Pancreatitis akute dhe kronike


Pancreatitis - një sëmundje progresive të pankreasit, i cili është i bazuar në procesin inflamator që të çon në dëmtimin e saj dhe ndryshimet në funksionet e huaja dhe vnutrysekretornoy, duke çuar në çrregullime të rënda metabolike.

1 - ezofag;
2 - stomaku;
3 - duodenum;
4 - zorrë e vogël;
5 - zorrës së trashë;
6 - mëlçisë;
7 - fshikëz fshikëz e tëmthit;
8 - shpretkë;
9 - pankreasit

Pankreas - një organ i sistemit tretës, që siguron një proces të efektshëm të tretjes dhe rregullimin e metabolizmit të karbohidrateve në trup. Ajo prodhon lëng pankreatik (funksion exocrine) dhe sintetizon hormone (funksion vnutrysekretornaya), duke përfshirë edhe insulinën - hormon kryesor përgjegjës për ruajtjen e niveleve normale të glukozës në gjak. Lëng pankreatik përmban një grup unik e enzimeve (protease, lipase, amylase) - substancave që prishen komponentët themelore të ushqimit: proteina, yndyrna, karbohidrate. Insulinë hormon rregullon metabolizmin e karbohidrateve. Në sajë të punës së pankreasit janë dhënë si proceset e tretjes normale dhe thithjen e ushqimit dhe të ushqyerit e indeve dhe organeve.


Incidenca e kësaj sëmundjeje është në rritje në mbarë botën. Kjo është kryesisht për shkak të ushqyerit e dobët, abuzimit të alkoolit, degradimin e mjedisit.

Shkaqet kryesore të pancreatitis:

- abuzimi me alkoolin;
- përdorimi i vazhdueshëm i sasive të mëdha të vaj, skuqur, tymosur, ushqimet pikante;
- trashje;
- patologji hepatobiliary (cholelithiasis, cholecystitis, hepatiti);
- sëmundjet e stomakut dhe duodenum (ulcera peptike, gastrit, tumorit);

- Infeksion viral (shytave, hepatitis B);
- Sëmundjet endokrine (hyperparathyroidism);
- trauma pankreatik, duke përfshirë kirurgji;
- pirja e duhanit;
- alergjive ushqimore të rënda;
- ilaçe (tetracycline, sulfonamides, citostatikët);
- fibroza cistike;
-  pancreatitis trashëguar.

Simptomet e pancreatitis.

Ka pankreatitit akute dhe kronike.

Pancreatitis akute është një shkelje e rrjedhjes së lirë të lëngut pankreatik, e cila çon në enzimat veta kancerit samoperevarivaniyu. Kjo sëmundje karakterizohet nga një dhimbje të mprehtë. Dhimbja shfaqet në anën e majtë të barkut, pas një kohë merr natyrën herpes, të shoqëruar nga të përzier, të vjella. Si rezultat i dehje, dehidratim (të vjella të shpeshta) gjendja e pacientëve shpejt bëhet e vështirë, bie tensioni i gjakut, ndërgjegje të shqetësuar. Ajo mund të zhvillohet kolaps dhe shoku. Kjo sëmundje takon kushteve emergjente në kirurgji, dhe kërkon rishikim urgjent të kirurg dhe shtrimit në një spital kirurgjikale.

Gjatë pancreatitis kronike dallojmë dy periudha: periudhën fillestare dhe shprehu dëme pankreasit. Në periudhën fillestare (zgjat rreth 10 vjet), ekran kryesor vepron dhimbje. Dhimbja është e lokalizuar kryesisht në bark e sipërme dhe të mesme, anën e majtë të gjoksit, në zemër (si në sëmundje koronare të zemrës) në rajonin e majtë e mesit (si dhimbje barku i veshkave) mund të zgjasë rrethin e trupit, rrethon të jetë, rënie në një pozicion ulur, me bust përpara, shpesh ndodh në 15-20 minuta pas ngrënies.

Dhimbje rënduese tepruar, yndyrore, skuqur, ushqim tymosur, marrja e pijeve alkoolike dhe joalkoolike, çokollatë, kafe dhe kakao. Dhimbja është e shoqëruar me simptoma pesimist - përzier zgjatur, të vjella, jo duke sjellë lehtësim, bloating, duke dobësuar karrige. Simptomat pesimist vëzhguara nuk janë të lidhur gjithmonë me natyrën, lehtësisht të qethur shkurt në trajtim. Funksioni exocrine pankreatik zakonisht mbetet e paprekur.

Ekzistenca e zgjatur e pancreatitis kronike është ristrukturimi indeve pankreatik, zvogëlon aftësinë e tij për të prodhuar enzimat dhe hormonet e formuara dështim sekretore. Dhimbje të bëhet më pak e theksuar, dhe shpesh mund të mungon. Sindromi foto klinike dominohet pesimist zhvillon vneshnesekretornaya pamjaftueshmëri pankreatik, sindroma malabsorption manifestuar dhe maldyhestiyi.

Maldigestion - një shkelje e tretjes në pjesët e kërkuara thithje. Malabsorption - Shkelja e mekanizmit të absorbimit në zorrë e vogël. Simptomë kryesore është stools butë 2-3 herë në ditë dhe më shpesh ", një karrige të madhe pankreatik" (bollshme, me erë të keq, me yndyrë). Është bloating e rëndësishme për shkak të akumulimit të gazit në zorrë. Nuk ka humbje peshe. Ka shenja të mangësive vitamina, vizion reduktuar në kohë muzg, çrregullime pigmentim (mungesa e vitaminës A), gjakderdhje mishrat (mungesa e vitaminave K dhe C), konjuktivit, stomatiti, lëkurë itchy (mungesa e vitaminave B), anemi (B12 dhe mangësitë vitaminë acid folik). Malabsorption e kalciumit të çon në konfiskimet, dhimbje në eshtra (osteoporozën). Zhvilluar pamjaftueshmëri endokrine pankreatik. Ka episode të hypoglycemia (rënie në nivelet e sheqerit në gjak) me dobësi karakteristike, eksitim nervor dhe mendor, djersë e ftohtë, duke u dridhur në trup. Pancreatogenic më tej zhvillimin e diabetit. Ka thatësi, etje.

Diagnoza e pancreatitis.

Verifikimi Instrumental i ndryshimeve patologjike në pankreas:

1. Ultrasonografia transabdominal (SHBA). Specifikon rritur madhësinë e calcifications pankreatik në indet dhe pabarazia paqartë konturet, heterogjenitetin e strukturës, të ndryshojë echogenicity, prania e cysts, zgjerimin kanal. Ndjeshmëria e Ultrasonografi në diagnozën e pancreatitis është 80-85%. Prandaj, në të gjitha rastet, ndryshimet sonographic duhet të krahasohen me të dhënat laboratorike, si rezultatet ultratinguj nuk janë mjaft specifike.

2. Tomografi e kompjuterizuar (CT) dhe rezonancë magnetike (MRI) - tregoi një rritje në pankreatik zbuluar kalcifikim, pseudocistat, përcakton zgjerimit kanal, zbulojnë lezionet organeve ngjitur, neoplazmë malinje.

3. ERPHPH - cholangiopancreatography endoscopic reaksionar. Aktualisht luan një rol udhëheqës në diagnozën e pancreatitis. Ndjeshmëria e kësaj metode është 93 -100%.

Diagnoza laboratorike e pancreatitis.

1. Përkufizimi i fekal pankreatik elastaze-1. Kjo metodë është e përcaktuar vetëm nga elastaze njeriut, në mënyrë që rezultatet e testimit nuk është prekur terapi zëvendësimit enzimë. Është "standard ari" Diagnoza e pancreatitis kronike.

2. gjakut komplet - ka shenja të inflamacionit, anemi.
3. Alpha - amylase gjakut dhe urinës - në rritje gjatë acarimit. Por ndjeshmëria e testit nuk i kalon 30%.
4. Niveli i sheqerit në gjak - për të identifikuar diabet.
5. Urinalysis - të kryejë për të përjashtuar sëmundje të veshkave.
6. EKG dhe kardyohrafyya jehonë - për të përjashtuar sëmundje të zemrës.

Në diagnozën e pancreatitis rol kryesor takon profesional - mjeku ose gastroenterologist mjek. Vetëm ata mund të zgjedhin metoda diagnostikuese, sekuencat e tyre për çdo pacient individualisht të shpejt, të saktë dhe me kosto të vendosur diagnozën e saktë.

Konsultimi i ekspertëve:

1. Gastroenterologji për të zgjedhur trajtimin.
2. kirurgët vazhdoi me sindromin tanishme dhimbje, zhvillimin e komplikimeve.
3. endokrinolog, zhvillimi i diabetit.
4. kardiolog, të përjashtuar patologji të sistemit kardiovaskular.

Trajtimi i pancreatitis.

Shkaqet e pancreatitis janë të ndryshme dhe në disa raste në eliminimin e tyre ul inflamimin.

Është e nevojshme që të refuzojë konsumin e alkoolit, një dietë e ulët në yndyrna shtazore, të eliminuar ilaçe që mund të ketë efekte negative në pankreas, është thelbësore për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal, alergji ushqimore.

Qëllimi kryesor i trajtimit është për të eleminuar dhimbjet, korrigjimin e funksionit pankreatik, parandalimin dhe trajtimin e komplikacioneve.

Për lehtësim të dhimbjes duke përdorur analgesics jo-narkotike dhe narkotike. Doza e mjekun analgjezike mbledh, duke filluar me dozë më të ulët të efektshme. Aplikoni antispasmodics myotropic (mebeverin, jo-spa, spazmolhon).

Për lehtësim dhimbje duke përdorur enzimat pankreatik përmbajtjen lipase me të mjaftueshme, të paktën 10 000 mijë. Njësive. (Creon, panzinorm) në kombinim me frenuesit proton pompë (IPP - omeprazol, pantoprazol, rabeprazole, esomeprazolit) për mbrojtjen e enzimeve nga shkatërrimi nën veprimin e lëng stomakut, dhe për krijimin e pjesës tjetër fiziologjik pankreasit. Këto barna janë paraqitur vetëm në një rëndim të moderuar të pancreatitis kronike. Zgjedhja e drogës, dozim, pritja e frekuencave ofron një mjek.

Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ kryer korrigjim në kohë të sëmundjes. Trajtimi Prompt ndihmon të zgjasë jetën e këtyre pacientëve dhe për të përmirësuar cilësinë e tyre.

Terapi zëvendësimi Polyenzyme kryhet gjatë zhvillimit të exocrine pamjaftueshmërisë. Treguesit për zbatimin e tij po ecën humbje peshe, diarre të vazhdueshme (stools të lirshme të shpeshta) sindromi. Qëllimi i tij është të sigurojë veprimtari të mjaftueshme lipase në duodenum. Kur dozë të zgjedhur si duhet të pacientit enzimë vëren shtim në peshë, normalizimin e stol, duke reduktuar simptomat e dhimbjes, bloating. Aplikimi droga polifermentativnyh pancreatin, veçanërisht në doza tradicionale dhe drogës enzimatike bimor janë praktikisht të padobishme. Terapi Polifermentativnaya është përshkruar në varësi të zovnishnosekretornoyinedostatnosti, sipas elastaznoho provë. Me zhvillimin e diabetit pankreatik - dietë dhe endokrinolog mbikqyrjes. Përzgjedhja trajtimi regjim i përshtatshëm mund vetëm specialist - një mjek ose gastroenterologist Internist, duke përdorur qasje në çdo rast.

Ushqimi për pancreatitis.

Parimi bazë i dietës - hahet, duke mos kursyer stomakut, pankreasit dhe mëlçisë. Gjatë rëndim të pancreatitis kronike në 1-2 ditët e para të caktojë urinë. Lejohet vetëm 1,0-1,5 litra marrjes lëngjeve në ditë (në 200 ml 5-6 herë në ditë). Ky ujë alkaline mineral pa gaz në temperaturën e dhomës, hips supë (1-2 gota) çaj të dobët. Me përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit eshte transferuar tek i parë i kufizuar dhe pastaj në ushqimin. Duke zgjeruar dietë rreptësisht i përmbahet parimit të vazhdimësisë, si për vëllimin dhe futje kalori, dhe në lidhje me përfshirjen e enëve të caktuara dhe ushqim. Duhet të hani ngadalë, përtypet ushqimin tërësisht, 5 herë në ditë. Qasjet moderne në dietë nuk jep një përjashtim nga dietë çdo ushqim. Përjashtime apo kufizime të rëndësishme (sidomos në akute) individualisht produktet e padurueshme dhe ushqime që shkaktojnë përkeqësimin e sëmundjes.

 Kategoria ushqime  Produkte të pafavorshme për pacientët me pancreatitis kronike
 Produkte buke  Bukë të freskët, biskota produkte nga pastë, pies skuqur, pancakes, pica
 Drithëra, bollgur  Mel, elb, elb, kokrra misri, bishtajore
 Mishit, mishit Produkte  Mish yndyrore: mish qengji, mish derri, rropulli rosë; sallam, konservuar.
 Pjatë e parë  Broths yndyrore dhe supave, borscht përgatitur mbi bazën
 Sauces dhe condiments  Lëng mishi domate dhe sauces Fried.
 Yndyrna  Margarinë, pulë, patë, deleje, yndyrë derri.
 Pije  Çaj i fortë dhe kafe, lëngje (portokalli, grejpfrut, mollë, rrush, shegë), pije të gazuara dhe alkool.

Rehabilitimi.

Pacientët në faljen rekomandohet një regjim të punës dhe të pushimit. Pirja e duhanit dhe alkoolit konsumi. Trajtim spa - vetëm kur faljen e qëndrueshme. Trego vendpushimet spa e ujërave bikarbonat ulët dhe të mesme mineralizimit. Kjo Essentuki, Truskavets, Morshyn, Zheleznovodsk, Borjomi. Kujdes ekstreme duhet të merren për fizioterapi, të mbajtur ato vetëm kur faljen e qëndrueshme.

Komplikimet e pancreatitis:

1. pancreatitis nekrotizues.
2. kancer pankreatik.
3. verdhëz pengues.
4. koma pankreatik.
5. cysts dhe pseudocistat pankreatik.
6. abscesi i pankreasit.
7. hepatitit Jet.
8. pleurit Jet.

Ka një ndryshim natyra i përhershëm i sëmundjes: ndryshon natyrën, vendndodhjen dhe intensitetin e dhimbjes, ajo mund të bëhet e përhershme.
Zhvillimi i komplikimeve në pancreatitis kronike mund të ndodhë në çdo periudhë të sëmundjes dhe kërkon ekzaminim të menjëhershëm mjekësor dhe shtrimin në spital në një spital kirurgjikale, si shumë komplikime përfaqësojnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për jetën e pacientit.

Parandalimi i pancreatitis.

Qëllimi i parandalimit është që të pezullojë përparimin e inflamacionit, për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Pacienti është nën mbikëqyrjen e një terapist. Së paku dy herë në vit është një vëllim klinike ekzaminim kërkohet të hulumtimit krijon një mjek në varësi nga shkalla e sëmundjes. Modifikimin e jetesës. Rreziku i komplikime, sidomos kanceri pankreatik, konsumojnë alkool në 1.6 herë më e lartë se sa në ata pacientë të cilët nuk pranuan atij pranimin.

Konsultimi në pancreatitis:

Pyetje: A është e mundur për zhvillimin e trashje e pancreatitis?
A: Sigurisht, trashje kontribuon në zhvillimin e pancreatitis kronike. Pankreatitit, e cila e zhvilluar në një pacient me obezitetit shpesh ndodh me zhvillimin e komplikacioneve. Një pacient i tillë duhet gradualisht të zvogëlojë peshën e trupit.

P: A mund unë të marrë pacientët që vuajnë nga enzimat kronike pancreatitis përmbajnë acidet biliare (festive)?
Përgjigje: Përgatitjet Fermentativnyye përmbajnë acide biliare nuk mund të caktojë, si acidet biliare rritur lëvizshmëri zorrëve, duke shkaktuar diarre (diarre), duke rritur gjendjen e pacientit.

Q: A mundet një pacient i cili vuan nga pancreatitis kronike bile duke marrë drogë, herbs, të kryejë intubation verbër duodenale, pastrimin e zorrëve?
A: Ne nuk mund të parashikojë nëse nuk bien acidet biliare në gypit pankreatik, të cilat mund të çojnë në një rëndim të pancreatitis. Mjeku duhet të ndalojë manipulimin e tillë e pacientit.