Sinusit


Sinusit - Një lloj i sinusit karakterizohet nga inflamacion i sinus nofullës (sinus nofull). Sinusit është një inflamacion akut ose kronik i sinusin nofullës. Emri i sëmundjes vjen nga lezioni sinus që shkakton sëmundjen (verhnechelyustnaya mjekësisë sinus quajtur nofull, sinus janë ato në të dyja anët e hundës, vetëm poshtë syve). Procesi inflamator prek një ose dy të sinus nofullës.

Sinuses Haymorovi shtrihen thellë në kockë nofullës. Në murin e përgjithshme sinus të zgavrën me gojë, zgavrën e hundës, syrit. Ashtu si të gjitha sinuseve paranazale tjera, sinus nofull brenda është i veshur me një shtresë e hollë e qelizave (epitelit, mukozën), të vendosura në një shtresë e hollë e indit lidhor direkt ngjitur me kockave. Gjatë sinusit akut inflamacion (sinusit akut) kap kryesisht shtresa e qelizave epiteliale shtrihet nën indet dhe enët e gjakut të lirshme. Në procesin kronike sinusitevospalitelnyy shtrihet në submucosa dhe murit kockëmadh sinus. Sinusit - një inflamacion i nofullës ajo sinuseve paranasal (sinus ose sine haymorovi haymoriv). Sinuses shtesë janë formimi në pecherok vogël kanë lidhje me zgavrën e hundës. Sinus nofull në njerëz dy - majtas dhe djathtas. Shumica e ekspertëve themeluar diagnoza të tilla si sinusit nofullës. Dallimi kryesor në mes të këtyre të fundit dhe kushtet terminomhaymorit nuk ekziston.


Sinuziti mund të zhvillohet në çdo moshë, duke përfshirë ndonjëherë në fëmijët. Incidenca e sinusit nofullës rritur ndjeshëm gjatë sezonit të ftohtë.

Shkaqet e sinusit

Sinuziti mund të jetë shkaktuar nga një numër faktorësh. Roli razvitiivazhnuyu OJQ luajtur nga infeksioni ndryshme traktit të sipërm respirator, proceset e parregullt që ndodhin në zgavrën e hundës, gojës, hlotki.Haymorit shpesh ndodh gjatë rinitit akut, gripit, fruthit, fruth i keq dhe sëmundjeve të tjera infektive dhe sëmundjeve për shkak të rrënjëve të pasme katër dhëmbët e sipërm .

Shkaku kryesor i sinusit është infeksion - bakteret apo viruset merrni në zgavrën e nofullës sinus përmes hundës apo përmes qarkullimit të gjakut dhe të shkaktojë inflamacion. Trupi i një sistem të dobësuar imunitar nuk është në gjendje të luftojë viruse të tilla.

Faktorët që çojnë në shfaqjen e sinusit:

  • Shtetet që shkelin frymëmarrjes hundës, lakim hundës mur ndarës, vasomotor rinitit, rinitit hypertrophic (rritje hundës turbinate) në fëmijët - adenoids, alergji hundës.
  • Shkelja e imunitetit, e cila të çojë sëmundje gjatë kronike, parasitoses, dhe kushtet e tjera alergjike.
  • Vonë ose trajtimi i gabuar i ftohtë të përbashkët, sëmundje akute respiratore, rinitit.
  • Bakteret (ekzistenca e një organi të foci e infeksioneve kronike, të tilla si Staph). Shumë prej jush janë të familjarizuar procedurë med.osmotra kur mjekët marrin swabs nga hunda me kulturat bakteriologjike. Shpesh pacientët duhet të kenë quajtur Staphylococcus, i cili ka jetuar gjatë në nasopharynx e njeriut. Ky i fundit nuk e kishte kaluar provimet - nuk do të dinë se ai - bacillicarrier. Për një kohë të gjatë, këto baktere nuk mund të sjellë dëme serioze për shëndetin. por edhe të ftohtë të përbashkët mund të aktivizohet aureus dhe zbulojnë pronat e saj patogjene.
  • Çrregullime të lindura e zhvillimit të strukturave anatomike të zgavrën e hundës.
  • vështirësi në frymëmarrje për shkak të hundës turbinate hypertrophy, adenoidectomy (në fëmijë).

Shkaqet kryesore të sinusit akut - Kjo ARI (gripi, paragripal, fruthi) infeksion në pacientët dhëmbë (sinusit odontogenic), alergji (sinusit alergjik) dhe infeksionet e tjera virale dhe bakteriale. Pothuajse të gjitha viruset e sipërme traktit respirator (patogjenë ARI) mbresëlënëse mund të shkaktojë sinusit. Epiteli i sinuseve është e ngjashme me udhë ajrore epitelit dhe kështu me radhë ARI grabs sëmundje dhe kjo pjesë e rrugëve të frymëmarrjes. Nëse shkatërrimi i mukozën e hundës duke shkaktuar rinitit akute dhe rinitit, mukoza lezione sinuset - sinusit, e cila është shoqëruar edhe nga lëngu mukozës. Infeksion viral (gripi, paragripal, adenoviroz) provokojë forma të rënda të sinusit dhe nuk shkaktojnë sëmundje kronike. Roli kryesor në zhvillimin e sinusit kronik luan infeksion bakterial (streptokoket, Stafilokoket) dhe klamidia dhe Mycoplasma. Infeksioni më bakterial është zëvendësuar virus.

Fëmijët sinusit shpesh shkaktohet nga mikoplazmike apo klamidia infeksioneve. Ky fakt duhet të merret në konsideratë në diagnostikimin dhe trajtimin (sidomos te fëmijët), sepse këto patogjene të ndjeshme ndaj antibiotikëve b-laktamët (penicilinat, cefalosporinat), dhe për këtë arsye edhe pas një kurs të trajtimit me këto antibiotikë të përmirësuar shëndetin e pacientit janë vërejtur. Microplasma trajtim ose sinusit chlamydial është bërë kryesisht prej antibiotikëve macrolide (azithromycin, Sumamed, eritromicina etj).

Sëmundjet e ENT - është shkaku i dytë më i madh i sinusit. Rinitit akute dhe kronike mund të çojë në sinusit për shkak të një vrimë pin bllokim sinus nofullës (zgavër nofull sinus lidhet me zgavrën e hundës), përmes të cilave kryhet kullimit sinus dhe pastrim. Arsyeja për vrimë pin mbyllja në rinitit nofullës sinus është një ënjtje e mukozën e hundës. Kjo është arsyeja për rinitit akut (rrufë) droga e rekomanduara vasoconstrictor se jo vetëm që eliminojnë të ftohtë, por edhe të lehtësojë ënjtje të mukozën e hundës, e cila nga ana promovon pastrimin normale nofull sinus dhe e mbron atë nga inflamacion.

Grykët kronike mund të jetë një burim i infeksionit që është ruajtur në sinus nofullës kur defekt hundën hundë. Kjo marrëdhënie mes grykët dhe sinusit kronik nofullës sinusit konfirmuar incidencë të lartë në mesin e pacientëve me grykët kronike ose një dhimbje të fytit me relapses shpeshta.

Faringjit kronike, si edhe grykët kronik mund luaj një burim rol të infeksionit.

Lakim e mur ndarës hundës mund të shkaktojnë sinuzit për shkak të ngushtimit anormale e një kurs të ri dhe të abuzimit kullimit dhe ventilim të sinus nofullës. Për sinusit, i cili u ngrit për shkak të lakim të septum nazal karakterizuar nga kursi shumë kokëfortë dhe rifillimi shpeshta pas vendimit të trajtimit. Nga ana tjetër, në pacientët me lakim të septum nazal, problemi mund të zgjidhet me anë të operacionit për të rivendosur strukturën normale të mur ndarës hundës.

Sëmundjet e dhëmbëve (karies, minber) mund të shkaktojnë sinuzit në rast të infektimit nga dhëmbi i pacientit drejtpërdrejt në sinus nofullës. Patologjia dhëmbët dhe sinus nofull të lidhura ngushtë sidomos në rastin e dhëmbëve të nofullës së sipërme, rrënjët e së cilës, disa njerëz rriten direkt në zgavrën e sinus nofullës.

Alergeneve janë shkaku i sinusit alergjik. Zakonisht kjo formazabolevaniya zhvillon në njerëzit që vuajnë nga alergji për çdo alergjen. Së bashku me sinusit nofullës mund të përjetojnë rinitit alergjike alergjike, conjunctivitis alergjike.

Sinusit kronik zhvillohet si rezultat i nedolikovanoho akute sinusit dhe karakterizohet nga zgjatur inflamacion purulent bakteriale të sinuseve nofullës.

Shkaqe të tjera mund të jetë një burim kronike të infeksionit në gojë dhe hundë (grykët kronike, fyt i lënduar kronike, adenoids, rinitit kronike).

Shkaku i antritis odontogenic të jenë dhëmbët karies e sipërme basal nofulla kist dhe hranullemy, fistula me sinus gojë nofullës përmes nxjerrjes së dhëmbit vrimë, gomë, organet e huaja sinus (dhëmb rrënja materiali duhet të plotësojë dhe kështu me radhë. D.). Sinusit Odontogenous shpesh fillimisht ngadaltë të marrë një kurs kronike.

Si rezultat i shkatërrimit të mureve të malignancies sinus dhe mëvonshme infeksionit simptomat shpesh të shprehura e sinusit kronik, të cilat shpesh maska ​​fotografia klinike e tumorit. Sinusit kronik shpesh lindin si pasojë e lëndimeve, kur bien trupave të huaj sinus dhe fragmentet e kockave. Në vitet e fundit, rastet e alergjik sinusit dukuri të natyrës.

Mekanizmi kryesor Lidhja e dy sinusit akut dhe kronik - një bllokim i sinus prizë nofullës, duke çuar në inflamacion saj dhe akumulimin e qelb në krahët e tyre. Bllokim i vrima sinus nofullës ndodh, për shembull, kundër ARI përmes ënjtje dhe inflamacion të hundës ose në sfondin e rinitit kronike, trashje të mukusit përmes hundës.

Simptomet e sinusit

Simptomet e sinusit mund të jenë shumë të ndryshme dhe jo gjithmonë sugjerojnë inflamacion nofull sinus, simptomat e sinusit varet fazën dhe formën e sëmundjes.

Simptomet e sinusit akut

Simptomet kryesore klinike të sinusit akut janë: ndjenja e presionit dhe tensioni në sinus prekur, në rastet më të rënda, duke u bashkuar dhimbje, shpesh lokalizuara jo vetëm në sinus nofullës, por edhe në ballë, zonë zygomatic, rrallë tempull, kapjen gjithë gjysmë personi (me proces të njëanshme) ose të gjithë sipërfaqen e përparme (në një proces dypalësh). Këto simptome shpesh bashkohet dhimbje dhëmbi në gjysmën përkatëse të maxilla, rënduar nga përtypet. Dhimbja varet infektive pezmatim nervi degët trigeminal nervore dhe compression nervore e edemë kolateralit. Në pacientët me sinusit nofullës shqetësuar frymëmarrje të hundës dhe shkarkimin hundës shfaqet.

Nuk ka siklet në hundë dhe zonat paranazale që gradualisht rriten. Dhimbje më pak të rënda në mëngjes, në rritje - në mbrëmje. Gradualisht dhimbje "humbet" një vend të caktuar në dhimbje koke e pacientit. Nëse procesi është i njëanshëm, dhimbje shënuar në njërën anë.

Një nga simptomat klasike të sinusit dhimbje koke është konsideruar. Shfaqja e dhimbje koke lidhur me akumulimin e qelb në sinus përflakur. Dhimbje koke me ngutshme sinusit shpesh gjendet në ballë, "prapa syrin". Shpesh, pacientët mund të flasim për dhimbjen që rrit kur ju klikoni në rajon infraorbital ose kur heqjen shekulli. Një tjetër tipar karakteristik i dhimbje koke kur sinusit është lehtësim i tij i shënuar në pozicion të prirur ose natën, për shkak të lirimit të qelb nga sinus prekur.

Vështirësia e frymëmarrjes hundës. Hunda pacienti zihet fryma. Zëri bëhet ton hundës. Vënë zakonisht dy gjysmave të hundës. Hundës penguar frymë me lehtësim të vogël ose të përhershëm. Alternative mundur hedhjen gjysmave djathtë dhe të majtë të hundës.

Hundë i lëngshëm. Në shumicën e rasteve, pacienti është vërejtur slyzyste (transparent) ose qelbëzuese (të verdhë, të gjelbër) shkarkimin hundës. Kjo simptomë nuk mund të jetë, nëse hundë shumë të zihet fryma, e vështirë për shkak të sinus daljeve (kjo është përmendur më lart).

Ethet në 38 dhe më lart. Zakonisht kjo simptomë vërejtur në sinusit akut. Në rrjedhën kronike e temperaturës trupore rritet rrallë.

Një tjetër simptomë e sinusit - pafuqi. Kjo është e shprehur lodhje, dobësi, pacientët refuzojnë të hanë, kanë shqetësuar gjumë.

Ka ankesa e simptoma të tilla si fotofobi, lacrimation në anën e prekur, ndjenjë të reduktuar të nuhaturit. Në ditët e para të sëmundjes, veçanërisht në sinusit purulent dhe forma të përziera, nuk ka ethe, të dridhura, gjendja e përgjithshme e çrregullimit. Ka fryrë faqen në anën e prekur, dhe edemë nganjëherë kolateral të qepallë më të ulët.

Në rastin e simptomave të ARI e sinusit të vendosura mbi simptomat respiratore infeksionit, shkon mekanizmin e sinusit. Ethe Pervyepriznaki-, pafuqi, të dridhura, kongjestion i hundës, rrufë, teshtitjes. Shumë shpejt me simptomat e përshkruara e sinusit bashkohet dhimbje në fytyrë që i jep dhëmbët në rrënjë të hundës, ballit. Dhimbja është më e keqe, kur ju klikoni mbi një personi rajon infraorbital (këtë dhimbje funksion të sinusit dhe një i demonstratës së simptomave). Në disa raste mund të ketë ënjtje të qepallave dhe skuqje e qepallat.

Kursi i sinusit akut zgjat 2-3 javë dhe zakonisht përfundon në shërim.

Simptomet e sinusit kronik

Simptomet e sinusit kronik mund të shlyhet dhe të Vetëm e dukshme, shpesh vonuar diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjes. Simptomë kryesore - hundë i lëngshëm kronike që nuk i përgjigjet trajtimit konvencional. Shpesh pacientët ankohen për dhimbje koke dhe dhimbje në thellësitë e bazat e tyre. Dhimbje të tilla mund të rritet me keq dhe të mbajtur në një pozicion të prirur. Një tipar karakteristik i sinusit kronik - mëngjes ënjtje qepallat dhe konjuktivit (inflamacion i konjuktiva e syrit) - një shenjë e inflamacionit të sinus nofullës përhapur në muret e orbitës.

Sinusit kronik karakterizohet nga dhimbje të përsëritura të shurdhër në zonën e podhlaznychnoy, kongjestion nazal kronike (shpesh të njëanshme), conjunctivitis kronike, dhimbje koke (dhimbje koke subvencione në një pozicion të prirur). Një simptomë e rëndësishme është konsideruar si një kollë kronike të thatë që nuk i përgjigjet trajtimit ose expectorants antitussive. Shfaqja e kollitjes në sinusit kronik duhur nevrikosshëm dripping qelbi nga sinus prekur në fyt.

Për të dy llojet e sinusit (akute dhe kronike) karakterizohet nga blunting shqisën e të nuhaturit. Sigurisht Prohnozzabolevaniya dhe trajtimi varet nga cilësia dhe ndryshimeve strukturore të sinus nofullës.

Format e sinusit kronik

Simptoma subjektive e sinusit kronik kryesisht varet nga forma e sinusit. Në forma të exudative Një nga ankesat më të mëdha - të gjatë të ftohtit të vetme apo të dyfishtë të njëanshme. Natyra e shkarkimit (qelb, mukozë, shkarkimit holluar me ujë) varet nga forma me sinusit. Kur shkarkimi purulent sinusit shpesh ka një erë të pakëndshme; në ndarjen e ndjenjës pakta të sëmurë kjo erë është vetëm simptomë. Në raste të tjera, mukusit, i trashë (formë të fytit).

Në formën e lëngjeve lëngshëm është natyra e holluar me ujë. Gulçim karakteristikë hundës për produktive dhe për forma exudative dhe të përziera.

Fyt të veçantë të thatë, kollitjes shpeshta, shkarkimi i bollshëm i mukusit ose Muco-purulent pështymë në mëngjes dhe gjatë ditës, shpesh retching vështirësitë lindin kur rrjedhje e sekrecioneve nga sinuseve shkak të hypertrophy e mëparshëm shell mesme fund para ose prania e polyps. Dhimbje në rastet kronike që nuk arrijnë intensitetin si proceset akute. Dhimbje koke janë shpesh mungon; në rastet me kongjestion nazal të vazhdueshme, ata janë më të përhapur, e pasigurt, por mund të jenë të lokalizuara në anën e humbjeve - në sinuseve nofulla në tempull apo sy prizë, të paktën në ballin - ose kanë trigeminal karakter nevralgji.

Që nga inflamacion kronik janë të lidhura ankesat dobësimin e kujtesës, lodhje, sidomos kur puna mendore. Erë mund të dobësohet dhe të humbur në të gjitha. Shënuar objektivisht ënjtje të cheeks dhe qepallat. Ka përkatëse foto Rynoskopichna.

Trajtimi në rastet e lehta mund të jetë konservativ si larja pas birë nofullës sinus e kalimit të ulët hundës dhe sinus komisioneve zgjidhje antiseptics, antibiotikët, antifungal dhe antihistamine kombinuar me terapi diadynamic UHF, ose shoku. I njëjti parim kryesor me kirurgji sinusit është për të krijuar një të gjerë sinus përhershëm mesazh nofull me zgavrën e hundës. Kjo mund të bëhet ose vnenosovym apo mënyrë vnutrishnonosovym.

Në themel retsidirovaniya ënjtje dhe forma të fytit pas operacionit mund të jetë një bazë alergjik në zhvillimin e tyre. Pas një operacioni një fashë mbi faqen e tij të vënë në akull për 1-2 ditë me pushimet në 1 / 2-1 orë për të reduktuar ënjtje e cheeks.

Në pacientët me ruptured sinusit odontogenic nofullës aplikojnë haymorotomiyu butë ndjekur nga administrata e hydrogels rehenkura dioksidina.

Pacienti ishte obligim një ushqim të lëngët dhe neharyachu për disa ditë. Kirurgji radikale për sinusit kronik në shumicën e rasteve çon në shërimin e sëmundjeve të tjera të sinus. Baza e kirurgjisë radikal është shkëputja e indeve të buta dhe murit ekspozimi kostnolitsevoy përmes të cilave depërtojnë në sinus. Shkëputja kryer pas prerjes së mukozën e mishrat nën buzën e sipërme. Hiq plehut dhe membranat mukoze patologjikisht ndryshuar. Heqja e brendshme të murit të pasazhit të ulët nazal souste grup përhershëm të kavitetit hundës. Nëpërmjet saj drogë e nevojshme injektuar.

Haymoroetmoidita kronike mund të vazhdojë si me një mbizotërim të ndryshimeve inflamatore dhe alergjike. Trajtimi është komplekse konsideruar agjent infektive apo alergjike.

Simptomet e sinusit në fëmijë

Për inflamacion akut i sinuseve nofull karakterizohet nga simptoma të tilla si dobësi, letargji, moodiness, shkeljen e oreksit dhe të gjumit, rritja e temperaturës së trupit në numër të lartë; ka dhimbje koke (zgjeruar kreu tilted), mu në tempull apo faqe në anën e prekur, shkarkimin nazale harlisur (zakonisht karakter purulent), frymëmarrje dëmtuar hundës dhe olfaction; me ënjtje të fortë e mukozës mungon shkarkimit hundës; një person mund të jetë më otechno - është veçanërisht e dukshme ënjtje në qepallat. Shumica e sinusit në fëmijët - lezione dypalëshe. Një fëmijë i vogël nuk mund të themi me siguri të arsyeshme ku ajo dhemb, kështu që prindërit duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, si sinusit dyshuar (ose fare në ndonjë nga synuytov) nuk e marrin rreziqe - jo për të vetë-mjekoj.

Nëse keni simptomat e sinusit duhet të konsultoheni me një mjek (ENT) otolaringolog. A nuk e trajtojnë sinusit vetë!

Komplikimet e sinusit

Rreziku vjen nga lokacioni sinusit anatomike dhe strukturën e sinus nofullës, muret e hollë të cilat formojnë orbitën dhe në kontakt me rreshtim të trurit, ajo gjithmonë mbetet rreziku i infeksionit në zgavrën kraniale me zhvillimin e meningjitit. Për fat të mirë këto komplikime të ndodhin shumë rrallë sinusit. Më shpesh, një infeksion i sinus prekur nofullës mund të shkojë në orbitë, duke plotësuar yndyrë e saj dhe membrana e syrit. Një shenjë e infeksionit në orbitën është ënjtje moshën dhe disa sytë fryrë, i shoqëruar nga dhimbje të forta.

Përveç kësaj, sinusit kronik mund të luajë rolin e burimeve të infeksionit, i cili çon në relapses shpeshta të grykët, faringjit, mund të shkaktojnë sëmundjet e dhëmbëve, osteomielit sipërme nofulla. Në sinusit akut mund të zhvillojë pezmatim nervi i nervore trigeminal, i cili është shoqëruar nga periudhave të shkurtra të rënda të dhimbjes personi obslasti. Shpesh sinusit kronik komplikuar nga formimi i një abscesi - një zgavër të mbyllur të mbushur me qelb.

Rinitit kronike, i cili u ngrit si rezultat i sinusit mund të çojë në atrofi e mukozën e hundës dhe humbjen e erë.

Zakonisht pacientët me sinusit nofullës (sidomos kronik) i gjatë dhe pa sukses trajtohet për bronkit kronik dhe shkaqet e tjera të mundshme të kollë kronike. Sinusit kërkon trajtim të detyrueshëm, është e rëndësishme që trajtimi përbëhej nga një mjek me përvojë.

Përdorimi i mjeteve juridike popullore trajtimin e sinusit, duke përfshirë metodën Buteyko mund paralel vetëm për trajtim konservativ.

Diagnoza e sinusit

Diagnoza klinike e sinusit përfshijnë sqarimin e ankesat e pacientit (kongjestion i hundës, dhimbje koke, dhimbje në projektimin e sinus nofullës, kollë kronike, etj), Shqyrtimi i pacientit - zona refleks identifikimi vasodilatation lëkurës podhlaznychnoy (spot të kuqe), shqyrton sipërfaqen e brendshme të mukozës nazale ( ju mund të vëreni ënjtje dhe inflamacion purulent dhe shkarkimin nga prizë sinus nofullës).

Metoda më e përshtatshme instrumental i diagnozës është X-ray sinuses paranasal. Në sinusit radiografi (inflamacion të sinus nofullës) ka të ngjarë të errësojë imazhe sinus (të bardhë në foto). Në njerëz të shëndetshëm, intensiteti ngjyra e sinus nofullës duhet të jetë e njëjtë si në orbitë. Pavarësisht nga fakti se ekzaminimi X-ray është metoda më e përshtatshme dhe të përballueshme për diagnostikimin ndjeshmërinë e kësaj metode është i kufizuar, sidomos në fëmijët (fëmijët imazheve të ngjashme ndryshime nofull sinus mund të ndodhin në rinitit të thjeshtë).

Metoda më informative e diagnozës është sinusit nofull birë sinus. Gjatë birë me një gjilpërë të veçantë shpon murin e mjekut sinus gjiri shiringë dhe përmbajtjen e saj (ndoshta sinus dezinfektues dhe larje të lëngshme). Kjo është një procedurë mjaft të thjeshtë, e cila, kur bëhet si duhet, tolerohet lehtë nga pacientët, por pavarësisht birë kryhet rrallë kur të gjitha metodat e tjera të diagnostikimit dhe trajtimit të ishin të pasuksesshme. Komplikime të mundshme birë atë: Arsimi emfizemë faqe apo syrit (kur ajri nga shiringë bie në indet e buta të orbitës apo faqe), zhvillimi i abscesi ose celuliti orbitë, emboli (bllokim) të enëve të gjakut. Përkundër faktit se rreziku i komplikimeve të përshkruara, kur bëhet si duhet birë është i vogël, mundësia e konsiderueshme ngushton horizontin e kësaj procedure.

Metoda kryesore e kërkimeve në radiografi sinusitahostayutsya sinus, diafanoskopiya.

Trajtimi i sinusit

Qasja moderne në trajtimin e sinusit përfshin një sërë masash për të rivendosur kullimit dhe shtypin burimin e infeksionit në sinus nofullës. Trajtimi i sinusit akut zakonisht konservatore - kryesisht për të siguruar një rrjedhje të mirë të përmbajtjes së sinus. Sinusit akut dhe sinusit kronik shpesh trajtohen me terapi konvencionale, e cila zgjedh të konsultoheni me një mjek. Shpëlarje sinuset (nuk ka birë) kryhet vetëm me sindromin e dhimbjes e shprehur ose shkarkimin e harlisur e qelb. Trajtimi me laser është kryer për të korrigjuar inflamacion të rëndë dhe efektin e drogës trajtimit. Plotësisht trajtimi i procesit akute merr, në varësi të gravitetit nga dy javë deri dy muaj. Në dehje të rënda përshkruajnë antibiotikët intramuskulare. Për të reduktuar edemë dhe ënjtje e mukozën në hundë varrosin vasoconstrictor. Një rol të rëndësishëm ka luajtur trajtime fizioterapi. Efektet e dobishme të ketë edhe antibiotikët mbytje aerosol. Në raste të vazhdueshme të përdorë sinus birë dhe t'i shtyer atë me zgjidhjet e agjentëve antiseptik ndjekur nga administrata e antibiotikëve.

Trajtimi i para konservatore akute.

Kur temperatura e trupit është e rekomanduar regjim shtrati dhe emërimin e antipyretics. Kur temperatura ngrihet mbi 38 ° C pacientët emërohet zakonisht drogë antipiretik dhe analgjezik: acid acetilsalicilik (aspirina) 0.5 g 3 herë në ditë, Amidopyrine me aspirina 0.25 g 2-3 herë në ditë, paracetamol, ose përgatitjet që përmbajnë ato në magazinë të tij. Në prani të dehjes dhe dhimbje të mprehta dhe shkarkimin e harlisur nazale shumë efektive sulfanilamides destinacionit (sulfadimezin dhe të tjera 0.5 g 4-5 herë në ditë) dhe antibiotikët.

Rezultatet më të mira arrihen kur përdorimi sistemi lecheniyahaymorita i gjeneratave të reja të antibiotikëve (augmentin, tsefalosproiny 3 breza, Azithromycin). Në pacientët tepër i ndjeshëm ndaj antibiotikëve të grupit penicilinë emërojë macrolides (Azithromycin) apo tetracycline (e fundit kundërindikuar tek fëmijët). E fundit dy medikamente të janë veçanërisht efektive në sinusit të shkaktuara nga klamidia apo mykoplazmat. Aktualisht, ka një numër të drogës antibiotikëve për sinusit mestnoholecheniya (Bioparox, ZOFR). Përdorimi i tyre lejon për një përqendrim të lartë të antibiotikëve në burimin e infeksionit dhe për të shmangur reagime negative nga përdorimi i antibiotikëve sistemike antibiotikov.Kurs ndihmon shtypur infeksionit dhe të ndaluar përhapjen e mikrobeve. Duke përdorur antimicrobial lokale dhe llak imunostimulues ndihmon të luftuar infeksionin duke krijuar inflamacion në rajonin e përqendrimeve të mëdha të antibiotikëve. Zgjedhja e antibiotikëve duhet të bazohet në agjent zgjedhur infektive dhe ndjeshmëri të caktuar individuale, përndryshe antibiotik mund të jetë e mbeturinave të rrezikshme dhe të padobishme të holla dhe kohë. Disa përfitime mund të japin vlerësim i shpejtë patogjen vlerësuar provë errësirë ​​Gram materiale dhe shpifjeve.

Sinusit më të zakonshme të shkaktuara nga florës Gram-negative. Medikament i përzgjedhur është Amoxicillin ose cefuroxime aksetil plus acid clavulanic; Mjetet alternative janë: macrolides, cefaclor, cefalosporinat 3, Amoxicillin, bashkë-trimoxazole. Në proceset akute purulent droga listuara përdorur me gojë, intramuskulare ose intravenoze. Ndoshta aktuale (prezantimi i zgjidhjes në zgavrën) agjentët antibacterial. Kjo duhet të marrë në konsideratë mundësinë e kryerjes efekt irrituese për mukozën.

Zakonisht efekti pozitiv i terapisë antibiotike duhet të shënohet në 48 orët e para. Kjo është mbështetur nga të përmirësimit të shëndetit, uljen e etheve. Vini re se të padëshirueshme si kurse shumë të shkurtra 3-4 ditë (në këtë rast një rikthim të jetë e mundur) dhe kurse të gjata (për shkak të faktit se ata mund të rezultojë në superinfeksionit (bakteriale, fungale).

Trajtimi lokal përbëhet nga masat për të lehtësuar rrjedhjen e lëngjeve nga sinuseve dhe lehtësimin e depërtimit ekzistuese të mukozës. Përdorimi i sprays hundës vasoconstrictor - ndihmon në rivendosjen e kullimit natyrore të sinus nofullës. Një fakt i njohur mirë të çon në inflamacion ënjtje përmes të cilit mbyll sinus prizë nofullës dhe qelb akumuluar në të. Në këtë situatë pacienti me rimëkëmbjen e nofullës sinusit nuk do të vijë deri restauruar kullimit normale sinus. Për të hequr ënjtje e mukusit dhe hapjes prizë përdorur sinus sprays hundës dhe pika që përmban një vasoconstrictor drogë (nazyvyn, otilin, dlyanos etj). Përdorimi i këtyre barnave mund të arrijë eliminimin e menjëhershëm të edemës së mukozën e hundës, e cila nga ana ndikon pozitivisht në pastrimin sinus. Trajtimi i drogës hundës vasoconstrictor kryer jo më shumë se 5 ditë për shkak të rrezikut të atrofi të mukozën e hundës.

Për të reduktuar ënjtje e mukozës në sinuseve hapjeve prizë dhe për të lehtësuar kryerjen dalje përshkruar vajosje ose garzë investim pad ngjyhet në vasoconstrictor, përdoret edhe këto fonde në formën e pikave, ointments dhe brenda. Përdoret më shpesh lokale alfa-2-adrenolytyky që rrjedhin imidazolinu (oksilitazolin, ksilometazolina dhe nafazolyn). Kursi i trajtimit nuk është e rekomanduar për të vazhduar gjatë 7-10 ditëve, duke pasur parasysh rrezikun e rinitit medicinale. Ephedrine, pseudoefedrinës dhe fenylpropanolamyn emëruar brendshme. Në vitet e fundit fituar shumë popullaritet drogë të kombinuara me gojë që përmbajnë alfa-2 agonist (p.sh., Pseudoephedrine) dhe antihistamines nonselective (p.sh. terfenadina) me veprim të zgjatur.

Në rastin e sinusit alergjike tregon terapi antihistamine (astemizole, CETIRIZINE, loratydynu, acrivastine dhe kështu me radhë. D.).

Trajtimi i inflamacionit akut të sinus nofullës të kontribuojë gjithashtu për trajtime fizike (dritës blu, SOLLUX). Këto procedura në ditët e para të sëmundjes mund të përsëritet disa herë në ditë për 10-15 minuta, intensiteti i rrezatimit duhet të jetë brenda një ndjenjë të këndshme të ngrohtësisë. Më efektive UHF-terapi, rryma dinamike, dhe kështu me radhë. P. Në raste të gjata me qelb bollshme oozing në mungesë të trajtimit duhet tendencë për të mbajtur birë sinus dhe Lavage ndjekur nga administrata e një antibiotikëve sinus dhe antiseptics (hinozola, oktenisept, dioksidina). Në edemë të theksuar dhe sinusit alergjik treguar hyjnë në antihistamines nofull kavitetit (levokabastin dhe allerhodyl) dhe glukokortikoideve.

Nëse shkaku i sinusit është lakim hundës mur ndarës apo dhëmb, trajtimi duhet të fillojë me eliminimin e shkaqeve rrënjësore. Trajtimi i fokus primar i infeksionit (grykët kronike, pacienti dentare, rinitit kronike) tregon ekzistencën në të gjitha rastet e karakterit dytësor sinusit dyshuar.

Birë kullimit dhe larja nofull sinus tregon mungesa e efikasitetit të masave të përshkruara më sipër.

Birë (birë) sinus nofull në sinusit

Birë (birë) sinus nofull mund të jetë projektuar edhe për të diagnostikuar dhe të trajtuar sinusit. Birë bërë nën anestezi lokale. Pierce muret e gjilpërës sinus veçantë, thithje dhe i lau antibiotikë plehu prehër.

Për fat të keq, shumë pacientë frikë të tilla "punctures", që përfshin një adresë te mjeku në sinusit, duke e çuar dëm për veten e tyre, duke krijuar një kërcënim të komplikimeve të rënda të sinusit lidhur me përhapjen e mundshme të infeksionit, dhe kushtet për formimin e sinusit kronik .

Trajtimi i sinusit pa birë

Nëse një apel në kohë te mjeku ENT mund të trajtojë sinusit pa birë. Në sinusit fillestare fazë është krejt e mundur për të bërë pa birë.

"Bespunktsionnym" trajtim për sinusit është metodë zhvendosja fluide hundës Lavage ("qyqe") Në kombinim me terapi lazer. Procedura Lavatrice hap pasazhe të hundës dhe zgavrën e hundës e qelb dhe mukusit, dhe lazer ul inflamimin. Kursi zgjat 5-7 procedurat. Pas trajtimit të parë, pacientët shohin përmirësim të dukshëm në gjendjen e tyre.

Një tjetër mënyrë për të bërë pa birë - përdorimi i pajisjeve që krijon një negativ zgavrën e hundës presion dhe në këtë mënyrë ndihmon për të hequr sekrecionet nga sinuseve nofullës.

Trajtimi i sinusit pa birë është e mundur vetëm nëse ka shkarkimin hundës, të cilat tregojnë se ekziston një dalje e përmbajtjes sinus nofullës. Marrë parasysh edhe karakteristika anatomike strukturore traktin e sipërm respirator.

Kjo është, për të përcaktuar strategjia trajtimi optimale është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur për të apeluar në otolaringolog.

Përfitimet trajtojnë sinusit pa birë

  • Pa dhimbje dhe gjak
  • Pa birë e sinuseve nofullës
  • Vetëm një orë e gjysmë

Trajtimit haymoritabez operacioneve:

• larja e hundës duke lëvizur ("krisur");
• Mukoza anemyzatsyya hundës;
• bllokada vnutrinosovyh;
• dush hundës;
• mukusit thithje;
• larëse sinuses nofull thahet nëpërmjet futjes së barnave;
• ozonit;
• Terapia lazer (8-10 seanca për 1 natyrisht);
• paranasal sinus birë me futjen e barnave anti-inflamator (tregues)

• Trajtimi i sinusit me antibiotikë (antibiotikë për të trajtuar sinusit zgjedhur individualisht).

Nëse trajtimi konservativ dështon, trajtimi kirurgjik është e mundur:

• septoplastyka (korrigjimi i mur ndarës hundës);
• turbinate radioturbinatsiya;
• konhotomiya;
• polypotomyya hundë.

Trajtimi i sinusit në fëmijët

Fëmijët sinusit shpesh ndodh gjatë rinitit akut, gripit, fruthit, fruth i keq dhe sëmundjeve të tjera infektive dhe sëmundjeve për shkak të rrënjëve të pasme katër dhëmbët e sipërm.

Sinusit është kronike me inflamacionet akute të përsëritura dhe inflamacion shumë shpesh zgjatur e sinuseve nofullës dhe rinitit kronike. Roli i sigurt luajtur lakim të septum nazal, pasazhe të lindura ngushta hundës. Procesi Odontogenic nga fillimi është shpesh Sigurisht ngadaltë kronike. Ka edhe vasomotor dhe forma alergjike të sëmundjes që janë vërejtur në të njëjtën kohë me të njëjtat simptoma në zgavrën e hundës. Simptomat varen nga forma e humbjes dhe nuk janë të ndryshme nga simptomat në të rriturit.

Në format exudative e ankesës sinusit kryesore e pacientit për shkarkimin e rëndë nga hunda. Në një vend sekret të komplikuar dalje e sekrecionet sinus nga hunda nuk ishte e mjaftueshme, dhe pacientët ankohen për thatësi në fyt, kollitjes pështymë numër i madh i të mëngjesit fryma e keqe. Shpesh ka dhimbje koke dhe çrregullime të sistemit nervor (lodhje, paaftësia të përqendrohen). Në ënjtje akut mund të përjetojnë ënjtje të cheeks dhe qepallat. Ndonjëherë ka të çara dhe të zhytem në lëkurë në frontin e hundë.

Sinusit në fëmijët shpesh uspeshnolechitsya duke përdorur barëra konvencionale, e cila zgjedh të konsultoheni me një mjek. Shpëlarje sinuset (nuk ka birë) kryhet vetëm me sindromin e dhimbjes e shprehur ose shkarkimin e harlisur e qelb.

Trajtimi me laser është kryer për të eliminuar efektet e inflamacionit dhe të rritur efektin e drogës trajtimit. Në disa raste (p.sh., të rënda sëmundje) trajtimi i Ent këshillueshme për të kombinuar me akupunkturë. Plotësisht trajtimin e sinusit në fëmijët është në varësi nga shkalla prej një deri në dy javë.

Parimi mbi të cilin është trajtimi i sinusit kronik në fëmijët e njëjtë. Kursi është i shtrirë ndonjëherë në 3 javë. Drejtimi kryesor i terapisë në kronike sinusit - procesi mprehje parandalimit.

Parandalimi i sinusit

Parandalimi duhet të fokusohet në trajtimin e hershëm të sëmundjes themelore, të eliminojë faktorët pa pritur për fillimin e simptomeve të sinusit.