Kariesit të dhëmbëve të dhëmbëve të qumështit në foshnjat


Mendoni për këtë: Sot, më shumë se 90% e njerëzve që vuajnë nga sëmundje të tilla si kariesit. Më shumë se 90% !!! Ky është problemi i lezioni kariesit të dhëmbëve ndodh pothuajse çdo njëri prej nesh, kështu që le të hetuar.

Çfarë është karies?


Karies (Lat «Kariesi» -. Shkatërrim) - procesi i shkatërrimit patologjike e indeve të forta (smalt dhe dentin) që lindin nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm (vendore - janë në gojë, dhe të përgjithshme - i varur nga kushtet e përgjithshme të trupit).

Si e bën prishjen e dhëmbëve që shkakton?

Sot problemi i kariesit studiuar thellë të mjaftueshme. Vërtetuar se kariesi fillon si pasojë e efekteve të dëmshme të florës mikrobike të gojës, grumbullimeve fokale të cilat dhëmbët quajtur "pllakë dentare". Kur injektuar në mikroorganizmave sheqerna gojë "pllakatë dentare" fillojnë ndarjen e tyre me formimin e acideve organike. Zhvendosja e bilancit acid-bazë është ana acid, e cila është bazë për shkatërrimin e komponentit minerale të smalt dhëmbit - hidroksiappatita. Nëse ky proces nuk është ndalur (p.sh., larja e dhëmbëve ose shpëlarje e gojës, ky kostum dhe mjete popullore nga prishja), proteina matricës është shkatërruar dhe dhëmbi.

Por mikroorganizmave - jo shkaku i vetëm i prishjen e dhëmbëve. Shkaqet e tij mund të përmblidhen në grupet e mëposhtme:

1) prania e kariesit-formimin microflora në zgavrën e gojës (e cila është arsyeja pse dentistë janë të paguar vëmendje të tillë të madh për të higjienës orale dhe largimin në kohë të foci të infeksionit);
2) prania në gojë "ushqim" për florën - karbohidratet, një numër i madh janë në ëmbël, produkte miell (ky faktor përfshin çështjet e të ushqyerit dhe të kulturës futje karbohidrate);

3) ulja e rezistencës së përgjithshme të trupit (prania e sëmundjeve kronike ose sistemike, stresi, etj).

Simptomet e kariesit

Forma të ndryshme të kalbjes janë, në fakt, fazën e tij, pas njëri pas tjetrit.

Dëmtimit të dhëmbëve në spote të melovidnoho fazë

Procesi karies fillon me shkatërrimin e smalt dhëmbit si të bardhë spote, famë e humbur, "melovidnoho". Kjo fazë është quajtur "faza e njolla të bardha." Normalisht, nëse njollë është në vend që s'bie në sy, pacienti nuk ndihet asnjë simptomë të sëmundjes rrallë duket ndjeshmërinë e ëmbël apo të thartë. Vetëm trajtimi në kohë tek dentisti mund të ndihmojë karies kurë në pika skenike. Për të sqaruar diagnozën, mjeku mund të bojë smalt ashtu-quajtur "dhëmb-shënues" (dhëmb të shëndoshë ata nuk njollë, bojë mbetet vetëm vend karyoznom) apo të aplikojnë pajisje optike. Rezultati i fazës së njolla të bardha mund të jetë një proces stabilizimi (në rast të sasi të mjaftueshme të mineraleve për të rivendosur smaltin e dhëmbëve), ose procesi bëhet karies sipërfaqësore (smalt përfshirë ende) ose karies mesme (dentine dhe janë të përfshirë).

Kariesi foto në një melovidnoho fazë (të bardhë) spote

Sipërfaqe dhe të mesme karies

Kjo situatë zakonisht dukshme me defekt sy të lirë si errësuar, "vrimë në dhëmb," siç tha nga pacientët. Dhëmb tronditur bëhet i ndjeshëm, sidomos për ëmbël, i kripur dhe i lagësht. Nëse dëmtimit të dhëmbëve të zhvillohet në mes të dhëmbëve, pacientët ankohen për ushqim të vazhdueshëm të mbërthyer atje apo dhimbje në papilla çamçakëz (zakonisht nga traumat kruese dhëmbësh). Nëse kjo prishjen e dhëmbëve fazë mbetet e patrajtuar, ka një karies thellë.

Foto karies sipërfaqësore

Karies Photo mesme

Karies thellë

Të prekur janë të gjitha indet e vështirë. Në një zgavër të thellë ushqim përgjithmonë mbërthyer mbetet, është fryma e keqe. Pacientët ankohen për dhimbje të forta nga çdo stimujve, por kjo dhimbje është e shkurtër.

Foto karies thellë

Nëse dhe dëmtimit të dhëmbëve të thella nuk trajtohet, ju mund të zhvillojnë komplikime më serioze pulpitis dhe periodontitis.

Disa sëmundje të dhëmbëve janë shumë të ngjashme me manifestimet e kariesit. Kjo mund të jetë në formë pykë-defekt, fluorosis hypoplastic smalt dhe të tjerët. Taktika e trajtimit të këtyre sëmundjeve pjesa tjetër e përsosur, kështu që diagnoza duhet të kryejë një mjek!

Cilat janë trajtimet e kariesit ekzistojnë sot?

Sot ajo është vërtetuar saktësisht se smalt dhëmb është në gjendje për të rivendosur fazat fillestare të prishjen e dhëmbëve. Ndoshta kjo është për shkak të strukturës së veçantë të smalt dhëmbit. Smalt dhëmb përbëhet nga matrica e proteinave dhe e ngulitur në strukturën e saj kristal. Në qoftë se nuk u shemb proteina matricë (nën vendin e bardhë) dhe ka ndodhur vetëm humbja e komponentit minerale është në gjendje për të rivendosur smalt - remyneralyzatsyy.

Remeneralizatsiya dhëmb smalt

Ky tonik (remyneralyzuyuschuyu) terapi kryhet me metoda të ndryshme (banja, electrophoresis, aplikimin e ngjyra dhe gels) dhe preparate me bazë jonet fluori, kalcium dhe fosfor (zgjidhje 2% e fluoride natriumi, 10% kalcium gluconate, llaqe fluori dhe gels-). Kursi i këtij terapi kariesit është 15-20 procedurat që kryhen çdo ditë apo çdo ditë të tjera.

Dhëmbëve mbushje

Nëse prishjen e dhëmbëve është përhapur thellë në shtresën sipërfaqësore të smalt, sidomos në gjetjen e një defekt në grooves natyrore (fissurah) ose në mes të dhëmbëve, ajo ka indikacione për mbushje të dhëmbëve.

A është e mundur për të trajtuar mjetet juridike popullore kariesit?

Të gjitha të trajtimit kombëtar (kryesisht pije zierje e bimëve ose gëlltitje përgatiten kuvendin) ka për qëllim jo vetëm për të trajtuar prishjen e dhëmbëve, si për të parandaluar atë. Trajtimi (mbushjet zgavër) është e mundur vetëm në një zyrë dentare nga një profesionist i kualifikuar, por parandalimi është në dispozicion për të gjithë.

Kariesi nën vulë.

Çfarë është një "karies mesme"? Pse është formuar? Në të vërtetë, shpesh në praktikë, dentisti gjetur "karies mesme"Ose"dhëmb nën vulë". Atje ai ose për shkak të largimit të pamjaftueshëm të zgavrën e indeve të infektuar gjatë përpunimit të tij (duke infeksion mbetur vazhdon shkatërrimin e indeve), ose si pasojë e infektimit nga mikroprostory mes mbushje dhe strukturën e dhëmbëve. Në mënyrë tipike, kjo situatë është shkaktuar nga periudha të gjata vulave. Me kalimin e kohës, çdo vulë zvogëlohet (tkurrje të kenë më të mëdha të çimentos dhe plastike vula, më të ulët - të përbërë), duke krijuar kështu një "boshllëk" në mes vulën dhe dhëmb. Mikroorganizmat riprodhuar mirë atje, por pastrimin e vende të tilla pothuajse asnjë ekspozuar që shkon procesin e kariesit sekondar. Kjo është manifestuar në formën e errësuar smalt dhëmb rreth mbushjet ekzistuese, ndjeshmëri ndaj ëmbël dhe i lagësht, kjo do të duket, dhëmbin shërohet. Trajtimi i kariesit të mesme nuk është në gjendje për të hequr vulat, prerje të plotë të indeve të infektuar dhe formulimin e ri, i plotëson të gjitha vulat.

Dëmtimit të dhëmbëve në dhëmbët e fëmijës e fëmijëve të vegjël

Si është e prishjen e dhëmbëve tek fëmijët? A ka ndonjë karakteristika? Për fat të keq, gjithnjë e më shumë kanë për të vëzhguar zhvillimin e prishjen e dhëmbëve tek fëmijët e vegjël, ndonjëherë nuk ka arritur edhe dy vjet. Kariesi i dhëmbëve të qumështit është e të gjithë të njëjtën fazat e si konstante (nga pika e bardhë në të kariesit të thellë), por ende ka një numër të karakteristikave.

  

Kariesi i fotografive të dhëmbëve të qumështit në fëmijë të vegjël

Të ardhurat kariesit në fëmijët është shumë më e mprehtë, që zhvillon sistemik (prek pothuajse të gjitha dhëmbët), shumë më të shpejtë dhe, shpesh, disa lezione në një dhëmb.

Shëndetësor oral në fëmijët të tilla të vogla është shumë e vështirë, se vetëm përforcon procesin.
Bookmark dhëmbët e qumështit ndodh në tremujorin e parë të shtatzënisë (6-8nedelya). Në mënyrë tipike, shkaku i prishjes së dhëmbëve të dhëmbëve fëmijës është një faktor negativ që ndikon në këtë periudhë të shtatzënisë. Kjo mund të jetë duke marrë drogë (sidomos grupe të caktuara të antibiotikëve), sëmundjet infektive, stresi, etj

Të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve tek fëmijët fëmijët në mënyrë të rinj mund të jenë të gabuara zakonet ushqimore. Ky qëndrim i përhershëm në gojë ëmbël (karamele përdorimit, biskota, biskota), apo shishe me një përzierje tipike përmban sheqer. Në rastin e fundit, madje edhe një grup të veçantë të "shishe dhëmb kalbje" - disfatës së dhëmbët e parë në kontakt me bedel.

Kriesa trajtim në fëmijë të vegjël është e vështirë për shkak të pamundësisë për të përdorur arsenalin e plotë të trajtimit: fëmija stërvitje është i frikësuar dhe nuk mund të gjatë të mbajtur gojën hapur. Prandaj, trajtimi i prishjen e dhëmbëve në dhëmbët e fëmijës e fëmijëve nuk do të, si në të rriturit. Lexo më shumë në lidhje me trajtimin e dhëmbëve primare në një artikull.

Si për të parandaluar prishjen e dhëmbëve?

Parandalimi i kariesit të dhëmbëve fillon para lindjes, si formimi i dhëmbëve fillon në muajin e tretë të zhvillimit embrional, kjo ka kuptim për të edhe të fillojë të marrë nënën e lindjes e mineraleve të tilla si kalcium dhe vitamina fluori.

Në fëmijërinë e hershme duhet të mësojnë fëmijën për higjienën e përditshme me gojë dhe kulturës të hahet, sidomos ëmbël dhe ngjitet, pasuruar dietë e ushqimeve të pasura me kalcium (djathë, djathë, qumësht, etj). Gjithashtu nënshkrimin shumë efektive e fissures (grooves) dhëmbë materiale të veçanta (Silantyev, ngjites).

Në adoleshencë është veçanërisht e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për të higjienës orale, kështu duke kontribuar në rritje ndryshime hormonale në formimin e pllakë.

Të rriturit dhe të moshuarit, përveç higjienës orale (larja e pastë parandaluese dhe furçë mëngjes dhe në mbrëmje) duhet të kujdesen për rezistencën totale e trupit, parandalimin e sëmundjeve kronike.

Gjithkush, pa përjashtim - marrë provimet parandaluese dhe Sjelljes Profesionale gojore dentisti Higjena dy herë në vit!

FAQ dentist mbi karies temë:

Çfarë ndodh nëse kariesit të patrajtuara në fillore fëmijën e dhëmbëve, vetëm hiqni një dhëmb dhemb, si një tjetër rriten?

Fëmijët kafshoj në formimin dhe për të hequr qoftë edhe një dhëmb, ajo mund të formojnë të gabuar në lidhje me nxjerrjen e dhëmbëve dhëmbit do të rritet dhëmbët reja shtrembër dhe ky vend do të jetë e njëjtë kthesa. Unë nuk jam duke folur për se kur ju hiqni dhëmbi mund të jetë dëmtuar fillimet molars. Nëse vëreni simptomat e para të prishjen e dhëmbëve në foshnje duhet të kontaktoni dentistin e fëmijëve, tani ka shumë metoda për të ruajtur dhëmbët e fëmijës.