Sleep apnea gjumë apnea natën


Sleep apnea - episode të pushimeve në frymëmarrje që ndodhin gjatë gjumit. Ata janë të rralla, ndodhin në normale, në qoftë se frekuenca e tyre nuk i kalon pesë orë. Me dhjetra, madje edhe qindra e pushimeve në frymëmarrje për një natë duke folur në lidhje me sindromin e obstruktive ose qendrore apnea e gjumit. Dallimet në mes të dy sindroma janë të llojeve të apnea.

Stop frymëmarrjes gjatë natyrës obstruktive fle lidhur me ndryshimet në rrugët e frymëmarrjes në nivelin e laring. Apnea e gjumit qendrore është shkaktuar nga lloji i punës së organeve dhe sistemeve të tjera, duke përfshirë mushkëri.


Shkaqet e mundshme Sleep Apnea

Në dispozicion shkakton apnea pengues gjumë të ngjashme me ato me gërhitës. Ato mund të grupohen në dy grupe të mëdha.

1. Vështirësia kaluar ajrit nëpër rrugët e frymëmarrjes. Kjo është e mundur nëse ka:
• sëmundjet e hundës (polyps, kistaTornvalda);
• Alergjia;
• fyt shpeshta lënduar apo adenoids;
• neoplasms faring;
• ngushtimi kongjenitale e rrugëve të frymëmarrjes;
• të vogla dhe u zhvendos përsëri nofulla të ulët;
• acromegaly ose sindromën Down, në të cilën gjuha zgjatur;
• depozitimi trashje e qelizave yndyrë rreth lumen e faring.

2. Reduced faring tonin e muskujve:
• ndërsa pirja e alkoolit ose medikamente që relaksoheni muskujt (qetësues, pilula gjumi të drogës, relaxants muskujve). Kjo është e mundur në operacionet dhe kur t'u çlodhur personin, përdorni frymëmarrje artificiale ose lehtësimin e dhimbjeve të rënda. Ky rrezik e gjumit para se të vijnë në vetëdijen;
• në funksion më të ulët tiroide, në të cilën të gjitha indet janë muskujt më të lirshme dhe të butë;
• të ardhurat në kundërshtim me impulse nervore nga trurit përgjegjëse për tonin e muskujve (miodistrofiey miastenia gravis dhe sëmundje të tjera neuromuskulare);

• kur dëmtuar nervat periferike gjatë operacionit apo trauma;
• shtypja e ndërgjegjes, e cila mund të vërehet në sëmundje të trurit apo lezione të nervave kraniale. Nëse kjo ndodh, ju duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore!

Në dispozicion shkakton apnea qendrore gjumë gjumë mund gjithashtu të ndarë në disa grupe.

1. Reduktimi aktivnostidyhatelnoho qendër në tru. Kjo qendër rregullon frekuencën dhe thellësinë e frymëmarrjes, duke dërguar pulses e muskujve të frymëmarrjes. Nëse këto sinjale nuk janë pranuar ose shërbyer frymëmarrje të rralla gjatë gjumit mund të ndërpritet. Ajo është në këto shtete:

• Sindromi Ondine
• lëndimit brainstem (trauma, hemorragji apo tumoret, kist)
• Rënia faringut (hedhur përmbajtjen acid stomakut në rrugët e frymëmarrjes)

2. mungesa e shkëmbimit të gazit të gjakut ose të organeve dhe sistemeve. Normalisht, në qoftë se shumë oksigjen, qendra e frymëmarrjes "off", në një kohë kur përqendrimi është reduktuar - në mënyrë aktive jep pulses për frymë. Me sëmundje kardiovaskulare ose çrregullim të mushkërive shkelur transmetimin e informacionit mbi përmbajtjen e oksigjenit në gjak. Si rezultat, të frymëmarrjes qendra "procese" që shumë pengojnë frymëmarrje, kur ka ndaluar, edhe ai të shpërndara kur zhvillimin hyperventilation. Kjo është e mundur nëse ka:

• sëmundja e mushkërive
• hypoxemia (oksigjenit zvogëlohet në gjak)
• sëmundje lartësi
• Dështimi i zemrës

3. Ndryshimet në këto studime frymëmarrje. Apnea qendrore mund të gjenden në studimin e gjumit (kur bie në gjumë, në një gjumë të thellë, peshë të tepërt kur lëviz sensorë të mjaftueshme për njëri-tjetrin). Në këtë rast, do të ishte gabim të flitet për sindromi apnea e gjumit qendrore. Por në sëmundjet neuro-muskulor dhe dobësi e muskujve të frymëmarrjes është një patologji. Kufiri i normës do të shërbejë ndalesa frymëmarrjes frekuencën dhe diagnoza shoqërues.

Simptomat e mundshme të apnea e gjumit

Sleep apnea - ndalimin e frymëmarrjes, të cilat nuk mund të dëgjohet (sidomos karakterin qendror) dhe e vështirë që të njohin kur një person është në gjumë. E vetmja shenjë e gjumit obstruktive herët mund të gërhitës që ndodh kur rivendosjen e frymëmarrjes dhe muret udhë ajrore luhatje.

Shfaqja e simptomave të tjera sugjeron përparimin e sindromit të apnea e gjumit dhe nevojën për trajtim të menjëhershëm me mjekun-somnolohy, e cila merret me frymëmarrje të dëmtuar gjatë gjumit. Manifestimet më të zakonshme të apnea e gjumit janë:

• sleepiness gjatë ditës
• zgjim shpeshta
• Sipërfaqja dhe gjumi i shqetësuar
• dhimbje koke mëngjesit
• Rritja mëngjes në presionin e gjakut pa mjekim kalon
• Nuk ka ulje në presionin e gjakut gjatë natës
• dridhje Night dhe bllokada
• Djersitje natën
• belching Night ose urth
• Qëndrimi Deri në tualet për urinimi më shumë se 2 herë në natë
• papërkrahje
• Steriliteti
• Shtim në peshë
• Paaftësia për të humbur peshë përgjithmonë
• Rritja e nivelit të sheqerit dhe zhvillimi i diabetit
• sulm në zemër herët në mëngjes

Morning • goditje

Të gjitha këto simptoma janë të lidhura me mungesën e oksigjenit në sfond ndalon frymëmarrjen gjatë gjumit, rritja e stresit në sistemin kardiovaskular dhe zhvillimin e çrregullimeve hormonale.

Diagnoza e apnea e gjumit

Metoda kryesore e diagnozës së Sleep Apnea - kërkimore frymëmarrje gjatë natës, kur matet airflow, gërhitës dhe përmbajtja e oksigjenit në gjak. Për ta bërë këtë, përdorni monitorimin frymëmarrjes, kardio-respirator monitorimin dhe polysomnography.

Për të vlerësuar funksionin e mushkërive do të duhet radiografi të mushkërive (nëse është e nevojshme, tomography llogaritur ose rezonancë magnetike), testet funksionale dhe të përcaktojë kapacitetin e mushkërive, rrjedhjen maksimale espirator dhe gazeve të gjakut.

Për të vlerësuar shëndetin e përgjithshëm, rrezikun kardiovaskular dhe për të përcaktuar shkaqet e mundshme të apnea e gjumit, në vijim analizon:

• numërimin e gjakut,
• sheqerit në gjak,
• hemoglobinë glycated,
• Testi biokimike të gjakut për proteina totale, ure, kreatininës,
• Testi i gjakut për hormoneve tiroide (TSH, T4, të lirë, AT-TPO)
• Profili lipidet e gjakut (kolesterolit total, densitet të lartë lipoprotein (HDL), lipoprotein densitet të ulët (LDL), triglycerides, indeksi atherogenic)

• urinës: Testi Reberga, test urina për albumin

Komplikimet e mundshme të apnea e gjumit

Një e pesta e aksidenteve për shkak të sleepiness. Shqiptohet apnea gjumë, kur reduktohet kujtesës dhe përqendrimit, rritja herë prodhimit travmatizm.Okolo 33% të të gjitha arrhythmias çojnë në arrest kardiak të shkaktuar nga apnea e gjumit. Nuk është rastësi shumica e sulmeve të zemrës dhe goditje ishemike që ndodhin në mes të 3 dhe 04:00. E gjithë kjo - rezultat i undiagnosed dhe nelechennoho apnea e gjumit. Këta njerëz janë 5.2 herë më shumë gjasa të vdesin sesa ata që nuk kanë apnea gjumë, ose ajo është trajtuar në mënyrë efektive.

Plotë studimi në kohë dhe për të shpëtuar jetën e vet për veten e tyre dhe të dashurit!

Trajtimi i apnea e gjumit

Në rastet kur fle ka evoluar, dhe ka simptoma tipike gjatë ditës apo sëmundje, duhet mjekun plotë dhe të menjëhershme ndihmë somnoloha.

Në trajtimin e apnea aplikojnë taktikë aktive që synon eliminimin e shkaqeve të sëmundjes.
Para së gjithash, ju duhet ndryshoj mënyrën e jetesës:

- Refuzimi i shprehive të këqija.
- Dietë Pajtueshmëria (të ulët karbohidrate proteina të lartë).
- Aktiviteti i rregullt aerobic.

- Humbja e peshës së paku 10% nga bazë në qoftë se ka një furnizim të tepërt.
- Terapia pozicional (fle në anën tuaj, në qoftë se ka vetëm fle në shpinë të tij).

Këto mund të përdoren në mënyrë të pavarur me apnea e gjumit të butë apo të kombinohet me trajtime të tjera nëse arrestimi i frymëmarrjes më e theksuar.

Trajtimi i drogës nga apnea e gjumit.

Qasja ndaj ilaçeve varet nga lloji i apnea. Në apnea qendrore fokus kryesor është në korrigjimin funksionin e mushkërive dhe zemrës. Prandaj, droga do të administrohet nga mjeku juaj, në bazë të gjendjes shëndetësore. Direkt në apnea qendrore ndikon diakarba pritjen, e cila gjithashtu lëshuar një mjek.

Trajtimi i barnave pengues gjumë i paefektshëm. Pilula magjike nuk e bëjnë, dhe ato të ofruara nuk do të jetë në gjendje për të kuruar ju nga ndalimin frymë. Edhe shumë mjete popullore që forcojnë mukusit, të zvogëlojë ënjtje ose privojnë ju e gjumit, nuk japin rezultate të mira. Së pari, kur apnea është një situatë serioze lidhur me aderimin e mureve të rrugëve të frymëmarrjes, të cilat vazhdon ilaçe. Së dyti, shumë barna dhe mjete popullore madje mund të përkeqësohet foto, duke shkaktuar alergji dhe ënjtje fyt. Kushtoj vëmendje të (Doktor gërhitës, heshtje, SnorStop). Në mënyrë tipike, një kombinim i disa përbërës bimor, të cilat mund të shkaktojnë reaksione të paparashikueshme. Vlen të kujtohet, sidomos duke pasur parasysh faktin se rinitit alergjike ndodh në një të tretën e njerëzve me apnea e gjumit. Në këtë rast, vetëm përdorimi i mundshëm i corticosteroid lokale (furoat), e cila reduktuar inflamacion dhe ënjtje të rrugëve të frymëmarrjes mukozës gjatë rëndim të alergjive. Ka dëshmi se 17% e vëllimit është reduktuar dhe bajamet, lumen faringut zgjeruar.

Trajtimi kirurgjik i apnea e gjumit.

Vlen vetëm kur apnea pengues, frymëmarrja ndalon në qendër jopraktike për shkak se nuk ka ndikim objekt.

Qëllimi i operacionit - rritjen e udhë ajrore Lumen dhe për të hequr pengesat për rrjedhjen e ajrit. Kjo mund të jetë heqja e bajamet zgjeruar, adenoids, polyps dhe tumoret tjera dhe keqformime. Kirurgjisë është shumë efektive dhe mund të eliminojnë shkakun e apnea e gjumit, por vetëm nëse nuk ka kushte të tjera që ndikojnë frymëmarrjes gjatë gjumit dhe nuk ka contraindications për ndërhyrje kirurgjikale, të tilla si obeziteti. Gabimi themelor në trajtimin kirurgjik të apnea e gjumit - Kirurgji në interes të butë (fshirjen dërçikth) sidomos me një lazer. Sjellja e tyre nuk mund! Kjo është për shkak të efikasitetit të ulët dhe rrezik të lartë të komplikimeve deri në vdekjen menjëherë pas operacionit.

Pajisje Vnutrishnorotovi (mouthguards).

Nuk janë një alternativë e mirë për kirurgji dhe PAP-terapi për apnea pengues gjumë. Në çrregullime të frymëmarrjes qendrore nuk është i zbatueshëm.

Capa vënë përpara nofulla e ulët përpara gjatë gjumit, duke rritur lumen të rrugëve të frymëmarrjes që nuk le muret përballen me njëri-tjetrin. Efektiviteti i kësaj metode është e lartë, dhe shqetësim i veshur me rojet e gojës gjatë gjumit janë të vogla dhe me kalimin e kohës.

Capa për të trajtuar gërhitës dhe Sleep Apnea

Për fat të keq, kjo metodë do të japë rezultate vetëm në butë në penguese apnea fle. Shkelje më të rëndë të frymëmarrjes gjatë gjumit kërkojnë terapi PAP.

Terapi PAP për trajtimin e apnea e gjumit.

Kjo metodë trajtimi ndalon marrë frymë si lloj obstruktive dhe qendrore. Parimi themelor i metodës - presioni tepërt e ajrit në rrugët e frymëmarrjes, që ka mure faringut rrinë së bashku. Pajisja mund të veprojë në mënyra të ndryshme në varësi nga shkalla dhe natyra e shkeljeve (pozitive mënyrë presion udhë ajrore, BiPAP, TriLevel, servoventilyatsiya). Kjo metodë është e sigurt dhe nuk ka contraindications absolute. Rezultati mund të shihet në ditët e para të përdorimit: zbehet ndalesa frymë, gërhitës, sleepiness ditën dhe simptoma të tjera të apnea e gjumit. Efikasiteti mund të arrijnë 100% edhe me një kombinim të disa shkaqe apnea, i cili eliminon metodat e tjera, duke përfshirë edhe transaksionet në fyt. PAP terapi SOMNOLOHIYA emëruar mjek dhe kryhet në shtëpi.

PAP-terapi për apnea gjumë

Trajtim efektiv i apnea e gjumit pa kompromentuar shëndetin e mundur. Një parandalimi i duhur në kohën e duhur do të vazhdojë jetën tuaj.

Parandalimi apnea e gjumit

Për të parandaluar apnea fle, ju duhet të mbani mend faktorët kryesore të shfaqjes së saj dhe nuk i lejojnë ata që të zhvillojnë:
1. Shqyrtimi me kohë dhe trajtimi i sëmundjes fizike (veçanërisht trurit, tiroide, traktin e sipërm respirator, zemra dhe mushkëritë). Monitorimi i hormoneve tiroide, sheqer dhe presionin e gjakut.
2. Kontrolli peshë dhe rënia e saj në rekrutimin e më shumë se 10% e origjinalit.

3. Refuzimi i zakone të këqija: pirja e duhanit, alkoolit, puna e natës, stresi.
4. Aktiviteti i rregullt aerobic (ecje, not, biking, duke luajtur sportive).

Këto rregulla të thjeshta jo vetëm që do të ju mbrojnë nga apnea e gjumit, por edhe të shpëtuar jetën tuaj dhe shëndetin.

Elena Tsareva, somnoloh mjek,
"Unison-klinika"
www.clinic.unisongroup.ru