Sinusit


Mukoza e zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale numrin e saj të funksioneve të rëndësishme për trupin. Kjo mbrojtje nga mikrobet (mukusit që ka veti antibacterial), heqja e ka marrë mikropjesezat (epitelin ciliar multi-përshpejtuar tërheqjen e mukusit dhe mikrobet) dhe është ventilim adekuat (ngrohja e ajrit dhe formimin rrymë ajri). Megjithatë, për shkak se membrana mucous vetëm formimi funksionale e zgavrën e hundës dhe sinuseve, dhe të ndërlidhura, procesi inflamator mund të "bredh" nga hunda në sinuseve dhe mbrapa. Më të prekur sinus haymorovi - zhvillimin e sinusit, për shkak të sinuseve shumë struktura dhe gojët e tyre. Dytë në shpeshtësinë e sëmundjes sinus - është e sinusit. Në mënyrë të ngjashme, procesi inflamator mund të kapë qeliza ethmoid (etmoyidyt) dhe xhiron klynovydnuyu (sfenoidit). Të gjitha këto sëmundje përkasin sinusit.


Ka inflamacion i mukozën e nofullës (nofull) sinuseve - sinusit, sinusit - inflamacion i sinus frontal, etmoyidyt - inflamacionit grilë labirint dhe sfenoyidyt - inflamacion i sinus në formë pyke. Sëmundja mund të jetë e njëanshme ose bilaterale, me përfshirjen e një sinus ose humbjen e sinuseve paranazale në njërën apo të dyja anët - të ashtuquajturit pansynusyt.

Informacione të përgjithshme rreth sinusit

Sinusit - emër i përgjithshëm për sëmundjet e sinuseve paranazale. Kur zhvillimin e ndonjë të veçantë të pavarur sinus inflamacion (ose dy prej emrave të njëjtë nga anët e ndryshme simetrik), diagnoza ndikon në emrin e sinus prekur. Sinusit - (sinus nofull ose Haymorovi), sinusit (frons Latine -. Ballin). Kur etmoyidyti qelizat e ajrit ethmoid Procesi i përfshirë (kockave që ndan zgavrën e hundës nga zgavrën e kafkës). Kur sfenoyidyti pykë sinus prekur (hapësirë ​​të vogël të freskët, të vendosura në mes zgavrën kraniale dhe nasopharynx - një shumë të sinus "thellë"). Shumica e spitaleve në trajtimin e inflamacion në nofull apo sinuseve ballore dhe humbjen e tyre sodruzhestvennoe. Kjo do të thotë se sinusit - shpesh sëmundjen dhe rëndësia e saj është e qartë për të gjithë në buzët e të gjithëve këtë diagnozë. Megjithatë, shpesh të tilla "i kombinuar" diagnoza si haymoroetmoidit, hemysynusyt, polisinusit, pansynusyt.

Në zhvillimin e sinusit Rol të rëndësishëm ka luajtur nga infeksione të ndryshme të sipërme të frymëmarrjes, proceset e ndryshme patologjike që ndodhin në zgavrën e hundës, gojës, faring. Sinusit dhe etmoyidyt kanë të njëjtat arsye si në inflamacion të sinus nofullës. Sinusit është dukshëm më e vështirë se inflamacion tjetër të sinuseve paranazale. Etmoyidyt akute e lezioneve kockave vërejtur kryesisht në muret e fruth i keq. Sfenoyidyt të rralla dhe zakonisht shoqërohet me pasme sëmundje grilë celular labirint.

Simptomet e sinusit

Simptomat e fytit e sinusit janë kongjestion i hundës, shurdhim dhe dhimbje në kokë, sinuseve parashikimet. Simptomet e inflamacion mukozën e sinuseve nofullës mund të jetë dhimbje shtypës në rrënjët e dhëmbëve të nofullës së sipërme dhe një ndjenjë e "plotësinë" të orbitës (mur fund e sinuseve - rrënjët e dhëmbëve, murin e sipërm të sinus është njëkohësisht muri ulët e orbitës). Kjo gjendje quhet sinusit fytit. Nëse shtypur dhimbje të lokalizuara kryesisht në hundë, ballin, thonë fytit Frontin (inflamacion të sinuseve ballore).

Simptomet e sinusit purulent (përfshirë sinusit) imitoj ato të fytit sinusit, por hundë duket trashë të verdhë (purulent) shkarkimin dhe trupi temperatura mund të rritet në 37,5-380.

Kur sinusit një ndjenjë e tensionit ose dhimbje në sinus prekur, shkelja e frymëmarrjes hundës, shkarkimin nazale, dëmtimin e erë në anën e prekur, fotofobi dhe lacrimation. Dhimbja shpesh difuze, të paqarta ose të lokalizuara në ballin, tempujt dhe ndodh në të njëjtën kohë të ditës. Temperaturën e trupit në rritje, shpesh një ftohtësi.

Përpara Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje në ballin, sidomos në shqetësim mëngjes e fryma e hundës dhe ndarjen e pjesës përkatëse të hundës. Dhimbja është shpesh e padurueshme. Në raste të rënda - dhimbje sy, fotofobi dhe ndjenjë të reduktuar të nuhaturit. Dhimbje koke subsides pas zbrazjes sinus dhe përditësuar si vështirësi dalje.

Në fronte akute të gripit rrit temperaturën e trupit, nganjëherë ndryshuar ngjyrën e lëkurës gjatë sinuseve, shënoi ënjtje dhe edemë në ballin dhe qepallë e sipërme.

Kur etmoyidyti Shqetësimi dhimbje koke, dhimbje të ngutshme në rrënjë të hundës dhe hundës. Bold parë i lëngshëm, dhe purulent. Ndjenjë reduktuar ndjeshëm e erë është shumë frymëmarrje e komplikuar hundës. Temperaturën e trupit në rritje.

Kur sfenoyidyti ankesat e dhimbje koke. Më shpesh ajo është lokalizuar në rajonin parietal, thellë në kokë dhe qafë, syrit. Në lezionet kronike dhimbje ndjeu në kurorën, dhe në sinuseve në shkallë të madhe mund të përhapet në kokë. Nganjëherë pacientët ankohen për rënie të shpejtë.

Zhvillimi i sinusit

Sinusit shpesh lindin kur, për shkak të ënjtje e mukozës "bllokuar" anastomosis dhe kullimit adekuate sinus ndodh. Vazhdimisht vonuar mukusit prodhuara në sinuseve, dhe promovon riprodhimin e microflora patogjen. Zakonisht sinusit të ndodhë kundër një infeksion prostudnoy sfond, dhe si rrjedhim zhvillimin e lezione virale e mukozës së sinuseve. Në raste të tilla, sinusit diagnoza fytit. Kur trajtimin e të ftohtë të zakonshëm, zakonisht me inflamacion mukozën e hundës është mucous dhe inflamacion të sinuseve. Megjithatë, në një numër të karakteristikave (strukturën e gojës së sinus, virulenca (agresiviteti) embrion) zhvillimi fillon në sinuseve mesme (bakteriale) mikroorganizmave të. Procesi i "utyazhelyaetsya" dhe zhvilluar sinusit purulent.

Ne gjithashtu duhet të përmendim "odontogenic" sinusit (inflamacion i mukozës shkaku nofullës sinus qëndron në dhëmbët e nofullës së sipërme). Siç është përmendur tashmë, vrimë dhe rrënjët e dhëmbëve mund "të publikojë" në zgavrën e nofullës sinus. Në trajtimin e materialit mbushje të dhëmbëve mund të goditur në gji të tij, dhe materiali në vetvete është një trup i huaj. Nuk është një reagim inflamator. Qëndron zgjatur materiale në zgavrën sinus mund të bashkohen në një infeksion fungale. Çdo infeksion në dhëmbët e nofullës së sipërme (periodontitis) gjithashtu çon në ekzemë sinusit odontogenic.

Diagnoza e sinusit

Diagnoza e fytit akute dhe purulent sinusit është fare e thjeshtë. Mjeku duhet të intervistojnë kujdes pacientin, të shqyrtojë zgavrën e hundës dhe të bëjë sinuset renhenohraficheskoe kërkimore. Grumbullimi i lëngjeve (qelb) në nofull dhe sinuseve ballore radiografitë është si "nivelit të lëngshme". Në këtë situatë ajo është mjaft e thjeshtë për t'u kuptuar.

Me gjendjen kronike sëmundje sinus është disi më i komplikuar: për të përcaktuar organi i huaj, procesi polypous, cysts dhe ndryshime të tjera duhet të kryejë një hetim CT e sinuseve paranazale.

Trajtimi i sinusit

Fytit akute (virale) dhe sinusit mund të trajtohen në shtëpi. Droga mjaft përdorin që të lehtësojë ënjtje e mukozës dhe për të përshpejtuar largimin e përmbajtjes ndenjur (nazol, otryvyn, rinofluimutsil, Sinupret). Më keq, kur zhvillimin inflamacion purulent dhe për të shkuar rregullisht në spital apo trajtuar edhe në spital. Me këtë kusht duhet larë sinus (duke lëvizur lëngjeve ose "punctures" sinuseve nofull), të monitorojë ndikimin e trajtimit, përshkruajnë antibiotikët dhe droga të tjera (antiallergic, tonik, detoxification). Me trajtim adekuat i akute sinusit më shumë se 10-12 ditë nuk sëmuren.

Në sinusit kronik dhe sinusit nuk janë të ekspozuar ndaj ilaçeve lecheniyuneobhodimo kryer operacionin.

Inflamacion kronik i mukozën e sinuseve nofull (sinusit kronik) duhet të kryejë operacionin. Quajtur Operacioni haymorotomiya. Qëllimi i saj është sanitare (i pastër) sinus. Kjo mund të jetë heqja e një trupi të huaj ose koloni fungale heqjen polypozno mukozën ndryshuar, zgjerimin natyral ose artificial spivustya imponimi, për kullimit të mirë të zgavrën sinus. Vëllimi i kirurgjisë varet nga sasia e dëmtimit. Shpesh procesi është lokalizuar në sinuseve nofull, por mund të kërkojë një autopsi qelizat ethmoid (në etmoyidyti), sinus formë pyke (në sfenoyidyti). Përsëri, ka teknika të ndryshme, nga tradicionale deri inovative (endoskopik). Detajet e operacioneve të teknologjisë në dispozicion në çdo klinikë duke përdorur një metodë të veçantë. Vlen të përmendet se pas një periudhë kaq të shkurtër të operacioneve të rimëkëmbjes, komplikimet janë shumë të rralla, dhe më e rëndësishmja, efektiviteti i këtyre intervenimeve është 95-100%

Komplikimet e sinusit

Komplikimet e sinusit akut mund të jetë proces kronike, dhe kjo nga ana çon në acarimin shpeshta, ndjenja e shurdhim në kokë, lodhje. Drejtimin e proceseve që çojnë në degjenerim të mukozës, ai bëhet jo-funksional - vetitë mbrojtëse të rënien e saj. Vazhdimi për të forcuar shtetin, të zhvillojnë sindroma neurologjike (kokë dhe dhimbje fytyrës), sëmundjet e veshëve, të zhvilluar komplikime intracranial trajtë. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të parë një mjek dhe të fillojnë trajtimin e sinusit.

Parandalimi i sinusit

Parandalimi i sinusit dhe sinusit të tjera është e njëjtë me sëmundje të tjera të traktit të sipërm respirator. Shmangni hipotermi, mbajnë procedurat tonik (sportive, kalitje). Ju duhet të luftuar sëmundjen tashmë filluar, imunitet të pastra. Në një të ftohtë duhet të merren me të dhe të marrë medikamente që reduktojnë ënjtje e mukozën e hundës. Parandalimi më i besueshëm është padyshim kontrollit mjekësor.