Faringjit


Faringjit - sëmundje fyt, natyra kryesisht infektive, me lezionet e mukozës dhe nyjet limfatike. Rrallë i izoluar, i kombinuar zakonisht me një sëmundje inflamatore akute të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Faringjit është parë shpesh në moshën e mesme dhe të vjetër. Fëmijët zakonisht zhvillohet fyt strep. Sipas statistikave, meshkujt vuajnë nga kjo gjendje më shpesh se femrat.

Shkaqet e faringjit


Fyt strep është zhvilluar nën ndikimin e një agjenti infektiv, në 70% të rasteve të mbetura 30% virusi është një infeksion, fungale, reaksion alergjik bakteriale dhe plagosje.

Faringjit kronike zhvillon për shkak të inflamacionit të gjatë rrjedh e fytit, ftohjet e shpeshta, infeksionet bakteriale bashkuar shtesë të virusit tashmë ekzistues. Shkaktojnë edhe i faringjit kronike mund të shërbejnë si faktorë të pafavorshme klimatike dhe mjedisore (ndotja e ajrit, kimike, duhanit dhe të pijshëm). Faringjit kronike është karakterizuar nga një periudhë të gjatë të zhvillimit.

Ashtu si të gjithë faringjit kronike përkeqësuar në imunitet të ulët, prania e sëmundjeve të tjera infektive që mund të ndodhin paralelisht, në kushte të vështira, kur trupi ndihet super ose ngarkesës.

Ndonjëherë faringjit kronike kombinuar me inflamacion kronik të orofaringut bajamet (grykët kronike). Inflamacion, vazhdoi rrjedhin në indin Mukoza dhe faring limfoid çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe si pasojë në atrofi. Në varësi të shtrirjen dhe thellësinë e mukozës plagë të fshehtë disa forma të faringjit - një fytit, hypertrophic dhe atrofycheskaya.

Simptomet e faringjit.

Simptomet e faringjit ndryshme mjaft, por shumica e pacientëve vërejtur siklet kur gëlltitjes. Ajo mund të jetë e thatë, djegie, ndjesi ashpër, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjenja nuk mashtrimi i gëlltitjes pështymë, ndjesi të trupit të huaj. Kjo mund të shqetësojë dobësi, dhimbje koke periodike ose të vazhdueshme, ethe të lehtë. Kur faringjit mund të rritet nyjet limfatike zverku dhe submandibular, ndonjëherë e dhimbshme kur shtypet. Kur hundës simptomat dhe dhimbje në veshët menjëherë të konsultoheni me një mjek ose terapist mjekun Ent. Këto simptome tregojnë një infeksion i fyt lëviz në rajonin e veshit të mesëm, e cila mund të çojë në inflamacion në terren dhe dëgjimit humbjen.

Të njëjtat simptome mund të ndodhë gjatë fytit ose purulent grykët, dallimi kryesor është se në këto sëmundje është dhimbja më e theksuar, dhe një rritje të mprehtë në temperatura në 39 ° C. Në raste të rralla, mund të jetë një kombinim i dy sëmundjeve. Ajo është ngatërruar shpesh faringjiti në fëmijët me sëmundje infektive akute të tilla si fruthi dhe fruth i keq. Në disa raste kërcënuese difterisë infektive sëmundje maskuar simptomat e faringjit dhe nuk mund të merret seriozisht. Për difterisë, film tipik i lëvizshëm vështirë të pllakë të bardhë apo gri-të bardhë.

Bastisjet Difteria mbi bajamet dhe murit mbrapa.

Disa sëmundje sistemike dhe çrregullime neurologjike mund të marr pjesë në maskaradë si simptomat e faringjit për shkak të vetë dhe vetë-diagnozën mund të çojë në pasoja serioze. Për të sqaruar diagnozën mund të kërkojë konsultime shtesë specialistë të ngushta.

Masat diagnostike.

Diagnoza është mjaft e thjeshtë, kur flitet për një mjek do të shqyrtohet gojën, me Zgjedhje të mundshme gardh për diagnozën e mëtejshëm të patogjen. Muri pasme të fyt, rishikimi do të ënjtur, e kuqe të ndritshme, me follicles zgjeruar e indeve limfoid.

Hyperemia dhe edema e faringut murit posterior

Gjithashtu duhet të kalojnë një analizë të përgjithshme të gjakut dhe urinës për të zbuluar peshën e përgjigjes inflamatore dhe cilësinë e sëmundjeve të lidhura me diagnozën.

Trajtimi i faringjit.

Trajtimi i kompleksit, që synojnë reduktimin e simptomave lokale dhe ekspozimit ndaj shkaku themelor, mbështetur fyt. Qëllimi kryesor i trajtimit të faringjit - siklet përzier. Trajtimi do të përfshijë drogë anti-inflamator, analgjezik, antiseptik dhe antibacterial.

Për trajtimin aktuale të dy faringjit akute dhe kronike, mjetet që promovojnë hydration Mukoza mur faringut pasmë, heqja e ndjenjat që mund të shihet si paresthesia (ndjesi shpimi gjilpërash në fyt, praninë e një trupi të huaj dhe kështu me radhë. D.). Me trajtimet popullore mund të vijë një tretësirë ​​të gjatë gargling e urtë, kamomil, Calendula ose yarrow, vajosje pasmë faringut mur me një përzierje të glicerinë dhe gjalpë bukuroshe.

infektive faringjit natyra treguar spërkatje efektin faring kombinuar me gojë e aerosols (antiseptik dhe analgjezik) Faringosept, antianhin, strepsyls. Në mënyrë tipike, pilula dhe lozenges kanë aktivitet të ulët, të përshkruara tyre për forma të buta të sëmundjes. Zgjedhja e agjent antibacterial do të jetë zili të mesme vyvyalennoho patogjen dhe faringjit rënda. Nëse faringjit alergjik përdorur antihistamines. Në trajtimin e faringjit përdorimit imunomodulatoreve akute që nxisin forcat e trupit për të luftuar sëmundjen.

faringjit kronike trajtimi fillon me përshtatje të vatrave e infeksioneve kronike e rrugëve të sipërme dhe të frymëmarrjes kavitetin oral. Me efikasitetit të kanalizimeve të mundshme kirurgjikale në mënyrë rigoroze në dëshmisë. Në format hypertrophic e hypertrophy tokës (hyperplasia) duhet të digjen, përdorimi kryodestruktsyyu, lazerokoahulyatsiyu.

faringjit atrofik Trajtimi më simptomatike që synon thatësi, dhimbje në fyt. Për këtë qëllim, përdorni 1 zgjidhje% e jodit, të naftës dhe alkaline inhalations, pije zgjidhje alkaline. Brenda ngarkuar vitaminë A, përgatitjet e jodit. Duke pasur parasysh faktin se shkaku i faringjit kronike mund të jetë sëmundje hormonale dhe endokrine, sistemin kardiovaskular, mushkëritë, dështimi i veshkave mund të kenë nevojë për të marrë pjesë në specialistë të trajtimit. 

Rehabilitimin e mëtejshëm dhe trajtimi i përkeqësimit jashtë kronike: treguar trajtim Klimatike (bregdetin dhe zonat malore).

Komplikimet e faringjit

Komplikimet mund të ndahet në lokal, lagje dhe në një distancë, dhe të përgjithshme. Me komplikime lokale në lagjen angina më të shpeshta (purulent) peritonzillyarnyy ose retropharyngeal abscesit, media akute otitis (pezmatimi i veshit të brendshëm), edemë laryngeal, celulitit, pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit kronik. Në raste shumë të rralla gjëndër prekur pështymës zhvillon lymphadenitis qafës së mitrës.

Abscesi Retropharyngeal

Komplikimet përfshijnë një distancë sëmundjet autoimune që ndodhin si një trup rezultat allergization. Një nga më e rrezikshme është një ethe reumatike dhe glomerulonefriti. Ethet reumatike shkakton lezione valvulave të zemrës dhe defekte të zhvillimit, dhe më vonë të dështimit kronik të zemrës. Glomerulonefriti mund të shkaktojë sëmundje kronike të veshkave. E gjithë kjo në masë të madhe të përkeqësojë cilësinë e jetës dhe mund të çojë në vdekje. Shumë shpesh ndodhin komplikime në fëmijët që janë në bazë të faringjit dhe grykët mund të ndodhë imët guri shoqërues të rreme, manifestohet mbytje frymë dhe muskujve vrull e laring.

Features ushqyerit dhe parandalimin e rikthim në faringjit.

Procesi inflamator që ekziston për një kohë të gjatë në fyt orale, depletes funksionin e tij mbrojtëse, të ushqyerit në mënyrë të duhur - çelësi i trajtimit të suksesshëm dhe parandalimin e mëtejshëm të sëmundjeve të ndryshme. Ushqyerit dhe faringjit pjesë të vogla duhet të jetë i vogël, ushqimi duhet të trajtohet mirë termikisht. Për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm dhe Mukoza kështu përflakur për të përjashtuar:

• përafërt, ushqimi tretet dobët.

• Sharp, të kripura, ushqime të tymosur.
• Ushqime të ftohtë (akullore, sodas).

Ushqime të pasura me yndyrna vegjetale dhe vitamina (A, B12, B6 dhe C) do të shërohen shpejt. Si një masë paraprake e nevojshme gjatë rritjes së sëmundshmërisë së përgjithshme SARS shmangur vende me përqëndrime të mëdha të njerëzve. Prodhuar vaksina në kohën e duhur për të sanitize burimin e infeksionit të zgavrën me gojë (kariesit, grykët).