Adenoids rritur bajamet


Adenoids (adenoidnye vegjetacionit adenoidnye rozroschennya) janë përhapja parregullt nga bajamet nasofaringeal, e cila është e vendosur thellë në nasopharynx, ato janë të përbëra nga ind limfoid. Normalisht, kjo amygdala është zhvilluar edhe në fëmijëri, dhe pas dymbëdhjetë vjetësh ai fillon të ulet, kështu që të rriturit adenoids janë të rralla.

Normalisht, amygdala është një grup i vogël e indeve limfoid në trashësinë e Mukoza rreth vrima që çojnë në zgavrën e hundës, gojës dhe fytit. Ka edhe bajamet: dy fryhet, dy qielli; dhe e çuditshme - tre gjuhësore dhe hlotochnaya (nazofaringeale) amygdala. Bajamet janë, e ashtuquajtura limfoepitelialnogo unazë Pirogov-Valdeyera, i cili është pjesë e sistemit imunitar të trupit - ajo e mbron atë nga ndikimet e jashtme patogjene. Kështu, funksioni kryesor i bajamet - mbrojtëse. Ata janë një pengesë për të marrë frymë e ajrit baktereve të huaj dhe viruseve, "kapjen" e tyre dhe të shkatërrojnë.


Adenoids - nuk është amygdala, të cilat ju shihni në anët e fytit, duke kërkuar në gojën e fëmijës. Adenoids pa përshtatje të përshtatshme që ju nuk e shihni, sepse ata janë më lart fyt, afërsisht përballë hundë pothuajse në qendër të kafkës.

Vendndodhja adenoids

Adenoids - sëmundje të shpeshta në mesin e fëmijëve. Kjo është e zakonshme moshës 1 deri 15 vjet, por është më shumë i zakonshëm tek fëmijët 3-7 vjet.

Ngatërruar shpesh adenoids dhe adenoydyt. Adenoydyt - Sëmundjet nxitës bajamet patologjikisht rozroschennya nasofaringeal (adenoids). Kjo ndodh si në formë të izoluar, dhe e kombinuar me inflamacion razraschёnnyh bajamet. Shoqëruar Adenoydyt me ethe dhe shqetësim të rëndë të frymëmarrjes hundës.

Disa arsye të adenoids:

1. Sëmundjet e ndryshme të fëmijërisë (fruthi, fruth i keq), në të cilën Mukoza prekur hundës dhe bajamet;
2. sëmundjet inflamatore të shpeshta traktin e sipërm respirator;
3. sëmundje virale;
4. mungesës së imunitetit;
5. Fëmija alergji.

Simptomat, të cilat mund të jenë të dyshuar në një fëmijë adenoids:

• frymëmarrje Vështirësia dhe shkarkimin hundës nga hunda;
• hundë shpeshta lëngshëm;
• gërhitës gjatë gjumit;
• gjumë të dobët;
• gojën e foshnjës shpesh të hapura;
• Imoraliteti Shfaqja hnusavosty dhe transmetimit.

• lodhje, letargji, apati;
• Dhimbje koke;
• Humbjen e dëgjimit. Fëmija shpesh pyet.

Nëse gjendet pak apo edhe një nga simptomat e një fëmije, ju duhet menjëherë të vizitoni një mjek për diagnozën ENT dhe një trajtim adekuat.  

Komplikime, të cilat mund të çojnë adenoids:

1. Shkelja e funksionimit normal të veshit të mesëm.
Kur bajame nazofaringeale është zgjeruar, ajo mbyllet goja e tub auditory. Ky formacioni anatomike (tub Eustachian) përdoret për të rregulluar dallimin presion midis brendësi (në zgavrën hundës dhe nasopharynx) dhe të jashtme (atmosferik). Normalisht në ajër auditory tub hyn në zgavrën e hundës e veshit të mesëm. Kur goja është e bllokuar, hyrje e vështirë të ajrit në veshit të mesëm. Si rezultat, daulle e veshit të bëhen më pak të lëvizshme dhe kjo ndikon në seancë. Në raste të avancuara humbjen e dëgjimit (tuhovuhist) nuk mund të shërohet plotësisht.

2. sëmundjet inflamatore të veshit të mesëm. Nëse kalimi i ajrit në veshit të mesëm është e vështirë, ajo krijon kushte të shkëlqyera për zhvillimin atje dhe depërtimit të infeksionit (otitis media).

3. deformim i skeletit të fytyrës dhe gjoks, malocclusion. Këto komplikime rezultojnë frymëmarrje të vazhdueshme përmes gojës.

4. Shkelja e ventilimit dhe të zvogëlojë efikasitetin. Kjo çon në një reduktim në ngopjes me oksigjen gjakut, në mënyrë që truri humbet atë dhe kjo ndikon në funksionimin e duhur. Prandaj, fëmijët të cilët kanë adenoids shpesh dobët të mësuar, më pak të aftë për punë dhe të vëmendshëm.

5. Prania e vazhdueshme e vatrave të infeksionit kronik në trup. Sepse bajame nazofaringeale ngacmuar gjithmonë, ai përmban shumë viruset dhe bakteret, e cila i jep një ndikim të keq në trupin e fëmijës si një e tërë.

6. sëmundje inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes. Mukusit, i cili është prodhuar vazhdimisht në bajamet kronike përflakur, dhe shkaku bie poshtë faringjit (inflamacion i mukozën e faring), fytit (inflamacion i fyt), tracheitis (inflamacion i trake) dhe bronkit (inflamacion i bronke).

7. Shkelje traktit gastrointestinal.

8. Shkeljet e gjakut.

9. urinim i pavullnetshëm (bedwetting).

10. vrull e laring.

11. Sulmet e kollitjes.

Shkalla e rritjes adenoids:

Shkalla e parë - Adenoids mbuluar në krye të hapës. Në fazën e parë fëmija mund të ndjehen siklet dhe gulçim vetëm kur gjumi.

Shkalla e dytë - Adenoids mbyllur sipërme dy të tretat e hapës. Në fazën e dytë fëmija është gërhitës rregullisht në natën dhe ditën gojës frymë shpesh përmes komplikuar frymëmarrjes hundës.

Faza e tretë - Adenoids mbyllur të gjitha ose pothuajse të gjithë stërvitje. Kur tretë-shkallë qasje të ajrit nëpër hundë e mbuluar krejtësisht adenoydamy dhe fëmija mund të marrë frymë vetëm nëpërmjet gojës tuaj.

Shkalla e rritjes adenoids

Adenoids 1 shkallë, foto nëpërmjet endoscope

Adenoids 3 gradë, përmes endoscope foto

Foto klinike (ashpërsia e ndryshimeve patologjike) jo gjithmonë korrespondojnë me rritjen e adenoids. Kjo kështu ndodh që i shkallës së parë dhe të dytë adenoids mund të krijojë vështirësi në frymëmarrje të rëndë të frymëmarrjes hundës, humbjen e dëgjimit papritur, adenoids dhe të tretat shkallë nuk shkaktojnë parregullsi të dukshme. Prandaj, vetëm madhësia definitivisht nuk mund të them se çfarë duhet të bëjmë - trajtuar konservative ose rrënjësisht (hequr adenoids).

Adenoids diagnozës.

Sëmundje të diagnostikuar duke përdorur themelore (anketat, anketat) dhe metoda të tjera. Këto të fundit përfshijnë:
- Farynhoskopyya - Metoda e orofaringut vizuale kërkimore.
Kjo është kryer nën dritë artificiale, me një shpatull dhe nosohlotochnoho, pasqyrë laryngeal. Kur farinhoskopii të vlerësuar gjendjen e orofaringut (ngjyra e mukozës sipërfaqe cipë pasmë faringut mur), shfaqin formimin jonormal i departamentit fyt. Ju mund të shihni adenoids, vlerësojnë rritjen. 

- Anterior rhinoscopy - një metodë e studimit zgavrën hundës. Kjo është kryer duke përdorur extender hundës. Ky front të shqyrtojë dhe vlerësojë pasazhe të hundës (prania e edemë, rhinorrhea), ndarjen e saj. Nëse vasoconstrictor pikoj, ju mund të konsideroni pjesën e prapme të pjesës së hundës e faring, adenoids.

Përkuluni rasshyrytel

- Pasmë rhinoscopy - një hulumtim Metoda e pasmë hundë.
Kjo mund të bëhet duke përdorur pasqyrë hundës, fiberscopes. Në pjesën e pasme që ju mund të shihni stërvitje rinoskopii, e prapme e shije të butë, hark faring, raporti choana, turbinate prapme të hundës. Kjo është informative dhe të padëmshme, por në fëmijëri të vështirë për të kryer.

- X-ray studim. Ajo mund të bëj diagnozë adenoids e fëmijës dhe për të krijuar shkallën e tyre të shtrirjes.

- Endoskopisė e nasopharynx. Kjo është një ekzaminim i detajuar i zgavrën e hundës dhe nasopharynx, vlerësojnë funksionalitetin e tyre përmes endoscopes veçanta. Kjo metodë informative dhe të padëmshme. Kjo ju lejon të regjistrojnë rezultatet e hulumtimit në foto dhe video.

Trajtimi i adenoids.

Ka dy mënyra për të trajtimit - konservative dhe kirurgjikale.

1. Trajtimi Konservatore (pa kirurgji) adenoids në fëmijët

kryer duke përdorur trajtime mjekësore dhe fizioterapia. Metodat Konservatore zakonisht përdoret në rritje të vogël shkallë në bajame nasofaringeal ose contraindications për heqjen e tyre.

Trajtimi konservativ duhet të jenë lokale dhe të përgjithshme. Kur trajtimi lokal përdorimin e drogës anti-inflamator dhe antimicrobial. Për ndikimet lokale (varrosur në hundë) duke përdorur vasoconstrictor pika. Pika janë përdorur 6:55 ditë. Në hundë varrosur zgjidhje naftizina 0.05% ose 1.2% zgjidhjen e Ephedrine, halazolyna, sanoryna dhe të tjerët. Atëherë përdorni larë zgavrën e hundës. Ajo mund të kryejë drogë (p.sh. protargol 1 - 2% ose kollarhol 1 - 3% apo rinosept ose albutsida, Furacilinum) (. Ekstrakt horsetail, supë kamomil, eukalipt, lisi leh, dhe të tjerët), apo bimeve. Së bashku me një ndikim lokal dhe trajtimit përdorim të përgjithshëm. Mjete të përbashkëta përfshijnë ndikimin përgatiten (vitamina me microcells, adjuvants (tretësirë ​​Echinacea)), antihistamines (fenkarol, suprastin).

Për të përmirësuar efektivitetin e trajtimit konservativ duke përdorur teknika të tjera fizioterapi:

1. UV. Ju mund të përdorni intranazale (në hundë) për 10 procedura.
2. Helium - lazer neoni. Gjithashtu intranazale deri në 10 herë.
3. Electrophoresis i kaliumit jodur dimedrol - intranazale.
4. Rajoni UHF në hundë për 10 procedura.

Climatotherapy shpesh të prodhojë rezultate pozitive në gjendjen e fëmijës. Sidomos për këtë vendpushimet bukura të Krimesë dhe bregdetit të Detit të Zi.

Vendimi përfundimtar në zgjedhjen e trajtimit pranon mjeku, në bazë të gjendjes së fëmijës

2. Trajtimi kirurgjik i adenoids (adenotomyya).

Ky operacion duhet të kryhet sa më shpejt të jetë e mundur pas zbulimit dhe diagnostikimit të adenoids, por vetëm nëse tregohet. Ky është trajtimi më efektive. Sepse adenoids - është formimi anatomike dhe kjo nuk është duke shkuar askund, dhe jo droga nuk janë në gjendje rozsmoktaty ajo.

Operacioni është treguar për:

- Dështimi i adenoids trajtimit konservativ;
- Racks vështirësi frymë përmes hundës, e cila çon në ftohjet e vazhdueshme dhe sëmundjeve infektive e Fëmijës (grykët, pneumonia, grykët kronike);

- Otitis shpeshtë;
- Shfaqja e komplikacioneve në sinuseve (sinusit);
- Gërhitës dhe fryma gjatë gjumit.

Disa Kundërindikimet për kirurgji:

1. Sëmundjet e gjakut
2. Periudha akute e sëmundjeve infektive dhe të lëkurës ose të sëmundjeve në historinë e kohëve të fundit.

Operacioni më i zakonshëm adentomiyu kryera para moshës tre vjeçare, me nga pesë deri në gjashtë vjet, 9-10 vjet dhe pas 14 viteve. Zgjedhja e kësaj moshe për kirurgji është i lidhur me periudhat e rritjes së trupit të fëmijës.

Para operacionit të nevojshëm për të sanitize gojën dhe shëruar adenoids përflakur. Nëse kjo nuk është bërë, kirurgu mund të mos jetë në gjendje për të hequr të gjithë fokusin e infeksionit pas operacionit dhe ka komplikime të ndryshme.

Heqja kirurgjikale e adenoids (adenotomyyu) mund të jenë të ambulatore (në klinikën) ose në një spital nën anestezi lokale ose nën anestezi të përgjithshme. Nuk janë metodat e zakonshme të hequr dhe duke përdorur pajisje moderne mjekësore (endoscopes). Sipas kirurgji anestezi lokale është kryer shpejt dhe painlessly. Nën funksionimin e përgjithshëm anestezi të bëjë rritjen e excitability e fëmijës ose kur adenoids janë afër tubave auditory Usti në nasopharynx.

Operacioni kohë të shkurtër, zgjat 15-20 minuta, "prerja" ind rritur merr vetëm 2-3 minuta. Adenotomyya Beckman (sesa në formën e unazave) gëzon indeve adenoid dhe prerë në një lëvizje (metoda e zakonshme).

Beckman Adenotomyya

Në operacionin fëmija ulet, duke hedhur kokën e tij pak. Hunda hundë leshi mbyllur. Kryetari mban asistent (infermiere), lehtë shtypur lartë, që ishte e pamundur të rritet.

Fazat e operacionit:

1. Kryerja anestezi. Së pari zgavër znebolyuyut hundës, me theks të veçantë në fund e pasme të këpucëve, dhe pastaj - përsëri e hundës dhe sipërfaqe nazofaringeale e shije të butë. Ndonjëherë ju mund të bëni pa anestezi.
2. Gjuha shpatull otdavlivaetsya për një pamje më të mirë.

3. Adenotom mbajtur dorën e djathtë si një shkop në fyt dhe i vënë në interes të butë.
4. Unaza se nxorrën përpara për një përplasje me këpucëve dhe duke shkuar deri në dështim.
5. adenotoma lëvizje të mprehta prapa dhe shkurtohet poshtë duke i kthyer indet adenoid, atëherë prodhimi se sa jashtë. 

Fazat e adenotomyy

Pas largimit të adenoids marrë nga shtupë hundë. Operuar vysyakatysya e nevojshme, dhe marr frymë me hundë, ndërsa mbyllur gojën. Zakonisht ka gjakderdhje që shpejt ndalesa. Kaloni ca rishqyrtimin brenda disa orësh. Nëse nuk ka komplikime, gjakderdhje ndalur, ajo është lëshuar zakonisht në shtëpi (ky është rasti, nëse operacioni kryhet nën anestezi lokale).

Në ditën e parë pas operacionit jetimoren tregon një tjetër të rreptë shtrat. Ju duhet të përjashtojë aktivitet fizik (të paktën çdo dy javë), ushqim të nxehtë dhe të përafërt. Është e nevojshme për të kufizuar ekspozimin në diell, mos e larë në ujë të nxehtë dhe avull. Mirë ushtrime sjellje të frymëmarrjes, të cilat duhet të këshillojë mjekun Ent. Tranzicioni i mëtejshëm gradual në jetën normale.

Adenoidektomiya endoskopike

Përveç metodën e zakonshme të heqjes së adenoids ka operacion më moderne - adenoidektomiya endoscopic. Ky operacion është kryer duke përdorur pajisje të posaçme (endoscope). Me atë nuk ka depërtimit të hundës pasazhe, të cilat nuk mund të marrë parasysh madhësinë dhe gjendjen e mirë adenoydnoy indeve në fëmijën të bëjë një foto të këtij indeve dhe për të hequr atë.

Adenoidektomiya endoskopike

Efekti i kirurgjisë është zakonisht mirë, në shumicën e rasteve, frymëmarrja hundës është restauruar menjëherë pas operacionit, fëmija është duke lëvizur, fillon të zhvillohet më mirë. Për fat të keq, rifillimi mundshme, adenoids mund të rritet përsëri. Në raste të tilla kërkohet reoperation.

Mund të çojë në rikthim:

1. Heqja jo i plotë i adenoids (edhe në qoftë se e majta milimetër e indeve, ajo mund të rritet përsëri). Kur përdorni një endoscope tillë zakonisht ndodh;
2. mosha e hershme e operacionit (deri në tre vjet). Por në qoftë se ka indikacione absolute për kirurgji, ajo kryhet në çdo moshë;

3. Tendenca për alergji fëmijën;
4. individuale përmban përhapjen e shpejtë të indeve adenoid në fëmijë.

Frika Reoperation nuk është e nevojshme, pasi zbatimi i tij do të marrë rreth pesë minuta dhe do të sjellë lehtësim për fëmijën. Nëse reoperation është e nevojshme, por kjo nuk do të mbajë, atëherë fëmija do të jetë komplikime të cilat janë të përshkruara më lart.