Inflamacion stomatiti e kavitetit oral me një foto


Ndoshta asnjë prej sëmundjeve të dhëmbëve ka kaq shumë manifestime dhe një numër të tillë të gjerë të arsyeve si stomatiti.

Stomatit (inflamacion kavitetin oral) - Një sëmundje e shkaktuar nga një sërë faktorësh, pasqyruar shfaqjen e elementeve të ndryshme inflamatore të mukozës orale dhe buzët.

Shkaqet e stomatit


Shkaqet e stomatiti është shumë e ndryshme, por mund të kombinohen në grupet e mëposhtme:

1.Stomatity origjina traumatik (trauma mund të jetë mekanike, kimike ose fizike, vozdeystvuyuschey akute apo të gjatë).

2.Infektsionnye stomatit (virale bakteriale infeksion,, fungale).
Stomatit 3.Allerhicheskie.
4.Stomatity nën sëmundjeve të caktuara sistemike (hypo- dhe beriberi, sëmundjet endokrine, sëmundjet e sistemit të gjakut, gastro-intestinale traktit etj).

Diagnoza stomatytov

Për diagnozën e saktë, mjeku, para së gjithash, të mbledhur histori (të mbajë sondazhe), pastaj të mbajë provimin me gojë. Nganjëherë kjo është e mjaftueshme, por në disa raste është e nevojshme për të kryer studime të veçanta - elementet e ngjyra me ngjyra të veçanta affection, studime fluoreshente, testet e përgjithshme dhe biokimike të gjakut, ekzaminim mikroskopik të elementit scraping plagë e testeve alergjike.

Simptomet e fotografive dhe trajtim stomatit stomatit

Natyrisht, manifestime dhe parimet e trajtimit të të gjitha këtyre stomatytov do të jenë të ndryshme.

Simptomat traumatike stomatiti dhe trajtimi.

Mukozës orale ka një "diferencë të sigurisë" për ndikimin traumatik të faktorëve të ndryshëm. Në rast të ndikimit intensiv të një force e cila tejkalon rezervë fiziologjik, ka një lezione traumatike të mukozës orale. Konsideroni llojet më të zakonshme të faktorëve traumatike - mekanike, kimike dhe fizike.

Trauma mekanik oral mund të jetë akute ose kronike. Lëndimet akute ndodhin kur ndikimi goja, lëndim apo ndonjë objekt në nakusuvanni rastit. Fillimisht vendi i lëndimit ka dhimbje, dhe mund të formojnë një hematomë të vogël (gjakderdhje), erozioni ose ulçerë. Pas 1-3 ditësh të gjitha simptoma zakonisht zhduken.

Trajtimi i stomatytov reduktohet për të eleminuar faktorin traumatike (psh soshlifivka vula e mprehtë edge ose dhëmbi mbështetën), të përpunimit zgjidhje antiseptik për parandalimin e infektimit të mëtejshëm (furatsillina, peroksid 3% hidrogjeni) dhe prania e ulcerat, zbatimin e të ashtuquajturit "keratoplastykov" t. d. Përgatitjet përshpejtimin Mukoza shërim (zgjidhje vaj e vitaminës A, vaj buckthorn deti, vaj rosehip, Solcoseryl etj).

Persistent (kronike) lëndimet mekanike ndodhin mjaft shpesh. Arsyeja për pamjen e tyre mund të jetë një mprehta karies buzë dhëmbi në humbjen e pozitës së tij të gabuar apo një dalje dhëmbësh, "nepodohnannyy" protezë, dizajn ortodontik dhe zakone të këqija (ashpër faqen ose cik ashpër objekte të mprehta, etj). Në fakt këto faktorë mukozës orale mund të përgjigjet nga një skuqje të vogël dhe ënjtje në formimin e ulcerat.Trajtimi i stomatiti është kryesisht të eliminuar faktor traumatike. Në rastin e gërryerjet ose ulcerat, ato përpunohen edhe zgjidhje antiseptik dhe keratoplastykov.

Faktorët fizike përfshijnë ndikimin traumatik të lartë (në qoftë se ka një të djegur) dhe (ngrirjes) temperatura të ulëta, goditje elektrike, dhe dëme rrezatimi. Një tipar i lezioneve të tilla është shpesh lezione të pakthyeshme të mukozës orale - nekrozë, por kjo është vetëm në raste ekstreme. Në thelb, këto lezione shoqëruar nga pamja e dhimbje të forta, skuqje të mukozës, formimin e blisters, ulcerat. Trajtimi eshte trajtim profilaktik antiseptik i elementeve inflamatore, analgjezik qëllim dhe terapi anti-inflamator, keratoplastykov aplikimit te promovuar shërimin.

Origjina kimike stomatiti lindin në kontakt mukozës membrana me acidet dhe alkalet në përqendrime mjaft e fortë. Kjo mund të ndodhë kur të gabuar përdorimin e tyre në shtëpi dhe në punë, në një pritje në dentisti, shpesh me tentimeve për vetëvrasje. Burn acide karakterizuar nga plagë dendur në vendin e filmit rreth të cilit nuk është ënjtje, skuqje, dhimbje. Burns alkalet një film i tillë nuk është formuar, humbja shtrihet shtresat më të thellë të mukozës orale, formuan një shumë e dhimbshme, i ngadalshëm për të shëruar erozionit dhe ulcerat.


Trajtimi fillon me heqjen e menjëhershme të dëmshme neutralizues agjent kimik dhe larje zgjidhje. Acid djegiet mund të përdoren 0.1% amoniakut zgjidhje (15 pika në një gotë me ujë), ujë me sapun dhe alkali tjera dobët. Alkalet neutralizoj 0.5% acid acetik ose citrik. Trajtimi i mëtejshëm i pacientëve me djegie kimike fjala për lehtësim dhimbje, emërimin e zgjidhjeve antiseptik dhe përshpejtimin epithelization, keratoplastykov si një lëng për gargarë, banjot gojë ose aplikacionet.

Simptomat infektive stomatiti dhe trajtimi.

Të përfshijnë sëmundjen stomatiti virus shkaktuar nga virusi herpes simplex, virusi lisë së dhenve-zoster, gripit, parainfluenza, Adenoviruset dhe disa të tjerë.

Më e zakonshme është për të mposhtur gojës dhe cik herpes virus simplex (sipas sëmundjes OBSH ky virus është i gripit të dytë), kështu që duhet të ndalet më shumë detaje.

Takimi i parë i virusit është zakonisht në fëmijërinë e hershme dhe shkakton stomatitit akute herpetike. Sëmundja fillon me gjendja e keqe e përgjithshme, dhimbje koke, ethe deri në 37-41 C. Pas 1-2 ditë këto simptoma bashkohet dhimbje në gojë, e cila e rrit kur flet dhe të hahet, mukozës orale bëhet edematous. Pastaj saj duket e vogël (madhësinë e një kokërr mel) fshikëza janë grupe (2-3 deri në disa dhjetra) apo të shkrihen në flluska të mëdha të mbushura me përmbajtje të qartë. Pas 2-3 ditësh ata ia plas, duke formuar erozionin vogla dhe të mëdha, të mbuluara me lulëzim të bardhë.

Rritet pështymë, ai bëhet i trashë.

Shpesh lezione të zgavrën me gojë bashkuar buzët, Mukoza e hundës pasazhe dhe mukozës e organeve të tjera.

Pas 5-15 ditësh (në varësi nga shkalla e stomatiti) rimëkëmbjes ndodh, plagët janë formuar.

Pas kryerjes së infeksionit primar HSV në shumicën e rasteve virusi mbetet në trup. Një person infektohet me HIV. Duke ulur vetitë mbrojtëse të trupit (pas lëndimeve të mukozës orale, hipotermi, sëmundje miokardi, periudhës premenstruale, etj), sëmundja e bën vetë ndihet në formën e kronike stomatiti korrente herpetike. Sores ftohtë periodike në gojë shpesh lokalizuar qielli ngurta, faqet, gjuha.


Bubbles me herpetike grup stomatit shfaqet menjëherë, shkrihen, ia plas, duke formuar një erozion shumë të dhimbshme. Gjendja e përgjithshme, ndryshe nga forma akute zakonisht nuk vuan.

Trajtimi i stomatiti viral kryer në fushat e mëposhtme:

• neutralizimin e virusit, parandalimin e përhapjes së nxituar (kjo e përdorur barna antivirale (Acyclovir, oksolin, Arbidol, zovyraks dhe të tjerët në formë të tabletave dhe ointments për përdorim i ditës) në antiherpetic korrente stomatit përdoret vaksina polivalent.);

• Largimi i dehje (drogës anti-inflamator dhe anti-alergjike);
• Forcimi i elasticitetin e trupit (vitamina (Vit. A dhe C) drogës imunokoryhuyuchi, të tilla si "immunal", "ymudon", etj).
• lehtësimin e dhimbjeve, të përshpejtojë periudhën e shërimit të gërryerjet, ulcerat (drogë keratoplasty - Vitamina A, vaj rosehip, Solcoseryl, karotolin, fizioterapie);

Stomatit bakterial, siç është e qartë nga emrat e tyre, provokuar nga bakteret (dyplokokky, streptokokut, Staphylococcus, spirochetes, clostridia, gonococci etj).

Shumica trëndafil bakteriale ndodh si stomatit erozive shkaktuar diplococci. Ndikon burrat dhe gratë e të gjitha moshave. Në shumicën e rasteve, stomatit erozive zhvillon grip, dhimbje të fytit ose infeksione të tjera. Kontribuojnë në zhvillimin e lëndimeve sëmundjes, djegiet e mukozës orale.

Kur stomatit erozive parë duket kruarje, djegie, hidhërim në gojë gjatë një vakt. Pastaj në buzë (sidomos pjesën e poshtme), në kufirin e shije të fortë dhe të butë, të paktën - në cheeks dhe skuqje gjuha duket madhësi të vogël, e cila është më pas konvertohet në erozionit kufizuar. Erozioni të vogla mund të bashkohen, duke arritur në më shumë se 2 cm. Pllaka dhe filma ata nuk do të ndodhë. Sëmundja zgjat 4 deri në 10 ditë.

Në trajtimin e stomatiti erozive zakonisht është e mjaftueshme ndikim lokal. Ajo është e përpunimit të painkillers dhe antiseptics ose kombinim (në formën e xhel, pluhurat, ointments, xhel), anti-inflamator dhe aplikimet epiteliziruyuschih drogë, ose edhe një kombinim i tyre. Nëse është e nevojshme, mjeku mund universale dhe të trajtimit (antibiotikët apo droga sulfanilamidnymi). Përshkruajnë veten trajtim të tillë në asnjë rast nuk mund!

Shumë më serioze formë e stomatiti bakteriale - stomatit ulceroz-nekrotik (Vincent). Microflora quajtur (fuzospirohety), e cila është zakonisht në gojë (në hapësirat ndërdhëmbësh dhe zubodesnevyh, dëmtimit të dhëmbëve të thella në bajamet), por nën kushte të caktuara bëhet natyrë patogjene. Këto kushte mund të jenë chill, stresi, traumat, teething "urtësi". Të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve higjiena orale, prania e dhëmbëve me karies, pirja e duhanit, puna në kushte të këqija.

Stomatit ulçerë-nekrotik mund të jetë vetëm një simptomë e disa sëmundjeve shumë të rënda, të tilla si leuçemia, helmim nga kripërat e metaleve të rënda, patologjia e traktit gastrointestinal, imunodeficiencave lëndime rrezatimi, kështu që simptomat e Ulçera-nekrotik stomatiti duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun!

Simptomet e Ulçera-nekrotik stomatiti në sëmundje të hershme janë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera infektive - dobësi, dhimbje koke, ethe, dhemb joints. Më tej, intensiteti i këto manifestime rritet në gojë të ndodhë dhimbje shumë të rënda edhe në prekjen më të vogël, të hahet dhe kujdesi higjienike janë praktikisht e pamundur. Gojë shfaqet erë të mprehtë kalbur.

Ulcerat fillojë me hirit, dhe gjithmonë me ato fusha ku ka ndonjë faktor traumatik (gurit kurora mbjellë gabimisht, dhëmbë të thyer), atëherë pin është përhapur inflamacion.

Kur sëmundja është mishrat shumë karakteristike ndryshim: ata janë të fryrë, loosened, shumë e dhimbshme, rrjedh gjak lehtë edhe me një prekje të lehta. Nuk është një nekroza gradual ("vdes") papillae ndërdhëmbësh gingival duke filluar nga lart dhe shtrihet në bazë, ata e marrin formën e një koni cunguar.


Për fat të keq, sëmundja mund të kalojë në një formë kronike, por zakonisht nuk është një shërim të plotë.

Trajtimi fillon me terapi antibiotike synon shkatërrimin fuzospirohet (antibiotikët - penicillin, ampioks, kanamycin, lincomycin, etj). Zgjedhja e antibiotikut dhe dozen kryhet nga një mjek! Në të njëjtën kohë e caktuar drogës anti-inflamator dhe antiallergic, vitamina.

Pas goja anestezi është i përpunuar zgjidhje antiseptik (peroksid më efektive 3% hidrogjeni, Permanganat kalium, metrohyl, trihopol, dioksidina) ose antibiotikët (penicilinë, gentamicin, etj). Nekrotik ("i vdekur") indeve hequr kirurgjike. Për të shpejtuar shërimin emëruar drogë keratoplastychni (Solcoseryl, metatsyl, Kalanchoe lëng, Aloe). Shëndetësor i detyrueshëm mbajtur dhëmbëve.

Më e zakonshme është candidiasis fungale gojë është. Normalisht, agjent shkaktar i sëmundjes (kërpudhat Candida) është në gojë, si e ashtuquajtura saprofytnoy (normal) microflora. Por reduktimin vetitë mbrojtëse të organizmit, zhvillimi i dysbiosis me gojë bëhet patogjen.

Një parakusht i rëndësishëm i sëmundjes kanë një status të veçantë në gojë - lagështi, temperaturë, të reduktuar aciditetit në gojë (në gjendje të keqe higjienike, natyra e ushqimeve karbohidrate, abuzimi nga protezat lëvizshëm, prania e dëmtimit të dhëmbëve, planus liken, tuberkulozi, etj).

Candidiasis shpesh ndodh në foshnjat, dobësuar e sëmundjeve infektive, të parakohshme. Në fëmijët më të vjetër - me rakit, diatez, mangësi vitamina.

Më shumë izvestenkandidoznyy stomatitpod quajtur "mëllenjë" lidhur me simptomat tipike të sëmundjes. Në mukozës orale shfaqen njolla të bardha ose të bardhë "dobët" pllakë, heqja e së cilës është e kuqe zjarri, edemë mukozale. Nëse pllakatë nuk është hequr, ajo është layering shtresat e veta me njëri-tjetrin, një film dendur, sipas të cilave mund të formohet edhe erozioni.


Përveç këtyre simptomave të ndodhë edhe thatësi dhe ndjesi djegie në gojë, dhimbje kur hahet, paraqitja e çara dhimbshme në qoshet e gojës së tij.

Trajtimi i stomatiti fungale të fillojë me emërimin e drogës antifungal (Nystatin, levorin, clotrimazole, Fluconazole, dhe të tjerët.). Goja dhe protezat trajtohen me alkalet dobëta (zgjidhja 2-4% e boraks, sode), ngjyra anilinë, (zgjidhje jod, "Yoks") jod dhe, domosdoshmërisht, krem ​​antifungal (1% nystatynovaya 5% levorinovuyu, "mykonazol -hel" et al.).

Në dietë të kufizuar karbohidratet (ëmbël, miell, enët niseshte).

Është e rëndësishme për të identifikuar dhe shërim (me endokrinolog, gastroenterologist, mjek dhe specialistë të tjerë) për shkakun e candidiasis, shkaku çekuilibër në gojë. Candidiasis tek të rinjtë të cilët e konsiderojnë veten të shëndetshëm janë "Treguesi" sëmundje në pacientët e infektuar me HIV dhe diabetikët.

Stomatit alergjik.

Sot, gjendet çdo banor i tretë i planetit në një mënyrë ose një tjetër alergji. Në alergji ndaj ushqimeve, pluhuri, poleni dhe irritues të tjerë janë shumë të drogës, duke përfshirë alergji, të cilat mund të në një farë mase të shkaktojnë reaksione alergjike, përfshirë edhe në gojë.

Forma më e zakonshme e alergjik stomatiti kontaktit është stomatit. Ajo mund të jetë në kontakt me ndonjë ilaç ose protezat. Pacientët ankohen për djegien, goja e thatë, dhimbje kur hahet. Mukozën e gojës dhe gjuhën e fryrë, është prerjet e dukshme e dhëmbëve. Në këtë sfond mund të jetë i spoteve madhësi të ndryshme të erozionit, ulcerat. Karakteristike, inflamacion të ndodhë vetëm në zonën e krevatit proteza ose në kontakt me alergjen.

Kur trajtimin stomatitit miqve është e rëndësishme për të identifikuar dhe për të eleminuar alergjen (të ndaluar përdorimin e zëvendësimit proteza mbushje materiale, heqja e drogës të dyshuar). Brenda antihistamines të caktuara (alergji) përgatitjet (suprastin, tavegil, klarotadin), ata gjithashtu mund të emërohen si aplikacionet në mukozën e prekur. Në prani të gërryerjet emëruar produkte keratoplastychni (zgjidhje të naftës e vitaminës A).

Shpesh stomatit alergjik manifestohet si stomatiti kronike korrente aftoz. Në këtë sëmundje në të njëjtin vend, ka pak ulçerë të vogla në gojë, shfaqen dhe zhduken përsëri për vite me rradhë. Në mënyrë tipike, përsëritje herët sëmundje (përsëritje) ndodhin periodikisht (pranverë dhe vjeshtë), dhe pastaj rastësi. Disa pacientë ulçerë të vogla në gojë që dalin nga trauma me gojë, kontaktoni me detergjentë, ngjyrë e flokëve apo të varur në ciklin menstrual tek gratë.

Ulçerë të vogla në gojë (përkthyer nga greke - ulcera) janë forma të dallueshme të rrumbullakosura, madhësia e vogël (5-10mm), i mbuluar me një lulëzim pak gri, shumë të dhimbshme.

Gjendja e përgjithshme e pacientëve nuk vuajnë. Periudha e ulçerë të vogla në gojë zgjat 7-10 ditë.

Në trajtimin e stomatiti kronike korrente aftoz rëndësishme t'i kushtohet vëmendje jo vetëm trajtimin lokal të ulçerë të vogla në gojë si të identifikojnë shkaqet e sëmundjes (alergjen), parandalimin e relapses.

Një nga prirjet kryesore në trajtimin e stomatiti korrente aftoz është një destinacion i drogës antiallergic (fenystyl, klemastyn, suprastin, fenkarol). Një pjesë integrale e trajtimit është vitamina (vitaminë B, acid folik, vitamina C, PP).

Trajtim lokal kryhet analgjezik AFL, droga antiseptike dhe keratoplastychni dhe kombinime të tyre, në formën e xhel, xhel ("Holisal", "Kamistad" Solcoseryl, actovegin).

Stomatiti në sëmundjet sistemike.

Organet dhe indet e zgavrën me gojë janë në komunikim të ngushtë me organet e ndryshme të brendshme dhe sistemeve të njeriut, për shkak se një grup i madh i lezione mukozale që rrjedhin nga sëmundje të caktuara të organeve të brendshme. Ndonjëherë ata janë manifestime të hershme të shenjave klinike të sëmundjes para se të shfaqet si objektivin e saj simptomat dhe të bëjë pacientët kërkojnë në radhë të parë tek dentisti. Këto manifestime të ndodhë në gojë me humbjen e organeve më të madhe të brendshme. Më shpesh ata janë gjetur në sëmundjet e traktit gastrointestinale çrregullime, të gjakut, endokrine.

Ndryshimet Mukoza në sëmundjet e traktit gastrointestinal ndodhin më shpesh. Shpesh ka karakteristika të tilla si ndryshimet ngjyra të mukozës, pllakë Gjuha, lezionet ulcerative.Me sëmundje kardiovaskulare shpesh shfaqet cianozë (cianozë) e mukozës orale. Qarkullimi në gojë, si dhe në të gjithë trupin, thyer, sepse ka ndryshime trofike, madje edhe për ulcerat. Ulcerat e tilla janë të madhësive të ndryshme, ato janë të mbuluara me lulëzim gri, me erë të mprehtë faull, shumë e dhimbshme për të prekur dhe të hahet.


Stomatiti në sëmundjet endokrine gjithashtu kanë vlerë të rëndësishme diagnostike, si ndihmë të zbuluar sëmundjen në një fazë të hershme.

Kështu, diabeti lindin gojën të thatë (Xerostomia), pezmatimi i mishrat (gingivitin), stomatitit fungale, fungale Zayed (të çara në anët e gojës), çrregullime trofike (erozion, ulcerat).

Në sëmundja Addison-së (përçarje e lëvore veshkave) shfaqen njolla tipike të vogla ose vija e blu ose gri-zi. Subjektive, pacientët nuk mund të ndjehen të tyre.

Kur sëmundje të gjakut, veçanërisht në leukimi, ndodhin lezionet rënda ulqeroze-nekrotik në gojë shkaktuar nga një rënie e mprehtë në vetitë mbrojtëse të trupit.

Trajtimi i këtyre stomatytov "simptomatike" të mbajtur së bashku me një specialist (endokrinolog, gastroenterologist, mjek dhe të tjerët), në varësi të natyrës dhe ashpërsisë së manifestimeve në gojë.

Mjete stomatit Trajtimi popullore

Më të zakonshme dhe më të dhimbshme stomatytov manifestim në gojë është erozioni dhe ulcerat. Trajtimi i tyre është droga antiseptik dhe keratoplastychni. Nga ilaçeve tradicionale poloskaniyanastoyami bimeve popullore dhe efektive që kanë efekt anti-inflamator: kamomil, eukalipt, kumak dhe Bloodroot. Kontribuojnë epithelialization gjitha zgjidhjet e naftës (naftë u rrit, vaj buckthorn detit) dhe aloe, Kalanchoe (aplikimi i lëng ose gjethe).

Në trajtimin e stomatiti fungale si trajtim parësor mund të ndihmojë pije zgjidhje të dobët të sode (0,5 lugë çaji për gotë me ujë) zgjidhjen e trajtimit të jodit, zgjidhje pak rozë "mangan" (Sidomos në trajtimin e stomatiti në foshnjat), shpëlarje me zgjidhje antiseptik (decoctions dëllinje, Yarrow, Calendula).

Në "mëllenjë" - maja stomatit popullore trajtimit mjaltë dhe patate, por etiprodukty përmbajnë në përbërjen e karbohidratet e tyre që, së pari, nuk ka ushqim për të kërpudhave, dhe së dyti, të zvogëlojë pH gojë në anën e acidit, e cila kontribuon në jetën e tyre kështu që përdorimi i këtyre mjeteve jo vetëm të pamjaftueshme por pa pranueshme ne trajtimin e lezioneve fungale e kavitetit oral.

Përdorimi i mjekësisë tradicionale është e mundur vetëm pas stomatoloha.Samolechenie konsultimit në të gjitha lezionet ulcerative e zgavrën e gojës është e papranueshme për shkak të ulcerat, veçanërisht afatgjatë të pashëruara mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të rëndë!

Stomatytov Parandalimi

Ashtu si me çdo sëmundje tjetër e dhëmbëve, këshilla kryesore - trajtimin e duhur tek dentisti. Kjo do të ndihmojë në eliminimin e faktorëve traumatike (tehe të mprehta të dhëmbëve, protezat papërshtatshme) krijimin e higjienës orale, të hequr të gjitha burimet e infeksionit në gojë (dhëmbët karies, xhepat periodontale).

Një mirëmbajtjen e mirë parandaluese do stomatytov dietë korrigjim (reduktim në dietë ëmbël, miell, niseshte) dhe forcim. Por duke ndjekur rregullat e një jetese të shëndetshme, refuzimi i shprehive të këqija (sidomos duhanit) do të bëjë një kontribut të madh jo vetëm në shëndetin e gojës, por edhe i tërë trupi, dhe ajo është - çelësi për një jetë të gjatë dhe të cilësisë.