Paraproctitis


Paraproctitis - Kjo është inflamacion i indit dhjamor që gjendet rreth rektumit dhe muskul unazor anal. Ekzemë paraproctitis është akute ose kronike. Paraproctitis akute është formimi i abscese (zgavrat e plehut të kufizuara) yndyrë. Paraproctitis kronike duket adrectal (okolopryamokyshechnoy) dhe perianale (rreth anusit), fistulat, të cilat shpesh ndodhin pas paraproctitis akute. Paraproctitis është sëmundja më e zakonshme pas hemorroide rektale.


Shifra tregon vendndodhjen e abscesit në paraproctitis akute:
dhe - abscesi nënlëkurës;
b - çapokor ishiorektalnye apo abscesi i zorrës së trashë;
s - pelviorektalnom-zorrës së trashë apo abscesi legenit;
d - abscesi submucosal;
Shigjeta tregon dhomë e nëndheshme Morgan.

Arsyet paraproctitis

Patogjene Paraproctitis janë bakteret. Më shpesh kjo është e E. coli, rrallë staphylococci, Enterokoket dhe bakteret anaerobe.
Infeksioni merr në indin yndyror të lumen e mukozës së trashë për shkak të plagëve, fissures anal. Më e zakonshme është portë dhomë e nëndheshme Morgan - folds origjinale mukozën e kanalit anal, njëri prej tyre është i kombinuar pothuajse gjithmonë me absces me gojë. Më pak infeksion penetron lëkurës për shkak të plagëve, vlon ose prostatës gjatë inflamacionit të tij. Për më tepër infeksioni mund të futen nga një burim tjetër të infeksionit përmes gjakut (rrugë hematogjene e infeksionit).

Faktorë të favorshme për paraproctitis:
• kapsllëk të shpeshta;
• hemorroide, fissures anal;
• dobësuar imunitetin për shkak të alkoolizmit, lodhje, pasi vuan grip, dhimbje të fytit;
• diabetit;
• atherosclerosis.

Simptomat paraproctitis

Paraproctitis klinike ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme në varësi të vendndodhjen e fokus purulent. Në fillim të sëmundjes thotë periudhë të shkurtër gjendja e keqe, dobësi dhe dhimbje koke. Ka një rritje në temperaturë mbi 37,5 ° C ethe.

paraproctitis nënlëkurës, kur abscesi është e vendosur në afërsi të anusit nën lëkurë, simptomat më të goditura: dhimbshme ënjtje në anus, skuqje të lëkurës mbi të. Dhimbje të rritet gradualisht, duke marrë natyrën intensive ngrirë, ndërhyjnë me gjumë, të ulen, jashtëqitje bëhet zbutje jashtëzakonisht e dhimbshme e tumorit duket. Paraproctitis Kjo formë ndodh më shpesh.

Submucosal abscesi vendosur nën mukozën e rektumit. Simptomet e këtij lloji të marrëveshje të ngjashme me paraproctitis nënlëkurës, por dhimbje dhe lëkurës ndryshimet janë më pak të theksuara.

ishiorektalnye abscesi purulent fokusi vendoset mbi muskujve që heq anusit. Një abscesi mirë vend simptoma lokale janë shumë të paqarta, dhimbje e shurdhër ngrirë në legen dhe rektumit, të cilat rrisin gjatë jashtëqitjes. Ndryshimet në lëkurë në formën e skuqje, ënjtje ndodh pas 5-6 ditëve nga paraqitja e dhimbjes. Gjenerali Ndjenja e rëndë, temperaturat mund të rritet në 38 ° C, ka shprehur dehje.

Kursi më i rëndë pelviorektalnom abscesi. Kjo është një formë e rrallë e paraproctitis akute kur purulent fokusi është muskujt e mësipërme që formojnë katin e legenit nga bark i tij ndan një shtresë e hollë e peritoneum. Në fillimin e sëmundjes është e dominuar nga ethe të rënda, të dridhura, dhimbje në nyje. Simptomat lokale: dhimbje në legen dhe bark. Pas 10-12 ditësh, dhimbje intensifikuar, nuk është stol i vonuar dhe urinës.

Në një grup të veçantë izoluar paraproctitis nekrotik. Kjo formë është e karakterizuar nga infeksioni shpejtë paraproctitis rasprotranenie, i shoqëruar nga nekrozë të gjerë të indeve të buta dhe kërkon largimin e tyre, pas së cilës defektet e mbetur të lëkurës të mëdha që kërkojnë plastike lëkurës.

Paraproctitis kronike gyp manifestuar purulent. Goja pasazhe fistulous mund të jetë e vendosur në afërsi të anusit ose rektum distancë prej tij në mollaqe. Dhimbja zakonisht nuk është shprehur. Nga goja e gyp shpesh ndahen plehrat përzier me feces. Gjatë zhvillimit të kronike fistula vrimë paraproctitis mund të jenë të mbyllura, vjen vonesën e qelb, zhvillimin abscesi, defekte të reja indeve, vrimë e qelb dhe do të përfundojë atë në rektum dhe jashtë, nekrotizatsiya dhe ndryshime të tjera të indeve, në masë të madhe komplikuar gyp. Kështu, ka Svishcheva sistem kompleks të bronkial norytsevoho shkoni, depo barkut dhe shumë vrima.

Shifra tregon se sa shumë dhe të ndryshme sisteme mund të jetë pasazhe fistulous kronike paraproctitis.

Diagnoza paraproctitis

Nëse ju keni këto simptoma duhet të kontaktojnë një kirurg. Në përcaktimin e diagnozë të saktë të rëndësisë parësore është klinik foto dhe ekzaminimin kirurg. Për të përcaktuar më mirë vendndodhjen e abscesit mund të kenë nevojë provim dixhital zorrës së trashë, por në shumicën e rasteve ajo ashpër dhe me dhimbje të kryhet nën anestezi të përgjithshme në sallën e operacionit menjëherë para operacionit.

Nëse diagnoza konfirmohet nga paraproctitis akute e nevojshme në spital edhe një spital kirurgjikale. Kur një normalisht sjell numërimin e gjakut, e glukozës në gjak, urinalysis.

Trajtimi i paraproctitis kronike mban kirurg proctologist, si në këtë rast, një operacion më të ndërlikuar, por shqyrtimi fillestar zakonisht përgjithshme kirurg.

Simptomat ngjashme me ato të sëmundjeve paraproctitis: nahnoyvshayasya teratoma (tumor) indeve adrectal, abscesi hapësirë ​​Douglas, një tumor i rektumit. Paraproctitis nënlëkurës të ngatërrohet me abstsediiruyuschim vlon dhe nahnoyvsheysya atheroma. Në çdo rast, sëmundja kërkojnë kirurg provim.

Me vështirësi në diagnozën mund të kenë nevojë për të kryer Ultrasonografi perineum. Ultratinguj lejon për të krijuar lokalizimin dhe madhësinë e ulçerë, ndryshimet karakter në indet përreth. Përdorimi i ultrazërit zorrës së trashë hetim ndihmon në diagnozën aktuale sigurisht purulent dhe prekur dhomë e nëndheshme. FISTULOGRAPHY për të vlerësuar drejtimi norytsevoho paraproctitis kurs kronike dhe është futja e mesme kontrast në kursin Svishchevoj pasuar nga provim X-ray. X-ray ose CT scan kryqe dhe coccyx mund të ndihmojë në diagnostikimin e tumoreve kongjenitale.

Trajtimi paraproctitis

Paraproctitis vetëm trajtim kirurgjik. Në paraproctitis akute të kryejë një operacion për të zbuluar purulent zgavër, është e nevojshme për të ekzekutuar menjëherë pas diagnozës. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, zakonisht nën anestezi intravenoze, ose përdorni spina anestezi, kur pacienti nuk ndihet dhimbje në pjesën e poshtme të trupit, por qëndron në mendje. Qëllimi i operacionit - Pjesa abscesi evakuimin qelb dhe kullimit të prodhimit. Çuar më tej plagë të hapur, ajo shëron vetë ose imponojë sutures mesme.

Operacioni Arrestimi bëri lejon procesin purulent, por eliminon sëmundjen, sepse shkaku i sëmundjes është rrjedha vjen nga Svishchevoj Crypt zorrës së trashë në lëvizje. Prandaj paraproctitis sulm akut mund të ndodhë ose mund të zhvillojë paraproctitis kronike norytsevymy lëviz me lëkurë. Pra, pas paraproctitis akute duhet të konsultoheni me një kirurg-proctologist për zbatimin e operacionit radikal.

Në paraproctitis kronike të kryer operacione më komplekse që mund të arrijë faljen qëndrueshme. Qëllimi i operacionit - Kryetari i grupit parlamentar kanal Svishchevoj me ind i dëmtuar mesazhe të ndërpresë nga rektumit dhe për të krijuar kushte të favorshme për shërimin plagë. Ju duhet ta dini se pasazhe fistulous mund të gjendet jashtë muskul unazor zorrës së trashë. Kur prerje norytsevoho lëndimit muskul unazor kanal mund të çojë në inkontynentsiyi anal - mospërmbajtje e stol dhe gazit. Prandaj, vendndodhja jashtë tul anal gyp përdoret si metodë e pe, e cila është për të kryer një fije me anë të kursit Svishchevoj dhe lidhur atë. Gradualisht, kjo ulje përmes muskul unazor, atëherë knotted ajo forta. Për shkak të tul ngadaltë shpërthim nëpërmjet anal, koha zorrës së trashë muskul unazor të shërohen, duke shmangur ndërlikimet e treguara.

Postoperatively, të kryer terapi me antibiotikë (cefotaxime, gentamicin, Amikacin) dhe të kryejë të përditshme salcë me vaj antiseptik (Levomekol).

Parandalimi i rikthim

Për të arritur një efekt të qëndrueshëm, përveç operacionit kryer radikal është e nevojshme të ndiqni disa rregulla.

• Luftimi i kapsllëk. Kerkohet arritur jashtëqitje të rregullt të buta.
• Dieta duhet të përfshijë fibër-ushqime të pasura bimore (fruta perime të freskëta, sidomos panxhar, lakër) dhe produktet e qumështit (kefir, kos, djathë). Shmangni produktet me pastë.

• Në diabet duhet të mbajnë një nivel normal të sheqerit në gjak, përndryshe nuk të shmangur sëmundjet ekzemë.
• Mbajtja e peshës normale të trupit.
• higjienës personale - podmyvaniya rregullt pas stol.
• Trajtimi i hemorroide kronike dhe fissures anal.

Komplikimet paraproctitis

Ju duhet të kuptojnë se vonesa në kontaktuar një kirurg në rast të simptomave mund të çojë në pasoja tragjike, ndër të cilat janë në vijim.

• purulent fusion mur zorrës së trashë me përhapjen e përmbajtjes zorrëve në fibra adrectal. Qasje e madhe fibër adrectal për përmbajtjen e zorrëve mund të shkaktojë pasoja edhe më të rënda e treguara më poshtë.

• fistulat purulent Arsim midis rektumit dhe vaginës.
• purulent bashkim procesi i tranzicionit uretrës purulent në scrotum, e ndjekur nga gangrenë.
• qelb Përparime në zgavrën e barkut të lirë dhe fibra zabryushynnuyu me peritonit dhe celulitit retroperitoneale që çojnë në sepsë (helmimi i gjakut), dhe vdekje.
• nekrozë e lëkurës në përhapjen e abscesit.

Kështu, e vetmja mënyrë për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve janë duke kërkuar në fillim kirurg mjek.

Në fjalët e William Shakespeare: "vonesat e tepërt të çon në një fund të trishtuar." Pra, të kujdeset për shëndetin e tyre. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.