Cholelithiasis tëmthi sëmundje, gurëve të tëmthit


Sëmundje tëmthi (cholelithiasis ose, i quajtur gabimisht - sëmundje tëmthi) - një sëmundje e lidhur me kolesterol metabolike dhe bilirubin, duke rezultuar në formimin e gur (gurë) në fshikëz e tëmthit (holetsystolitiaz) dhe / ose kanalet biliare (choledocholithiasis).

Kjo sëmundje është më e zakonshme në vendin e tretë pas kardio - vaskulare sëmundjet dhe diabetit. Më shpesh gjenden në vendet e zhvilluara ekonomikisht në individë puna e të cilëve është e lidhur me situata të vështira dhe të çojë një mënyrë jetese i ulur.


Si për të formuar gurëve të tëmthit

Tëmthit fshikëz është një rezervuar për biliare prodhuar nga mëlçisë. Lëvizja e biliare në traktin biliar sigurohet nga aktiviteti koordinuar të mëlçisë, tëmthit, tub të përbashkët biliare, pankreasit, duodenum. Ajo siguron rrjedhjen në kohë të biliare në zorrë gjatë tretjes dhe akumulimi i saj në agjërimit fshikëz e tëmthit.

Gurët e arsimit në të është për shkak të ndryshimeve në përbërjen dhe stagnimit të biliare (dysholyya), inflamacion, çrregullime biliare motorike-tonik (dyskinesia).

Ka kolesterolit (deri në 80-90% të të gjithë gurëve të tëmthit), pigment dhe gurë të përziera.

Formimi i gurëve të kolesterolit nxit biliare kolesterolit ngopjes, humbja e saj në sedimenteve, formimin e kristaleve të kolesterolit. Kur çrregullime lëvizshmëri e tëmthit, kristalet nuk janë shfaqur në zorrë dhe të fillojnë të rriten dhe të mbeten.

Pigment (bilirubin) gurët janë rezultat i shpërbërjes intensive të eritrociteve në anemi hemolitik.

Gurë të përziera është një kombinim i të dy formave. Përmban kalcium, bilirubin, kolesterol.

Nuk janë sëmundje kryesisht inflamatore të tëmthit dhe traktit biliar.

Shkaqet e gurëve të tëmthit

1. Inflamacion i kanalet biliare (cholecystitis, kolangiti).
Infeksioni luan një rol në formimin gur. Bakteret janë në gjendje të përkthejnë bilirubin, i tretshëm në ujë, pazgjidhshëm cila beftë.

2. çrregullime endokrine:
       - Diabeti;
       - Hypothyroidism (sekrecion i pamjaftueshëm i hormoneve tiroide);
       - Shkelja e metabolizmit estrogjenit, me sëmundje të ndryshme gjinekologjike, metodat hormonale e metodës së kontrollit të lindjes, shtatzënisë.

Nuk është një shkelje e funksionit kontraktil e fshikëz e tëmthit, pezëm biliare.

3. Shkelja e kolesterolit:
- atherosclerosis;
- përdhes;
- trashje.
Kur kolesterolit, kushtet për formimin e gurëve.

4. Hyperbilirubinemia - rritet me rritjen e nivelit të bilirubin në biliare të përmbajtjes së saj:
    - Anemi hemolitike.

5. predispozicion trashëguar.

6. Agjërimi, ushqimi parregullt pengojnë funksionimin normal të fshikëz e tëmthit.

7. tepërt të pasura me yndyrna shtazore, ushqim kolesterolit. Ajo nxit reagimin ndryshim në anën e acidit bile, që çon në formimin e gurëve.

Simptomat e gurëve të tëmthit

Për një kohë të gjatë sëmundja mund të jetë asimptomatike dhe gjetjen në ultrazërit. Kur migrim gurë, të lidhur infeksion në simptomat fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet. Simptomat e gurëve të tëmthit varet nga vendndodhja e gurë, madhësia e tyre, veprimtarinë e inflamacionit dhe lezione të tjera të sistemit të tretjes.

Në dalje të gurëve të tëmthit dhe promovimi i tyre nëpër kanalet biliare ndodh sulm tëmth dhimbje barku. Shkakton një gabim në dietë, veçanërisht abuzimin e ushqimeve yndyrore, dridhje, stresi. Dhimbje e papritur, prerja në bark e sipërme, në sektor të sipërme të djathtë, i jep, kofshën e djathtë, shpatullën e djathtë. Shpesh dhimbja e cholelithiasis shoqërohet me nauze, të vjella, nuk sjellë lehtësim, thatësi në gojë. Shqetësuar lëkurës itchy.

Dukje sclera verdhë dhe të lëkurës, urina e errët dhe njollë stol.

Kohëzgjatja e sulmit dhimbje nga disa minuta në disa orë, subsides dhimbje vetëm apo pas anestezi.

Simptomet e dhimbje barku në tëmth nuk kanë gjithmonë manifestimet klasike versionin shpesh imitoj sëmundjeve të tjera: pneumoni të drejtë të njëanshme, apendiksit akute, sidomos Prix kjo nuk është një situatë tipike, abscesi mëlçisë, dhimbje barku i veshkave - për gurë në veshka, pancreatitis akute.

Sindromi Holetsistokardialnym mund të ndodhë kur dhimbja zemra është vetëm simptomë e gurëve të tëmthit.

Për të vendosur një diagnozë të saktë, kur shenjat e para të sëmundjes duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek - mjek, mjeku i familjes.

Një studim në cholelithiasis

Metodat instrumentale të diagnozës.

1. Ultrasonografia e barkut - metoda kryesore dhe më efektive për diagnostikimin e gurëve të tëmthit. Zbulon praninë e gurëve të tëmthit, muret fshikëz e tëmthit trashje, deformimit, zgjerimin e kanalet biliare.

Avantazhet e saj kryesore janë noninvasive (netravmatychnost), siguria, disponueshmëria dhe mundësia e shumta.

2. Studimi i X-ray e zgavrën e barkut - për të identifikuar shkëmbinj renthenpozitivnyh karbonat.

Cholangiopancreatography endoskopike reaksionar 3. (Nëse dyshoni praninë e gurëve në kanalet biliare).

4. Në rastet e diskutueshme, holanhyohrafyyu rezonancë magnetike, kjo ju mundëson për të vlerësuar me saktësi gjendjen e traktit biliar përmes dy dhe imazh tre-dimensional; CT.

Studimet laboratorike.

1. bilirubin totale dhe fraksionet e tij, transaminazave. Explore për të vlerësuar gjendjen funksionale të mëlçisë.

2. Lipidohrama. Përcaktoni kolesterolit, triglicerideve. Kur është e nevojshme të rritet trajtim që synon reduktimin e këtyre parametrave, për të parandaluar formimin gur.

Detyrueshme kirurg Review - për të zgjedhur trajtim.

Trajtimi i cholelithiasis.

Nëse përdorimi cholelithiasis trajtimi kirurgjik dhe konservatore.

Trajtimi i drogës cholelithiasis

Metoda konservativ përdoret në prani të tëmthit kolesterolit (renthennehativnyh) deri në 15 mm me contractility ruajtur të fshikëzës tëmthit dhe tub qenët i qartë.

Kundërindikimet për shpërbërjen mjekësore e gurëve të tëmthit:

- sëmundjet akute inflamatore fshikëz e tëmthit dhe biliare kanalet;
- gurë me një diametër më të madh se 2 cm;
- sëmundja e mëlçisë, diabet, ulcera gastrike dhe ulcera duodenale, pankreatitin kronike;
- sëmundjet inflamatore të zorrëve të vogla dhe të mëdha;
- trashje;
- shtatzënisë;
- "Unplugged" - Non-funksionale fshikëz fshikëz e tëmthit;
- ose gurë karbonat pigment;
- kanceri i fshikëzës së tëmthit;
- concretions shumta që zënë më shumë se 50% të fshikëz fshikëz e tëmthit.

Aplikoni drogë acid ursodeoxycholic, të cilat kanë për qëllim shpërndarjen gurë kolesterolit vetëm, ata janë të dhënë për 6-24 muaj. Por probabiliteti i përsëritjes, pas shpërbërjes së gurëve është 50%. Doza, Kohëzgjatja e administratës cakton një mjek - mjek apo gastroenterologist. Trajtimi konservativ është e mundur vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Valë shoku holelitotrepsiya - trajtim nga dërrmues concretions mëdha në copa të vogla duke përdorur valë tronditëse, e ndjekur nga acidet biliare Drug Administration (acid ursodeoxycholic). Mundësia e përsëritjes është 30%.

Kohë të gjatë cholelithiasis mund të jetë asimptomatike ose oligosymptomatic, e cila krijon vështirësi të caktuara të identifikimit në fazat e hershme. Kjo është arsyeja për diagnozën vonë, në fazën e gurëve të tëmthit janë formuar kur duke përdorur trajtimet konservatore është e kufizuar, dhe trajtimi i vetëm është operacioni.

Trajtimi kirurgjik i cholelithiasis

Pacientët duhet t'i nënshtrohet një operacioni zgjedhore në sulmin e parë të dhimbje barku në tëmth ose menjëherë pas saj. Kjo është për shkak të faktit se një rrezik të lartë të komplikimeve.

Pas trajtimit kirurgjik duhet të jetë regjimi individual diete (shpesh të ndarë ushqim me kufizim ose përjashtim të produkteve jo-portativ, yndyrore, ushqime të skuqura individuale), respekti për punën dhe pjesa tjetër, trajnimit fizik. Përjashtojë pijshëm. Ndoshta trajtim spa pas operacionit, me kusht që një heqje të qëndrueshme.

Komplikimet e cholelithiasis.

Kur infeksioni lidh zhvilluar cholecystitis akute, empyema (akumulim i qelb të rëndësishme), kolangitit (inflamacion i kanalet biliare), e cila nga ana mund të çojë në peritonit. Simptomat kryesore janë papritur dhimbje, intensive në sektor të sipërme të djathtë, të dridhura, ethe, dobësi të rënda, vetëdije të dëmtuar.

Choledocholithiasis (gurë kanal biliare) me zhvillimin e verdhëz obstruktive. Pas një sulmi nga dhimbje barku në tëmth duket lëkurës itchy, sclera verdhëz dhe lëkurë, stools zbardhur, urina e errët.

Në bllokim të gjatë kanal dhe ka infeksion ndodh hydrops fshikëz e tëmthit. Bile nga fshikëza zhytur, por vazhdon të prodhojë mukozë mukusit. Nuk është rritur madhësinë e flluskë. Sulmet e manifestuar e dhimbje barku në tëmth, subsides mëtejshme dhimbje, vuajtje në sektor të sipërme të djathtë.

Mes cholelithiasis zgjatur shpesh një kancer të tëmthit,
është zhvilluar pancreatitis akute dhe kronike. Gjatë bllokim të zgjatur kanalet biliare zhvilluar cerozë dytësor tëmth. Gurëve të tëmthit mëdha pothuajse nuk emigrojnë, por ata mund të çojë në formimin e një fistula mes fshikëz e tëmthit dhe duodenum. Si rezultat i humbjes së gurit të fshikëzës ai fillon për të migruar dhe mund të çojë në pengimin e zorrëve.

Parakohshëm kryer hiqni fshikëz e tëmthit (cholecystectomy) është një nga shkaqet e sindromit postcholecystectomical.

Komplikimet janë një kërcënim për jetën e pacientit dhe pamje kirurg kërkojnë shtrimin në spital të menjëhershëm dhe një spital kirurgjikale.

Parandalimi i cholelithiasis.

Edhe pas një operacioni të suksesshëm në 10% të rasteve, rifillimi ndodhin. Për të parandaluar zhvillimin e gur ri kërkon një ndryshim jetese. Shkuarja në palestër, aktivitetet rekreative, të nxitur rrjedhjen e biliare, eliminuar stanjacion të saj. Gradualisht duhet të normalizuar peshën e trupit, ajo do të reduktojë hipersekrecioni e kolesterolit.

Pacientët të cilët kanë vazhduar të marrin estrogjene, clofibrate, ceftriakson, octreotide duhet të nënshtrohen me ultratinguj, për të zbuluar ndryshimet në fshikëz e tëmthit. Kur kolesterolit, rekomandohet marrja e statins.

Ushqimi për cholelithiasis

Kufizojë ose eliminuar nga dieta e yndyrore, të lartë-kalori, ushqime kolesterolit të pasura, sidomos kur trashëguar predispozicion për cholelithiasis. Ushqimi duhet të jetë të shpeshta (4-6 herë në ditë), pjesë të vogla, e cila redukton stanjacion e biliare në fshikëz e tëmthit. Në ushqim duhet të përmbajnë fibra të mjaftueshme diete, për shkak të frutave dhe perimeve. Ju mund të shtoni krunde (nga 15g 2-3 herë në ditë). Kjo redukton lithogenicity (prirje për formimin e gurit) e biliare.

Konsultatsiyavracha në cholelithiasis

Pyetje: Si është ende quhet sëmundje apo sëmundje tëmthi tëmthi?
Përgjigje: Klasifikimi Ndërkombëtar i Sëmundjeve emrin "cholelithiasis" nuk ekziston, ekziston vetëm tëmthi.

Pyetje: Cilat medikamente mjete popullore, trajtim spa nxjerr një përfundim gurë nga fshikëz e tëmthit?
Përgjigje: Këto medikamente nuk e bëjnë. Të gjitha cholagogue në cholelithiasis duhet të përdoret në mënyrë rigoroze për qëllim dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Për të vetë-mjekoj në këtë situatë nuk është i sigurt për shkak të rrezikut të lartë të komplikimeve. Kur planifikohet cholecystectomy (kirurgji për të hequr tëmthit) shkalla e vdekshmërisë është 0.5%, ndërsa cholecystectomy për cholecystitis akute (ky ndërlikim vetë) vdekshmërisë arrin 20%. Trajtim Spa në prani të tëmthit kundërindikuar.

Pyetje: A duhet që pacienti të vërehet pas një operacioni për gurëve të tëmthit, profesional se sa kohë dhe çfarë barna për të kryer trajtim post-operacion të cilëve?
Përgjigje: Pacientët pas operacionit atje me një mjek të familjes, mjek. Çdo vit ekzaminim klinik, me ultratinguj e zgavrën e barkut, lipidohramy kontrolli, mostrat e mëlçisë. Bazuar në këto shqyrtime, mjeku rekomandon teste diagnostike kompleksin e masave terapeutike për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes.