Ulcerative kolit - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Ulcerative kolit - një sëmundje kronike që prek vetëm Mukoza e zorrës së trashë, të shoqëruar me inflamacion të saj, ënjtje dhe formimin e ulçerës. Shumica e njerëzve të sëmurë moshës 20 - 40 vjeç dhe pas 55 vitesh.

 

Shifra tregon anatomi e zorrës së trashë - koliti ulcerativ është prekur atë të gjithë.

Shkaqet e ulcerative kolit


Teoria përgjithësisht e njohur e kolit ulcerative aktualisht nuk ekziston. Vë përpara një numër të hipotezave, duke përfshirë:

• koliti ulcerative - një sëmundje infektive, por agjent nuk është ende e njohur;

• koliti ulcerative - është një sëmundje autoimune, ku sistemi e imunizuar prodhon antitrupa kundër qeliza epiteliale të mukozës të zorrës së trashë;
• kolit ulcerative - një sëmundje e trashëguar, zhvillimi i cili drejton një numër faktorësh negative të mjedisit.

Ka faktorë të fillimit të sëmundjes:

• dietë e varfër të pasura me fibra dietike dhe karbohidratet;
• rritje e jashtëzakonshme;
• Stresi dhe trauma;
• jetese i ulur.

Një fakt interesant është vëzhgimi që njerëzit të cilët i janë nënshtruar appendectomy, rrallë vuajnë nga kolit ulcerative.

Simptomet e ulcerative kolit

Kolit ulcerative ndodh me periudhat e acarimit dhe faljen. Ashpërsia e acarimin mund të shkojnë nga butë për të moderuar të rënda.

Në akute butë për të moderuar sëmundje me simptoma të përgjithshme vërejtura gjendje e sëmurë, dobësi, ethe deri në 38 ° C. Me shenjat lokale prodhojnë të sëmundjes stools të shpeshta në 5 herë në ditë përzier me gjak dhe cramping dhimbje barku.

Në rastin e temperaturave të rënda të sëmundjes mund të ngrihen mbi 38 ° C, ka takikardi (norma e zemrës mbi 90 rrahje / minutë), lëkurë të zbehtë përmes zhvillimit të anemisë (anemi), marramendje, dobësi. Me karakteristika lokale: frekuencave stol më shumë se 6 herë / ditë me shumë gjak, clots gjakut mund të shpërndajë, dhimbje të rënda cramping barkut para aktit të jashtëqitjes.

Manifestime të ngjashme mund të ndodhë kur enterocolitis infektive (dizenteri akute, salmonellosis), sëmundja Crohn, kolit ishemike, kolit pseudomembranous, sëmundje celiac (intolerancës ndaj produkteve grurë dhe elb), sëmundje diverticular, gjak në jashtëqitjen mund të jetë i pranishëm për shkak gjakderdhje hemorroydalnoho. Duhet të theksohet se sëmundja Crohn është e ngjashme me kolit ulcerative, dallimi kryesor është se sëmundja Crohn ndikon në tërë trashësinë e murit të zorrëve, jo vetëm mukoza.

Në çdo rast, prania e dhimbjeve të barkut që nuk ndalet për 6 orë, gjakderdhje nga rektumit duhet të kontaktoni kirurg për të përjashtuar patologji akute kirurgjike. Mos përdorni ilaçe dhimbje, sepse ata mund të shtrembërojnë foto klinike të sëmundjes dhe për të parandaluar vendosjen diagnozë të saktë. Ju mund të marrë drogë antispasmodic - jo-spa ose Buscopan (2 tableta herë). Me zhvillimin e diarre pa shenja të gjakderdhjes është e mundur që të përdorin drogë antidiarrhoeal si Loperamide, Imodium në një dozë fillestare prej 4 mg pastaj 2 mg pas çdo akti të jashtëqitjes, maksimum 16 mg në ditë, nuk do të marrë ato më shumë se 24 orë, me asnjë efekt duhet të zbatohen Mjeku.

Ekzaminimi i kolit ulcerative dyshuar

Me Hulumtimet laboratorike ju duhet të marrë test të gjakut për të vlerësuar peshën e humbjes së gjakut dhe anemi, koagulimit të gjakut dhe gjakderdhje, dhe një standard i vendosur studimeve, të marra për pranim në spital.

Metodat kryesore instrumentale, duke lejuar diagnozë të saktë dhe për të vlerësuar shkallën e lezioneve mukozale gut janë fibrokolonoskopiya. Ky studim endoskopik, i cili është vlerësimin pajisjen ulcerat vizuale mukozale fleksibël futur në zorrë nëpërmjet anusit.

 

Figura pamje tipike endoskopik e kolit ulcerative - inflamacion, edemë e mukozës, defekte ulcerative fibrinë depozitimin.

Megjithatë, në kohën e përkeqësimit të kryer colonoscopy në të vështira të plotë për shkak të ndryshimeve inflamatore dhe rrezikun e vrimë zorrë.

Irryhoskopiya është një metodë më e sigurt të hulumtimeve, edhe pse më pak informative. Është për të kryer një klizmë me pezullimin barium dhe pasuese provim X-ray. Pezullimi barium, enveloping brenda murit të zorrëve, jep një pamje të mukozës X-ray të hedhura pas tyre gjykuar shkallën dhe peshën e ulcerat. Gjithashtu është e mundur pezullimi barium alternativë mund të jetë me ajër të zakonshëm duke u futur në lumen të zorrëve, ajo vepron si një kontrast.

 

Radiografi thjeshtë abdominal pa kontrast nënkupton nevojshme për diagnozën e komplikacioneve te kolit ulcerative (përforimit zorrës).

Trajtimi i ulcerative kolit

Qëllimi kryesor i trajtimit të kolit ulcerative është arritja e shpejtë e faljen qëndrueshme. Baza e trajtimit imponuar drogë anti-inflamator: aminosalitsillaty (sulfasalazine, mesalazane) hormoneve glucocorticoid (metipred, dexamethasone, prednisolon) dhe citostatikëve (methotrexate, azatioprine, merkaptopurine). Përshkruara fundit vetëm për format e rënda të sëmundjes, sepse ata e shtypin sistemin imunitar, promovimin e zhvillimit të imunitetit.

Në kuadër të trajtimit të përshkruara simptomatike agjentë Hemostatic (dytsynon, acid aminocaproic, Tranexam) nëse gjakderdhje të rënda mund të kenë nevojë transfuzione mbushur qelizat e kuqe të gjakut dhe plazmës të freskët të ngrirë.

Për të normalizuar agjentët lëvizshmëri zorrëve antispasmodic përdorur (jo-spa, papaverine) dhe agjentët antidiarrhoeal (Loperamide).

Terapia me antibiotikë është bërë obligim për zhvillimin e komplikimeve.

Në sosje shënuar të ushqyerit përshkruara parenterale (përzierjet intravenoz ushqyese - zgjidhje të aminoacideve, emulsione yndyrë dhe karbohidrate).

Nëse këto masa konservative janë të efektshme dhe vazhdoi gjakderdhje nga rektumit se 100 ml / ditë treguan trajtim kirurgjik. E vetmja metodë efektive e trajtimit kirurgjik - një colectomy performance-abdominal me heqje të rektumit, pra largimi i të gjithë zorrës së trashë. Ky operacion është dëmtuar rëndë dëshminë e një grupi të kufizuar të pacientëve.

Features ushqimin dhe parandalimin e rikthim në ulcerative kolit

Duke pasur parasysh që zgjati proceset inflamatore në trup çon në humbje peshe dhe kequshqyerjen, të ushqyerit në kolit ulcerative duhet të jetë e plotë, të lartë-kalori, përmbajnë ushqime të pasura me vitamina dhe proteina. Ngrënë pjesë të vogla nevojë 6 herë në ditë. Ajo duhet të përjashtohen nga salcat dietë, erëza, yndyror dhe ushqim skuqur, fibër bruto si frutat dhe perimet, pasi ato kontribuojnë në zhvillimin e diarre. Për të njëjtën arsye është e nevojshme të kujdesshëm për qumësht dhe produkte të qumështit. Ju mund të merrni në ushqim peshku, mish ligët (viçi, gjeldeti, mish pule, lepuri) në supave të pjekura dhe të ziera, të mishit të dobët jo-yndyrë dhe supë peshku, qull, vezët (deri në 2 njësi në ditë, ose si një butë-zier omëletë me avull), patate, oriz, pelte, pelte me blueberries, dardha pjekur dhe fruta të tjera dhe manaferrat, djathit sufle, bukë të thata. Pije mund të konsumohen çaj, kafe të zezë, kakao, ujë, hips supë, qershi dhe boronicë.

Pas trokitur përkeqësimin e ulcerative kolit inflamator marra brenda gjashtë muajve. Ndiqni colonoscopy kontrollit. Në mungesë të ndryshimeve inflamatore në mukozën e trajtimit të zorrës së trashë është i ndaluar nëse fotografia endoskopik i sëmundjes është ruajtur, shtrihet trajtim edhe për 6 muaj deri në studimin e ardhshëm.

Duke planifikuar fibrokolonoskopiya duhet të përgatitet. Mënyra më e lehtë për të bërë këtë duke përdorur Fortrans drogës. Në prag të hulumtimit duhet të përmbahen në dietën e mësipërme menjëherë para hulumtimit mund të pini çaj. Në ditën e studimit drogës pas normë hollimit të 1 qese në 1 litër ujë (numri i qeseve varet nga pesha juaj) pi pjesë pjesshëm për 4 orë. Kryetari ndërpritet pas 3 orë pas dozës së fundit. Ju mund të kryejnë një colonoscopy.

Komplikimet e ulcerative kolit

Në mungesë të trajtimit në kohë mund të zhvillojnë komplikime:

• të rrezikshme për jetën gjakderdhje;
• zgjerim toksik të zorrës së trashë - zgjerimit të tepërt të diametri i zorrës së trashë për shkak të ndërprerjes së kontraktimeve peristaltic për shkak të inflamacionit kronik të mukozës. Pra ka një stagnim të përmbajtjes zorrëve, e cila është e zhytur në gjak dhe ka një efekt toksik në trup si një e tërë. Eliminimi këtë kusht të mundshëm nga colonoscopy me heqjen e përmbajtjes zorrë. Në mungesë të kujdesit të duhur komplikacionet e mëposhtme të lindin;

• vrimë i zorrës së trashë - një shkelje të integritetit të murin e zorrëve, i shoqëruar nga rrjedhje të përmbajtjes së zorrëve në zgavrën e lirë peritoneal me peritonit (inflamacion i peritoneum) dhe sepsë (infektimi i gjakut);
• Kanceri i zorrës së trashë mund të ndodhë me kohëzgjatje të gjatë kolit ulcerative, sepse personat që kanë mbushur 50 vjet duhet rregullisht t'i nënshtrohen colonoscopy;
• komplikime extraintestinal - kolit ulcerative mund të shkaktojë zhvillimin e artropati (ënjtje dhe dhimbje në nyje të mëdha), sëmundje të mëlçisë, traktit biliar, lëkurës (skuqje pustular - pyoderma).

Parandalimi kolit ulcerative

Deri më sot, asnjë masë parandaluese janë zhvilluar kolit ulcerative. Parandaluar zhvillimi i komplikimeve është e mundur vetëm përmes diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e sëmundjes.

Si dijetar i madh Hipokratit: "Një njeri duhet të dinë se si për të ndihmuar veten të sëmundjes, duke lënë të kuptohet se shëndeti është pasuria më e lartë e njeriut." Kujdesuni për shëndetin tuaj. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.