Cholecystitis


Kolecistit - një sëmundje inflamatore të tëmthit. Është sëmundja më e zakonshme e zgavrën e barkut. Aktualisht vuajnë nga cholecystitis 10-20% të popullsisë së rritur, dhe sëmundja ka tendencë të rritjes së mëtejshme. Kjo është për shkak të ulur ushqyerit natyrës jetese (konsumi i tepruar i ushqimeve të pasura me yndyrna shtazore - mish yndyror, vezë, vaj), duke rritur çrregullime endokrine (obeziteti, diabeti). Femrat vuajnë 4 herë më shpesh se meshkujt, për shkak të marrjes së kontraceptivëve oral, shtatzënisë.


Në mesin e shumë sëmundjeve të traktit biliar prodhojnë çrregullime funksionale (dyskinesia), inflamacion (cholecystitis), metabolike (cholelithiasis). Këto shtete janë fazat e një procesi patologjike: Së pari ka dysmotility tëmthit - diskinesia, pastaj bashkohet inflamacion - formuar cholecystitis noncalculous, e cila përfundimisht transformuar në cholelithiasis (cholelithiasis).

Shkaqet e cholecystitis: fillor dhe të mesëm.

Shkaqet kryesore përfshijnë faktor infektive. Infeksioni hyn fshikëz fshikëz e tëmthit përmes gjakut, limfatike dhe duke u ngritur nga zorrë.

Burimet kryesore të infeksionit janë:

- inflamacionit akut ose kronik të traktit gastrointestinal (enterocolitis infektive - sëmundje inflamatore të zorrëve, te pankreatitit, apendiksit, dysbiosis intestinal)
- Infeksionet e traktit respirator (sinusit, bajame), goja (çamçakëz)
- sëmundjet inflamatore të sistemit urinar (pyelonephritis, cystitis)
- sistemit riprodhues (adnexitises - në gratë, prostatës - për burrat)
- sëmundje virale të mëlçisë,
- infektimi parazitare traktit biliar (giardiasis, ascariasis).

Faktorë të tjerë:

1. traktit biliar. Ky çrregullime funksionale të ton dhe lëvizshmëri e sistemit biliar (fshikëzës tëmthit dhe biliare kanal). Kjo ndodh në të gjitha rastet e cholecystitis kronike, të çon në shkelje të rrjedhjes së biliare dhe stagnimit.
2. Anomalitë kongjenitale të tëmthit.
3. refluksit pankreatik. Kundërshtimet duodenale përmbajtjen në traktin biliar. Lëng pankreatik me enzima aktive shkakton dëme enzimatik në muret e tëmthit. Kjo ndodh në sëmundjet e pankreasit, duodenum.

4. Shkelja e furnizimit me gjak të tëmthit. Dalin kundër arteriosklerozës, hipertension, diabet, duke çuar në ngushtimin e enëve të gjakut.
5. Shkelja e biliare normal (dysholyya). Ndryshimi i cistike biliare dhe vlerë të komponentëve shkakton dëme në mur fshikëz e tëmthit. Kjo kontribuon mirëpritur monoton, ushqim ketogenic.
6. alergjike dhe imunologjike reagime të shkaktojnë ndryshime inflamatore në mur fshikëz e tëmthit.
7. Faktori i trashëguar.

8. Ndryshimet endokrine (shtatzënisë, kontraceptivëve oral, trashje, ciklit menstrual).

Faktorë të tjerë të krijojë kushte për zhvillimin e inflamacionit dhe përgatisin terren pjellor për futjen e florës mikrobike.

Simptomet e cholecystitis.

Kolecistit është një akute dhe kronike.

Cholecystitis akute

Akute cholecystitis noncalculous rralla, zakonisht vazhdon pa komplikime dhe përfundon në shërim, nganjëherë mund të shkojë kronike. Sëmundja më shpesh zhvillohet në prezencë të tëmthit dhe eshte nje komplikim e sëmundjes gur tëmthi. Në fillimin e sëmundjes shfaqet dhimbje të forta paroksizmal në zonën e drejtë subcostal, të përzier, të vjella, temperatura e trupit rritet në 38-39 gradë. Ndoshta jetë ethe, sclera verdhëz dhe lëkurës, vonuar stol dhe gazit.

Për cholecystitis akute calculous karakterizohet nga kursi rëndë të përhapjes inflamacion të organeve përreth dhe indet.

Cholecystitis abscesi mëlçisë komplikuar, peritonit lokal ose përhapur, kolangiti (inflamacion i kanalet biliare), pancreatitis. Në këtë gjendje duhet që menjëherë të konsultoheni me mjekun - një kirurg, mjek për të vendosur për pranim në spital për kirurgji.

Cholecystitis kronike.

Sëmundja fillon gradualisht, shpesh në adoleshencë. Ankesat lindin nën ndikimin e shkeljeve të dietës, tendosje emocionale.

Manifestimi kryesor i sëmundjes janë dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Ajo mund të jetë zhvendosur në kuadratin e sipërm të majtë, bark e sipërme. Cholecystitis jo-calculous shoqëruar nga një formë e diskinezia mesme, shpesh përcakton natyrën e dhimbjes. Nëse gipomotornoy shoqërues dhimbje diskinesia janë konstante, dhemb, jo intensive. Shpesh dhimbja është e barabartë me një ndjenjë të shurdhim apo djegies në kuadratin e djathtë e sipërme. Në rastet e dhimbjes hiperkinetike dyskinesia intensive, afatshkurtër, është konvulsiv në natyrë. Dhimbje në fossa supraclavicular jep, në rajonin e mesit, rajonin subscapular, zemrën.

Sindromi Holetsistokardialnyy - përfshin dhimbje në zemër, konfiskimet, palpitations, aritmi kardiake, për shkak të infektive - efekt toksik mbi muskulit të zemrës.

Sëmundja e zgjatur përfshirja e mundur në procesin patologjike te rrjet diellore, sindroma diellor ndodh. Simptomë kryesor i saj është përcëlluese, dhimbje të forta në kërthizë, që i jep përsëri.

Shfaqja dhe dhimbje në rritje lidhur me gabime në dietë, ushtrime, dridhje, hipotermi, mbingarkesë emocionale, alkoolit.

Përzier, të vjella ndodh në 30-50% të rasteve, kjo është një refleks dhe është i lidhur me shkeljen e tëmthit apo ton është për shkak të shoqërues ose gastroduodenitis pancreatitis. Në vjellat kthehet përzierje e biliare. Vjella si futje dhimbje provokuar e alkoolit, gabime në dietë.

Ndjenja e hidhërim në gojë, "hidhur" gromësij - këto ankesa janë më të zakonshme në inflamacion fshikëz e tëmthit.

Kruarje e lëkurës, pamjen e saj është e lidhur me shkeljen e biliare është rezultat i acarim të acideve receptorët e lëkurës akumuluara biliare në gjak. Shkelja e rrjedhjes biliare të çon në verdhëz afatshkurtër.

Dridhura, ethe vërejtur gjatë acarimin e inflamacionit në fshikëz e tëmthit.

Pacientët shpesh vuajnë vegjetativ-vaskulare rënda Dystonia. Sulmet e dhimbshme ato janë të shoqëruara nga sindroma neurotike, të tilla si dobësi, djersitje, palpitations, dhimbje koke, ndryshueshmëri emocionale (paqëndrueshmërisë Gjendja), çrregullime të gjumit.

Pacientët që vuajnë nga alergjitë, rëndim i cholecystitis kronike mund të shkaktojnë reaksione alergjike (urtikaria, Angioedema).

Gratë mund të zhvillojë sindromi premenstrual e tensionit. Për 2-10 ditë para menstruacioneve të shfaqen dhimbje koke, fytyrën pastoznost, duart, këmbët, paqëndrueshmëria humor. Në të njëjtën periudhë vërejtur simptome përkeqësimin e cholecystitis kronike.

Manifestimet e cholecystitis kronike të ndryshme, ato përbëhen nga shenja të ndryshme, një diagnozë të saktë dhe varg e nevojshme e sondazheve mund të mjek - mjek, gastroenterologist.

Diagnostifikimi cholecystitis.

Studimet laboratorike:

1. gjakut plotë. Tregojnë shenja të inflamacionit.
2. Analiza biokimik i gjakut: bilirubin totale dhe fraksionet e tij, transaminazave, phosphatase alkaline, kolesterolit. Atje ata moderuar rritje.            
3. Blood Sugar. Për diagnozën e diabetit.

4. Urinalysis. Për diagnozën diferenciale me sëmundje të veshkave.
5. feces mbi vezët e krimbave. Për të identifikuar Giardia, askorid.
6. Shqyrtimi mikroskopike dhe bakteriologjike të biliare.
7. analizat e gjakut Immunofermentativnoe për giardiasis.
8. Analiza e elastaze fekal 1. Për diagnozën e pancreatitis.

Inspektimi:

1. Ultrasonografia e barkut. Ka trashje e mureve të tëmthit (trashje mbi 4 mm - është kryesor i cholecystitis diagnostike kriter), pezëm bile dhe trashje - "llum", prania e gurëve të tëmthit, fshikëz e tëmthit deformimi.

2. choleretic mëngjes me ultratinguj - për të zbuluar fshikëz e tëmthit dyskinesia.
3. bahatofraktsiyne intubation duodenale (kryhet vetëm në mungesë të cholelithiasis) me mikroskopi dhe mbjellje biliare. Përmbajtja duodenale Regjistrimi kryhet çdo 10 minuta, për të vendosur llojin e sekretimit (hipersekretornyy, parregullt, hiposekretornyy) muskul unazor shteti traktit biliar, përcakton tkurrshmërisë natyrën fshikëz fshikëz e tëmthit, praninë e qelizave inflamatore dhe florës bakteriale.

4. Studimi X-ray e barkut (për të identifikuar gurë radiografike).
5. endoskopisė - esophagogastroduodenoscopy.
6. EKG. Për diagnozën diferenciale e semundjeve te sistemit kardiovaskular.
7. Tomografi e kompjuterizuar dhe rezonancë magnetike bërthamore. Kryerja në vështirë për të diagnostikuar raste.

Consulting specialistët:

Rishikimi i detyrueshëm i mjekut dhe gastroenterologist.

Sipas dëshmisë:
- Kirurgu zhvillimi i dyshuar për komplikime (peryholetsystyt, cholelithiasis, fshikëz e tëmthit empyema, pancreatitis);

- kardiolog, për të përjashtuar patologji të sistemit kardiovaskular;
- gjinekolog, nëse është e nevojshme, korrigjimi nivelet e hormoneve në gratë;
- terapist, e psikoterapisë racional.

Trajtimi i cholecystitis.

1. Në prani të simptomave klinike dhe shenjat laboratorike të inflamacionit, rezultatet pozitive të mbjellëse biliare - emëruar trajtim antibacterial. Zgjedhja e antibiotikëve kryen mjeku vlerësimin aftësinë e tij për t'u përqëndruar në biliare.

2. terapi Simptomatik.
Për normalizimin e traktit biliar dhe lehtësim dhimbje të administruar:

- Automjetet antiholinerhicheskie (Riabal 2 ml / m ose 1-2 tableta 3 herë në ditë), antispasmodics myotropic (Nospanum 2 tableta 3 herë në ditë, papaverine 2 ml 2% zgjidhje v / m 2-3 herë në ditë, mebeverin 1-2 tableta 3 herë në ditë), antikolinergjike (platifillin), analgesics (Analgin, baralgin).

3. Kur shenjat e concretions hipotension tëmthit në mungesë të përshkruara:

-   Produktet bile. Aplikoni allohol (1-2 tableta 3 herë në ditë, pas ngrënies) holenzim (2 tableta 3 herë në ditë pas ngrënies) mjekësi bimor.

Receta e përdorur gjerësisht e mjekësisë tradicionale - terapi bimor.

Helichrysum - 15g lule, 10g Shën Gjonit Wort bari, përzierje është derdhur 0,5 litra ujë, vlim për 5 minuta, filter. Merrni 0,5 filxhan 3 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.
Misri stigma - 10 g pour 200 ml ujë, vlim për 5 minuta, të marrë ¼ filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.
Tansy - lule 5g infused në 250 ml ujë të vluar për 30 minuta, të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.
5 g gjethe mente derdh 200 ml ujë të vluar dhe të vënë në një banjë me ujë për 15 minuta. Merrni ½ filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Rosehip. Shurup i kondensuar ekstrakt të ujit të hips u rrit dhe sheqerit - holosas, marrin 2 lugë 3 herë në ditë para ushqimit. Infuzion i rrit hips - 10g fruta copëtuar derdh 400 ml ujë të vluar dhe të mbajtur në një banjë me ujë për 15 minuta, insistojnë. Merrni ½ filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.

Ajo ilaçe rritur sekretimit biliare, reduktimin e viskozitetit, efektin e saj anti-inflamator. Cakto në faljen (pa rëndim) për 2-4 javë.

Efekt të njëjtë dhe të kenë ujë mineral. Në varësi të përbërjes ata mund të kenë një efekt stimulues në funksion kontraktil e fshikëz e tëmthit. Ujë mineral pa gaz të marra nga një mjek tri herë në ditë 1 filxhan 30 minuta - 1.5 orë para ngrënies (në varësi të gjendjes së sekretimit stomakut) në të ngrohtë ose të nxehtë (40-50 gradë);

- verbër ndjerë - tyubazh, 1 herë në javë, 3-5.

Një mëngjes në një stomak bosh. Ngadalë (sips vogla) duhet pi 150 -200 ml të ngrohtë (40-45 gradë) ujë mineral me shtimin e sorbitol ose ksilitol 20-25h. Shtrihen në anën e djathtë në anën e pasme për një orë. Në anën e djathtë të vënë një shishe të ngrohtë të nxehtë me ujë. Pas lëvizjeve të zorrëve është e rekomanduar për të marrë një dush dhe relaksohuni për 20 minuta. Vakt e parë pas 1-1,5 orë pas procedurës. Kjo filxhan çaj me mjaltë dhe djathë.

4. Nëse microlite në biliare, tëmthit fshikëz hypotonia, droga sindromi cholestatic përdorur acidet biliare (acid ursodeoxycholic) për 1 -3 muaj nën mbikëqyrje mjekësore.

5. Në mënyrë që të normalizohen funksion biliar mëlçisë hepatoprotectors përcaktuara me pronat choleretic. Hofitol - perime gepatoprotektor përmban thatë lëng ekstrakt ujore nga gjethet artishka fushë. Merrni 2 tableta 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies për një muaj. Gepabene - kombinuar drogës bimor që përmban Fumaria officinalis ekstrakt dhe ekstrakt të thatë e carangth qumësht. Merrni 1 kapsulë 3 herë në ditë, pas ngrënies.

6. Kur distonia vaskulare rekomandojmë sedativë (Valerian, Motherwort), anxiolytics (ADAPTOL 500 mg 3 herë në ditë për 2 muaj).

Mode dhe ushqimit të shëndetshëm.

Gjatë përkeqësimin shprehur cholecystitis pacientët për trajtim të rekomanduara në spital - apo Gastroenterologji terapeutik, përputhjen me pjesën tjetër krevat, gjendjen emocionale të mendjes. Pas eliminimit të theksuara shenjat e acarimit mënyrë pacienti shtrihet në përgjithësi.

Gjatë mprehje në dy ditët e para, pritja e emëruar vetëm të lëngshme të ngrohtë (çaji i dobët i ëmbël, lëngjet nga pemët dhe perimet, i holluar me ujë, ujë mineral me gaz) në pjesë të vogla me 1.5 litra në ditë dhe një i krisur pak. Me dhimbje zbutur dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme e rritjes tryezë dietetike. Ne rekomandojmë:

- supave pureed, perimet dhe drithërat,
- drithëra (oats, oriz, bollgur, hikërror)
- pelte, mus, pelte, djathë yndyrë të ulët,
- mbahem peshk i zier,
- mish rubbed dhe të ziera, steamed burgers (viçi, pule, gjeldeti, lepuri)
- krisur bardhë.

Të hahet ushqim të vogla merret 5-6 herë në ditë.

Gjatë mprehje të rekomandojë për të shpenzuar agjërimi ditë 1 ditë në javë:
- djathë - ditë kefir. 900g kos 6 pranim, 300g djathë të ulët yndyrë vilë në 3 orë dhe 100 g sheqer;
- oriz - kompotnyy.1,5 l komposto, të bëra nga 1,5kh 240g fruta të freskëta apo të thata në 6 pritjet, qull oriz, gatuar në ujë me 50g oriz - 3 pritje.

Pas trokitur përkeqësim cholecystitis dietë e caktuar, numrin Tabela 5, e cila është kryesore në këtë sëmundje.

Pacientët janë të rekomanduara:
- supave, qumështit, fruta, supë perimesh me drithëra, petë;
- mish i zier, qofte steamed, qofte (viçi, lepuri, pule, gjeldeti);
- detare peshk ligët ose lumë të ziera ose të pjekura forme, pa lëvozhgë;
- vezë, për 1-2 në ditë - zier në një omelettes me avull;
- prodhimet e qumështit: të ulët-yndyrë qumështi, djathi, kefir, kos, qumësht i thartuar, gjalpë (i kufizuar);

- Perime të ziera, formë pjekur pjesë - djathë. Patate, panxhar, karrota, domate, tranguj, pumpkins, speca, patëllxhan, lulelakër, kungull i njomë;
- fruta dhe manaferrat. Dardha, pjeprat, banane, pjeshkë, kajsi, shalqi, varieteteve kosi mollë;
- drithëra - hikërror, kënaqur, oriz, bollgur, me shtimin e qumështit të tolerohet;
- Ushqime të ëmbël - Candy, jellies, mjaltë, bllokime, bllokime, jellies;
- miell - gruri dhe thekër bukë, dje, të thata bukë të bardhë, biskota të thata nezdobne.

Hani vakte të vogla nuk duhet të nxitojë 5-6 herë në ditë. Nuk rekomandohet për pushimet e gjata në mes të ngrënies, agjërimi. Mëngjesi darkë detyrueshëm për 2 deri 3 orë para gjumit, neobilnyy. Shuma e lëngshme nuk është i kufizuar. Shuma të bollshme të ushqimit të marra dikur, jep sekretimit ritmin e biliare, duke shkaktuar vrull e fshikëz fshikëz e tëmthit dhe të provokojnë dhimbje.

Në cholecystitis kronike nevojë për të rritur përdorimin e produkteve që përmirësojnë rrjedhën e biliare dhe uljen e kolesterolit:

- e pasur me fije dietetike (krunde, perime, fruta, manaferrat). Krunde para zaparivayut dhe shtuar në enët për 1-1,5 tbsp 3 herë në ditë;
- kripëra pasur magnez (hikërror dhe tërshërë drithëra, fruta të thata, krunde);
- përmbajnë acidet esenciale yndyrore, phospholipids, vitaminë E (misri, ulliri, luledielli dhe vajra të tjera);
- përmban bakteret e acidit laktik (pije qumësht, djathë).

Produktet nuk rekomandohet:

- (ushqime të skuqura, peshk yndyror, mish derri, mish qengji, duck, salcice, mish, majonezë, krem, ëmbëlsira, pasta) të larta në yndyrna shtazore;
- qepë të papërpunuara, hudhër, radishes, kalë dori, spinaq, kërpudha, enët e fasule (bizele, fasule);
- pije të ftohtë dhe të gazuara, lëngje të koncentruar, kafe, kakao, pije alkoolike.

Rehabilitimi.

Fizioterapi dhe trajtim spa është një komponent i rëndësishëm i pacientëve të plotë të rehabilitimit. Si procedurat termike për të korrigjuar fshikëz e tëmthit hypertonicity, anti-inflamator dhe analgjezik veprimit ynduktotermyyu përdorur, UHF elektrike në terren. Kursi i trajtimit 12-15 procedurave çdo ditë. Në mënyrë që të stimulohet zbrazjes së fshikëz e tëmthit përshkruar frekuencë të ulët impuls aktuale. Për të zvogëluar efektet diskineticheskih rekomanduar electrophoresis novokaina prej 5%, 2% papaverine. Për të normalizuar gjendjen funksionale të sistemit nervor të përdorura nga jakë panatyrshëm Shcherbakov, elektroforezë me bromine. Me të njëjtin qëllim përshkruar halorët, oksigjenit dhe banjot karbonike. Trajtim spa jo më herët se 2-4 muaj pas acarimit cholecystitis tregon. Pacientët janë dërguar në balneohryazovi vendpushimet Essentuki, Zheleznovodsk, Truskavets, Morshyn.

Komplikimet e cholecystitis.

Komplikimet përfshijnë: peryholetsystyt, pancreatitis, kolangitit, hepatitit reaktive, duodenitis.
Peryholetsystyt ndodh kur përfshirë në procesin patologjike e mureve të fshikëz fshikëz e tëmthit dhe membrana i lëngshëm (peritoneum). Në këtë shtet, dhimbja është e vazhdueshme dhe intensive, shtrihet në anën e djathtë, më keq kur kthese dhe bust.

Kolangiti - inflamacion i kanalet biliare. Simptomë kryesore është një temperaturë prej 40 gradë me të dridhura mahnitëse të përsëritura, nauze, vjellje, cramping dhimbje në sektor të sipërme të djathtë.

Kur nekalkuleznom cholecystitis shpesh në procesin patologjike përfshirë organe të tjera të tretjes në qoftë se bashku me dhimbje në dhimbje e djathtë e sipërme sektor duket "zoster" natyrën, karrige relaksim - përfshirjen e mundshme në procesin patologjike të pankreasit. Nëse dhimbja përhapet në të gjithë rajonin e mëlçisë dhe kjo është shoqëruar me një rritje - hepatit anëtarësimit reaktive, shfaqjes së vonë, dhimbje të uritur në bark e sipërme tregon praninë e duodenitis.

Komplikimet jo vetëm të shkaktojë humbjen e performancës, por edhe të kërcënojnë jetën e pacientit, kështu që kur simptomat e para duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek - mjek ose gastroenterologist.

Parandalimi i cholecystitis.

Kujdes duhet të jetë dietë të gjatë me kufizimin e yndyrë, ushqime të skuqura, rekomandohet ushqimi shpeshta ndarë, duke përjashtuar pijet alkoolike dhe të gazuara. Normalizimi gradual i peshës trupore.

Rehabilitimi i vatrave të infeksionit kronik të zgavrën me gojë dhe nasopharynx.

Ekzaminimi klinik vjetore nga një mjek i sistemit hepatobiliary ultrazërit.

Konsultimi në temë cholecystitis

Q: A mundem të hiqni sulm tëmth dhimbje barku në calculous cholecystitis veten duke përdorur mjetet juridike popullore apo medikamente?
Përgjigje: Jo, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun - një kirurg. Me trajtimin e parakohshme mund të zhvillojnë komplikime të rrezikshme për jetën.

Pyetje: Cilat janë contraindications ndjerë të verbërve?
Përgjigje: sensing Blind kundërindikuar në cholelithiasis, sëmundjet akute infektive, hepatitit aktiv dhe cerozë, sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular. Nuk rekomandohet procedurën për gratë gjatë menstruacioneve, shtatzënisë.

Vostrenkova Irina, një mjek i kategorinë terapist më të lartë