Zorrëve pengim akut


Akute pengim zorrëve - një përçarje të lëvizur ushqimit nëpër traktin gastrointestinal të shkaktuar nga mekanike (pengimin e zorrëve nga brenda ose jashtë), funksionale ose dinamike (spazma ose paraliza e murit të zorrëve) arsye. Duke pasur parasysh pengesat e mësipërme, të shquar dhe dinamike mekanike zorrëve.

Shkaqet e pengimit akute të zorrëve.


Ndër faktorët mekanike që çojnë në pengimin e zorrëve, janë si më poshtë:

• hernie kufizime;
• Lumen mbivendosje formimin dhe adhesions që u zhvilluan pas një operacioni në bark;

• intussusception zorrëve mur, ku një pjesë e zorrëve përfshirë në një tjetër, duke bllokuar lumen e saj;
• Kanceri i zorrëve apo tumor autoritet Pranë;
• volvulus zorrë dhe uzloobrazovanye;
• lumen zorrëve pengim të biliare ose fekal gurë, trupat e huaj, topat e krimba.

Pakalim i ileumit dinamik mund të ndodhë menjëherë pas operacionit në zgavrën e barkut me peritonit, helmimit (p.sh., të çojë - zhvillimin e dhimbje barku çojë ndodh në njerëzit që punojnë për kompanitë prodhimin e baterive).

Operacioni shtyhet në bark hapen dhe mbyllen trauma barkut, dolyhosyhma (syhmovydnakyshka parregull të gjatë), sëmundje diverticular i zorrës së trashë, mëparshëm hernias barkut mur, sëmundjet inflamatore e stomakut mund të nxisë pengesë e zorrëve.

Simptomet e pengesave akute të zorrëve.

Pengim akute zorrëve nuk zhvillohet papritmas. Zakonisht ajo është paraprirë nga simptomat e funksionit të zorrëve, dhimbje barku dhe poteren përhershme në stomak, të alternuara me kapsllëk diarre.

Simptomet e pengimi zorrëve janë shumë të ndryshme dhe varen kryesisht nga niveli i pengesave zorrëve, pengesë mund të jetë në zorrë e sipërme dhe të poshtme të vogël apo zorrës së trashë. Ne listën simptomat kryesore që ndodhin kur zorrëve pengim. Është e kuptueshme që ata janë të rrallë të gjitha të pranishme në të njëjtën kohë, kështu që nuk ka shumë prej tyre nuk e përjashton praninë e pengimi zorrëve.

Kështu, simptomat e pengimit akute të zorrëve përfshijnë: dhimbje, të vjella, kapsllëk, bloating dhe tensionin barkut, rritje peristaltikės dhe shoku.

Dhimbja është e theksuar gjithmonë nga fillimi. Zakonisht ajo është e lokalizuar në epigastrike (stomak), ose rreth kërthizë, të paktën në bark të ulët, është natyra e spazma.

Vjella - një nga simptomat më konstante te bllokimit akut zorrëve. Sa më i lartë pengesë gjendet në zorrët, më herët dhe më shumë do të vjella. Kur zorrës së trashë pengim të vjella mund të mungojnë, por duhet të jenë të përzier. Ajo fillon të vjella përmbajtjen e stomakut, atëherë vjella të marrë një ngjyrë të verdhë, duke u bërë gradualisht të gjelbër dhe të gjelbër-kafe.

Mungesa e një karrige në vend simptomë vonë (në zhvillim pas 12 - 24 orë pas fillimit të sëmundjes), si orët e para pas pengimit të ndarjeve më të ulët mund të reflexively oporozhnyatsya, duke krijuar standardet iluzion.

Bloating ashpërsia dhe tensioni barkut varet nga pengimin e zorrëve. Kur zorrës së trashë pengim stomak mund të jetë i fryrë si "daulle".

Me zhvillimin e pengesave zorrëve nganjëherë dëgjuar në nurtuvannya distancë, spërkatje, rumbling në stomak, duke treguar se të zgjeruara perystaltytsi zorrë. Nëse nuk trajtohet, këto tinguj mund të zhduket, e cila mund të jetë konfuze për përmirësim. Në fakt ajo mund të flasim për zhvillimin e peritonit. Ndonjëherë në njerëzit e hollë mund të shohim përmes murit të peristaltikės barkut.

Duke pasur parasysh humbjen e madhe e fluide, elektrolite dhe të vjella, dehje përmbajtjen ndenjur zorrëve, në vend shpejt në qoftë se nuk trajtohet duket impuls të shpejtë, rënie të presionit të gjakut, të cilat mund të tregojnë fillimin e një shoku.

Këto simptome mund të ndodhë në sëmundje të tjera. Në mesin e fundit: apendiksit akute, pancreatitis akute, përparim Ulçera duodenale dhe ulçerë, cholecystitis akute, peritonit, rrotullim i cysts ovarian, shtatzënisë ektopike, enët emboli mezenterike zorrëve, dhimbje barku i veshkave dhe infarkt miokardi. Por në çdo rast të referuar sëmundjes, si dhe të kërkojë një emergjencë mjekësore dhe ekzaminimin menjëhershëm mjekësor.

Diagnoza e pengesave akute zorrëve.

Nëse ju keni këto simptoma duhet të kontaktoni kirurg tuaj. Pas inspektimit do të jetë e nevojshme për të kaluar një analizë të përgjithshme të gjakut dhe urinës për të kaluar X-ray dhe ekzaminimin me ultratinguj.
Kur X-rrezet e bark mund të shihet sythe fryrë zorrë, plot përmbajtje të lëngshme dhe të gazit, e ashtuquajtura tas Kloybera dhe harkun e zorrëve - është simptoma specifike të pengesave zorrëve.

 

Zorrë fryrë unazore në radiografi.

 

Hark zorrëve në pengimin akute zorrëve.

 

Lojë me birila Kloybera.

ultratingull zgavrën e barkut mund të përcaktohet sythe zorrë diametër, praninë e lëngjeve të lirë në zgavrën e barkut, i cili do të konfirmojë diagnozën.
Nëse keni simptoma, dhe një tipike X-ray dhe ultratinguj fotografitë e nevojshme në spital urgjent në një spital kirurgjikale.

Si një metodë e shqyrtimit në departamentin kirurgjikale të një përsëritje të mundshme X-ray studim i kalimit të pezullimit barium zorrët. Pezullimi Barium (ose pezullimi i sulfate barium) të dukshme në X-rrezet dhe ju lejon për të përcaktuar nivelin e pengesave dhe për të vlerësuar dinamikën e sëmundjes. Për të identifikuar patologjinë e zorrës së trashë kryer yrryhoskopyyu emergjente - vendosjen pezullim klizmë barium. Ajo mbush gjithë zorrës së trashë dhe të vlerësojë gjendjen e saj në fluoroscopy.

Metoda më invazive është Colonoscopy. Pas pastrimit të zorrës së trashë përmes anusit prezantuar një endoscope fleksibile dhe të shqyrtojë të gjithë zorrës së trashë. Duke përdorur colonoscopy mund zbulimin e tumorit të zorrës së trashë, të marrë biopsies dhe zona ngushtuar intubuvaty, duke lejuar të njëjtat manifestimet e pengesave akute të zorrëve. Kjo ju lejon për të kryer një operacioni të kancerit në kushte më të favorshme.

Në raste diagnostikuese të vështira, të kryejë laparoscopy - përmes një birë në mëparshëm endoscope barkut mur është futur dhe vizualisht të vlerësuar gjendjen e organeve të brendshme.

Trajtimi i pengesave akute zorrëve.

Trajtimi i pengesave akute zorrëve fillon me masat konservatore. Pavarësisht nga arsyet që e ka shkaktuar këtë gjendje, të gjithë pacientët tregoi urinë dhe paqe. Përmes hundës në stomak kalojnë tub nasogastric. Kjo është e nevojshme për zbrazjes stomakut, e cila ndihmon të vjella frenuar. Filloni lëngjet intravenoze dhe medikamente (antispasmodic, analgjezik dhe antiemetics). Kaloni nxitjen e prozerina zorrëve lëvizshmëri injeksion nënlëkurës. Në kufizuar nevojën për të kryer një operacion hernie emergjence - pengim të përzier zorrëve në këtë situatë pa kirurgji pamundur. Në raste të tjera, dështimi i trajtimit konservativ është edhe ndërhyrja kirurgjikale e nevojshme.

Para kirurgji të lidhurit e nevojshme elastike të gjymtyrëve të ulët për parandalimin e clots gjakut në venat e këmbëve.

Kirurgjia për pengimin e zorrëve është kryer nën anestezi të përgjithshme (anestezi endotracheal intubacion me relaxants muskujve). Në këtë gjendje duhet të plotësohen gjerë mesatare laparotomy - prerje mesatare në murin e barkut mëparshëm. Ky seksion është e nevojshme për inspektim adekuat të kërkimit barkut zgavër dhe sëmundjeve të shkaktuara nga pengimi zorrëve. Varësisht nga arsyet për kryerjen manualin përkatës operativ.

Features postoperative periudhë.

Dita e parë pas operacionit të treguar në shtrat. Merrni ushqim dhe ujë mund të jetë në konsultim me mjekun tuaj, pasi ajo varet nga vëllimi i transaksioneve. Çohu dhe mund të ecin vetëm me fashë të veçantë ortopedik i cili zvogëlon ngarkesën në nyjeve dhe redukton dhimbje gjatë lëvizjes. Për të zgjedhur fashë të drejtë, duhet të dini bel e pacientit. Postoperatively, deri në shkarkimin nga spitali, këmbët lidhi duhet të jetë fashë elastike.

Parandalimi i pengesave akute zorrëve.

Metoda kryesore e parandalimit të përsëritjes së pengimit të zorrëve dhe trajtimin në kohë janë sëmundje që prishin kalimin e ushqimit nëpër zorrët. Kjo përfshin trajtimin në kohë të hernias barkut mur, ekzaminim rutinë klinike të zorrës së trashë për të kontrolluar për kancerin, dhe trajtimin radikal të tumoreve të zorrës së trashë.

Gjatë kryerjes së operacioneve të organeve të barkut duhet të preferohet metoda videolaparoskopicheskih e trajtimit operativ, pas së cilës mbështjelljes minimum theksuar në më pak gjasat e sëmundjeve ngjitëse.

Pas operacioneve në organet e barkut ndryshim i rëndësishëm regjimin ushqimor. Ju duhet të hani pjesshëm (çdo 2 - 3 orë) në pjesë të vogla me kufizimin e produkteve që përmbajnë një sasi të madhe të fibra dhe të ndryshme erëza, të cilat të irritojë mukozën e zorrëve.

Ju duhet menjëherë të merren me kapsllëk. Shpesh ndihmojnë shkëndijë Bisacodyl, vaj vazelinë, e cila merret me kapsllëk kronik 1 - 2 lugë ushqimi, ndërsa kushte akute 50 ml enemas përditshme.

Komplikimet e pengesave akute të zorrëve.

Mungesa e trajtimit adekuat në kohë mund të çojë në nekroza e mureve zorrë shfrim tub përmbajtjen e zorrëve në zgavrën e barkut të lirë me peritonit. Peritonit (inflamacion i peritoneum) - një gjendje e vështirë e vështirë për të trajtuar me një përqindje të lartë të vdekjeve të çon nga ana e tij në sepsë të barkut (helmimi i gjakut), dhe vdekje.

Prandaj, një rezultat pozitiv në këtë sëmundje është e mundur vetëm në një apel të hershme për ndihmë mjekësore.

Kujdesuni për shëndetin tuaj. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.