Tuberkuloz pleurit


Tuberkuloz pleurit - reaksioni inflamator pleural është shkaktuar nga Mycobacterium tuberculosis, të cilat depërtojnë në lymphogenous trupit (nëpërmjet limfatike) ose hematogjene (nëpërmjet gjakut) do të thotë.

Shkaqet e pleurit tuberkuloz


Më shpesh ndodh në të rinjtë, si një gipersensibilizatsiya rezultat. Shpesh ka comorbidity, tuberkulozi pleural dhe mushkëritë. Kjo mund të reduktohet imunitet për shkak të sëmundjeve të ndryshme (kanceri, diabeti, marrja e glukokortikoideve, etj), sensibilitet ndaj tuberkulozi, kontakt të ngushtë me pacientët TB. Tërësia e këtyre arsyeve mund të çojë në zhvillimin e tuberkulozit në pleurë.

Simptomet e pleurit tuberkuloz

Fotografia klinike varet nga shumë faktorë: mosha dhe kushtet e përgjithshme të pacientit, ndjeshmërinë ndaj tuberkulozi, prania ose mungesa e lezioneve të tjera të tuberkulozit, ndryshimet karakter në pleurë, llojet e lëngjeve, vlera e tij, pleurit vend.

Ka tre opsione kryesore të pleurit tuberkuloz: alergjik, perifocal, pleurë tuerkulez.

Pleurit alergjik karakterizuar nga fillimi akute me ethe me 38 dhe më lart. Nuk është një akumulim të shpejtë të lëngjeve, ka takikardi, gulçim, dhimbje në anën. Këto efekte shpejt zbehet dhe pastaj zhduket krejt. Shfrim alergjik ndodh në pacientët me infeksion tuberkulozi kryesor natyrisht të freskëta ose kronike të infeksionit.

Pleurit Perifocal, zakonisht një rezultat i përfshirjes në procesin inflamator, në praninë e fletëve pleural tuberkulozi pulmonar - fokale, infiltrative apo shpella. Simptomat pakta. Nuk keni dhimbje gjoksi mund të jetë tharë fshij pleural. Kursi i një kohë të gjatë, shpesh rikthim. Mund të ndodhë me akumulimin e lëngjeve, ndërsa fotografia klinike bëhet ndritshme (ethe, djersitje, takikardi, etj).

Tuberkulozi e pleurë Karakteristika të karakterizohet sleduschym:

1) shpërndarjen e shumëfishtë formimit të vogël foci,
2) vatër të vetme të madhe me elementë caseous nekrozë,
3) caseous madh - reagimi nekrotik.

Ndoshta si një sëmundje të dallueshme, dhe në kombinim me lezione tuberkulozi të organeve të tjera. Ka pleural karakter shfrim.

Vetëm mund të zhvillohet pleurit purulent tuberkuloz (empyema). Temperatura e trupit është 40 gradë, të shqetësuar në lidhje me djersitje natën, peshë të reduktuar, mund të jetë kollë e thatë, pala lënduar.

Mund të ndodhë shuar, pacienti në fjalë përkeqësuar vetëm dyspnea.

Simptomet e zhvillimit pleurit akute: kollë e thatë, ndjenja pak fryma, pacienti qëndron në anën e pacientit, ose ulur, fytyrën fryrë, venat fryrë qafën, cianozë e buzët.

Testet për pleurit dyshuar tuberkuloz

Nëse pleurit alergjik në gjak vërejtur: eosinophilia, përshpejtuar shkallën e sedimentimit të eritrociteve. Kur shtetet purulent: Limfocitoza, ndryshim neutrophilic majtë, norma sedimentation eritrociteve rritur ndjeshëm. E gjithë kjo është për shkak të dehjes.

Radiologjike shënuar errësuar fushat e mushkërive në divizionet më të ulëta, shpesh në formën e linjave të zhdrejtë. Kur mezhdolevom pleurit shënuar hije trekëndore me përshkruan paqarta. Vetëm mbajnë ultratinguj zgavrën pleural, për të qartësuar praninë e lëngshme dhe sasinë e tij, i dha fund birë të mëtejshëm.

Left-side shfrim pleural

Metoda më e diahnostichikim është studimi i lëngun pleural. Ngjyra e saj është kashtë verdhë, përqindja e 1012- 1015, testi Rivalta pozitiv proteina, ngritur në sediment mbizotërojë qelizat (neutrofilet, në septike). Si studiuar edhe LDH enzimë, e cila do të rritet si i larmë dhe gjak. Të kryer kërkime mbi Mycobacterium tuberculosis (gjendet rrallë).

Rëndësia e madhe tani është gjithashtu ka videothoracoscopy e birë.

Testet pleurit tuberkulozit në 90% të pozitive.

Diagnozën diferenciale është bërë me rrjedhje të etiologies tjera: parapnevmonichnyy, tumor lidhur me sëmundje të zemrës dhe etj Nëse keni simptomat e mësipërme, sidomos në fazën akute, duhet të nënshtrohet trajtimit në spital për të përmirësuar foto klinike dhe radiologjike, e cila do të marrë rreth 2 javë, dhe në rast të tuberkulozit etiologjisë së 2 muaj, me kalimin në kujdesin ambulator dhe kontrollin.

Trajtimi i pleurit tuberkuloz

Në vendosjen etiologjinë e pleurit tuberkulozi duke u trajtuar me regimens standarde antibiotik. Përveç kësaj duke përdorur terapi anti-inflamator (NSAIDs, kortikosteroidet), fizioterapi - elektroforezë lidasa, jod kalium, stërvitje, masazh dhe të tjerët. Kaloni birë pleural për të hequr lëngun injektuar në zgavrën e glukokortikoideve. Hapi i parë është për trajtim spitalor.

Mjete popullore Trajtimi

Përdorimi i concoctions të ndryshme të bimëve në trajtimin mjaft e kufizuar për shkak të nevojës për të përdorur më pak të lëngshme për shkak të rrjedhje pleural. Në fazën e trajtimit, për shërim është më mirë që të pranojnë vetëm ilaç të përshkruara nga mjeku.

Ushqimi për pleurit tuberkuloz

Dietë të lartë-proteina: mish, peshk, produkte qumështi, qumësht. Përdorimi i karbohidrate: produkteve të bukës, si dhe qull (bollgur, oriz, mel). Po aq e rëndësishme përmbajtja e acideve minerale, kërkesa fizike për ta është i mbuluar nga përdorimi i frutave dhe perimeve. Shkalla e lëngjeve në ditë nuk duhet të kalojë 1 litër. Designed dietë kripë.

Rehabilitimi pas pleurit tuberkuloz

Rehabilitimi është e mundur në sanatoria TB rreth dy herë në vit (2 javë), brenda dy viteve të rimëkëmbjes.

Komplikimet e mundshme të pleurit tuberkuloz

Me trajtim parakohshëm është bashkuar me një infeksion sekondar zhvillon empyema, abscesi mund të formojnë indet dhe ndër brinjëve tej nënlëkurës muskujt. Në fund të fundit gyp torakale është formuar. Ajo mund të zhvillohet valvulare pneumatoraks.

Parashikim

Me trajtimit me kohë të motit të favorshëm. Komplikimet ndodhin në 1% të rasteve.

Parandalimi pleurit tuberkuloz

Shmangni hipotermi, kalimin vjetor prej x-rrezet. Nëse është e mundur, për të shmangur kontaktin me njerëzit me TB.