Tracheitis


Arsyet tracheitis
Simptomat dhe komplikime
Diagnostics
Trajtimi i tracheitis
Tracheitis Parandalimi

Një nga manifestimet më të shpeshta të infeksioneve respiratore është tracheitis, dhe sindromi i dhënë përshkruan një kurs tipike të një viti nga infeksionet e pritshme epidemike - gripin.

Tracheitis - Sindromi klinik i karakterizuar nga ndryshimet inflamatore në mukozën e trake, e cila është një manifestim i infeksioneve respiratore, ndodhin si akute dhe kronike.

Shkaqet tracheitis


Deri në zhvillimin e tracheitis mund të shkaktojë një numër arsyesh:

1) Infeksioni shkakton: viruset (gripit, etj), bakteret (Pneumokoku, streptokoket, Stafilokoket, Haemophilus influenzae, Klebsiella dhe të tjerët), kërpudha.
2) Arsyeja Noncommunicable (inhalimi super aerosol ajrit inhalimi i pluhurit, kimikateve, gazrave dhe avullit).

Faktorët e rrezikut tracheitis të ngjashme me ato me infeksione të rrugëve të frymëmarrjes:

• faktorët natyrorë (ftohtë dhe me erë);
• reduktuar imunitetin lokal (ftohjet e shpeshta);
• imunodeficiencës (sëmundje të lidhura kronik - sëmundje të mëlçisë, diabeti, astma, COPD, emfizemë, kancer dhe imunodeficiencës tjetri moshë - foshnjat, të moshuarit);

• zakone të këqija (pirja e duhanit më shumë abuzimin, abuzimi me alkoolin).

Burimi i infeksionit në tracheitis infektive - Një person i sëmurë ose automjet. Në qoftë se edhe media nuk ka shenja të shëndetit, dhe ai duket i ndryshëm nga një person i shëndoshë, personi i sëmurë ka shenja klinike të tracheitis dhe / ose sëmundje respiratore akute dhe është ngjitëse nga dita e parë e fillimit të simptomave.

Mekanizmi i infeksionit - Aerogenic nga pikat ajrore ose pluhur ajrore nga ana e transferimit. Rrezikshme llak gjobë aerosol nga kollitjes dhe teshtitjes nga burimi i infeksionit brenda një rrezeje prej metra 1,5-2h. Mos harroni se në bazë të infektimit me virusin e caktuar mund të vazhdojnë në objektet e mjedisit (lodra, mobilje, shalle dhe peshqir, etj).

Totale sensibilitet. Sëmurë më shpesh fëmijët dhe të moshuarit (ngjeshur në grupe të mëdha, sistemi imun i papërshtatshëm). Ashtu si me të infeksioneve respiratore në përgjithësi është një stinë dimri-pranverë.

Struktura anatomike dhe vendndodhja e trake

Trake (trake) është një tub kërcor i përbërë nga 15-20 unaza kërcor, të cilat janë të lidhura me lidhje fijor. Mukoza e trake (dhe laring) mbuluar me epitelit ciliar, ka një numër të madh të gjëndrave të mukozës dhe elemente të indeve limfoide. E vendosur në trake qafës së mitrës VI - V rruaza kraharorit, të vendosura në fyt të lartë, trake dhe nën forks (degëzim i trake) dhe shkon në bronke. Tracheal lumen diametër nga 15 deri në 18 cm, gjatësi 11 cm Funksioni kryesor -. Frymëmarrje.

Trake. Normë.

Ndryshimet patologjike në trake në inflamacion karakterizuar nga pamja e ënjtje e mukozës, enët polnokrovyem (mukozën hyperemic) infiltrimin e indeve (akumulimit të qelizave inflamatore), exudate mbi sipërfaqen mukozale sasi të ndryshme të mukusit, e hemorrhages imët infeksion viral (gripi). Nëse procesi është i gjatë (tracheitis kronike), mukoza bëhet hypertrophied parë dhe pastaj atrofizuar. Hypertrophy lirimin mucous duket mukusit mucopurulent, edemë mukozale, hyperemia. Kur shell atrofi zbehtë me një nuancë pak gri, mukusit shell pak të mbuluara me crusts, duke shkaktuar irritim të vazhdueshme dhe kollitjes.

Simptomat klinike të tracheitis

Ka tracheitis akute dhe kronike, të cilat kanë dallimet dhe veçantitë e tyre.

Tracheitis akute shfaqet në ditën 2-3y pasi simptomat e sëmundjes së Roto-dhe nasopharynx, laring. Temperatura Pacientët reagimi i subfebrile (38 °) në temperaturë febrile (38,5 ° dhe më lart). Simptomat paralele të intoksikimit (dobësi, djersitje, të dridhura, kreu dhe dhimbje të muskujve). Pacientët mund të ankohen në hundë ose rhinorrhea hundës (hunda e rrjedhjes), dhimbje në fyt, kur gllabërim, gërvisht.

Një tipik tracheitis simptomë - paraqitja në sfondin e ankesave të mësipërme të kollë e thatë më shumë gjatë natës, në mëngjes për shkak të akumulimit të kollës mukozë zakonisht rritet. Përkundër faktit se ka mukusit në trake, kollitjes shkarkimin nga e vështirë e saj. Në fëmijët, kollë mund të jetë pristupoobraznym, dhe kjo mund të provokojë lot, frika, fëmijët e qeshur, lëvizjet e tharë, ajri shumë i ftohtë. Simptomat që lidhen kollë - ndjenja sadneniya gjoks, gudulisje në fyt. Edhe frymë thellë mund të shkaktojnë sulme të sadnyaschaya kollë të thatë, sepse shumica e pacientëve frymëmarrje bëhet e cekët.

Me përfshirjen e traktit fqinj të frymëmarrjes mund të bashkohet me simptome të reja. Nëse procesi i përfshirë laring, është leh kollë, dhimbje, inflamacion i foto bronke duket bronkit (kolla bëhet më e shpeshtë, nuk është gëlbazë - mukozës së pari, por me 3-5 sëmundje ditë bëhet karakter mucopurulent). Dëgjim të mushkërive të frymëmarrjes bëhet e vështirë, e thatë ose me lagështi wheezing dëgjojnë.

Tracheitis kronike mund të jetë një pasojë e tracheitis akute, dhe proceset e tjera kronike inflamatore (pezmatimi i sinuseve, nasopharynx). Nganjëherë pacientët janë të shqetësuar dehje dhe temperatura. Në shumicën e rasteve, kollë - vetëm simptomë e formës kronike tracheitis. Një kollë është e thatë, e dhimbshme në mëngjes. Pacientët që vuajnë nga për vite me rradhë.

Komplikimet e tracheitis akute

Tracheitis izoluar rrallë çon në komplikime kombinim më të rrezikshme të formën e saj. Kështu, kur larynhotraheyte për frikë zhvillimin e mundshëm të stenozë të laring (sidomos në foshnjat) në traheobronhyte - pengesave udhë ajrore për shkak të akumulimit të sekrecionet e mukozës dhe vrull.

Prognoza për trajtimin në kohë kohëzgjatjen e sëmundjes favorshme shkonin 7-14 ditë.

Diagnoza tracheitis

Diagnoza shpesh është tracheitis epidemiologjisë klinike. Kur në pyetje pacienti e kthen historinë epidemiologjike (kontaktoni me një pacient me SARS dhe ARI), historia e jetës (sëmundje shoqëruese, zakonet e jetesës). Është tërhequr vëmendja për karakterin e ankesave tipike - kundër sfondit të shfaqjes së simptomave të sëmundjes respiratore akute SARS thatë apo e dhimbshme, ndonjëherë paroksizmal, kollitjes gjatë natës dhe në mëngjes. Fëmijët provokuar kollitjes shkaqet e jashtme (duke qarë, qeshur, frymëmarrje të thellë, ndryshim në temperaturën, frikë). Dëgjim do të ndryshojë gjatë traheobronhyte (frymëmarrje të vështirë, wheezing ose suzhie lagësht).

Inflamacion në tracheitis

Diagnoza konfirmohet pas laryngoscopy, tracheal Mukoza hyperemyrovannaya, fryrë, nganjëherë i vockël hemoragji, një sasi e madhe e mukusit, infiltrimi ind (tracheitis hypertrophied). Në procesin kronike Mukoza trakeale zbehtë gri, i hollë, mukusit pak, ndonjëherë ngjyrë kafe (tracheitis vjetëruara).

Tracheitis në laryngoscopy

Studimi Paraclinical: e gjakut komplet (leukocytosis, orthocytosis në varësi të shkaqeve që kanë sjellë inflamacion, rrit ESR).

Trajtimi i tracheitis

1. Masat organizative dhe regjimit.
Forma të butë dhe të moderuar të tracheitis në kombinim me simptome të tjera të frymëmarrjes
infeksioni nuk trajtohet për t'u shtruar në spital dhe pacientët e jashtëm (në shtëpi), përveç për fëmijët e vegjël dhe ata me bashkë-morbidities (në këto raste, çështja e shtrimit zgjidhet individualisht). Gjatë gjithë periudhës së sëmundjes është treguar mekanikisht dhe kimikisht pakët dietë (përjashtim erëza, yndyrore, skuqur ushqime kufizim) vetëm pije të ngrohta (pije frutash, çaj, fruta), duke pirë shumë lëngje. Në gjoks tregon mustardë. Në dhomën ku pacienti është, pastrimi i rregullt i lagësht dhe ajri hidratues (ajri i thatë provokon kollë) ventilim.

2. Trajtim të drogës tracheitis
• Terapia shkakor është përshkruar në bazë të agjent shkaktar. Në virusit klinike
tregon infeksion me antivirale efektin e drogës (Arbidol, izoprynozyn, reaferon viferon BE, tsikloferon, hrypferon, viferon, Amixin ose Lavomax, Remantadin, aflubin dhe të tjerët). Kur shkaqet bakteriale - drogë antibacterial e beta-laktamët (augmentin, Amoxiclav, Flemoclav, flemoksyn etj), cephalosporin brez 1-3 (Supraks, FORTUM, zinatsev dhe të tjerët) dhe, nëse parenteralnevvedennya nevojshme. Antibiotikët Uzkospetsifichnye emëruar zgjidhen individualisht, nëse vërtetohet patogjen.

Zgjedhja e drogës, dozim dhe trajtimit të përshkruara rreptësisht mjeku për të shmangur komplikime dhe vonesat procesin e shërimit!

• Të intensifikohet trajtimin shkakësore e infeksioneve bakteriale të emëruar IRS-19
Bronhomunal, erespal, immudon.
• Mjetet për kollë të emëruar në bazë të simptomave tracheitis lidhura. Kur kollë e thatë
pa përfshirjen në bronke mund të tregojnë agjentët antitussive (synekod, glauvent, tussyn, tusupreks, libeksin, herbion e gjethe delli), në praninë e vështirë niset sputumit - expectorants dhe mukolitike (droga Thermopsidis, jamball, alte, trumzë, ipekakuanë, mukaltyn, pertussyn, bronholytyn, hedeliks, bronhotsin, Askor, Bromhexine, ambroksol, lasolvan, ACC, mukobene).

3. Terapi lokale
• Terapia Thithja kryhet me simptomat e para të tracheitis. Ajo mund të jetë aq
Mbytje avull dhe nebulizer inhalimi (nebulizer tejzanor). Thithja mbajtur për 5-10 minuta në varësi të aparat për thithje ilaçi zgjedhur 3-4 herë në ditë për 5-7 ditë. Thithja mund të jetë alkaline (sode pijshëm), me kamomil, i urtë, Propolisi. Ilaçe për mbytje nga një mjek i emëruar.
• aerosols lokale (kameton, heksoral etj)

4. Mjetet juridike popullore trajtojnë tracheitis

• inhalimi gatuar përzierje e qepë dhe hudhër në formën e saj natyrore dy herë në ditë;
• patate Inhalations avull 2 ​​herë në ditë;
• lëng i zi rrepkë me mjaltë (1: 1) 3 herë në ditë;
• Ujitja orofaringut ekstrakt fletë butë, Calendula 3-4 herë në ditë (1-2 lugë gjethe apo lule në 0.5 litra ujë të valë - të insistojnë në një termos 01:00);
• ekstraktet e bagëtisë, trumzë, kamomil, mashtruese, e lë nënën dhe njerka, liquorice (1-2 lugë e bimëve në 0.5 litra ujë të vluar në një termos për 1 orë) - të marrë 3 herë në ditë para ushqimit për 1 / 3 filxhan i infuzion;

• gëlltitje e lakër dhe karrota lëngje;
• zierje e veshkave dhe shoots rinj e pishave (15 njësitë veshkave deri në 1 filxhan ujë të vluar, vlim për 15-20 minuta), të marrë 4 herë në ditë;
• hudhër grimcuar në qumësht të valë - ftohtë dhe për të marrë 1 lugë 4 herë në ditë
• mbytje Honey, mbytje me eukalipt.

Inhalimi avull me tracheitis

Tracheitis Parandalimi

- Shmangni hipotermi, një turmë të madhe të njerëzve në periudhën vjeshtë-dimër-pranverë.
- Forcim i trupit gjatë shëndetit (rubdown, derdhje ujë të ftohtë).

- Trajtimi në kohë i vatrave kronike të infeksionit dhe sëmundjeve të lidhura.
- Trajtimi ka filluar me kohë e ARI dhe ARI mund të pengojë në disa raste filluar tracheitis.
- Mënyrë jetese të shëndetshme (të ushqyerit, ajrit të freskët, stërvitje, vitamina), luftën kundër veseve.