Kleri


Jeni njohur situata kur nën ndikimin e ngushtë pritet të trajtimit të dhëmbëve ne jemi edhe më tej dhe të shtyjë më tej një vizitë te dentisti? Që dhëmb gjoja ka pushuar për t'iu përgjigjur ëmbël apo të ftohtë, dhe asgjë në të gjitha të shqetësuar, dhe i një navalylosya papritur ... Dhe tani në më të keq, në momentin më të papritur, dhimbje dhëmbi bëhet e padurueshme dhe ju hedhin të gjitha rastet, dhe të kandidojë për këtë - dentist, Shpëtimtarin. Kam dëgjuar verdiktin e tij: "Pra, ju kleri ..."

Kleri - Ky inflamacion neurovascular dhëmb pako. Shpesh, kjo pako është quajtur thjesht "nerva", por emri i saj shkencor - tul prej tij dhe emrin e sëmundjes.


Arsyet kleri

Shkaku më i zakonshëm i pulpitis - një komplikacion e prishjen e dhëmbëve, kur indet e vështirë të dhëmbëve janë shkatërruar aq thellë që mikroorganizmave janë të lidhur në zgavrën, duke shkaktuar inflamacion të tul. Për fat të keq, kleri mund të lindin nga veprime të pahijshme ose të papërshtatshme mjekësore (p.sh., vula varfër formulimi, mungesa e saj ashtu-quajtur "substrate" Përgatitja e tepruar për ndërtime ortopedike, etj). Gjithashtu, infeksioni mund të shkoj në dhe nga rrënja përmes enëve të gjakut, edhe pse kjo është shumë e rrallë, ose të jetë rezultat i dhëmb traumës.

Simptomat kleri

Në varësi të kohëzgjatjes së sëmundjes, kleri ndarë në akute dhe kronike. Simptomet e këtyre kushteve janë të ndryshme.

Tipari kryesor është një dhimbje shumë e mprehtë pulpitis që përhapet në të gjithë anën e kokës në të cilën dhëmbëve shkakore. Karakteristike, dhimbja është më e keqe në mbrëmje dhe gjatë natës, dhe herë pas here subvencione dhe atje përsëri. Dhëmb shkakësor është shumë e ndjeshme për të pothuajse të gjitha stimujve, dhe pas stimul është hequr, dhimbja nuk zhduket, por rritet.

Në qoftë se në trajtimin akut nuk është kryer, kleri bëhet kronike. Pulpitis kronike mund të jetë asimptomatike, mund të jetë një dhimbje, rëndë nga të nxehtit dhe soothes të ftohtë, mund të formojnë një "tul polip" (rritje e indeve ndryshuar nga pezmatimi i tul). Në mënyrë tipike, pacientët ankohen për një të pakëndshme, fryma e prishur. Nëse këto shenja për të injoruar, ndoshta, apo rëndim i pulpitis kronike (simptoma si akute) ose inflamacion shkon në strukturën e kockave të nofullës.

Për të sqaruar mjek diagnoza mund elektro qëndrueshmërinë e tul dhe X-ray.

Simptomat kleri mund të jetë i ngjashëm me simptomat e sëmundjeve të tjera (të tilla si, për shembull, periodontitis, trigeminal nevralgji, etj). Prandaj, vetë-diagnozën dhe vetë-trajtimit janë të papranueshme. Pavarësisht Ju mund të merrni vetëm painkillers (p.sh. "Analgin", "Pentalhin", "Ketorol", "Ketanov") dhe shkoni te një mjek, i cili do të përshkruajnë trajtim të duhur.
Trajtimi i pulpitis.

Trajtimi i pulpitis

Nëse ju - një njeri i ri dhe i shëndetshëm menjëherë u kthye tek dentisti kur shenjat e para të pulpitis akute, mjeku mund të bëjë ashtuquajturi trajtim kleri biologjik. Avantazhi i këtij trajtimi foltore se dhëmbi mbetet i gjallë, nervore nuk është hequr prej saj. Duke përdorur të veçantë (kaltsyysoderzhaschyh, anti-inflamator dhe antiallergic) medikamente dhe fizioterapi, procesi inflamator në subvencione pulpë, një i ri, zëvendësim dentin, zgavrën natyrisht plombyruetsya.

 
Në qoftë se koha për trajtimin biologjik të pulpitis humbur, ndoshta, i metodës së largimit të pjesshëm të tul. Në këtë rast (nën anestezi) është larguar vetëm një pjesë e "nervore", e vendosur në kurorën e pjesës së dhëmbit rrënjë duke e mbajtur një dhëmb nuk është i privuar nga ushqimi, është më praktike. Pastaj vendosi gjithashtu zgavër kaltsiyvmisnyy drogës është mbyllur. Nëse është e nevojshme, fizioterapi emëruar, droga anti-inflamator. Kjo metodë është treguar veçanërisht në këshilla undesignated e rrënjëve të fëmijëve.

 
Por shpesh duhet të mbështetet në metodën e largimit të plotë të "nervore". Mjeku mund të largojë live "nerv" nën anestezi, apo të imponojë paste devitalizuyuchoyi ("prishet nervore"), shpesh arsenik-përmbajnë paste. Është e rëndësishme të mbani mend se arsenik - substancë shumë toksike, dhe është e nevojshme për të hequr atë, kur ju tregoni një mjek në asnjë rast nuk e teproj fashë. Pastaj zhvilloi një ashtuquajturin trajtim endodontic, i cili synon fort dhe të sigurt obturirovat (vulë) kanale dhëmbi dhe dhëmb vetë. Deri më sot, materiali më i popullarizuar për kanal rrënjë mbushje është Gutta-Percha (metoda lateral trashje duke përdorur kunjat huttaperchivyh).

Pas trajtimit endodontic kryhet domosdoshmërisht jashtë kanal rrënjë të kontrollit të cilësisë radiografi dhëmbi, nëse kanalet e vulosur në krye, plombyruetsya zgavër.

Nëse dhëmbi është shkatërruar pothuajse tërësisht, është kultevaya Pin tab për të rivendosur dhëmbin dhe pin.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore pulpitis

Trajtimi i mjeteve juridike popullore pulpitis (aplikojnë hudhër, panxhar, Propolisi, proshutë, etj) vetëm një kohë të shkurtër të shkëpusin ty nga simptoma minber, por më vonë vetëm mund të përkeqësojnë situatën, duke qenë ambient të rehatshëm për rritjen e mikroorganizmave patogjene apo edhe shkaktojnë djegie me mukozën orale. Gargling zierje e bimëve (kamomil, i urtë, eukalipt, etj) është e mundur, por edhe i paefektshëm.

Me thirrje parakohshëm për inflamacion mjeku me pulpitis mund të shkoni në strukturën e kockave, dhe sëmundja shkon në periodontitis, trajtimi është i gjatë dhe kërkon kohë.

Pulpitis Parandalimi.

Siç është përmendur tashmë, shkaku kryesor i minber - komplikime të dhëmbëve, kështu që parandalimi primar është trajtimi në kohë i kariesit. Ju duhet të mësoni veten për të vizituar rregullisht dentisti në mënyrë që të kontrolleve. Atëherë të gjithë do të jetë sëmundje e dhëmbëve trajtohen në fazat e hershme, dhe kjo është shumë nicer dhe më e lirë!

Shpesh zadavaemy pyetje trajtimin e pulpitis.

Do dhimbje dhëmbi pas trajtimit nga heqjen e plotë të nervore?
Dhimbje akute nuk është për shkak nervore është hequr tërësisht nga zgavrën e dhëmbit dhe rrënjë thjesht "asgjë". Edhe pse disa pacientë pas trajtimit endodontic mund të përjetojnë ndjesi të pakëndshme në dhëmb, sidomos kur nakusyvanii.

Një metodë e nënshkrimin e kanal rrënjë më të mirë?
Sot konsiderohet optimal kanal rrënjë Gutta-Percha. Një paste mund të shpërndajë me kalimin e kohës.