Gum malcim nullesh sëmundje, sëmundje periodontale çamçakëz, sëmundje periodontale


Sot, shumë prej nesh përballen me problemin e sëmundjes çamçakëz. Ajo fillon, si duket i padëmshëm - me një gjakderdhje të vogël, kur brushing dhëmbët apo fryma e keqe. Por në qoftë se koha nuk ka ndërmarrë veprime, efektet e sëmundjes çamçakëz nuk mund gjithmonë inkurajues. Le të shohim më shumë nga sëmundjet më të zakonshme të mishrat - malcim nullesh, periodontitis dhe periodontitis.

Secili dhëmb është në vrimë (alveoli) kockave e nofullës sipërme ose më të ulët dhe bashkangjitur me anë të komunikimi. Nëse lidhjet nuk janë të përfshirë në procesin inflamator, ajo është në lidhje me malcim nullesh, në qoftë se të përfshirë, dhe shkatërroi edhe - e periodontitis nëse inflamacion bashkohet distrofike - e sëmundjes periodontale. Pra:


Malcim nullesh

Malcim nullesh - (. Lat gingiva - mishrat, ITIS - inflamacion) - një inflamacion i mishrat që rrjedh pa shkelur integritetin zubodesnevoho shtojcën.

Në mënyrë tipike, shkaku kryesor i malcim nullesh është pllakë e butë që akumulon mbi dhëmbët dhe mishrat me higjiena orale. Bastisje është mjedisi ideal për jetën dhe riprodhimin e mikroorganizmave që shkaktojnë inflamacion.

Por shkaku i malcim nullesh mund të qëndrojnë shumë më të thellë, dhe ajo mund të trajtojë vetëm një vetë-diagnozën mjek në këtë rast nuk është e vlefshme. Kjo mund të jetë një mungesë e vitaminave A, B1, C dhe E. Në mungesë të këtyre vitaminave në indet e trupit te mishrat bëhen më të lirshme dhe më pak rezistente ndaj infeksioneve.

Sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, sëmundje të gjakut e shoqëruar me simptoma të shpesh malcim nullesh. Helmimi kronik plumb, bismut, alumini, merkuri, jod, bromine gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

Ndryshimet hormonale në adoleshencë dhe në shtatzëni gjithashtu shoqërohet shpesh nga inflamacion të mishrat.
Reduktuar imunitetin, e cila ndodh shpesh pas sëmundjeve infektive, shpesh i shoqëruar nga malcim nullesh ulcerative.

Simptomet e malcim nullesh

Në mënyrë tipike, malcim nullesh nuk shkakton dhimbje të forta. Më shpesh kjo manifeston gjakderdhje mishrat gjatë ngrënies dhe ndërsa larja e dhëmbëve. Kur malcim nullesh mund të prishin një shije të pakëndshme në gojë, fryma e keqe, ju mund të ënjtje dhe skuqje e mishrat.

Foto Gingiviti

Në malcim nullesh ulcerative është ulcera e mishrat, shoqërohet me dhimbje mjaft të rënda. Nuk i kalbur frymë, gjakderdhje mishrat edhe me një prekje të lehta.

Foto ulcerative Gingiviti

Përdorimi i mjekësisë tradicionale dhe metodat e vetë-shëruese, të cilat janë kryesisht të kufizuara për shpëlarje vegjetale goja zgjidhje antiseptik lehtësojë disa nga simptomat e malcim nullesh, por nuk mund të përballen me këtë sëmundje shkaku çamçakëz. Prandaj edhe e shfaqjes së simptomave fillestare dhe zakonisht pa dhimbje e malcim nullesh - një rast për të parë një periodontist mjek i cili do të marr trajtimin individual adekuat.

Trajtimi i malcim nullesh

Trajtimi i malcim nullesh fillojnë pas identifikimit të shkaqeve-origjinë. Nëse shkaku është higjiena orale dhe, rrjedhimisht, formimi i pllakatë e gurit, pastaj mbajti pastrimin profesional të dhëmbëve dhe largimin e pllakë të dhëmbëve.

Pastrim profesional - është heqja e pllakatë butë dhe të vështirë dhe për të hequr gurit. Pllakatë e vështirë dhe gurit është hequr me një tip të veçantë tejzanor. Pas heqjes dentare sipërfaqet e dhëmbit pllakë të lëmuar me xhel gërryes. Me cilësi të lartë lustrim dhëmbët parandalon ri-formimin e pllakës dentare.

Pastaj, trajtimi antiseptik i mishrat e përflakur, zakonshëm me drogë, nëse është e nevojshme të caktuar trajtim anti-inflamator, vitamina. Pasi mjeku detyrueshme lecheniyai duhet të mësojnë pacientin të vetë-korrekte brushing dhëmb, marr furçë dhëmbësh tuaj, pastë dhëmbësh dhe pije.

Nëse ju injorojnë simptomat e para të sëmundjes çamçakëz dhe nuk marrin masa për trajtimin e tij, inflamacion i indeve të përfshira përreth dhëmbit. Nuk është ...

Periodontitis

Periodontitis - është një sëmundje inflamatore e indeve që rrethojnë dhëmbin, me ndihmën e ligaments dhe, shpesh, kockave nofulla.

Mishrat me periodontitis zakonisht përflakur, gjakderdhje mund të jetë shkarkimi purulent nga xhepat gingival.

Karakteristika dalluese në periodontitis është arsimi, përveç pllakë të butë, ashtu-quajtur pllakë të ngurta apo gurit.

Gurit është formuar jo vetëm në dhëmb naddesnevoy, por nën çamçakëz, dhe në këtë rast në mënyrë të përhershme plagosë mishrat. Gurit përmban një numër të madh të patogjenëve që rrisin inflamacion. Ajo shtrihet në strukturat kockore që janë shkatërruar, duke çuar në loosening, dhe në raste të rënda edhe humbja e dhëmbëve.

Në pllakë dentare, periodontitis të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të përbashkëta, të tilla si diabeti, mangësi të ndryshme imunitar, çrregullime të gjakut, sëmundje të rënda kronike të organeve të brendshme.

Gjithashtu provoi grup traumatike arsyesh - është e gabuar (travmyruyuschyy) kafshoj, grumbullim dhe anomali të dhëmbëve, frerët e larta dhe bashkëngjitur fillesat e mukozës orale, hypertonicity muskujt masticatory

Nëse e majta pambikëqyrur dhe ky shtet është shkatërrimi i plotë i kockave që mban dhëmbin. Si rezultat, në periodontitis ndodh lëvizshmërisë dhëmbi, është "ekspozimit" rrënjët dhëmb.

Trajtimi paradontitis

Trajtimi varet nga ashpërsia e periodontitis kursin e saj dhe praninë e comorbidities. Sot varg të metodave (dy jo-kirurgjikale dhe kirurgjikale) janë shumë të mëdha dhe të varet nga shkalla e sëmundjes.

Metodat moderne të trajtimit të periodontitis krejtësisht pa dhimbje, efektive dhe në shumicën e rasteve mjeku dhe pacienti të arritur rezultate të mira.

Trajtimi fillon me heqjen e pllakë të dhëmbëve, higjienës orale profesionale. Për ta bërë këtë, përdorni këshilla të veçanta tejzanor (Scalers). Mjekët porosis terapi anti-inflamator (që mund të jetë në formë të banjot, rinses, aplikimet, tableta brenda ose kombinimet e tyre). Nëse simptomet periodontale sëmundje të sëmundjes u shfaq, dërgoni një specialist.

Në procesin inflamator përdorur trajtimin ardhur larg kirurgjikale të periodontitis, në të cilën pllakë dentar hequr nga rrenjet e dhëmbëve, eliminon xhep patologjike zubodesnevoy. Pastaj emërohet edhe terapi mjekësore. Para operacionit të përfshijë edhe operacionet që eliminojnë te frerët e larta dhe bashkëngjitur fillesa e mukozës orale dhe për të hequr dhëmbët "i keq" për të ruajtur kockave nofulla, e cila mund të përdoret për implantet dentare.

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e suksesshëm mund të luajnë dhe metodat ortopedike - shynyrovanye dhëmbët dhe proteza e duhur. Ne trajtimin e periodontitis metoda të ndryshme të dhëmbëve splinting. Splinting të thotë "të detyrueshme", duke lëvizur dhëmbët në një njësi të vetme që forcon dhëmbët dobësuar dhe përjashton loosening. Për ta bërë këtë duke përdorur dizajne të ndryshme ortopedike që janë bërë në laborator dentar. Gjithashtu shynyrovanye bartin materiale moderne tekstil me fije qelqi të përbërë. Gomë është ngritur çimento përbërë në sipërfaqen e brendshme të dhëmbëve, dhëmbët të sigurt dhe jo e dukshme për të tjerët.

Nga shkaqe të tilla si mbyllje traumatike dhe pozitë të gabuar të dhëmbëve, të ndihmojë për të përballuar ortodont.

Gjithashtu e përdorur gjerësisht në fizioterapi Periodontology (lazer, terapi photodynamic, electrophoresis).

Zbatimi i këtyre ngjarjeve komplekse - çelësi i trajtimit të suksesshëm të periodontitis.

Shpesh termi periodontitis ngatërrohet me termin sëmundjes periodontale, por ata kanë një origjinë të ndryshme të natyrës.

Sëmundjes periodontale

Sëmundjes periodontale - një lezion inflamator sistemike okolozubnoy indeve (periodontale).

Sëmundje periodontale ndodh sëmundje relativisht rralle (1-8%) dhe jo-inflamator i mishrat.

Arsyet parodontozado themeluar kontsane, besohet se një rol luan predispozitë gjenetike. Çamçakëz Chastoparodontoz ndodh në sëmundjet sistemike, diabeti dhe të tjerët. Shkelja e gjëndrave endokrine, sëmundje kronike të organeve të brendshme. Malocclusion, anomali të dhëmbëve mund të jenë faktorë duke përgatitur për të sëmundjes periodontale.

Simptomet e sëmundjes periodontale

Kjo sëmundje çamçakëz është i ndryshëm nga dy dukuri të mëparshëm të një natyre tjetër. Gingivite dhe periodontitis - gum sëmundje inflamatore, sëmundje periodontale - distrofike. Kështu, simptomat do të jenë të ndryshme. Nëse sëmundjes periodontale nuk është gjetur mishrat e gjakderdhje, dhimbjen e tyre dhe ënjtje. Dhëmbët fiksuar mirë në kockë, asnjë pllakatë apo të vogla, dhëmbët e zhveshur qafës mund të zhvillohet "në formë pykë-defekt." Kjo çon në rritjen e ndjeshmërisë Zubivka të ndryshme të temperaturës dhe kimike të stimujve. Mobiliteti i dhëmbëve zhvillon vetëm me shkatërrim të konsiderueshëm kockave (mbi ½). Megjithatë simptomë kryesor për të cilin diagnoza dhe ashpërsia e sëmundjes është atrofi kockave. Kjo simptomë shfaqet në nofulla radiografi siç duhet "lexuar" Çfarë mund të një mjeku.

Simptomat foto e sëmundjes periodontale në X-ray

Mungesa e loosening dhëmbëve, duke ruajtur pozicionin e tyre të fortë në vrimë është simptomë vulë e sëmundjes periodontale.

Trajtimi i sëmundjes periodontale

Trajtimi i sëmundjes periodontale zhvilluar, si dhe sëmundje të tjera të mishrat, duhet të jenë gjithëpërfshirëse dhe të zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale. Por në këtë rast përparësia i përket metodave kirurgjikale, e cila në thelb boils poshtë për përdorimin e të ashtuquajturave materiale komplekse osteoplastycheskyh (materialet që nxisin formimin e indeve të eshtrave).

Sigurisht, nëse është e nevojshme, i kryer higjienës orale profesionale, trajtim ortodontik për malocclusion dhe dhëmbët rregulluar parregull.

Në masat komplekse terapeutike në sëmundjes periodontale është efektive dhe fizioterapi (masazhet, elektroforezë, etj), e cila përmirëson qarkullimin e gjakut në indet periodontale.
Mos harroni për trajtimin e sëmundjes themelor, nëse sëmundjes periodontale - vetëm simptomë e saj shoqërues.
Mos harroni - një trajtim të plotë të sëmundjes periodontale në fazat e hershme është shumë efektive dhe do të ju ndihmojë të shmangur humbjen e parakohshme e dhëmbëve!

Parandalimi i sëmundjes çamçakëz

Parandalimi i sëmundjes çamçakëz nën konsideratë është reduktuar me rregullat e mëposhtme të thjeshtë:

• Vizitat e rregullta te dentisti për qëllime të inspektimit ose shëndetin parandalues ​​dentar. Mos harroni - vetëm mjeku mund të shihni dhe diagnoza e saktë edhe në fillim të sëmundjes.
• Daily dhe të duhur mjek me gojë kujdes përzgjidhen duke përdorur një furçë dhëmbësh, pastë dhëmbësh, fjalim brushat, pe dentare (FLOSS) dhe pije. Gjithashtu dentisti mund të rekomandojë përdorimin e objekteve të tjera higjienike (të tilla si brushat të veçanta për irrigators ose formatimin e teksteve - "ujë" massager etj).

• Një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin një ndryshim në zakonet e të hahet (rënie e ushqimeve të ëmbla dhe të buta, të cilat "fërkimit" deri në dhëmbë, është gjithashtu një ushqim i preferuar i mikrobeve, dhe për të rritur ushqime të ngurta, përtypet cila është pastrimi mekanik i dhëmbëve, dhe gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut në mishrat) dhe refuzimin e zakone të këqija.

Mos harroni - sëmundja është gjithmonë e më e lehtë dhe më e lirë për të parandaluar se kurë! Ndjekur këto rregulla të thjeshta do t'ju ndihmojë të qëndrojnë të shëndetshme për një kohë të gjatë dhe shpesh buzëqeshje!

Pyetja më e zakonshme ne qëndrojmë - sëmundje periodontist çamçakëz nga tema:

Të gjitha dhëmbët të shëndetshëm, ishte në një pritje në një spital lokal një javë më parë. Por, kur brushing mishrat rrjedh gjak pak. Çfarë mund të jetë arsyeja? Ne mjekët nuk thonë asgjë, ju mund të shpejtë? Lisa, 25y.o.

Përkundrazi, ajo është në lidhje me malcim nullesh. Nëse higjienës orale është e kënaqshme, është e nevojshme për të kuptuar më të thellë dhe të ju ndihmojë në këtë do të GP (e përgjithshme të përjashtojë shtatzënisë ose sëmundje) - nëse jo, kjo tregon një higjienë orale profesionale.

Në çfarë mënyrë është heqja e gurit? Dhimbshme apo veten kjo procedurë? Sa kohë është? A ka efekte negative anësore deri në dhëmbë? Andrea, 28y.o.
Në shumicën e rasteve, heqja e gurëve nuk shkaktojnë dhimbje të forta, por në disa raste, veçanërisht nëse gurë nën mishrat, procedura mund të jetë e dhimbshme dhe kryhet me anestezi. Por, më besoni, përfitimet e pastrimit refuzon ato vështirësi që pacienti mund të ndjehen. Gurë ultratinguj dhe hequr dorë me mjete të posaçme. Pllakë mund të hiqet dhe rryma e ajrit rrymë type Pajisja e një përzierje e ajrit, ujit dhe sode. Kjo nuk është absolutisht e dhimbshme dhe dhëmbët të bëhen shumë më të lehta.