Hydrops Hydrothorax torakale


Hydrothorax (gjoks hidropizi) - grumbullimi i karakterit fluide dhe origjinës noninflammatory (transudate) në zgavrën pleural.

Shkaqet hydrothorax


Hydrothorax mund të ndodhë me dështim decompensated zemër me stagnimit të zhvillimit në qarkullim të madh; sëmundje të veshkave, i shoqëruar nga zhvillimi i sindromës nefrotike (hlomerulnefrit, amiloidosis veshkave dhe të tjerët); cerozë e mëlçisë, myxedema (sëmundje të shkaktuara nga prodhimin e pamjaftueshme hormon tiroide); prania e tumorit të madhe në mediastinum (hapësirë ​​në pjesët e mesme anatomike e zgavrën e kraharorit kufizohet përpara kafaz i kraharorit, shpinë dhe mbrapa), compressing Cava vena dhe pjesën e sipërme të krahut venë kryesore. Grumbullimi i lëngjeve në noninflammatory plevralnyhporozhnynah natyrës në disa raste mund të ndodhë në distrofia ushqimore shkaktuar nga mungesa e rëndë e vitaminave B dhe C, si dhe në lidhje me shkeljen e rrjedhjes së limfatike.

Simptomat hydrothorax 

Manifestimet kryesore hydrothorax shkaktuar nga akumulimi dinamike e lëngjeve në zgavrën pleural dhe squeezing mushkërive të saj dhe zhvendosje mediastinale. Fillimi i sëmundjes është zakonisht gradual. Si numri i transudate në plevralnyhporozhnynah një ndjenjë e shurdhim në gjoks, rrit peshën e ndjenjës subjektive të mungesës së ajrit, të shoqëruar nga norma e rritjes dhe thellësinë e lëvizjeve të frymëmarrjes. Nuk është amplifikuar dhe (ngjyra cianoza e lëkurës të shkaktuara nga akumulimin e dioksidit të karbonit në gjak) cianozë.

Dhimbja në gjoks nuk janë tipike. Kur akumulimin fluide është përcaktuar dhe zgjatje të kufizuar lëvizshmërinë përkatëse pjesë të gjoksit dhe vonesë e saj në frymëmarrje e hapësira të shëndetshme dhe zbutjen ndër brinjëve në anën e sëmurë. Në pacientin e shtrirë në shpinë të jetë më e lehtë në anën e pacientit, pasi ajo nuk çon në vështirësi të frymëmarrjes. Në vëllime shumë të larta të fluide pacienti përpiqet të marrë gjysmë-ulur pozicionin. Temperaturën e trupit, zakonisht nuk është rritur.

Provim

Një mjek në inspektimin përcakton blunting trokitje (perkusion - përgjimi në pjesë të caktuara të trupit me analizën e mëvonshme të fenomeneve të shëndosha që dalin në të) mbi lëngun e akumuluar dhe dëgjim të mushkërive (dëgjim - duke dëgjuar tingujt e gjeneruara në funksionimin e) zbulon mungesën ose lehtësimin frymë në këtë vend.

Më shpesh hydrothorax është bilaterale dhe është e shoqëruar shpesh nga hydropericardium (akumulimit të lëngjeve në thes rreth zemrës) dhe ascites (grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut).

Në diagnozën e madhe gjoks rëndësia x-ray, ultrazërit (SHBA) dëmtimit të dhëmbëve pleural dhe tomography llogaritur (CT) e gjoksit. Hydrothorax Radiologjike duket errësuar homogjene që është më e ulëta pjesët e zgavrën pleural; Eclipse është zhvendosur lehtësisht kur ndryshon pozicionin e trupit. Kur me ultratinguj zbuluar lëngun e lirë në zgavrën pleural, mund të jetë vlerësim më të saktë të madhësisë së tij. CT mund të zbulojë, përveç lëngjeve të lirë në zgavrën pleural, disa nga shkaqet e hydrothorax zhvillimit (p.sh., tumoret apo nyjet limfatike zgjeruar mediastinal, squeezing Cava vena e sipërme).

 

Radiographs e pacientëve me hydrothorax majtë të njëanshme (errësuar uniforme në fushën e poshtme të mushkërive majtë - rrethuar rreth e zezë).

Çfarë teste duhet të marrë hydrothorax dyshuar.

1. Gjakut komplet: zakonisht nuk ka asnjë vlerë diagnostike në hydrothorax që të mos vërehet zakonisht ndryshimet në të në edemë gjoks. Në sëmundjet e veshkave, duke shkaktuar hidropizi gjoks, prania e mundshme e anemisë, në rritje ESR.

2. Urinalysis: tregon ndryshime karakteristike në hydrothorax të shkaktuara nga sëmundje të veshkave për shkak të shkeljes së funksioneve të tyre: proteinuria masive (sekretim urinar proteina), praninë në urinë e bombolave, qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, rrit densitetin relative të urinës.

3. Analiza biokimike e gjakut: mund të mos pasqyrojnë ndryshimet e shkaktuar dëmtim i veshkave (hypoproteinemia - Uljen e proteinave në plazmën e gjakut, duke rritur përmbajtjen e skorjeve azotit) ose mëlçisë (rritur bilirubin, hypoproteinemia, rritje aminotransferase direkt dhe indirekt alanine dhe të tjerët).

4. Analiza e përgjithshme marrë nga lëngu pleural shpuese nga pleural hydrothorax zgavër transudate përgjegjshëm, të lëngshme transparente, të gjelbër dritë të verdhë apo të lehta në disa raste mund të përfshijnë përzierje përgjakshme është alkaline, përmbajtja e proteinave në të nuk i kalon 2-3% ( 20- 30 g / l), dendësia relative e jo më shumë se 1015.

5. Mostra RIVOLTA (RIVOLTA) - Reagimi cilësore për proteina, e përdorur për të dalluar transudate nga exudate. Në zgjidhjen e studimit acetik acid laborator shton 1-2 pika të lëngjeve nga zgavrën pleural. Në mjedisin acid të denaturyruetsya tretur proteinave dhe precipiton. Nëse trazim formon një rënie të bie në një re të bardhë zbret në fund të tub, mostra është pozitiv, respektivisht, studioi lëngu është exudate e proteinave se 3%. Drop transudate turbullirave nuk formojnë.

6. Ekzaminim citologjik evakuuar me lëngun pleural shpuese shmang origjinën ekksudativnyy pleurit tumorit. Për ta bërë këtë, duke rezultuar në shpuese lëngshme është centrifugohen dhe precipitati përgatitur përgatitjet citologjike (goditje), të cilat janë pikturuar pastaj në nga Romanovsky - Himzy. Prparaty gati mjeku-cytologist ekzaminohet nën mikroskop. Kur qelizat e tumorit hydrothorax në shpifje nuk është, por mund të zbulohen qelizat mesothelium rreshtim brenda zgavrën pleural.

7. Hulumtimi bakteriologjik lëngshme kryer për përjashtimin e pleurit tuberkuloz. Kaloni lëngun renditet marra nga zgavrën pleural, media kulturës artificiale, e ndjekur nga vlerësimi.

Trajtimi hydrothorax

Trajtimi i hydrothorax reduktuar në ndërhyrjet terapeutike dhe birë pleural.
Masat terapeutike kanë për qëllim trajtimin e sëmundjes themelor që e ka shkaktuar zhvillimin e hydrothorax.

Pra, kur hydrothorax për shkak të pranisë së dështimit të zemrës në një pacient, pacienti është rekomanduar që të zgjedh punën dhe pjesa tjetër, përjashtimin e stresit psiko-emocional, normalizimin e gjumit. Cakto numrin e dietë 10 ose numrin e Kufizimi 10a ujit pranues dhe kripë, domethënë ushqimi duhet të jetë i pjesshëm (5-6 herë në ditë me të pijshëm në një sasi të vogla të ushqimit). Trajtimi i drogës mund të synojnë në forcimin e reduktuar tkurrshmërisë të miokardit (glycosides zemrës përshkruar stimuluesve β-blockers, frenuesit fofodiesterazy) heqjen sasi të tepërta të lëngjeve nga trupi droga destinuara nxit urinimin (frenuesit anhydrase karbonik, "loop" dhe thiazides lidhura, kalium-pakët diuretics) zvogëluar ngarkesën në barkushe të majtë (venave periferike, arterial dhe të përziera Vasodilators, frenuesit ACE).

Me zhvillimin e hydrothorax, e cila është për shkak të sëmundjes së veshkave, i shoqëruar nga zhvillimi i sindromës nefrotike (hlomerulnefrit, amiloidosis veshkave), rekomandojnë pjesën tjetër krevat, respektimi i cili rrit prodhimin e urinës, e përcaktuar numrin dietë 7 e pranimit kufizuese të kripës (deri në eliminimin e plotë kur të shprehura edemë Sindromi) dhe kontrollit të vëllimit të lëngjeve pije, e cila nuk duhet të kalojë më shumë se 200-300 ml në ditë sasia ndarë urinës. Kaloni proteina çrregullimet e metabolizmit korrigjim, të cilat ofrojnë përmbajtje optimale të proteinave në ushqim, të përcaktojë produktet që ndihmojnë për të reduktuar humbjen e proteinave në urinë (frenuesit ACE), nëse është e nevojshme pour 20% albumin zgjidhje (1 në 100-150 ml çdo 2-3 ditë Shkëmbimi injeksione 5-6); përshkruajnë diuretike (thiazides, "lak", kalium-pakët diuretics).

Në rastin e cerozë mëlçisë hydrothorax kufizojnë sasinë e lëngshme për të pirë 1.5 litra në ditë e kripë (numri dietë 7) Shuma e proteinave në dietën e përditshme duhet të jetë të paktën 70-80 orë nëse diuretics nevojshme përshkruajnë.

Kur grumbullimi i lëngjeve në zgavrën pleural, duke çuar në ngjeshje e mushkërive dhe dështim të frymëmarrjes, përdorur pleurocentesis heqja e ngadaltë e zgavrën transudate pleural. Ky manipulim është edhe terapeutike dhe diagnostike, si natyra e lëngjeve dhe rezultatet e testeve laboratorike për të dalluar hydrothorax e pleurit exudative, hemopleura, empyema pleural.

Birë pleural kryhet në pozicionin e pacientit bazuar në duar para nën anestezi lokale ulur, zakonisht në pikën më të ulët të zgavrën pleural. Përdorni veçantë birë të gjatë dhe të trashë gjilpërë. Zgjedhja e parazgjedhur për birë është hapësirë ​​e tetë ndër brinjëve në sipërfaqen e prapme të gjoksit. Në shtresën e hollë shpuese gjilpërë injektuar në inde të buta prej 0.5 zgjidhjes novokaina, 10-15 vëllimi ml, atëherë mjeku fut një gjilpërë në birë pleural zgavër nëpërmjet të cilave ngadalë gjiri të lëngshme. Është e rekomanduar për të hequr të njëjtën kohë jo më shumë se 1.5 litra lëngjeve, pasi evakuimi mund të shkaktojë zhvendosje më të shpejtë të mediastinum dhe rënie në presionin e gjakut. Pas heqjes birë gjilpërë fashë zakleyuyetsya sterile.

Përjashtimi nga transudate pleural zgavër të çon për të lehtësuar frymëmarrjen dhe ndihmon në qarkullimin e normalizuar të gjakut. Birë pleural është konsideruar si një manipulim relativisht e thjeshtë, e cila nuk kërkon ndonjë përgatitje paraprake e pacientit dhe nuk imponojë kufizime të rëndësishme në atë pas tij. Një ditë pas birë duhet të kryejë kontroll radiografi për të përjashtuar çaj pleural ndërlikimet e mundshme pulmonare (pneumatoraks shkak të birë mushkëritë). Në natyrën korrente e dëshmisë hydrothorax drejtuar në birë të përsëritura të zgavrën pleural, ndonjëherë në mënyrë të përsëritur.

 

Skematike pleurocentesis përfaqësimi 1 - la mushkërive, lëngu i ngjeshur në zgavrën pleural; 2 - lëngu i lirë në zgavrën pleural majtë; 3 - rezervuar vidsmoktuvanoyi për grumbullimin e lëngjeve nga zgavrën pleural.

Komplikimet hydrothorax

Komplikimi kryesor i hydrothorax është zhvillimi i dështimit akut të frymëmarrjes për shkak të ngjeshjes së lëngjeve indeve të mushkërive, e cila në masë të madhe komplikon rrjedhën e sëmundjes themelore. Kur lidh infeksioni mund të zhvillohet empyema pleural (akumulimin e qelb në zgavrën pleural), e cila është një sëmundje shumë e rëndë.

Hydrothorax Parandalimi

Hydrothorax Parandalimi reduktohet në trajtimin në kohë, e cila në rastin e dekompensimi mund të çojë në zhvillimin e saj.

Parashikim

Vlera paralajmërues i hidropizi gjoks është se ai rrit rritjen e ashpërsisë së sëmundjes themelor, dështimi sidomos decompensated zemrës.