Pleurit


Pleurit - lë pleural sëmundje inflamatore karakterizohet nga depozitimi i fibrinë në sipërfaqen e tyre (pleurit i fibrinës ose të thatë), apo akumulimin e lëngjeve në zgavrën pleural (rrjedhje pleural).

Normalisht pleurë është një shell hollë transparente. Pleurë jashtme fletë mbulon sipërfaqen e brendshme e gjoksit (paryetalnaya pleurë) dhe të brendshme - të lehta, organet mediastinal dhe diafragmë (pleurë organeve të brendshme). Midis fletët e pleurë në kushte normale përmban një sasi të vogël të lëngshme.


Shkaqet e pleurit

Në varësi të shkakut të pleurit është i ndarë në dy grupe: infektive dhe jo infektive. Pleurit infektive e lidhur me jetën e organizmave që shkaktojnë sëmundje. Pleurit infektive mund të jetë:

• bakteret (Pneumococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Haemophilus influenzae dhe të tjerët).
• Mycobacterium tuberculosis.
• protozoa, të tilla si amoebae.
• kërpudhave.
• parazitëve, të tilla si ekinokokeve.

Në mënyrë tipike, këto pleurit që dalin kundër pneumonia, tuberkulozi aktiv pulmonar, abscese mushkërive rrallë me ose hapësirë ​​poddyafrahmalnoho.

Pleurit Noncommunicable ndodhin në sëmundje të tilla:

• tumoret malinje. Kjo mund të jetë një tumor primar i pleurë dhe tumor metastatic lezione në trup tjetër.
• sëmundje sistemike siç lupus eritematos sistemik, artrit reumatoid dhe vasculitis tjetër sistemike.
• plagosje gjoks dhe kirurgjia.
• infarkt pulmonar pas emboli pulmonare.
• infarkt miokardi (sindromi postinfarction Dressler-së).
• derdhje enzimatik në pancreatitis akute, kur enzimat pankreatike janë tretur pleurë dhe zgavrën pleural.

• fund-fazë dështimi kronik i veshkave (uremik pleurit).

Për shfaqjes së infektive pleurit depërtimit nevojshme të mikroorganizmave në zgavrën pleural. Kjo mund të ndodhë përmes kontaktit me vatrën e infeksionit të indeve të mushkërive, lymphogenous nga një rrymë e hematogjene limfatike - kur patogjen që qarkullojnë në gjak. Në raste shumë të rralla mund të drejtojë depërtimin e patogjen nga mjedisi në plagët e gjoksit, si dhe gjatë operacionit. Bakteret depërtuar shkaktojë inflamacion të pleurë propotevanie lëngu (lëngu) në zgavrën pleural. Nëse enët pleural funksionon normalisht, atëherë lëngshme është zhytur përsëri. Në fibrinë lë pleural depozituar (një proteina në sasi të mëdha në rrjedhje), formuar pleurit thatë. Në intensitet të lartë të pleurë proces anije nuk mund të përballen me një vëllim të madh të lëngjeve, ai akumulon në një zgavër të mbyllur. Në këtë rast, diagnostikuar rrjedhje pleural.

 

Paraqitja skematike e pleurit djathtë exudative.

Kur tumoret tumorit produkte toksike dëmtojnë pleurë, e cila çon në formimin e lëngjeve dhe ndërlikon reuptake e saj. Kur sëmundjet sistemike, si dhe vasculitis, pleurit shkaktuara nga lezionet e anijeve të vogla pleurë. Pleurit traumatike ndodhin si reagim ndaj hemorragji pleural. Pleurit me dështimit kronik i veshkave lidhur me veprimin e toksinave uremik. Pleurit enzimatik të shoqëruara me acarim të enzimave pleurës nga pankreasi dëmtuar. Inflamacion të mushkërive miokardi neynfektsyonnoe nëpërmjet kontaktit shkon në pleurë. Një infarkt miokardi rol në shfaqjen e pleurit kryesor luan një abuzim të imunitetit.

Simptomet e pleurit

Në shumicën e rasteve, pleurit thatë zhvillon akute. Pacientët zakonisht në mënyrë të qartë tregojnë kohën e shfaqjes së sëmundjes. Ankesat tipike dhimbje në gjoks, ethe, dobësi të përgjithshme të shprehura.

Dhimbje gjoksi lidhur me stimulimin e mbaresa nervore fybrynom pleurë. Dhimbja është shpesh i njëanshëm në anën e prekur, shumë intensive, me një tendencë për të forcuar me një frymëmarrje të thellë, kollitjes, teshtitjes. Temperatura e trupit rritet në 38 ° C, rrallë më sipër. Me fillimin gradual te semundjes per here te pare temperature trupi mund të jetë normal. Gjithashtu të shqetësuar në lidhje me dobësi, djersitje, dhimbje koke, dhimbje të paqëndrueshme në muskuj dhe nyje.

Në simptomat exudative pleurit shkaktuara nga grumbullimi i lëngjeve në zgavrën pleural. Ankesat ndryshojnë në varësi të versionit të fillimit. Nëse eksudatyvnyyplevryt ngrit pas fibrinës atëherë është e mundur për të gjetur një kronologji të qartë të ngjarjeve. Në fillim të sëmundjes pacienti në fjalë dhimbje të forta gjoksi njëanshme që rrit me frymëzim të thellë. Pastaj, kur lëngu është formuar, dhimbja zhduket, dhe në vend të saj vjen një ndjenjë e shurdhim, presioni në gjoks, gulçim. Nuk mund të jetë një kollë, ethe, dobësi e përgjithshme të thatë. Nëse ka eksudatyvnyyplevryt kryesor, në këtë rast, dhimbja nuk është tipike. Kështu, pacientët ankohen për dobësi të përgjithshme, djersitje, ethe, dhimbje koke. Pas disa ditësh nga gulçim, ndjenja e shurdhim në gjoks me pak tendosje, por kur një numër i madh i lëngjeve - vetëm. Ky përmirësuar simptomat jospecifik të dehjes.

Kur ankesat e mësipërme duhet menjëherë të kthehet në terapist. Me përkeqësimin progresiv (rritje në temperaturën e trupit, vështirësi në frymëmarrje pamjen, rritje gulçim) është në spital treguar në spital.

Diagnoza pleurit

Ekzaminimi i jashtëm i kryer nga një mjek, është e rëndësishme për të diagnostikuar pleurit dhe vendosmërinë e karakterit të tij. Dëgjim (dëgjimit të mushkërive në faza të ndryshme të frymëmarrjes stetoskop) mund të gjenden zhurmë pleural fërkimit që është specifike për pleurit i fibrinës, pleurit exudative me perkusion (prostukivaniem zonë të veçantë për identifikimin e dukurive karakteristike të shëndosha) shënuar blunting shëndoshë trokitje mbi zonës rrjedhje. Kështu, ne mund të përcaktojë shpërndarjen e lëngjeve në zgavrën pleural.

Në gjakut shënuar ndryshime të përgjithshme dhe biokimike nonspecific inflamator, përshpejtuar ESR, rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut; Përqendrimet e reja apo rritur e proteinave inflamatore CRP, seromukoyda dhe të tjerët.

Metodat instrumentale të luajë një rol të rëndësishëm në diagnozën e pleurit, si ata lejojnë që të shohin zonën e prekur dhe për të përcaktuar natyrën e procesit inflamator. Kur X-ray e mushkërive, nëse pleurit i fibrinës në gjendje për të përcaktuar në këmbë të lartë kube diafragmë në anën e prekur, duke kufizuar lëvizjen e buzë frymëmarrjes mushkërive dhe nënshkrimin shtresat e pleurë. 

Radiografi e mushkërive në pleurit i fibrinës. Shigjeta tregon pleurë thickened.

Në karakteristikë exudative pleurit është i ngjeshur, reduktuar në dritën madhësia në anën e prekur, nën të cilën shtresa e dukshme e lëngshme homogjene ose inclusions. 

Radiografi e mushkërive në pleurit exudative. Shigjeta tregon shtresë të lëngshme.

Ultratinguj zgavrën pleural me pleurit i fibrinës zbulon depozitat fibrinoze në lë trashje pleural me ta, dhe kur escudativnom shtresa fluide poshtë mushkëri. Shfrim Karakteri, dhe shpesh, dhe shkaku i pleurit përcaktohet bazuar në analizën e lëngjeve të marra nga birë pleural.

Trajtimi i pleurit

Trajtimi i pleurit duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​individuale dhe të drejtuara në shkaku themelor i sëmundjes. Në pleurit shkaktuar nga infeksionet, tregon përdorimin e antibiotikëve spektrin e gjerë gjatë disa ditëve të para. Pastaj, pas përcaktimit patogjen, terapi specifike është e rekomanduar. Përdorur edhe drogë anti-inflamator (voltaren, indometacin) dhe terapi desensitizing.

Pleurit Noncommunicable, zakonisht një komplikacion i një tjetër sëmundje. Prandaj, së bashku me trajtimin jo-specifik kërkohet një trajtim të plotë të sëmundjes themelore.

Evakuimin kirurgjikale e lëngjeve të mbajtur në rastet e mëposhtme:

• një vëllim i madh i lëngjeve (zakonisht vjen në brinjë II);
• exudate me ngjeshje e përreth organeve;
• për të parandaluar zhvillimin e empyema (formimin qelb në zgavrën pleural) pleurë.

Aktualisht, largimin një fazë të jo më shumë se 1.5 litra lëng rekomanduar. Me zhvillimin e empyema pas evakuimit të qelb në zgavrën pleural është futur zgjidhje me antibiotikë.

Birë pleural kryhet, zakonisht në një spital. Ky manipulim është kryer në pacientit ulur në një karrige me mbështetje mbrapa në dorë. Në mënyrë tipike, birë kryhet në hapësirën e tetë ndër brinjëve në sipërfaqen e prapme të gjoksit. Kaloni faqen narkozë birë të novokaina dyshuar. Kirurgu gjatë gjilpërë të trashë shpon shtresa pëlhurë dhe në zgavrën pleural. Me gjilpërë fillon të thahet lëngu. Pas heqjes shumën e dëshiruar të lëngshme kirurg heq gjilpërë të birë fashë sterile është aplikuar. Pas birë pacientit për disa orë nën mbikëqyrjen e specialistëve për shkak të rrezikut të bie presioni ose komplikime të lidhura me teknikë shpuese (hemothorax, pneumatoraks). Dita është e rekomanduar për të kontrolluar radiografi gjoks. Pastaj në pacient të mirë shëndetësore mund të dërgohen në shtëpi. Birë pleural nuk është e komplikuar procedurat mjekësore. Përgatitje para operacionit dhe rehabilitimi mëvonshëm zakonisht nuk është e nevojshme.

pleurit i fibrinës karakterizuar nga një kurs të favorshme. Zakonisht pas 1-3 javësh të trajtimit sëmundja përfundon në shërim. Përjashtim është tuberkulozi pleurit, e cila karakterizohet nga kursi zgjatur vyalotekuschee.

Për pleurit exudative disa faza lëshuar: faza e parë është formimi fluide intensive dhe e kthen të gjithë këtë foto të veçantë klinike. Kjo fazë, në varësi të shkakut të inflamacionit dhe shoqëruese e pacientit zgjat 2-3 javë. Pastaj vjen në fazën e stabilizimit, kur lëngu nuk prodhohet, por se serotonines minimale. Në fund të sëmundjes janë hequr nga zgavrën pleural ekscudata mjete natyrore ose artificiale. Pas heqjen e lëngjeve shpesh formuar midis pleural lë grupe të indeve lidhës - spikes. Nëse ngjitet shprehur, ajo mund të ndikojë në lëvizjen e mushkërive gjatë frymëmarrjes, zhvillimi i stagnimit në të cilat rreziku i ri-infeksionit. Në përgjithësi, në shumicën e rasteve, pacientët me pleurit exudative pas trajtimit nuk është një shërim të plotë.

Komplikimet pleurit

Komplikimet e pleurit përfshijnë: formimin e mbështjelljes të zgavrën pleural, empyema pleural, çrregullim të qarkullimit të gjakut për shkak të ngjeshjes së shumë enëve të gjakut të lëngjeve. Në sfondin e inflamacionit, sidomos në pleurit aktual vazhdueshëm ose periodik, ka trashje e fletëve pleural, të qepur e tyre së bashku dhe formimin e mbështjelljes. Këto procese shtrembëroj zgavrën pleural, duke çuar në ndërprerjen e mushkërive të frymëmarrjes lëvizshmërisë. Përveç kësaj, për shkak të shtimin e fletëve rreth zemrës pleural mund zemrës paragjykim. Ngjitet theksuar rrezikut të lartë të dështimit të frymëmarrjes dhe të zemrës. Në këtë rast tregon kirurgjikale ndarjes gjethet pleural, hiqni adhesions. Empyema ndodh kur ekzemë lëngun.

Empyema

Moti në zhvillimin e empyema pleural gjithmonë serioz në të moshuar dhe debilitated vdekshmërisë pacientëve është 50%. Lëngu i dyshuari mund të acarohet në rastet e mëposhtme:
• dhe temperatura e trupit të lartë apo kthim ethe në sfond të terapisë me antibiotikë.
• paraqitja apo dhimbje në rritje gjoksi, gulçim.
• duke ruajtur një nivel të lartë të qelizave të bardha të gjakut në sfond të terapisë me antibiotikë, si dhe bashkimin anemi.

Për diagnozën e empyema pleural birë duhet të plotësohen. Në prani të plehut organik larmë, një numër i madh i qelizave të bardha të gjakut dhe bakteret, diagnoza e empyema nuk ka dyshim. Trajtimi kirurgjik është evakuuar qelb, larja zgjidhjen pleural zgavrën antiseptik dhe antibiotik masiv.

Një komplikim i rrezikshëm i pleurit exudative janë përzierjen dhe ngjeshja e enëve të gjakut në grumbullimin e sasive të mëdha të lëngjeve. Nëse një humbje e gjakut rrjedhin në zemër pas vdekjes. Për të shpëtuar jetën e pacientit në baza emergjente tregojnë largimin e lëngjeve nga zgavrën pleural.