Inguinale hernia


Inguinale hernia - zgjatje e organeve të barkut të brendshme apo pjesët me mbulimin peritoneum tyre parietal (membranën e hollë i tejdukshëm që linjat mur brenda zgavrën e barkut) nën lëkurë përmes kanalit inguinale. Pahovyykanal vendosur në ijë në të dyja anët dhe një hendek i madh mes muskujt e barkut, përmes të cilit burrat normalisht shkon kordonin sperme dhe nervat e saj shoqëruese dhe gratë - ligament raundin e mitrës. Ky kanal është i pjerrët drejtimin: poshtë, nga jashtë për brenda dhe përsëri përpara. Në burra, ajo ka një gjatësi prej 4-5 cm, dhe në gratë pak më të gjatë, por më e ngushtë sesa tek burrat. Kanali ka një hapje e jashtme (unazë sipërfaqësore inguinale), të vendosura në kockës pubike dhe vrima e brendshme (unazë thellë inguinale), i cili është një vrimë në tabelë tërthor që mbulon murin e mëparshëm të barkut nga brenda, në kalimin përmes kësaj muret e kurrizit sperme ( ligament raundin e mitrës në femra).


Paraqitja skematike e hernie inguinale në meshkuj.

Ashtu si me çdo hernia barkut, hernia inguinale hernia ka porta (kjo është e kanalit inguinale), sac hernial (ai formoi peritoneum parietal) dhe përmbajtjen e qeses hernie (kjo mund të jetë një omentum madh, zorrë e vogël, syhmovydnakyshka verbër, shtojcë, fshikëz, organet gjenitale femra). Hernie sac, nga ana tjetër, gojë, qafë, trupit dhe në fund.

Paraqitja skematike e elementeve themelore të hernie: 1 heq zorrës së trashë; 2 - peritoneum parietal; 3 - mur abdominal mëparshëm; 4 - unazë hernial; 5 - SAC hernial; 6 shell i SAC hernie; 7- Përmbajtja hernie - loop zorrë

Hernias inguinale ndodh më shpesh në mesin e të gjitha hernias jashtëm barkut përbëjnë 75% të totalit.

Shkaqet e hernie inguinale

Nuk janë të lindura dhe të fituara hernie inguinale. Hernias lindura inguinale llogari për pjesën më të madhe e hernias e fëmijëve (90%), por mund të ndodhë në të rriturit (rreth 10-12%). Ato shkaktohen nga tipar kongjenitale anatomike që është nezaraschenyy ashtuquajturin proces vaginal i peritoneum, e cila është formuar gjatë zbritjen e testiseve në bark scrotum, dhe zgavrën peritoneal komunikon direkt me zgavrën e scrotum, i cili krijon kushtet për ndodhjen e hernie kongjenitale.

Fituar hernie inguinale formuar gjatë jetës dhe janë 85% e të gjitha hernias inguinale. Varësisht nga karakteristikat anatomike të strukturës janë të ndarë në të drejtpërdrejtë dhe të zhdrejtë.

Shfaqja e fituara hernie inguinale mund të jetë për shkak të faktorëve vendorë dhe natyrës së përgjithshme. Shkaqet e përbashkëta janë të ndarë në duke përgatitur dhe të prodhuar.

Faktorë të favorshme janë:

1) trashëguar (predispozitë gjenetike për shkak të paraqitjes së hernie);
2) mosha (mosha rrit gjasat e një hernie zhvillon duke dobësuar muskujt dhe forcim të murit të barkut mëparshëm);

3) sex (ijë madh dobësi në meshkuj);
4) përmban një kushtetutë;
5) shkalla e pjellorinë (humbje peshe shpejtë kontribuon për një hernie);
6) lindjes shpeshta në gratë;
7) paraliza e nervave që zgjoj muskujt e murit të barkut.

Shkaqet gjeneruese janë faktorë që shkaktojnë rritjen e presionit në bark. Këto përfshijnë:

1) punë të rëndë fizike;
2) punë të rëndë;
3) konstipacioni;
4) vështirësi urinimi (mund të jetë për shkak të kancerit të prostatës, ngushtimi i uretrës);

5) Kollë e vazhdueshme (sëmundjet respiratore, tuberkulozi, bronkit kronik).

Në rastin e hernie inguinale të shkaktojë natyra lokale është vetë ekzistenca e kanalit inguinale - vende "dobët" murit të barkut.

Simptomet e hernie inguinale

Manifestimet e hernie inguinale varet nga madhësia e tij dhe në atë autoritet që është. Tipike është dhimbje dhe parehati në ijë, sidomos kur ecin, dispepsi dhe nganjëherë urinoj. Në ijë ënjtje duket se rritet në stres dhe kollë. Për hernias madhe inguinale në njerëzit në anën e rritet scrotum, dhe lëkura e tij është shtrirë, kështu që nuk është një devijim i penisit në drejtim të kundërt. Në shumë të madhe penisit inguinale hernia mund tërësisht të fshehur nën lëkurë.

Në hernie inguinale të madhe përmbajtja e tij pushon për të shkuar vetëm në zgavrën e barkut. Në rastin e një fshikëz ijë hernie shqetësuar urinim, e cila mund të bëhet në dy faza, nganjëherë kërkon një pozicion të pavullnetshme të trupit të durueshëm; si plotësojë fshikëz urinës madhësisë hernie rritet.

Hernie inguinale moshonochnaya-madhe madhësive.

Nevpravimaya inguinale-hernie moshonochnaya të ngatërrohet me predha hidropizi koqe (Hydrocele), në të cilën ka edhe rritjen e madhësisë së scrotum për shkak të akumulimit të lëngjeve në të. Për hernie inguinale gjithashtu mund të merren varicocele - venat me variçe të kurrizit sperme: me pacientin trupin vertikal arching duke pasur dhimbje të shurdhër në scrotum dhe ka një rritje të vogël në madhësinë e saj, por venat spadayutsya e lehtë kur ju klikoni mbi to kur heqjen scrotum up. Gratë për hernie inguinale mund të pranohet cist e ligament raundit të mitrës, duke kaluar kanalit inguinale.

Ekzaminimi i hernie inguinale dyshuar

Testimi laboratorik me hernie inguinale pakomplikuar është vlera jo vetë-diagnostikuese. Në rastin e shtrimit në spital për kirurgji zgjedhore në një hernie kryer ekzaminim laboratorik obscheklynycheskoe (numërimin e gjakut, urinalysis, kimi gjakut, glukozës në gjak, kërkime në hepatiti, HIV, sifilizi) që eliminon contraindications për kirurgji.

Trajtimi i hernie inguinale

Trajtimi i hernie inguinale - operative. Kirurgji radikale për hernie inguinale (heqjen inguinale hernia) është për të hequr BKS hernie dhe forcimin zonat e dobëta të murit të përparmë të barkut (kanalit inguinale), në portën hernie përdorur indet plastike lokale, është gjithashtu e mundur përmes zinxhir plastike në hernial rrjetë defekt korrupsionit të bërë nga Metoda e polypropylene (Lihtenshtajni). Operacioni është kryer nën anestezi lokale apo anestezi të përgjithshme.

Rrjetë polypropylene për hernioplasty.

Aktualisht, teknikat laparoskopike janë përhapur hryzhosichennya. Avantazhi i tyre është reduktimi i kirurgjisë traumave, kthimi i hershëm i pacientëve me aktive, efekt të mirë kozmetike. Megjithatë, ka mangësi, të cilat përfshijnë: nevojën për një operacion nën anestezi të përgjithshme, mundësia e dëmtimit të organeve dhe brenda lëndimit vaskulare mbuluar peritoneal në katër vende (3 pikë troakarov input dhe prerje peritoneum mbi portën hernie), e cila mund të çojë në zhvillimin e mbështjelljes në zgavrën e barkut.

Përgatitje para operacionit për hernie inguinale pakomplikuar është reduktuar në vaskë emërimit dhe higjienike spastrimit klizmë para operacionit, rruajtje flokët në ijë, zbrazjes fshikëzës para operacionit.

Recurrences pas operacionit inguinale hernia janë të zakonshme: në hernie inguinale zhdrejtë brenda 3-15%, ndërsa të drejtpërdrejtë - në 15-35%.

Vdekja në trajtimin kirurgjik të hernias pakomplikuar janë tepër të rralla (për 0,04%). Numri i përgjithshëm i komplikimeve postoperative nuk e kalon 4.8%, dhe plagët ekzemë - 0.2%.

Paaftësi të përkohshme pas herniotomy një mesatare prej 1 muaji. Punonjësit transferohen në punë të rëndë fizike për deri në 6 muaj në punë të lehta. Zhvillimi i herniation korrente është një contraindication për të gjitha llojet e punës fizike të lidhura me stres të rëndësishme apo të moderuar fizik, ecje zgjatur, udhëtime në distancë të madhe të gjatë nga institucionet mjekësore, për shkak të kërcënimit të kufizimeve hernia.

Trajtimi i vetmi radikale për hernie inguinale lindura është metodë operative. Anesthetics zhvillimit aktualisht ju lejon për të kryer një operacioni në çdo moshë menjëherë pas zbulimit të hernia, duke përfshirë një porsalindur. Megjithatë, në rastin e contraindications afërm si rakit, prematuritetit, disa prej të sëmundjes, në mungesë të komplikimeve e hernie inguinale mund të transferojë një operacioni zgjedhore në një datë të mëvonshme - në moshën 6-12 muaj. Qëllimi i operacionit është për të hequr BKS hernie, dhe ndryshe nga të rriturit hryzhosichennya kalojnë forcuar murin mëparshëm të barkut në një fëmijë nuk është e nevojshme. Kur telashe e hernie inguinale lindura tregon një operacioni urgjent, por të dobët, foshnjat e parakohshme, si dhe praninë e contraindications terapeutike në 12 orët e para pas një kufizim të mundshëm të trajtimit konservativ që synon lehtësimin reposition vetë hernie. Për këtë qëllim, atropine administruar dhe relievers narkotike dhimbje, aplikoni një dush 15-minutësh të ngrohtë, fëmija vënë mbi kurrizin e tij me legen ngritur pozitën. Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ për 1,5 orë tregon një operacioni urgjent.

Komplikimet e hernie inguinale

Ndërlikimet kryesore të hernie inguinale janë: shtypje coprostasia, nevpravimost, inflamacion dhe dëme në hernie. Më shumë neoplasms rralla dhe organet hernie huaj.

Shtypje hernie inguinale është ndërlikim më të zakonshme dhe të rrezikshme për jetën e saj, e cila shkaktoi compression papritur e përmbajtjes së saj dhe të kërkojnë trajtim urgjent kirurgjik. Lënë në harar hernie organet e barkut janë të ngjeshur shpesh në qëllimin hernie në hernie qafë SAC. Limit është fleksibël dhe fekal ndoshta kombinimi i tyre.

Me kufi elastike madhe se shuma e zakonshme të hernie barkut shpejt rrëshqet nëpër porta që pereroztyahuyutsya në kohën e një rritje të mprehtë në presionin e barkut të shkaktuara aktivitet të rëndësishëm fizik, kollitjes, lodhje apo faktorë të tjerë. Pas përfundimit të rritjes së kthimit të presionit brenda barkut hryzhovohovorit gjendjen e mëparshme, e cila çon në shkeljen e hernie. Kur ankth inguinale hernia shpesh ndodh në hapjen e jashtme e kanalit inguinale. Kjo compression përmbajtje zorrët atje jashtë.

Kufizimet fekal shpesh ndodh në njerëz të moshuar dhe është shkaktuar nga dobësimi i lëvizjeve valë-si zorrë që synojnë promovimin e përmbajtjen e saj. Në zorrë, e cila është në qeskë hernie, të grumbulluar një sasi të madhe të përmbajtjes, e cila çon në compression largon sythe të zorrëve, dhe pastaj për të rritur presionin mbi përmbajtjen e hryzhovohovorit hernial. Kështu jashtëqitje rritet elastike kufi, dhe zhvillon ngulfatjen përziera.

Në trazirat mbytur organeve të qarkullimit të gjakut dhe qarkullimin limfatike. Propotivaye lëngu nga anijet në zorrë dhe në zgavrën e qeses hernie (uji hernia), e cila përforcon më tej shtypjen. Zhvillimi nekrozë zorrë, duke filluar me mukozën e tij. Gangrenë e murit të zorrëve shpesh çon në probodenyyu saj, dilni masat e zorrëve të mikrobeve të përmbajtura në to në harar hernial dhe zhvillimin e peritonit. Nëpërmjet zhvillimit të qarkullimit të dobët ndryshime patologjike nuk ndodhin vetëm në zorrë mbytur, por edhe të çon në atë dhe pjesën e prapme të zorrëve të saj.

Coprostasia (Stagnimi i feces) zhvillon në ato raste kur përmbajtja e qeses hernie është zorrës së trashë, duke rezultuar në çrregullim të funksionit motorike të zorrëve. Promovon zhvillimin e coprostasia nevpravimost hernie, vakt të bollshme dhe një mënyrë jetese i ulur. Më e zakonshme në pacientët e moshuar me rritjen e peshës trupore. Manifestuar kapsllëk vështira, dhimbje barku dhe vjellje, ndonjëherë të vjella. Coprostasia mund të çojë në hernie fekal shkelje.

Hernie pakalueshëm është rezultat i një mbështjelljes hernie SAC ndërmjet organeve të brendshme si dhe një qeskë hernie, për shkak të traumave të përmbajtjes hernia. Pakalueshëm të jetë i pjesshëm (kur përmbajtja e hernie mund të ushtrojë zgavrën e barkut, dhe nuk tjetër) ose i plotë (gjithë përmbajtja nuk do të zvogëlojë një hernie në zgavrën e barkut).

Inflamacion zhvillon kur infektuar sac hernia hernia është inflamacion akut i mundshëm i shtojcën (apendiksit) ose Meçkel diverticulum, të bllokuar në qeskë hernial, tuberkulozi i peritoneum. Kjo ka ndikuar në gjendjen e përgjithshme të pacientëve, rrit temperaturën e trupit, ka një ethe, duket të vjella, vonuar stol dhe vështirësi në shkarkimin e gazeve. Rritja e madhësisë së hernie, kazha mbi blushes saj.

Dëmtimi hernie mund të çojë në thyerje të zorrëve në harar hernie dhe do të takohet me rritje të papritur në presionin e barkut, me trauma të drejtpërdrejtë nga hernia e ndikimit apo murit të barkut larg nga hernia.

Tumoret hernie shumë të rralla, mund të ndodhë nga përmbajtja e hernia, hernia harar ose indet përreth dhe organeve. Lipoma më e zakonshme (Wen) sac hernia.

Trupat e huaja në qeses hernie mund të bëjë pacientit objekte gëlltiten, worms, gurët e fshikëzës.

Pahovoyhryzhi Parandalimi

Në aspektin e parandalimit të hernie janë arsimi i rëndësishëm i rregullt fizik, si një mjet për të forcuar muskujt e murit të barkut mëparshëm dhe trupin në përgjithësi. Është gjithashtu e rëndësishme lufta kundër trashje dhe, e rëndësishmja, me të fortë pas humbje peshe, pasi këto kushte patologjike të krijojë kushte të favorshme për formimin e hernias. Masat organizative në prodhimin e nevojshme zgjedhjen e duhur të punëtorëve në punë të rëndë fizike në bazë të aftësive të tyre fizike dhe shëndetin.

Për parandalimin e komplikacioneve të hernie inguinale rëndësi të madhe zbulimin e hershëm të njerëzve që vuajnë nga hernias, dhe drejtimin e tyre për kirurgji zgjedhore para kohe për të zhvilluar komplikime. Për këtë qëllim, një organizatë e rëndësishme e kontrolle parandaluese të popullsisë, veçanërisht në mesin e njerëzve të moshës së daljes në pension dhe të shkollës.