Bronkit akut bronkit kronik


Bronkit - Kjo sëmundje infektive është i shoqëruar nga inflamacion difuze e bronke. Simptomë kryesor i sëmundjes - kollitjes.

Nëse sëmundja zgjat më pak se tre javë, duke folur për bronkit akut. Në qoftë se simptomat e bronkit të ndodhë të paktën tre muaj gjatë vitit për dy vjet ose më shumë mund të sigurtë të diagnostikuar bronkit kronik.

Nëse origjina e sëmundjes është i shoqëruar me gulçim, atëherë flasim për bronkit obstruktive.

Shkaqet e bronkit


Bronkit - një sëmundje infektive. Shkaku bronkit mund të jetë flora bakteriale, virale ose atipike.

Të patogjene bakteriale kryesore e bronkit, staphylococci, Pneumokoke, streptokokeve.

Patogjenët e bronkit virale, virusi i gripit, infeksion respirator syntsytyalnaya, adenovirus, parainfluenza, etj

Bronkit atipike patogjene, klamidia (pneumonia Chlamydia), Mycoplasma (pneumonia Mycoplasma). Ata janë quajtur atipike për shkak të faktit se në karakteristikat e tyre biologjike, ata janë të ndërmjetme në mes të baktereve dhe viruseve. Shumica e ciklit të tyre të jetës, ata vetëm bartin viruse brenda në qelizë, por karakteristikat e qelizave në mënyra të kujton baktereve.

Shumë rrallë shkaku i bronkit është një infeksion fungale.

Shpesh nuk është një kombinim i patogjeneve ndryshme. Për shembull, sëmundja fillon si një infeksion viral, dhe nga bakteret patogjene bashkuar. Virusi, si portat e hapura për bakteret të krijojë kushte të favorshme për riprodhimin e tyre. Ky version i kursit është më e zakonshme, siç dëshmohet nga rritje të mprehtë të incidencës në periudhën e vjeshtës dhe dimrit, kur ka përhapja sezonale e infeksioneve virale.

Një kusht i domosdoshëm për zhvillimin e bronkit është për të zvogëluar aktivitetin e sistemit imunitar të pacientit zakonisht ofron imunitet ndaj sëmundjeve infektive.

Faktorët e rrezikut të infeksionit konsiderohet mosha mbi 50, pirja e duhanit, puna në kushte të dëmshme prodhimit, hipotermi shpeshta, alkoolizmi, sëmundjet kronike të organeve të brendshme në fazën e dekompensimi.

Simptomet e bronkit

Simptomë kryesor i bronkitit - kashel.Kashel mund të jetë e thatë (pa shkarkimit pështymë) ose me lagështi (me pështymë shkarkimit). Shkarkimi i gëlbazë, sidomos me një ngjyrë të gjelbër - një kriter inflamacion të besueshëm bakteriale. Kollë e thatë mund të ndodhë kur një virus apo një infeksion atipike. Shpesh shënuar kollë evolucionin nga të thatë të lagur. Në akut kollë paroksizmal sëmundje. ndërsa sulmet kollitje mund të jenë aq të rënda, i shoqëruar nga dhimbje koke.

Simptomet e bronkit akut

Bronhitsoprovozhdaetsya Sharp rritet në temperaturë të 38-39 gradë, të dridhura, djersitje e tepruar. Nuk është një dobësi e përgjithshme, lodhje dhe një rënie të konsiderueshme në efikasitetin. Ashpërsia e simptomave mund të ndryshojnë nga butë të shumë të rënda.
Kur shqyrton një pacient të nxjerrë wheezes shpërndara, dëgjon Whenauscultation dhe frymëmarrje të vështirë. Kur pacienti të moderuar ose të rënda sëmundje të fillojnë të mundojnë gulçim dhe dhimbje në gjoks.

Kohëzgjatja mesatare e llogarisë akute bronkit për 10-14 ditë. Rëndim i bronkit kronik, veçanërisht në mungesë të trajtimit adekuat mund të zgjasë për disa javë.

Simptomet e bronkit kronik

Në kollë kronike bronkit me shkarkimin pështymë pakët, dyspnea në tendosje mund të jenë shenja të përhershme të cilat shoqërojnë pacientin gjatë gjithë jetës. Në rast të përkeqësimit të bronkit thonë se në qoftë se ka një forcim të konsiderueshme nga simptomat e mësipërme, u rrit kollë, rritur ndashëm pështymë, rritje gulçim, temperatura pamja, etj

Bronkit, sidomos akute, rrallë ndodh në izolim. Shpesh ai kombinohet me simptomat e rinitit (rrufë), tracheitis. Ajo patjetër ndikon në pamjen e përgjithshme klinike.

Çfarë teste duhet të marrë bronkit dyshuar

Në çdo rast, simptomat e bronkit do të keni për të marrë një test të gjakut klinike. Nëse dyshoni se pneumoni të detyruar për të bërë x-rrezet, por shpesh të bëjë pa të.

Paraqitja e detyrueshme e analizave pështymë (nëse, natyrisht, në dispozicion) në ngjyra diskreditimi mikroskopi me Gram. Kaloni provimin pështymë cytologic me një akuzë e detyrueshme të elementeve qelizore. Sëmundje të zgjatur, kronike ose bronkit shpesh të përsëritura duhet të bëjnë mbjellëse pështymë microflora me ndjeshmëri të detyrueshme të antibiotikëve.

Gjithashtu të bëjë një shtupë fyt për florën dhe kërpudhave.

Bronkit shpeshtë është një tregues për analizat e gjakut për antitrupa (imunoglobulina M dhe g) të infeksioneve atipike (pneumonia Klamidia dhe Mycoplasma pneumonia).

Në spirography obstruktive bronkit për të bërë (studimin e funksionit të frymëmarrjes). Në uljen e dukshme e bronkial të qenët i qartë spirography komplementit ndarjen e drogës bronhorasshiryayuschy (salbutamlom, Ventolin, berodualom etj). Qëllimi i këtij studimi - për të përcaktuar kthyeshmëria ndryshimet patologjike dhe për të eleminuar comorbidities mundshme, të tilla si astma.

Bronkit shpeshta apo rëndim i bronkit kronik është një tregues për bronchoscopy. Qëllimi - për të gjetur sëmundje të mushkërive të lidhura që mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me bronkit.

Bronkit periodik të kërkojë që provim X-ray. Së pari të bëjë X-ray njësi (X-ray) ose X-rrezet. Metoda më e informative të ekzaminime me rreze X - tomography kompjuter.

Trajtimi i bronkit

Bronkit - sëmundje shumë serioze, mjeku lecheniebronhita duhet të kryejë atë. Ajo identifikon drogë më të mira për të trajtuar bronkit, dozen e tyre dhe kombinim. Nën maskën e bronkit mund të ndodhë një numër të sëmundjeve, diagnozën fund dhe trajtim të pahijshme të cilat mund të ketë pasoja shumë të trishtuar.

Krevat Daily bronkit ose napivpostilnyy. "Heroes", të cilët janë duke u përpjekur për të transferuar sëmundjen në këmbët e tyre, të kenë një shans për të fituar një ndërlikim në zemër ose të bëjë kronike akute bronkit.

Lecheniyabronhita themelor është përdorimi i barnave anti-infeksionit.

Së pari, më e rëndësishme, vendi janë antibiotikët. Për të parë-line droga përfshijnë derivateve Penicilina (droga, Flemoclav, flemoksyn, augmentin, etj) dhe macrolides (ilaçe: Macropen, Fromilid, azithromycin, Hemomitsin, rovamitsyn, Wilprafen). Nga rreshtin e dytë droga përfshijnë cefalosporinat (droga: Supraks, cefixime, cefazolin, cephalexin, klaforan, tsefataksim, FORTUM, ceftazidime, cefepime, ceftriakson, rotsefin), fluoroquinolones frymëmarrjes (sparfloxacin, levofloxacin, moxifloxacin). Në butë për të moderuar sëmundje më të mirë të përdorin format e dozimit për administrimin oral (tableta, pezullime, shurupe, etj) në formë të rëndë - mënyra e vetme e mundshme e administratës - injeksion. Ndonjëherë kombinoj të dyja metodat e administrimit të drogës.

Nëse dyshoni se një etiologji virale (shkaku i) bronkit - trajtim duhet të plotësohet me barna antivirale. Shumica e drogës në dispozicion janë spektrin e gjerë viferon, Henferon, kipferon. Dozimit varet nga mosha e pacientit. Kohëzgjatja e jo më pak se 10 ditë.

A duhet në trajtimin e bronkit është droga expectorant takimin. Aktualisht, barnatoret përfaqësuar një sasi të madhe të drogës dhënë grupi farmakologjike: ACC, fluimutsil, lasolvan, mukaltyn, ambroksol, libeksin-miell, Flyuditek, Bromhexine etj Produkt: Tableta për administrim oral, shurupe, tableta të tretshme, pluhura. Doza varet nga mosha dhe pesha e pacientit.

Më vete të duan të identifikojnë erespal drogës (fenspirid). Ai posedon veprim expectorant dhe anti-inflamator. Në dispozicion në formë tabletash dhe formën shurup. Trajtim së paku 10 ditë. Ndoshta menduar edhe për fëmijët deri në 1 vit.

Prania e dyspnea bronkit është një tregues i drejtpërdrejtë për drogë përdorim bronhorasshiryayuschy. Ata janë në dispozicion në tableta (aminophylline, teopek, teotard) dhe formon mbytje (aerosol inhalimi: Berodual, berotek, salbutamol).

Përdorimi i mundshëm për trajtimin e bronkit kombinuar drogë. Për shembull, shurup Askor kombinon pronat expectorant dhe drogë bronhorasshiryayuschego.

Mjetet juridike në shtëpi të njohura, të tilla si prodhimin e kanaçe, Llaçe mustardë, bronkit jo efektive.

Përdorimi i mundur në komplekset komplekse trajtim multivitamin.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës bronkit

Mes obostreniyabronhita tradicionalisht rekomandojmë pirë shumë lëngje. Për të rritur - vëllimi ditor i marrjes lëngjeve duhet të jetë të paktën 3-3,5 litra. Lëng zakonisht toleruar dhe alkaline, qumështi nxehtë me ujë mineral në raport 1: 1.

Dietë e përditshme duhet të përfshijë proteina të mjaftueshme dhe vitamina. Në sfondin e temperaturë të lartë dhe dehje e përgjithshme mund të mohoj pak (në qoftë se trupi i këtij kursi kërkon), por në përgjithësi çdo kufizimin dietat pacientë të tilla janë të kundërindikuar.

Tregon efikasitet të lartë përdorin thithur nëpërmjet nebulizer. Si një zgjidhje për mbytje mund të përdorni ujë mineral, Ringer të zgjidhja ose kripur normale. Procedura kryhet 2-3 herë në ditë për 5-10 ditë. Të dhënat manipulimi shkarkimit moktroty nxisin, lehtësojnë kullimit e pemës bronkiale, redukuar inflamimin.

Jetese e nevojshme për të eliminuar faktorët e rrezikut për sëmundjet infektive të traktit të sipërm respirator. Në veçanti kjo vlen për pirjen e duhanit dhe rrezikut në punë të ndryshme (prodhimin e pluhurosur, duke punuar me ngjyra, hipotermi shpeshta, etj).

Efekti i shkëlqyer për sëmundjet kronike lehkihimeet përdorni ushtrime të frymëmarrjes, për shembull, nga Strelnikova. Kjo përfshin bronkit kronik.

Nuk obostreniyabronhita mund të bëjë marrëveshje për forcim.

Trajtimi do të thotë bronhitanarodnymi

Një popullor popullore trajtimin ilaç bronhita- inhalimi me avull. Të rekomandojë këtë frymë avujt e formuar gjatë gatimit patate etj Për disa kjo metodë kur përdorimi i saktë, natyrisht, ndihmon, por përdorimi i saj shpesh është djegur mukozës dhe forcimin e mëtejshëm të bronkit rrjedhës.

Vozmozhnolechenie bronkit do të thotë tarifat iztravyanyh. Trajtim më të zakonshme për bronkit duke përdorur barëra të tilla dhe kombinimet e tyre, trumzë, jamball, rigon, bli, nënën dhe njerka, gjethe delli. Për të përgatitur supë 1 lugë gjelle e përzierje pour ½ litra ujë të vluar dhe të insistojnë 2 orë. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit 7-10 ditë. Metoda është me të vërtetë efektive në trajtimin e bronkit kronik.

Përdorimi kumys apo qumësht dhie në trajtimin e bronkit akut dhe kronik, është e rekomanduar për të përdorur të paktën 1 filxhan qumësht 3-4 herë në ditë - vazhdoi. Dhëna të besueshme për efektivitetin e kësaj metode nuk e kam parë.

Përdorni një përzierje të qepë me mjaltë në raportin 1: 1, kaloi nëpërmjet një skeme mulli mishit: 1 lugë gjelle - 2 herë në ditë 10-14 ditë. Ndonjëherë, në vend që të qepë rekomandojnë përdorimin e hudhër. Një numër i pacientëve në të vërtetë kishte një efekt në pjesën më të madhe - vuri në dukje një përkeqësim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Efektet e mundshme anësore të metodës mund të shmanget për të reduktuar përmbajtjen e qepë në përzierje.

Bronkit në fëmijët

Në deteybronhit ka të njëjtat simptoma si të rriturit. Simptomë kryesor i bronkitit në një fëmijë - kollë. Simptomat e bronkitit dehje në fëmijët janë zakonisht shumë të theksuara. Nëse është e mundur, duhet të përmbahen nga përdorimi i tepërt i agjentëve antibacterial.

Kur një dyspnea fëmija duhet gjithmonë të kryejë diagnoza diferenciale me astmë. Tre ose katër episode të penguar bronkit një vit - një tregues i qartë për t'u konsultuar me një allergist dhe alergji të diagnozës.

Në trajtimin e bronkit tek fëmijët duhet të preferuar terapi inhalacion. Fëmijët shpenzojnë Inhalations me ujë mineral, expectorants (lasolvan, fluimutsil) dhe bronhorasshiryayuschimi (Berodual, Atrovent) medikamente. Nëse Thithja e nevojshme mund të përdoret antibacterials (zgjidhja tobramicina dioksidina 0,5% zgjidhje furatsillina 0.02% zgjidhje). Kjo metodë e trajtimit mund të në mënyrë efektive të merren me simptomat dhe prichinoybronhita dhe ka efekte minimale anësore.

Bronkit gjatë shtatzënisë

Simptomat e bronkitit në gratë shtatzëna nuk ndryshojnë bronhitau otsimptomov kategoritë e tjera të pacientëve. Tipari kryesor është bronhitatakzhe kollë.

Por trajtimi është një numër i karakteristika, pasi që shumë droga janë të ndaluara për përdorim në këtë periudhë të jetës për shkak të efekteve të tyre të mundshme negative në fetus. Për shembull, ndalohet përdorimi i derivateve të tetraciklinave, stretomocinë, chloramphenicol. Me përdorim të kujdesshëm eufillin.
Nga antimicrobials miratuara do të doja të përmend Wilprafen. Produkt me një profil të sigurisë së lartë dhe aktivitetit të mjaftueshme antibacterial.

Ne trajtimin e bronkit në femra shtatzëna përqendrohen në terapi inhalacion.

Komplikimet e mundshme të bronkit dhe parashikimit

Kursi i sëmundjes akute zakonisht favorshme Përfundon trajtim të plotë. Ndonjëherë bronkit mund të jetë i komplikuar nga pneumonia, zhvillimin bronkiektazise.

Bronkit kronik në mungesë të trajtimit të duhur mund të çojë në dështim të frymëmarrjes ose të zemres.

Bronkit Parandalimi

Ka disa qasje për parandalimin e sëmundjeve infektive.

1) droga Marrja imunoukriplyayuchyh përkeqësim të mundshëm në sezonin (Vjeshtë-Dimër). Kjo metodë është më e përshtatshme për pacientët me bronkit kronik apo acarimin e shpeshta të bronkit akut.

Efekt të mirë në këtë drejtim ka treguar drogë Bronhomunal, Ribomunil, IRS-19, etj Qarqeve dhe Doza përcaktohet nga mjeku juaj.
Nga opsionet Immunotherapy nonspecific mund t'i atribuohet përdorimit të rregullt të komplekset multivitamin.

2) Vaksinimi i pacientëve.
Duke pasur parasysh prevalenca e lartë e sëmundjes së pneumonisë dhe kontributin e saj të madh në shfaqjen e sëmundjes, shumica e ekspertëve rekomandojnë që pacientët në rrezik vaksinuar Pniv-23 vaksinë, e cila siguron mbrojtje është i imunizuar nga ky lloj i patogjen. Efekti i vaksinimit zgjat për 5 vjet.

Gjithashtu duke marrë parasysh faktin se infeksioni viral është shpesh një faktor nxitës për zhvillimin e bronkit, rekomanduar vaksinimin vjetor të njerëzve që i përkasin grupit të virusit të gripit.
Kush do t'i atribuohet rrezik? Kjo kryesisht ka njerëz mbi 50 vjeç, pacientët me sëmundje kronike të organeve të brendshme (zemra, mushkëritë, veshkat, etj). Tradicionalisht mësojnë gratë duke planifikuar një shtatzëni dhe ata veprimtaria profesionale e të cilit është e lidhur me komunikimin me njerëzit (punonjësit e shëndetësisë, mësuesit, salesmen, etj). Vaksinimi i detyrueshëm i njerëzve që marrin drogë afatgjata anticoagulation (acid acetilsalicilik, Warfarin, etj).

3) Respektimi i rregullave themelore të higjienës personale, të tilla si larja e shpeshtë e duarve, përdorni shami disponueshme - një mënyrë mjaft e thjeshtë për të parandaluar sëmundjet infektive.

Më shpesh në temën e bronkit akut dhe kronik:

Sa efektive frymëmarrje ushtrime për bronkit?
Ushtrime të frymëmarrjes, për shembull, apo metoda Buteyko Strelnikova - është një komponent thelbësor i trajtimit, sidomos në bronkit kronik.

Unë dyshoj se bronkit tim alergjik. A është kjo e mundur?

Kjo diagnozë si bronkit alergjike nuk ekziston. Zhvillimi i mundshëm i sëmundjeve infektive në sfondin e astmës. Ne rastin e inflamacionit alergjike dhe proces infektive si "mbështetje" njëri tjetrin. Në çdo rast, duhet të konsultoheni me një allergist dhe alergji të kryejë një ekzaminim të plotë (vendosjen e testeve të lëkurës, analizat e gjakut për të zbuluar antitrupa specifike për alergeneve, etj).

Çfarë sëmundje mund të ngatërrohet me bronkit kronik?
Lista e sëmundjeve që janë të shoqëruar nga një kollë e zgjatur është mjaft i madh. Parë, të kryer një diagnozën diferenciale midis tuberkulozin, sëmundjes kronike obstruktive të mushkërive (COPD), bronkoektazise, ​​pacientet astmës.