kirurgjikale. Kur ju thyejnë zgavrën së bashku me penetrim të madh bronke e mundshëm të një vëllim të madh të ajrit në këtë zgavër. Pnevmatoroks formuar. Dëmtimi i mureve mes mushkëror mund të shkaktojë gjakderdhje të mushkërive.

Moti në emfizemë

Trajtim të plotë për emfizemë pamundur. Tipar i sëmundjes është progresion i saj konstante, edhe gjatë trajtimit. Me trajtimin e duhur për masat mjekësore dhe terapeutike respektuar të menaxhuar sëmundje të ngadalësohet disi, për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe të vonojë aftësi të kufizuara. Me zhvillimin e emfizemë në sfond defekt kongjenitale të sistemit parashikim enzimë është zakonisht e dobët.

Emfizemë Parandalimi

Masat parandaluese siç janë rekomanduar:

• ndërprerja e duhanit;
• higjienën personale kur punojnë me substanca të dëmshme gaztë.
• trajtim në kohë të sëmundjeve të mushkërive (bronkit, astmë), të cilat mund të çojë në emfizemë.