Insuficienca hepatike


Aktualisht nën dëmtim hepatik duhet të kuptohet sindrom klinik rezulton nga kapaciteti avari kompensues të mëlçisë. Në këtë rast, mëlçisë nuk është në gjendje për të përmbushur nevojat e trupit në metabolizmin dhe për të ruajtur mjedisin e brendshëm qëndrueshmëri.

Nuk ka asnjë lloj njohur i metabolizmit që nuk do të kontrollohet nga të mëlçisë. Në këtë drejtim, shumë kushte emergjente ndodhin dhe dëmtim komplikuar hepatike. Edhe 40 vjet më parë dështimit hepatike nuk është diagnostikuar dhe kanë marrë për dehje, dështimi pulmonar, dështim kardiovaskular ose kushte të tjera patologjike. Ky fakt ishte për shkak të faktit se kjo patologji klinikisht ka shqiptuar simptomat e saj karakteristike.


Shkaqet Mëlçia Dështimi

Shkaqet e dështimit të mëlçisë mund të jenë shtetet e mëposhtme:

• sëmundje të mëlçisë (hepatiti akut dhe kronik, vinç-urë dhe ciliar kesh, neoplasms malinje, ekinokokeve dhe të tjerët);
• Pengimi i kanalet biliare, duke çuar në rritjen e presionit biliare hipertensionit që shkel limfatike dhe të gjakut qarkullimin në mëlçi dhe çon në ndryshime degjenerative në hepatocytes (qelizat e mëlçisë);
• Sëmundjet e organeve të tjera dhe sistemet - e zemrës, enët e gjakut, gjëndrat endokrine, sëmundjeve infektive dhe autoimune;

• Helmimi substanca hepatotoxic (droga, kërpudha helmuese, dikloroetan, zëvendëson alkoolit, antibiotikët, chlorpromazine, sulfonamides.)
• Efektet ekstreme në trup (trauma të mëdha, djegiet, shoku traumatik, humbje masive në gjak, transfuzionit masiv të gjakut, alergji, shoku septik).

Studimet klinike dhe eksperimentale tregojnë njëqind, çfarëdo arsye, ndryshimet morfologjike e indeve të mëlçisë është gjithmonë e njëjtë. Që qelizat e mëlçisë janë shumë të ndjeshëm ndaj mungesës së oksigjenit, ndryshimet jonormale të ndodhë shumë shpejt.

Simptomet e dështimit të mëlçisë

Foto klinik i dështimit të mëlçisë janë dy pikat kryesore që ndikojnë në manifestimet e saj.

Kjo Sindromi cholestasis - Ka vnutripechin shkelje nga vnepechenochnoy zhelchevyvedenie ose bllokimin e kanalet biliare. Në këtë rast, verdhëz shkaktuar mjaft bilirubin (një masë e analizave biokimike të gjakut).

Sindromi i pamjaftueshmërisë hepatocellular. Ky sindrom ndodh kur dështimi qeliza të mëlçisë të kryejë funksionin e tij. Në to është një seri e ndryshimeve dhe qelizat janë shkatërruar, duke rezultuar në gjak merr një shumë të komponentëve brendaqelizore. Kjo është për ata për të gjykuar seriozitetin e procesit patologjik në mëlçi. 

Procesi i parë shkakton shfaqjen e një prej simptomave të ndritura dhe më të dukshme të sëmundjes së mëlçisë - një verdhëz. Ajo mund të ketë një ngjyrë të ndryshme me intensitet nga e gjelbër për hije e portokalli dhe në varësi të nivelit të pengimit të kanalet biliare. Verdhëza mund të mos jetë një proces i gjatë, kur shprehet si faza akute ngadalë derdhet në kronike. 

Sindromi i dytë jep shumicën e foto klinike. Nekroza e indeve të mëlçisë çon në vdekjen e qelizave shkakton pacientin rënda shprehur ethe. Për shkak të ënjtje rritjen e madhësisë së mëlçisë sëmurë, duket stools zbardhur. Që sistemi kardiovaskular është Qarkullimi ndryshimi i regjimit. Ka takikardi, rrit presionin e gjakut. Në të ardhmen, mund të ndodhë një rënie të mprehtë në presionin e gjakut për shkak të vëllimit të gjakut të reduktuara, pjesa lëngshme e cila do të shkojë në një ind.

Në proces akut kur ka një normë të shpejtë të vdekjes qelizore, një numër i sindromave të lidhura, siç mëlçisë është i lidhur ngushtë me të gjitha organet dhe sistemet. Ajo ka një shumë të funksioneve që kryen në jetën e përditshme. I pari që vuajnë mushkërive e- funksion abuzimi belkovosinteticheskoy. Pjesa e lëngshme e gjakut fillon propotevat përmes mureve kapilar në lumen të mushkëror (elementet e indeve të mushkërive) duke shkaktuar ënjtje gradual të mushkërive.

Sistemi nervor fillon të vuajë abuzim mëlçisë spastrimit funksion, manifestohet me humbje të vetëdijes, dobësisë, të qenët i përgjumur, nauze dhe vjellje, dhe gjithashtu mund të jetë reagimi kundërta si hyperexcitability, dridhje e gjymtyrëve apo gjykatës. Marrëdhënia e mëlçisë dhe veshkave, duke çuar në një reduktim gradual të kapaciteteve të filtrimit të veshkave, dhe një tjetër e produkteve të ndotjes e trupit, të cilat normalisht duhet të vazhdojë në urinë.

Procesi kronike që rezultojnë nga zgjerimi i faktorëve patologjike çojnë në formimin e simptomave më të largëta dhe jo e përshtatshme për korrigjim. Atje sindroma e hipertensionit portal. Ky sindroma është e karakterizuar nga rritja e presionit venoz në sistemin e mëlçisë shkak të shkeljes qarkullimin e gjakut nëpërmjet indit alteruar mëlçisë. Ka ascites - grumbullimi lëngjeve në zgavrën e barkut. Rritja është gjithë rrjet sipërfaqësore venoz, duke formuar një simptomë karakteristike e "kandil deti" në barkut e pacientit. Pjesë e gjirit në supet dhe nipples ndodhin venat merimangë. Pacienti zhvillon anemi, shkelje të funksionit të mëlçisë sintetike.

Të gjitha këto simptoma janë duke përparuar paketë për sa kohë nuk do të zhvillohet zëvendësim të plotë ind lidhës dhe të mëlçisë zhvillon kesh.

Diagnoza e dështimit të mëlçisë

Ka disa faza të procesit.

1. Duke filluar kompensohen. (Karakterizohet nga pagjumësi, sjellje rasttroystvami dhe humor, dobësi, ethe, skuqjen në trup. Rritet verdhëz).
2. Shprehur dekompensyrovannaya. (Simptomat Rritja fazën e parë. Të qenët i përgjumur. Sjellja joadekuate ndonjëherë agresioni, disorientation. Marramendje, të fikët. Slow poshtë dhe paqartësia e gjuhës. "Dridhje Hlopayuchyy", djersitje, fryma mëlçisë).

3. Terminali distrofike. (Hutimi, vështirësi zgjim. Eksitim, ankth, bërtet. Konfuzion. Shkelja e kontaktit duke ruajtur përgjigje adekuate ndaj dhimbjes).
4. koma hepatike. (Humbja e vetëdijes lëvizje spontane dhe reagimi për dhimbje në pikën e fillimit dhe të vazhdojë të zhduket strabismus divergjente Mungesa e përgjigjeve pupillary patologjike (shputës) reflekset Konvulsione Ngurtësia EEG -....... Shkalla e ngadalësuar, reduktimin e amplitudë të koma thellim).

Diagnoza e dështimit të mëlçisë bazuar në tërësinë e të gjitha masave të duhet të marrë mjekun tuaj. Kur simptomat e ndihmës kusht dhe kontakti akute emergjente mjekësore në qoftë se ju keni pasur episode të helmimit. Është e nevojshme për të përshkruar pikërisht drogë që përdoren ose që pinin të lëngshme. Një mjek duhet të shqyrtojë me ju dhe i kushtoj vëmendje për të simptomeve të jashtme që janë të përshkruara më parë.

Masat Paraclinical përfshijnë marrjen e mostrave të gjakut për të përcaktuar parametrat biokimike si ALT dhe AST, bilirubin, phosphatase alkaline, dehidrogjenazës laktatit (LDH) - këta tregues pasqyrojnë shkallën e aktivitetit të procesit në mëlçi dhe më të lartë se ata janë, më shumë procesin e shpërbërjes në mëlçi. Ultratinguj të mëlçisë mund të shohin procesin si akute dhe kronike, përshkruajnë madhësinë e mëlçisë ndryshimeve strukturore dhe morfologjike.

Teknika të tjera të tilla si EKG, numërimin e gjakut, urinalysis, testet funksionale dhe të performancës të koagulimit dhe sistemi anticoagulation do të japin një ide të përfshirjes së organeve të tjera dhe indet në procesin patologjike.

Trajtimi i dështimit të mëlçisë

Trajtimi i këtij procesi është shumë kompleks dhe i gjatë, në varësi nga shkalla e procesit. Në dietën e pacientit reduktuar konsumin e përgjithshëm të proteinave dhe kripë. Me barnave medicinale duhet menjëherë të emërojë antibacterials (2-3 Cephalosporins brez, në varësi të florës e synuara), droga hepatoprotective HEPA-Merz. Qëllimi i lactulose redukton procesin e marrjes dhe sasinë e amoniakut si produkte prishja e strukturave të proteinave. Në dritën gjakderdhje Vitamina K (Vikasol), me qëllim të shprehur të gjakderdhjes është e nevojshme në funksion të plazmës të freskët të ngrirë e grupit të gjakut dhe faktori Rh. Emërimet e vitaminës D dhe acidit folik për të ruajtur adekuat metabolizmin mineral në rrethanat. Kur arrestimi procesin vizuale trajtojnë duhet të fillojë shkaqet e drejtpërdrejtë të dështimit të zhvillimit. 

Në hepatitis viral është e nevojshme për të futur një interferon (ribavirin) në përputhje me skemën e trajtimin e hepatitit viral. Kur pengim bile guri kanal e nevojshme ndërhyrjen kirurgjikale. Shqiptohet sindromi ascites, është e nevojshme të paracentesis për evakuimin e lëngjeve nga zgavrën e barkut.

Prognozë Parandalimi dhe komplikimet e dështimit të mëlçisë

Mënyra më e mirë për të parandaluar zhvillimin e dështimit të mëlçisë, është për të kufizuar rrezikun e cerozë apo hepatiti. Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar të parandaluar këto kushte:

Vaksinimi kundër hepatitit hyn tipit imunoglobulina A ose B. Ndiqni ushqimin e duhur dhe të hani të gjitha grupet e produktit. Pini alkool në moderim. Shmangni pirjen e alkoolit, kur ju jeni duke marrë antibiotikë dhe droga me toksicitet të lartë. Praktika higjienë personale. Si bakteret zakonisht përhapet me anë të duarve të pista, mos harroni të lajnë duart tërësisht pas duke përdorur banjo. Gjithashtu, lani duart para se të prekur ushqimin. Qëndrim të kujdesshëm ndaj dhurimin e gjakut dhe transfuzioni. Mos përdorni sende të tjera të njerëzve personale, artikuj te kujdesit personal, duke përfshirë furçë të dhëmbëve dhe makina rroje. Nëse ju do të bëni një tatuazh apo mprehtë, sigurohuni organizatën që ofron këto shërbime, në përputhje me të gjitha masat për përpunimin e materialit. Të jetë i sigurt për të përdorur prezervativë gjatë marrëdhënieve seksuale.

Komplikimet e dështimit të mëlçisë dhe motit

  • Infeksioni është një problem i madh. Peritonit spontan ndodh më së shumti në lezione infektive e indeve të mëlçisë. Infeksioneve oportune mund të çojë në pneumoni të rëndë.
  • Gjakderdhje nga varices të ezofagut mund të jetë një problem serioz.
  • Koma hepatike formuar shumë shpejt, pasi produktet proteina dekompozimi (amoniakut dhe metabolitëve aminoacidet vet) nuk janë excreted në hetimin e dëmtimit të veshkave dhe të çojë në rritjen e aciditetit të gjakut, duke shkaktuar hipoksi indet e trurit.
  • Ndërlikimet kryesore që shkaktojnë fatale edhe pas transplantimit është gjakderdhje, sepsë, edemë cerebrale, dështimi i veshkave, dhe dështim të frymëmarrjes.

Prognoza varet nga shkaku i dështimit të mëlçisë:

Hepatiti A ka një prognozë të mirë nga 50% në 60% të mbijetuar. Ajo përbën rreth 20% të transplantimit të mëlçisë fëmijëve. Në sëmundje Wilson dhe dështim të mëlçisë përfaqëson rezultatin pothuajse e pashmangshme fatale, nëse transplantim. Në SHBA në vitin 1995 raportoi se 7% e të gjitha transplanteve të mëlçisë janë të lidhura me dështimin kronik të mëlçisë dhe mbijetesën gjatë vitit ka qenë 63%.