Ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale


Sëmundje peptike (sinonime: ulçerë) - Formimi i ulçerë në mukozën e stomakut apo duodenum, duke rezultuar faktorët agresionit dominimit të faktorëve mukozale mbrojtës.

Shkaqet e ulcera peptike.


 Shkaqet  Ulçera peptike duodenale  Ulçerë peptike
 Kryesore (97-98%)  Infeksion
Pylori Helicobacter.
Infeksion
Pylori Helicobacter;
NSAIDs pritjes (aspirina), kortikosteroidet (prednisone).
 E rrallë (2-3%)  NSAIDs pritjes (aspirina), kortikosteroidet, droga citotoksike;
Semundja Crohn;
Hyperparatyreoz;
Hastrynomy (sindroma Zolingera-Ellison);
Sëmundjet e CNS;
Cerozë e mëlçisë;
HIV - infeksionit.
Tumor malinj i stomakut (adenocarcinoma, sarkomë, dhe të tjerët.) Dhe autoritetet fqinje;
Trupat e huaja;
Semundja Crohn;
Diabeti;
HIV - infeksionit.

Bakteret Helicobacter pylori dhe përdorim të zgjatur (në doza standarde për një muaj) droga jo-specifike anti-inflamator (NSAIDs), kortikosteroidet (prednisone), citostatikët luajnë një rol të madh në zhvillimin e ulcera peptike. Ata dëmtojnë mukozën e stomakut dhe duodenum, faktorët dobësuar mbrojtëse mukozale dhe faktorë të përforcuar agresionin (rritjen e acidit klorhidrik, dysmotility stomakut).

Faktorët e rrezikut janë vetëm sfond, i cili është terren i përshtatshëm për shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme.

Faktorët (të cilat mund të ndikohet) modifikimin:

1. Çrregullime të hahet.
2. Pirja e duhanit, alkoolit. 
Ndikimi negativ mbi sëmundjen, shpesh shkaktojnë rifillimi.
3. Faktorët neuro-psikiatrike. Sekrecion stomakut dhe lëvizshmëri stomakut varet nga gjendja e sistemit nervor. Depresioni, çrregullime nervore të ndodhë në 50-60% të pacientëve.

Mos ndryshoni faktorë (të cilat nuk mund të ndikojë):

1. predispozitë gjenetike.

2. Moshës dhe gjinisë.                                                                                                                                     

Raporti i burrave dhe grave që vuajnë peptychnymyvyrazkamy 4: 1. Besohet se trupi i gruas pengon hormonet yazvoobrazovanyya. Pas menopauzës, ky raport ngriti. Në një moshë të re është Ulçera duodenale më e zakonshme peptike dhe në grupmoshat më të vjetra - ulcerat stomak.

Simptomet e ulcerat.

Tiparet kryesore të sëmundjes janë dhimbje dhe pesimist (urth, regurgitation acid, nauze, vjellje) sindromi.

Dhimbje ndodh në bark e sipërme, rajon periumbilical. Natyra e dhimbjes, sulmeve, raspyrayuschyy që janë të pjekur, ata lindin agjërimin (dhimbjet e urisë), 2-3 orë pas një vakt (në pacientët me ulcerat duodenale), ulur pasi të hahet. Në pacientët me dhimbje ulçerë stomakut ndodh në gjysmë ore - një orë pasi të hahet. Shpesh dhimbja shqetësojnë natën.

Urth - është shkaktuar nga marrja përmbajtjen e stomakut në ezofag. Ajo karakterizohet nga një ndjenjë djegie prapa gjoksit. Kjo mund të ndodhë pas një vakt. 

Nauze dhe të vjella shoqëruar me rritjen ton vagal, rritjen lëvizshmëri dhe hipersekrecioni i stomakut te acidit klorhidrik. Vjella ndodh në një lartësi prej dhimbjes, kur ajo më e theksuar. Pas vjella ndodh dhimbje lehtësia zhduket apo pakësohet në mënyrë të konsiderueshme.

Shumë pacientë janë vërejtur kapsllëk.

Sëmundje zhvillimin e zgjatur dobësi e përgjithshme (dobësi pafuqi, pagjumësia), paqëndrueshmëri emocionale. Pesha humbje është i lidhur me një kufizim në konsum ushqimor, nga frika e shfaqjes së dhimbjes.

Megjithatë, në dekadën e fundit kanë ndryshuar simptomat e ulcera peptike. Nuk ishte shumë e ulcerat oligosymptomatic dhe atipike variante. Dhimbja është lokalizuar shpesh në sektor të sipërme të djathtë, projektimi i fshikëz fshikëz e tëmthit mund të shkaktojnë dhimbje në rajonin e mesit, të ngjashme me patologji të veshkave (pielonefrit, urolithiasis), në zemër, gjoks, si në sëmundje të zemrës (angina, infarkt miokardi ). Ndonjëherë sëmundja manifestohet vetëm urth pa dhimbje. Në 10% të pacientëve sëmundja ndodh pa simptoma klinike vetëm kur ndodhin komplikime - ka shenja të sëmundjes.

Në rast të vjella të shpeshta, diarre, gjak në papastërtitë stol, dobësi të rënda duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek - mjek, gastroenterologist dhe të merrni testuar për të sunduar nga komplikime apo comorbidities.

Diagnoza e ulcera peptike.

1. endoskopisė (esophagogastroduodenoscopy) me biopsi - e bëra në të gjitha rastet për diagnozën. Ajo përcakton formën, madhësinë dhe thellësinë e ulçerë zbulon dysmotility. Kur ulcerat duodenale - një herë për diagnozën, ulcerat e stomakut - i kryer në mënyrë të përsëritur për të monitoruar shërimin e ulçerës.

2. biopsi Research:
- bystryys Testi Ureaza - diagnoza e shpejtë e Helicobacter pylori;
- Studimi morfologjike - për të diagnostikuar Helicobacter pylor, mukozale shteti ndryshime malinje të përjashtojë shkaqet rralla të ulcerat peptike,
- Metoda e bakteriologjik. Ju lejon të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj antibiotikëve Helicobacter pylori.

3. provë për praninë e Helicobacter pilori - kërkohet strikte në çdo pacient me nje ulcer. Mjaft i një metode të hulumtimit: të marrë frymë "C" - Testi Ureaza, stol - testi (apredelenie Helicobacter pylori antigjen në stol).

Rezultatet mund të jetë në mënyrë të gabuar negative të ndikuara nga ilaçe (antibiotikë, droga bismut, frenuesit proton pompë). Testi është i mundur vetëm pas 4 javësh pasi të keni ndaluar duke marrë këto barna.

4. Analizë e gjakut komplet (zbulimin anemi, proceset inflamatore).

5. fekal test i gjakut okult - Diagnoza e humbjes akute dhe kronike të gjakut.

6. studim rreze-X i stomakut - me komplikime dyshuar, vecanerisht - Prodhimi stenozë i stomakut.

7. ultratinguj e barkut - të identifikojë comorbidity, komplikime.

8. Hulumtimi funksion sekretore e stomakut (matjes pH intragastric) - e rëndësishme për zgjedhjen e trajtimit regjim optimal. 

9. Coagulogram - zvogëlimi i faktorëve të koagulimit.

Konsultuar me ekspertë.

Kërkohet:
- Terapisti;
- gastroenterologist.
Sipas dëshmisë:
- kirurg - në ulcerat peptike komplikuara (vrimë, gjakderdhje, stenozë);
- oncologist - për keqdashje dyshuar (degjenerim malinje) e stomakut.

Trajtimi i ulcera peptike.

Në ulcerat peptike lidhur me Helicobacter pylori, strategjia kryesore e trajtimit është terapia çrrënjosja (eliminimi i plotë i baktereve). Kjo çon në ulcerat të shpejta dhe cilësore dhëmbëza, dhe zvogëlon rrezikun e përsëritjes së sëmundjes. Terapi çrrënjosja është në gjendje për të vrarë bakteret në 80% të rasteve dhe shkakton pothuajse nuk ka efekte anësore (më pak se 5% e rasteve). Trajtimi për skemat standarde, e cila përfshinte antibiotikët, frenuesit proton pompë preparatet (omeprazol, pantoprazol, rabeprazole, esomeprazolit) bismut. Kërkohet regjim, doza, kohëzgjatja e trajtimit do të emërojë një mjek - mjek, gastroenterologist.

Pas 4-6nedel pas trajtimit është e nevojshme për të kontrolluar zhdukjen e Helicobacter pylori duke përdorur frymëmarrje "C" - Testi Ureaza ose stol - testi (përcaktimi i antigjenit Hp në stol). Një ulçerë stomakut është gjithashtu një endoscopy kontrollit.

Në Helicobacter pylori ulcerat peptike negative (kur bakteret nuk tregojnë) shtyllë e trajtimit është emërimi i drogës antisecretory: (frenuesit proton pompë) PPI ose receptorët H2 histamine (famotidina). Zgjedhja e drogës, doza dhe kohëzgjatja e trajtimit do të rekomandojë një mjek.

Në nivel lokal droga që veprojnë janë përdorur vetëm për lehtësim të dhimbjes apo syndromes pesimist dhe nuk formojnë bazën e trajtimit. Këto përfshijnë antacids, medikamente, bismut, antispasmodics, prokinetiki. Antacids (Almagel, Maalox, Fosfalyugel, Taltsid, Rutatsid) përdoret si mjet enveloping, të eleminuar dhimbjet urth. Marrë ilaçe tri herë në ditë 1 orë pas ngrënies dhe 1 për një natë.

Në qoftë se ju shkelin të stomakut prokinetics lëvizshmëri të përshkruajnë (domperidone). Përgatitjet e bismuthit (de-Nol) rritjen e faktorëve mbrojtës Mukoza. Kryetari pikturuar në ngjyrë të zezë. Kur antispasmodics dhimbje të përshkruara (mebeverin, drotaverine). Kur kushtet astenonevrotycheskyh të përcaktuar statusin e psiko-emocionale, e ndjekur nga emërimin e drogës të përshtatshme. Terapist rekomanduar konsultim.

Zgjedhja e drogës përcaktohet nga situata klinike dhe siguron specialist - një gastroenterologist ose mjekun Internist.

Fuqia ulçerë stomakut

Deri më sot, nuk ka dëshmi se lëngu ushqim, i butë zvogëlon simptomat dhe ndihmon për të shëruar ulcerat peptike. Pacientët duhet të shmangin ato ushqime që shkaktojnë atyre dhimbje, urth, vjellje, kapsllëk. Kundërindikimet darkë vonë, sepse ajo stimulon prodhimin e acidit klorhidrik në natën kur pacienti është në gjumë dhe nuk mund të marrë antacid. Rekomandoni ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit, pasi ato kontribuojnë për rikthim.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e ulcerat gastrike

Aplikimi i mjekësisë bimore bazuar në përdorimin obvolakyvayuschyh, analgjezik, astringent veprim, anti-inflamator të bimëve. Mbledhja e kamomil (lule) -10 gram, kopër (fruta) -10 gram jamball, (rrënjë) -10 oz. 2 teaspoons e përzierje të mbushur 0,25 litra ujë të zier, 30 minuta, filter. Merrni natë 1 gotë.

Rehabilitimi pas trajtimit.

Trajtim spa është një rehabilitimi i rëndësishëm. Ajo është përshkruar në periudhën joaktive të sëmundjes. Kundërindikimet ulçerë komplikime (degjenerim malinje, stenozë, gjakderdhje - gjatë 6 muajve të fundit), të 2 muajt e parë pas operacionit, comorbidities rënda. Trajtim spa përfshin një gamë të gjerë të masave fizioterapi, përdorimin e ujërave minerale, që kanë për qëllim normalizimin e jo funksione vetmi rajon gastro, por tërë trupin. Trego vendpushimet Zheleznovodsk, Essentuki, vendpushimet Transcarpathia, Truskavets.

Komplikimet e ulcera peptike.

Komplikimet e ulcerat peptike janë: gjakderdhje, vrimë, depërtimit, stenozë, keqdashje.

Stenozë manifestohet një ndjenjë të plotësi dhe dhimbje epigastrike (zonë nën mechovydnymvidrostkom), përsëriti të vjella ushqim ngrënë një ditë më parë, humbje peshe.

Kur gjakderdhje nga një ulçerë duket dobësi të rënda, i zbehtë e lëkurës, të vjella në fillim të ngjyrës së llum kafeje, pastaj gjakun e paprekur me clots, e zezë, karrige hezitoni (tokë), marrje mendsh, rënie e tensionit të gjakut, humbja e vetëdijes.

Shpim, ulçerë (ulçerë jashtë stomakut apo duodenum me lirimin përmbajtjen e tyre në zgavrën e barkut), papritmas ka një dhimbje të mprehtë thikë lokalizuara në vendin e pushimit të parë, pastaj të përhapet në të gjithë bark, doskoobraznoe napryazhenenie muskujt e barkut, rënie e tensionit të gjakut .

Depërtimi (ulcerat përhapur përtej murit të stomakut ose duodenum shtrirë pranë organeve - shpesh pankreasit, të paktën në të mëlçisë, zorrës së trashë, omentum madhe): dhimbje e vazhdueshme në bark e sipërme me ndikim në shpinë, klavikul, sup jo, të lidhura me vakt. Pranimi i antacids heq dhimbjen.

Ulcerat Malignization (degjenerim malinje): dobësi e përgjithshme, humbje e oreksit, neveri të mishit, humbje peshe papritur, dhimbje të vazhdueshme dhemb barku pa lokalizimin qartë.

Në të gjitha rastet e komplikacioneve kërkon mjekun urgjent konsultimit dhe kirurg.

Parandalimi i ulcera peptike.

Masat parandaluese konsistojnë në organizimin racional të punës dhe pushimit, refuzimin e zakone të këqija, duke marrë drogë ulcerogenic (NSAIDs, kortikosteroidet, citostatikëve). Pacientët që kanë për të marrë këto barna për një kohë të gjatë, duhet të mbikëqyrur terapist. Parandalimi i kryer pompë proton frenues në dozen e kërkuar. Mbikëqyrja Klinike të jetë pacientët me ulçerë stomakut dhe gastrit atrophic. Në prani të atrofi të Mukoza stomakut - përsëritet endoscopy me biopsi për monitorimin pamjen e mundshme të precancerous 1 në çdo 2 vjet.

Konsultimi në temën e ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë

Pyetje: Pas terapisë të çrrënjosjes, një muaj ka kaluar testet stol - testin (apredelenie Helicobacter pylori e antigenit në stol). Negative. Për shkak të kohës dhimbje stomaku rifilloi. Kaloi ri-analizë, rezultati është pozitiv. Pse ndodh kjo?
A: përsëritje e mundshme lidhur me zhdukjen e paplotë mbajtur nga infeksioni i (ri-infektimit), me marrë drogë ulcerogenic (NSAIDs, kortikosteroidet, citostatikëve), pirja e duhanit rëndë. Trajtimi i ulcerat peptike lidhen me Helicobacter pylori duhet të jetë eliminimi i plotë i baktereve. Në raste rezistente (rezistenca ndaj drogës) trajtimi është kryer bazuar në rezultatet e kulture bakteriologjike të ndjeshmërisë në Helicobacter pylori.

Pyetje: Gjatë pritjes së drogës në zhdukjen e Helicobacter pylori (omeprazol, Amoxicillin dhe Clarithromycin) ishte diarre në 4 herë në ditë. Pse ndodh kjo?
Përgjigje: Kjo është për shkak të efekteve anësore të antibiotikëve. Për të shtuar trajtim ilaçe mund të përmirësojë gut (Latsydofil 2 kapsula 3 herë në ditë për 2 orë para se të marrë antibiotikë)

Pyetje: A është e mundur që t'i nënshtrohen një hetim endoskopik e stomakut (endoscopy) nën anestezi?
Përgjigje: Kjo është e mundur, por vetëm pas konsultimit paraprak të mjekut-anesthesiologist.

* Abuzimi fizik në fëmijëri dhe ulçerë me ne

Në fëmijët viktima të dhunës fizike dy herë më shumë shfaqjes së ulçerës se njerëzit të cilët nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj dhunës në fëmijëri, sipas një studimi të ri, shkencëtarët nga Universiteti i Torontos (Universiteti i Torontos).

"Ne kemi gjetur një shoqatë të fortë dhe të rëndësishme në mes të individëve të cilët janë të ekspozuar ndaj dhunës në fëmijëri, dhe i cili zhvilloi ulçerë gjatë pjekjes"Thotë autori kryesor Profesor Esme Fuller Thomson (Esme Fuller Thomson)."Në fillim mendova se marrëdhëniet do të shpjegohet nga faktorë të tillë si stresi, obeziteti, pirja e duhanit apo alkoolit, faktorë që janë të lidhur fort me sëmundje peptike, por edhe pas bërë rregullime për gjashtëmbëdhjetë variablave të njohur, njerëz të cilët kanë qenë abuzuar fizikisht në fëmijëri kishte shans 68% më të lartë të zhvillimit të një Ulçera në stomak".

Bashkë-autore Jennifer fundeve (Jennifer fundeve), thekson rëndësinë e dyfishtë të hulumtimit. "Këto rezultate jo vetëm që të nxjerrë në pah rëndësinë e parandalimit të abuzimit fizik të fëmijëve"Thotë fundeve, "Ata gjithashtu theksojnë nevojën për inspektim të rregullt të të rriturve të cilët përjetuar abuzimin si një fëmijë, sepse ata janë në rrezik të efekteve negative shëndetësore."

Research Profesor Thomson do të shfaqet në versionin online të revistës Journal e dhunës ndërpersonale. Hulumtuesit përdorur të dhëna nga një mostër përfaqësuese të popullsisë së kanadezëve të rritur një total prej 13.069 njerëzve. Më shumë se 1.000 njerëz kanë raportuar se ata ishin nënshtruar dhunës fizike nga një të dashur para se të mbushur 18 vjeç dhe 493 prej tyre thanë se ata kishin qenë të diagnostikuar me ulcera peptike në një nga objektet mjekësore.