Nervoz zorrë Sindromi - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Nervoz zorrë Sindromi (IBS) - një sëmundje e zorrëve, e cila manifestohet me dhimbje barku kombinuar me shqetësim të funksionimit normal të zorrëve. Përafërsisht 20% e popullsisë vuan nga kjo sëmundje. Sindromi është më i zakonshëm në grup moshën 30-40 vjet. Për fat të keq, më shumë se gjysma e pacientëve nuk kërkojnë kujdes mjekësor, duke besuar manifestimet e nervoz shenjë sindromi i zorrëve të kequshqyerjes apo funksion të veçantë fiziologjike.

Shkaqet e zorrë Sindromi nervoz


Besohet tani se shkaku kryesor i sëmundjes është stresi. Stresi, emocionet negative, veçanërisht në qoftë se ata përjetuar brenda, duke çuar në overstimulation e sistemit nervor. Membrana e brendshme e zorrëve bëhet shumë e ndjeshme ndaj ndikimeve të ndryshme. Prandaj, edhe një gabim i vogël në dietë të zakonshme ose me përdorimin e produkteve "të reja", në drejtim të tendosje emocionale mund të shkaktojë IBS. Kur aktiviteti i sistemit nervor është i shqetësuar lëvizshmëri zorrëve, i cili shpjegon ndodhjen e diarre dhe kapsllëk në këtë sëmundje, dhe acarim të rreshtim brendshme të zorrëve stimujve të ndryshme kontribuon në dhimbje në bark.

Simptomat e mundshme e sindromi i zorrëve nervoz

Sindromi Në vitin 1990 në Romë nga disa shenja të sëmundjes në zbulimin janë diagnostikuar nervoz zorrë mund të konsiderohen më të besueshme. Pra, sindromi i nevrikosur zorrë është e mundshme, nëse për të paktën 12 javë në vit (jo domosdoshmërisht të njëpasnjëshme) ju jeni të shqetësuar në lidhje me:

• dhimbje ose siklet në bark. Shumë pacientë parasysh natyrën e ndryshme të dhimbjes: dhemb, tërhequr, compressing, cramping, prerje. Dhimbje dhe ndryshojnë në intensitet nga butë, mezi e dukshme, e patolerueshme. Ato ndodhin në zona të ndryshme të barkut, shpesh në vende të shumta në të njëjtën kohë. Veçori e dhimbjes është mungesa e ndonjë ndjesi gjatë natës, por pas zgjohen dhimbje mund të ndodhë menjëherë. Në mënyrë tipike, dhimbje barkut ndodh pas ngrënies, sidomos të bollshme, dhe ul ose zhduket tërësisht pas jashtëqitjes (zorrë përmes anusit). Në dhimbje të forta të diagnostikuar sindromi i nevrikosur zorrë me dominimin e dhimbjes.

• Bloating. Në mënyrë tipike, bloating rritje gjatë ditës, peaking në mbrëmje është rritur, ose pasi të hahet. Pas një lëvizje zorrë zakonisht zhduket.

• Karrige shkelje. Varësisht nga natyra e shkeljes së një karrige qëndron prevalencë sindromi i nevrikosur kishechnikas e diarre, kapsllëk, ose opsion të përziera.

Nëse diarre stol zakonisht ndodh në mëngjes, shpesh pas një vakt. Frekuenca e stol 5-6 herë në ditë. Stol të lëngshme, i holluar me ujë. Shpesh kërkojnë mprehtë dhe e dhimbshme për kullim ndodhin në momentin e tendosje emocionale (ekzaminim, një takim të rëndësishëm), ose në vende ku lëvizja zorrë pamundur (në metro, në kinema). Prandaj, pacienti me vetëdije refuzon të aktiviteteve kulturore, udhëtime të gjata, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës. Dëshirat e tilla nuk ndodhin natën, duke bërë dallimin sindromi i nevrikosur zorrë nga sëmundje të tjera. Pas ndjenja e jashtëqitjes paplotë është zbrazjes zorrë.

Kapsllëk i referohet një të rralla (të paktën 3 herë në javë) lëvizjeve të zorrëve. Në karrige kështjellës përbëhet nga clumps të vogla të dendura, ose është "probkoobraznym" kur pjesa e parë e stol të vështirë, të ndara me vështirësi, më tej ka një qëndrueshmëri normale. Për aktin e jashtëqitjes duhet gjatë, shpesh natuzhennya dhimbshme. Në meshat fekal si kapsllëk dhe diarre, shpesh gjenden mukusit.

Diagnoza e zorrë Sindromi nervoz

Sindromi i zorrëve nervoz është e ashtuquajtura sëmundje funksionale. Kjo do të thotë se substrate të sëmundjes nuk mund të zbulohet, dhe diagnoza bazohet në manifestimeve klinike. Por, shpesh, simptomat e mësipërme ndodhin në të tjera, sëmundjet më të rënda të traktit gastrointestinal. Prandaj një ekzaminim të plotë të plotë është e rëndësishme.

Kur dhimbje barku, fryrje dhe shkelje fron këshilluar që të konsultoheni me një gastroenterologist. Më shumë gjasa, do të emërohen pas teste diagnostike:

• numërimin e gjakut. Ju lejon për të zbuluar anemi si një manifestim i gjakderdhjes fshehur dhe për të rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut, e cila tregon praninë e inflamacionit.
• Analiza biokimik i gjakut. Për shembull, rritja e amylase sugjeron inflamacion i pankreasit, pancreatitis, duke shpjeguar diarre.
• Testi fekal gjakut okult do të ndihmojë në përcaktimin jo edhe gjakderdhje të dukshme me sy, dhe u rrit humbjen e yndyrë në feces tregon praninë e pancreatitis.

• Hulumtimi Koprolohycheskoe mikroskomicheskoe dhe feces do të zbulojë sëmundje themelor, duke përfshirë procesin infektive.
• ultratinguj e barkut është standard ari për zbulimin e pancreatitis, cholecystitis, tumoret e organeve të brendshme.
• Endoskopia e zorrës - mjet hulumtimi zorrë. Kjo ndihmon në diagnostikimin e sëmundjeve inflamatore, keqformimet kongjenitale, tumoret, diverticula (shell fryrë) zorrë.

Në mungesë të anomalive është vënë diagnozën e sindromi i zorrëve nervoz.

Trajtimi i zorrë Sindromi nervoz

Tiparet e dietë dhe jetese ne trajtimin e sindromes se zorres se irritueshme

Ushqyerit korrigjimi luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve. Feature sindromi i zorrëve nervoz është fakti që simptomat e ndryshme pacientëve mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të produkteve. Prandaj është e këshillueshme për të mbajtur një ditar të ushqimit, të cilat tregojnë produktin dhe reagimin e trupit pas përdorimit. Kjo do të zbulojë produktit provokator dhe ndoshta të eleminuar atë nga dietë.

Në ushqim duhet të mbizotërojë ushqime që përmbajnë fije dietetike. Preferencë është dhënë për të kokrrizave të ndryshme (hikërror, kënaqur, oriz). Nëse keni nevojë për më tutje rekomandoi marrjen e shtojcave dietike e fije dietetike. Hani nevojë për 5-6 herë në ditë në doza të vogla. Varësisht nga simptomat mbizotëruese dallojë karakteristikat dietë e mëposhtme:

• Kur bloating produkteve të ndaluara që stimulojnë formimin gazit: fasule, lakër, qumësht, patate, mish yndyrore dhe sodas. Rekomanduara ushqime Acid laktik të fortifikuara me prebiotics (kefir, kos).

• Nëse diarre caktuar pelte ndryshme, çaj të fortë, zierje e blueberries, krisur, të ulët-yndyrë broths mishit, drithërave gatuar në ujë.
• Kur bllokohet rekomandohet prunes, perime i gatuar mirë, vaj vegjetal, fruta dhe perime dhe pure rritur futje e pijeve, duke përfshirë lëngjet me tul.

Pacientët me sindromi i zorrëve nervoz aktivitetit detyrueshme rregullt fizik. Ky efekt i dobishëm në sistemin nervor, përmirëson rezistencën ndaj stresit dhe marrjen e shpëtoj të depresionit.

Psikoterapia si një trajtim për sindromi i zorrëve nervoz

Duke pasur parasysh të mëdha faktor rolin e stresit të shkaktuar sëmundje, masat terapeutike mund të, nëse jo të kuruar pacientin, ai reduktojnë ndjeshëm pamjen e sindromi i zorrëve nervoz. Shumë pacientë me sindromi i zorrëve nervoz rekomanduar që të konsultoheni me një terapist. Trajtimet psikoterapeutike përfshirë teknikat hipnozë, mund të zvogëlojë ankthin, të mësojnë për të rezistuar ndikime të vështira për t'iu përgjigjur në mënyrë adekuate të situatave problematike. Në disa raste, pacientët me sindromin mund të destinuara Ilaqet kundër depresionit (amitriptyline). Zbatimin e tyre, madje edhe në doza minimale mund të arrijnë përmirësime të konsiderueshme në shëndet.

Trajtimi i drogës nga sindromi i zorrëve nervoz

Sindromi terapi të drogës është zakonisht simptomatike dhe të drejtuara kryesisht për të trajtuar simptomë mbizotërues.

• Kur ka shprehur dhimbjen dhe bloating përdorimin e analgesics (Analgin) dhe fondet e relaksuar muskujt e zorrëve (Dicyclomine) rekomanduar. Aktualisht rekomandohet kurse të shkurtra e trajtimit me këto droga. Përveç kësaj, bloating Espumizan-përdorur drogë që redukton vanitet.

• Nëse diarre duke treguar asetet fikse (Loperamide).
• Nëse laxatives zbatueshme Castle - Duphalac.
• sindromi i nevrikosur zorrë Shpesh shoqëruar nga dysbiosis zorrëve. Në këtë rast, mund të rekomandohet përgatitjet që përmbajnë bakteret e dobishme të tilla si bifiform.

Komplikimet e mundshme të sindromi i zorrëve nervoz

Sindromi i zorrëve nervoz edhe me kohëzgjatje të zgjatur nuk çon në formimin e tumoreve dhe nuk tërheqin shfaqjen e sëmundjeve të tjera të zorrëve. Sindromi Moti favorshme sëmundje e shërueshme me sukses mund të përfunduar shërim.

Parandalimi i sindromi i zorrëve nervoz

• Trajnimi i rregullt psikologjike dhe menaxhimin e zemërimit, për të reduktuar sensibilitet ndaj stresit.
• dietë e duhur. Ju duhet të hani 4-5 herë në ditë dhe kufizimin e ushqimeve yndyrore kofeynsoderzhaschye. Konsumi i rekomanduar i ushqimeve të pasura me fibra dietike dhe ushqime acid laktik me prebiotics.
• Doza e rregullt aktivitet fizik.
• Refuzimi i përdorimit të pajustifikuar të barnave për të trajtuar diarre, kapsllëk.