Enterocolitis


Enterocolitis - syndromokompleks, të karakterizuara nga lezione te membranën mukoze së zorrëve të vogla dhe / ose të madhe, natyre inflamatore ose jo inflamatore. Sëmundja mund të debutimin në çdo moshë, ajo është e ekspozuar në mënyrë të barabartë mashkull dhe femër. Prevalenca në popullatën relativisht të lartë 15-35 për qind. Kur enterocolitis mund të preken pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal, nga stomaku dhe duke përfunduar zorrës së trashë të drejtpërdrejtë departamentit.

Që enterocolitis është syndromokompleks ajo mund të zhvillohet në disa sëmundje: Shumë infeksionet e zorrëve mund të shoqërohet me si enterocolitis, karakterizohet dhe simptomat e traktit të sipërm dhe të poshtëm gastrointestinale, ose veç e veç. Ajo është e kombinuar shpesh me gastrit enterocolitis (inflamacion i mukozën e stomakut), Gastroenterocolitis, infeksionet sidomos zorrëve. Në varësi të shkakut të inflamacionit enterocolitis mund të ndodhë në formë akute dhe kronike.


Arsyet enterocolitis.

Arsyet enterocolitis shumë të ndryshme, në varësi të etiologjisë (shkakton sëmundje të drejtpërdrejtë) mund të ndryshojnë pamjen klinike të sindromës. Ka disa shkaqe kryesore të reaksionit inflamator ne mukozës të traktit gastrointestinal;

  • Pothuajse 80% ndarë për infeksionet e zorrëve të shkaktuara nga mikroorganizma të ndryshme, shpesh të kushtëzuar patogjene E. coli, e cila është zakonisht i pranishëm në të gjithë njerëzit në zorrë, infeksion Salmonella, infeksion enterovirus.
  • Infestations parazitare, protozoare ndryshme (opisthorchiasis, trihomonadnye dhe parazitëve amoebic) që depërtojnë në zorrë të ushqimeve të përpunuara dobët, peshk dhe mish.
  • Shkaqet toksike enterocolitis tani është filluar gjithnjë takim, ato përfshijnë helmimit me alkool cilësi të dobët, farmaceutike, kimikatet shtëpiake.
  • Ushqyerit e gabuar dhe e dobët në kombinim me stres gjithashtu mund të çojë në reagime inflamatore në zorrë.
  • Sëmundje noninflammatory alergjik ose natyra autoimmune (koliti ulcerativ, sindroma e irritimit te zorreve).

Simptomet e enterocolitis.

Sigurisht akute enterocolitis karakterizohet nga simptoma të papritura të tilla si sulm akut arching dhimbje barku, diarre duket (stomak pa qejf) e shkallë të ndryshme, papastërtitë e ndryshme në meshat fekal (gjakut, mukusit, qelbi). Ndoshta rritur vanitet, rumbling në bark, vjellje si dhe të shtyra ushqim vetëm ngrënë.

Kur enterocolitis natyra infektive shpesh vuan shëndetin e përgjithshëm, rrit temperaturën e trupit, ka shenja të dehjes, dobësi të rënda, të qenët i përgjumur, dhimbje koke, dhimbje në muskuj dhe nyje. E gjithë kjo tregon përparimin e infeksionit.

Për enterocolitis natyrisht kronike e karakterizuar nga diversiteti manifestimi të dhimbjes. Ai fillon ndryshon në varësi të kohës së ditës (rritet gjatë natës dhe në mëngjes) mund të jenë të lidhura me konsum të ushqimit apo një akt të jashtëqitjes (lehtësim dhimbje pas jashtëqitje). Intensiteti i dhimbjes mund të varet vendndodhjen e procesit kryesore patologjike. Për të zorrës së trashë karakterizohet nga dhimbje akute, uljen pas jashtëqitjes, dhe për të zorrëve të vogla, zgjatur shkon shprehura moderuar.

Me proces të gjatë rrjedh e të pasurit kapsllëk, e cila mund të alternojnë me stools të lirshme.

Pesha humbje - një simptomë shumë e zakonshme që shfaqet në shumë sëmundje, është e rëndësishme gjatë kushtoj vëmendje për të. Pesha është një numër arsyesh: kur zorrë e vogël ndikohet dhe trupi pushon për të marrë elemente të rëndësishme për jetën, një tjetër arsye është se njerëzit që vuajnë nga enterocolitis, fillojnë të kufizojnë ushqimin e tyre.

Kur diarre ose të vjella duhet të apelojnë për mjekun tuaj, si vetë Metodat tradicionale nuk janë gjithmonë në gjendje të çojë në trajtim. Enterocolitis Infektive, e cila shkon mjaft lehtë dhe të trajtohen shpejt dhe në mënyrë efektive të ngatërrohet me sëmundje të tmerrshme të tilla si sëmundje Crohn dhe kolit-nekrotik kolit. Këto sëmundje të ndodhë shumë e vështirë dhe shpesh të çojnë në paaftësi. Për të dalluar ata është e vështirë dhe e mundur vetëm duke përdorur metoda speciale diagnostike. Shumë shpesh mungesa kongjenitale e enzimeve përgjegjës për copëtim të ndonjë substance (fermentopathy) mund të duket enterocolitis me sindrom të rënda diarre. Në këto raste, ju duhet të përcaktojë këtë enzimë dhe thjesht përjashtohen nga ushqime dietë të caktuara.

Enterocolitis Diagnoza.

Diagnozë enterocolitis infektive është fare e thjeshtë, nëse ju eve nuk hëngri gjë as të freskët. Nga laborator metoda do të ndihmojë mjeku juaj të bëjë një coprogram saktë diagnoza, ekzaminimin bakteriologjike e feces dhe të dhënat e gjendjen tuaj të përgjithshme. Për një studim më të hollësishëm të diagnozën diferenciale dhe përdorimit rektoramanoskopii mundshme, colonoscopy dhe metodat e tjera të X-ray të imazhit të traktit gastrointestinal, ata do të ndihmojnë të identifikojnë zonat e prekura të zorrëve, ngushtimin e mundshme apo zbulimin. Gjatë metodave invazive diagnostike mund të mostrave të indeve nga zonat e prekura për ekzaminim më të hollësishëm. Në kryerjen e analizave biokimike të gjakut do të shkelë proteina dhe ekuilibër lipidet. Në fragmente coprogram patrazuar e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet, si dhe akumulimin e qelizave të bardha të gjakut.

Trajtimi i enterocolitis.

Trajtimi është i rëndësishëm për të krijuar një shkak i drejtpërdrejtë i sëmundjes. Në rrjedhën e enterocolitis akute infektive duhet të fillojë trajtimin me terapi antibiotike, zgjedhja e antibiotikut do të varet nga lloji i patogjen që e ka shkaktuar inflamacion. Cefalosporinat më e përdorur 2 ose 3 gjenerata, nganjëherë përshkruar një kombinim të serisë droga penicilinë. Në humbjen e rëndë të lëngjeve të trupit gjatë të vjella dhe stol të lirshme duhet të rritet futje fluide për të shmangur dehidratim. Këto mund të jenë TEAS bimor, komposto frutash të thata, por jo kafe, çaj i fortë dhe sodas. Efektive si AIDS microclysters zierje e kamomil, lisi leh, Wort Shën Gjonit dhe qershi. Kur dhimbja e shprehur mund të agjentëve antispasmodic. Për fermentosoderzhaschie normolizatsii tretje barnave të përshkruara (mezim- forte, pancreatin, Creon), për parandalimin e pro- dysbiosis dhe uebiotiki (Biovestin). Trajtimi i enterocolitis NUK natyrës infektuese mund të ndodhë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore: ajo mund të jetë një mjek gastroenterologist, kirurg ose terapisti. Trajtimi i këtij grupi e sëmundjeve është shumë kompleks dhe multi-mund të kenë nevojë jo vetëm për trajtim mjekësor, por kirurgji. Ushqyerit terapeutik në kombinim me physioprocedures dhe mënyrën e saktë të jetës për të ndihmuar të arritur një shërim më të shpejtë.

Këshilla për të ushqyerit në enterocolitis.

Clinical Nutrition luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e këtij grupi të sëmundjeve. Ju duhet të eleminuar stresin mbi zorrët, duke hequr nga dietë për një kohë të gjatë të produkteve kohë që rrisin peristaltikės (fibër përafërt, produktet e qumështit, produktet e ëmbël). Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm dhe i shpeshtë 5-6 herë në ditë, ju keni nevojë për të ngrënë pjesë të vogla.

Komplikime të mundshme dhe parandalimin enterocolitis.

Diagnoza në kohë dhe trajtimi i zgjedhur në mënyrë korrekte do të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve enterocolitis me 93%. Në trajtimin filluar me vonesë, ose vetë-trajtimin është një rrezik i vrimë zorrë me peritonit dhe kërcënim për jetën. Në enterocolitis joinfektive është një rrezik i heqje të pjesshme të zorrëve me vendosjen e anusit panatyrshme ose formimit kallostomy.

Parandalimi i enterocolitis është i balancuar, të ushqyerit, përjashtimi nga dietë ushqimore të përpunuara termikisht është e keqe, sidomos në zonat endemike. Trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive, duke marrë antibiotikë në mënyrë rigoroze në dëshminë.