Cerozë


Cerozë - një fazë përfundimtare të sëmundjes kronike të mëlçisë të shoqëruara me ristrukturimin e pakthyeshme të thellë dhe humbjen graduale të funksionit të saj.

Mëlçia - më e madhe e gjëndrave të tretjes, mbulon pjesën e sipërme të zgavrën e barkut, i vendosur të drejtë nën diafragmë. Ajo ka lobed strukturë. Karakteristikat e saj kryesore:

1. Hiq toksina, helme, alergeneve të hyjë në trupin nga mjedisi.
2. Sinteza e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet.
3. bile Arsimimi i përfshirë në tretje.


4. Hiq hormonet tepërta, vitamina, intermediates të metabolizmit.
5. Sinteza e substancave biologjikisht aktive vitale (albuminës, faktorëve të koagulimit).

Skajin e mëlçisë përbëhet nga qelizat e mëlçisë - hepatocytes. Ajo Parregullsitë në strukturën e lobules hepatike në degjenerim të saj, njësitë e parregullt strukturore, i rrethuar nga indet fijor dhe është cerozë.

Shkaqet e cirroza e mëlçisë

Arsyet më të zakonshme:

1. hepatitit viral "B", "C" dhe "D" është shkaqet më të shpeshta dhe të zakonshme të kesh në botë. Rritja në të gjithë botën është infeksion viral i hepatitit që shpejt mund të transformohet në kesh.

2. sëmundje alkoolike të mëlçisë.
3. kesh cryptogenic. Kjo është një diagnozë e përjashtimit, të durojnë kur shkaku i sëmundjes nuk mund të instaloni.

Shkaqet e rralla të kesh:

1. steatohepatitin NONALCOHOLIC. Mëlçia në sfondin e çrregullimeve metabolike (kryesisht çrregullimit të metabolizmit lipidet - trashje dhe karbohidrate metabolizmin - diabet).
2. hepatitit autoimune. Në trazirat që rezultojnë në sistemin imunitar kur trupi prodhon antitrupa qelizat e veta të mëlçisë - hepatocytes.

3. cerozë primar tëmth. Rezultuar gjatë rrjedhin cholestasis - një shkelje e rrjedhjes së biliare nga të mëlçisë në tubules.
4. Përdorimi i barnave (anti-tuberkulozit dhe anti-kancer të drogës) dhe substancave hepatotoxic (merkuri, ari dhe plumb).

Është shkaqet jashtëzakonisht të rralla të kesh:

1. hemochromatosis. Sëmundjet e trashëguar rezultojnë nga grumbullimi i hekurit në organe dhe indeve
2. Sëmundja Konovalov - Wilson. Sëmundje e trashëguar që të çon në akumulimin e bakrit në indeve të mëlçisë dhe të trurit.

3. Mungesa e alfa 1 - antitrepsina. Sëmundje të trashëgueshme. Mungesa e sintezës së proteinave në mëlçi çon në bronkit kronik dhe cirroza e mëlçisë.
4. cerozë dytësor tëmth. Zhvilluar me pengesa (ngushtimi compression) gurëve traktit biliar, tumoret. Sindromi Budd - Chiari. Zhvillimi trombozë të venave hepatike.

Simptomet e cirroza e mëlçisë

Norma e shfaqjes dhe zhvillimit të kesh varet nga ashpërsia e hepatitit shkaktuar atë. Në fazat fillestare të sëmundjes shfaqen dhimbje të moderuar, parehati në sektor të sipërme të djathtë, zakonisht pas një vakt, ushtrim. I shoqëruar nga hidhërim në gojë, bloating. Më tej për t'u bashkuar me dhimbje, përzier dhe të vjella, humbje e oreksit.

Burrat potencë shqetësuar, gratë - cikli menstrual. Lëkurës, sclera sy ikterik pikturuar në ngjyrë për shkak të rritjes së nivelit të bilirubin dhe kolesterol. Lëkura bëhet e thatë, kruarje intensive shqetësuar. Një shqetësim i koagulimit të gjakut ndodhë nosebleeds dhe mishrat e gjakderdhje, gjatë të ndaluar gjakderdhje nga plagët. Lëkura e trungut të shfaqet vaskulare "yjet". Me zhvillimin e kesh ndodhin ënjtje në këmbë, rritet bark për shkak të ascites - grumbullimi lëngjeve në zgavrën e barkut. Përmes akumulimin e produkteve toksike metabolike në gjak tregon shenja të encefalopati hepatike (dëmtimit të lëvore cerebrale) - Një dhimbje koke intensive, humbja e kujtesës, trazirat e gjumit, hallucinations, zhvillimin koma. Ashpër reduktuar oreksin, pacientët të bëhen më të dobët, të humbasin peshë të lodhjes.

Shqyrtimi i kesh të dyshuar

1. Metodat biokimik tregojnë një shkelje të gjendjes funksionale të mëlçisë (kompleks hepatike), proteina dhe proteina totale fraksionet - uljen totale të proteinave dhe albumin proteina. Rritja enzimat (ALT - aminotransferases alanin dhe AST - aspartate aminotransferase, phosphatase alkaline - phosphatase alkaline), bilirubin - tregon procesin e aktivitetit.
2. Coagulogram - tregon koagulimit të gjakut.
3. Complete numërimin e gjakut - shenjat e anemisë - rënie në hemoglobinë, zvogëlon numrin e trombocitet dhe leukociteve.

4. shënuesit serologjike e hepatitit viral B, C, D, G, shënuesit e hepatitit autoimune (antitrupat antinuclear dhe antimitochondrial) - Shkaku i sëmundjes.
5. fekal gjakut okult provë - për të zbuluar gjakderdhje gastrointestinale.
6. Përcaktimi i kreatininës, Elektrolitet (komplekse veshkave) - për të identifikuar ndërlikimet e cirroza e mëlçisë - zhvillimin e dështimit të veshkave.
Zhvillimi i dyshuar i komplikimeve - - gjak 7. Alpha-fetoprotein kanceri i mëlçisë.
8. ultratinguj e organeve të barkut dhe të enëve të sistemit portal. Shfaq rritje dhe ndryshim në strukturën e mëlçisë, shpretkë zgjerimit. Rritja diametrin e enëve të gjakut. Prania e lëngjeve në zgavrën e barkut - ascites.

9. Esophagogastroduodenoscopy (FEHDS) - të zbulojë venat me variçe të ezofagut dhe stomakut.
10. Një biopsi mëlçisë. Ndihmon të krijojë një diagnozë të saktë dhe në fazën e sëmundjes.
11. Tomografi e kompjuterizuar dhe mëlçisë scintigraphy - i emëruar nga dëshmia e një mjeku. Ato ndihmojnë më shumë hollësi dhe saktësi të identifikojë natyrën e ndryshimeve në mëlçi.

Mëlçia scintigraphy

Konsultuar me ekspertë, dëshminë:

- një mjek sëmundjet ngjitëse në krijimin cerozë mëlçisë virale;
- hepatologists mjeku, me shkaqe të tjera të kesh të mëlçisë;

- oncologist - Zhvillimi i dyshuar për kancer të mëlçisë;
- kirurg - dyshuar zhvillimi i komplikimeve (gjakderdhje).

Ashpërsia e sëmundjes vendos mjeku duke përdorur një shkallë prej kritereve për fëmijën - Pugh (CP). Treguesit janë kritere të dhënat e hulumtimit, shfaqje e shenja të kesh. Pacientët kanë të bëjnë me Klasa A kompensohen, dhe klasa B dhe C - dekopensovanymy.

Trajtimi i cirroza e mëlçisë

Pacientët me kesh kompensohet nevojë për të trajtuar sëmundje themelor (hepatit viral, steatohepatitis alkoolike ose NONALCOHOLIC) për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes dhe zhvillimin e komplikimeve. Pacientët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar me proteina të mjaftueshme dhe yndyra. Produktet e alkoolit përjashtim përmbajnë preservatives kimike, medikamente shumë të kujdesshëm - vetëm vitale. Vaksinimi kryhet vetëm për arsye shëndetësore. Limit aktivitet të rëndë fizik. Shmangni hipotermi, perehrivan, insolyatsiy (Tan). Nuk rekomandohet ujë mineral, fizioterapi dhe trajtime termike. Shmangni agjërimin, duke marrë barëra, trajtim me anë të mjekësisë tradicionale.

Pacientët me kesh kompensohen vërejtur mjekun Internist (ose mjek i përgjithshëm), me frekuenca e vizitave çdo tre muaj. Kalojnë provimet komplekse (me ultratinguj e barkut, e gjakut, hulumtim mëlçisë në kompleks komplekse veshkave).

Me zhvillimin e pacientëve decompensated dërguar për trajtim në departamentet e specializuara të spitalit, për shkak të rrezikut të lartë të komplikimeve.

Qëllimi kryesor i trajtimit në këtë fazë është të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe trajtimin e ndërlikimeve të kanë lindur. Terapia e barnave e pacientëve me kesh duhet të administrohet nga një mjek. Në çdo rast individual, të vlerësojë nevojën e drogës dhe rrezikun e mundshëm të efekteve anësore.

Hepatoprotectors aplikimit (droga përmirësimin e funksionit të mëlçisë) - kufizuar rigoroze dhe individualisht, përmes efikasitetin e tyre paprovuar ne trajtimin e cerozë.

Me zhvillimin e cholestasis (pengimi i rrjedhjes së biliare nga qelizat e mëlçisë - hepatocitet), e cila është një manifestim i verdhëzës dhe kruarje e lëkurës, për të reduktuar stresin dhe dëmtimin hepatocytes acidet biliare acid ursodeoxycholic barnave të përdorura. Kohëzgjatja e drogës varet nga pacienti dhe ashpërsia e cholestasis.

Me zhvillimin e hipertensionit portal (presion në rritje në furnizimin me gjak në zgavrën e barkut), duke shkaktuar ascites dhe edemë, venat me variçe të transmetimit ezofag reduktojë presionin me nitrateve, B-blockers (propranolona grup).

Komplikimet e cirroza e mëlçisë

1. gjakderdhje akute variçe. Nuk është i varices esophageal dhe stomakut. Pacienti rritet, bie presionin e dobët e gjakut, pulsin shpeshta, të vjella të përzier me gjak (ngjyra e llum kafeje). Trajtimi në Nicu, të efikasitetit, e përdorur trajtime kirurgjikale. Për të ndaluar gjakderdhje të aplikuar oktropida intravenoz (për të ulur presionin në enët e barkut në gjak), trajtimi endoskopik (nyje variçe ligation, sclerotherapy). Kujdes shpenzojnë transfuzion të komponentëve të gjakut dhe zgjidhjet për të mbështetur nivelin e kërkuar të hemoglobinës.

2. peritonit spontan bakteriale - inflamacion i peritoneum nga infeksioni i lëngjeve në bark (ascites). Në pacientët me ethe në 40 gradë, të dridhura, ka dhimbje të forta të barkut. Cakto vazhdueshme antibiotikët gjerë spektrit. Trajtimi në Nicu.

3. ascites - grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut. Cakto një dietë me kufizimin e proteinave (0.5 gram për kg të peshës trupore) dhe kripë, diuretics, albuminës intravenoz (produktit proteinave). Nëse është e nevojshme, i referohen paracentesis - heqjen e lëngjeve të tepërta nga zgavrën e barkut.

Ascites

4. Hepatorenalnyy sindromi - zhvillimi i dështimit akute renale në pacientët me kesh. Stop përdorimin e drogës diuretik përshkruara albuminës intravenoz. Trajtimi në Nicu.

5. encefalopati hepatike. Manifestuar nga çrregullime të vogla neurologjike (dhimbje koke, lodhje, përgjumje) deri në gjendje kome të rënda. Që nga ajo është e lidhur me akumulimin e produkteve të gjakut të metabolizmin e proteinave (amoniakut) - kufizojnë ose përjashtojnë proteina nga dietë, prebiotics përcaktuara - lactulose. Ajo ka një efekt laksativ dhe aftësinë për të burgosur dhe të reduktuar formimin e amoniakut në zorrë. Në çrregullime të rënda neurologjike trajtimi kryhet ne ICU.

6. zhvillim i karcinoma hepatoqelizore - nje tumor malinj i mëlçisë.

Trajtimi Kardinali i karcinomës hepatocellular dhe cerozë decompensated e mëlçisë - transplantim të mëlçisë. Zëvendësimi mëlçisë donatorëve pacienti mëlçisë.

Parandalimi i cirroza e mëlçisë

Zbulimi me kohë dhe trajtimi i sëmundjeve që mund të çojë në kesh. Parandalimi i dëmtimit të mëlçisë virale (vaksinimin kundër hepatitit B, respektimin e mbrojtjes personale dhe higjienës). Përjashtojë abuzimin e pijeve alkoolike.

Këshillim

Pyetje: A ka ndonjë Kundërindikimet për biopsi mëlçisë?
A: Prania e contraindications sindromi hemorragjike (rritur rreziku i gjakderdhjes), prania e ascites, vetëdija paaftë (hepatike encefalopati).

Pacientët P. me kesh ngjitëse për të tjerët?
A: Jo. Por, për pacientët me cerozë mëlçisë lëvizur ndonjë infeksion bakterial, viral (ftohtë të përbashkët, pneumonia) - është rreziku i dekompensimi dhe komplikime.