Kolangiti


Kolangiti - është një sëmundje inflamatore e kanalet biliare.

Sinteza e biliare bërë në mëlçi, atëherë ajo hyn në kanalet biliare, dhe nën kanalet e tyre intrahepatic biliare, të cilat janë të sistemit pemë, që hyn në thellësi të dy ndajnë një mëlçisë.

Në portat e mëlçisë bashkojë fushë djathtë dhe të majtë, të cilat ofrojnë biliare nga e djathta dhe grimcat e mëlçisë lënë formuara kanal hepatik. Kanal hepatike, bashkimi me tub që heq biliare nga fshikëz e tëmthit për të formuar kanal të përbashkët biliare (choledoch). Ata bëjnë kanalet extrahepatic biliare. Choledochitis quajtur Mukoza e duodenum, ku dhe hyn në biliare.


Shkaqet e kolangiti.

Nuk janë akute, kronike dhe kolangiti sclerosing primar.
Shumë rrallë është sëmundja primare, shpesh një ndërlikim kolangiti cholecystitis, pancreatitis dhe gurëve të tëmthit. Mund të ndodhë në sfondin e tumoreve biliare kanal, anomali të traktit biliar kryer pas operacionit në zgavrën e barkut. Ndodhja e sëmundjeve të kontribuojë në stanjacion e biliare, dëmtimit të mukozën e traktit biliar guri mbresë ngushtimin. Bashkimi me infeksion bakterial kundër këtij sfondi që të çon për kolangiti akute ose kronike. Ka kolangiti shkaktuar nga pushtimi parazitare (opistorhiyi, stronhiloyidy, Giardia).

Ka kolangiti primar sclerosing, inflamacion i cili nuk është i lidhur me infeksionin. Sëmundja shkaktohet nga pezmatimi autoimune, kur shkeljet ndodhin në sistemin imunitar dhe e bëri antitrupat e tyre kundër të shëndetshme, indet normale të trupit, duke rezultuar në ngushtimin gradual të extrahepatic dhe biliare kanalet. Shkaqet e sëmundjes nuk është i njohur plotësisht. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga familja dhe predispozicion gjenetik, stresi.

Simptomet e kolangiti.

Akute ngjitje kolangiti ndodh me infeksion shpërndahen në kanalet biliare të fshikëz e tëmthit, pankreasit.

Filloni sëmundje e papritur, të shpejtë. Rritja e temperaturës trupore për 40 gradë me të dridhura mahnitëse, ka dhimbje intensive cramping në të djathtë bark, gjoks, nauze, vjellje, dobësi të rënda, bie presionin e gjakut.

Ne zhvillimin dështimin e mëlçisë, verdhëz duket, lëkurë itchy, vetëdijen shqetësuar, e cila në fund të fundit çon në koma hepatike. Në varësi të patogjen, sëmundja mund të arrijnë shumë të rënda. Pra, kur simptomat e para duhet të kërkojnë kujdes mjekësor në fillim.

Kolangiti kronike përsëritura.

Në afat të shkurtër, por shkelja përsëritet shpesh e rrjedhjes së biliare zhvilluar kolangitit kronike.
Në periudhën e dhimbjeve akute në sipërme sektor, ethe, verdhëz, lëkurë itchy djathtë. Rrjedha spontane e biliare mund të shërohen, atëherë subsides dhimbje, ulur verdhëz, përmirëson gjendjen e përgjithshme e pacientit. Megjithatë, pa trajtim me kohë ka filluar herët ose vonë të vijë një rikthim.

Kolangiti kryesor sclerosing.

Burra të sëmurë kryesisht të rinj. Sëmundja zhvillohet gradualisht. Nuk është dobësi, lodhje, dhemb dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, duke ngritur temperaturën në 38 gradë, verdhëz, lëkurë itchy. Shpesh lidhet me sëmundje të tjera autoimune (kolit ulcerative, artrit reumatoid, thyroiditis, etj).

Ekzaminimi i kolangiti dyshuar.

Studimi Instrumental.

1. Ultrasonografia (SHBA). Zbulon të rrisë madhësinë e mëlçisë, zgjerimin biliare kanal.

2. Endoscopic holanhipankreatohrafiya reaksionar. (ERCP). Metoda kryesore e diagnozës. Ky ekzaminim X-ray nga kanalet biliare me administrimin e drejtpërdrejtë të materialit kontrast në to përmes endoscope. Zbulon ndryshime të traktit biliar. Në primar sclerosing holanhyte busopodobnye shfaqin ndryshime të mëdha kanalet biliare, modelin holanhiohramah që i ngjan një pemë të vdekur.

Ajo mund të jetë manipulim terapeutik, zbulimin e gurëve dhe stenozë (ngushtimin) e gypit të përbashkët biliare.

Kolangiti Diagnoza. ERCP

3. cholangiography magnetik rezonancë dhe tomography llogaritur të dhënat plotësuese ERCP.

4. duodenale studim bile sensing për të përcaktuar patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Diagnoza laboratorike.

1. gjakut plotë. Shenjat tregojnë të inflamacionit: rritur ESR, leukocite.
2. Analiza biokimik i gjakut: Rritja e bilirubin, sidomos fraksion linjës, rrit phosphatase alkaline, gama hlyutamiltranspeptydazy (GGT) - treguesit shkelje të rrjedhjes së biliare (cholestasis). Rritja e aktivitetit të enzimave (alanine -aminotransferazy - ALT, aspartate - aminotransferase - AST) - tregues të dëmtimit të mëlçisë toksike.

3. Urinalysis: pigmente pamja biliare.
4. Analiza e feces në vezë krimb zorrësh (opistorhiyi, stronhiloyidy) dhe protozoa (Giardia).

Trajtimi i kolangiti.

Trajtimi i kolangiti në departamentin specializuara kirurgjikale të një spitali. Faza kryesore e trajtimit kirurgjik është për të eliminuar shkakton ngecje e biliare, rivendosjen evakuimin e plotë të biliare. Çështja e metodës së trajtimit kirurgjik është marrë pas një ekzaminim të plotë, në varësi të situatës klinike. Shpesh kryhet qasje laparaskopike.

Trajtimi kirurgjik i kolangiti. Laparoscopy

Në spital për heqjen e sindromi dehje - përdoret terapi detoxification e kolangiti bakteriale - antibiotikë, në helmintiasis - drogë Antiparasitic.

Në holanhyte primar sclerosing në fazat e hershme të acidit përdorur drogë ursodeoxycholic. Doza, Kohëzgjatja e pranimit të vendosur mjekun. Por i vetmi trajtim efektiv është transplantimi i mëlçisë.

Komplikimet kolangiti.

Në mungesë të trajtimit në kohë të inflamacionit të gypit biliare shtrihet peritoneum - ka peritonit (inflamacion i peritoneum) tek indet përreth - subdiaphragmatic formuar abscese intrahepatic, sepsis, bakteriale - shokut toksik. Gjendja e pacientëve është jashtëzakonisht e vështirë dhe kërkon reanimim.

Inflamacion zgjatur në kolangiti kronike çon në ndryshime sklerotike në indet e mëlçisë dhe cerozë në tëmth.

Vetë-mjekim dhe trajtim kolangiti mjete popullore papranueshme, sepse ajo mund të jetë humbur kohë për trajtim. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes prognozë është i pafavorshëm.

Kolangiti Parandalimi.

Trajtimi në kohë i cholelithiasis, cholecystitis, pancreatitis dhe mbikëqyrja e rregullt klinik të mjekut të familjes, mjek.

Konsultimi mbi kolangiti:

Pyetje: Kur trajtimin kolangitit është e mundur për të bërë pa operacion?

Një: Nëse ka pasur kolangiti për shkak të bllokimit të kanalet biliare, ajo nuk mund të shërohet derisa ai është eliminuar rrjedhjen pengesë e biliare.